Jump to content

Τη χρειάζομαι για την ανακάλυψη νέων κομητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετή εμπειρία που μάζεψα γύρο από την αστρονομία αποφάσισα να ασχοληθώ με την ανακάλυψη νέον κομητών. Είναι ένας τομέας της αστρονομίας που εμένα προσωπικά με συναρπάζει πολύ. Όσο ώμος και αν έψαξα να ενημερωθώ πιο εξειδικευμένα στον τομέα αυτό, δεν βρήκα τίποτε το σχετικό στα Ελληνικά, παρά μόνο στα Αγγλικά, αλλά δυστυχώς δεν τα κατέχω τα ρημάδια. Έχει κάνης πήρα ή γνώση σε αυτό το θέμα ώστε να με διαφωτίσει στα πρώτα βήματα μου.

Με απλά λόγια τη εξοπλισμό χρειάζομαι; Και πια είναι η μέθοδος παρατήρησης ώστε να ανακαλύψουμε έναν νέο κομήτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειαζεσαι:

1)Απειρη υπομονη

2)Σκοτεινο ουρανο

3)Τηλεσκοπιο μικρης εστιακης αποστασης και ευρεως πεδιου

πχ 8" f/4.5 νευτωνιο 6" f/5 διοπτρικο σε κατα προτιμηση υψοαζιμουθιακη στηριξη.

4) Συστηματικη σαρωση του ουρανου πριν την ανατολη του ηλιου η μετα την δυση.. αρχιζοντας 45 μοιρες απο το σημειο που ανατελλει ( η δυει) ο ηλιος.

Σε καθε σαρωση ανεβαινουμε 2/3 του πεδιου προς τα πανω για να μην αφηνουμε περιοχες ασαρωτες.

Σωματα που παρουσιαζουν νεφελωδη οψη ελεγχονται με εναν χαρτη οπως ο Sky Αtlas 2000 και αν δεν ειναι σημειωμενα παρατηρουμε εαν παρουσιαζουν μετακινηση στο πεδιο μας ,μετα απο καμποση ωρα.

5)Δεν ψαχνουμε στην Παρθενο και στη Μεγαλη Αρκτο, περιοχες γεματες με γαλαξιες που παρουσιαζουν νεφελωδη οψη.

Παντως με τα αυτοματοποιημενα προγραμματα (NEAT, Linear) οι πιθανοτητες ανακαλυψης κομητων απο ερασιτεχνες ειναι πολυ μειωμενες σε σχεση με το παρελθον, αν ωστοσο το ρισκαρεις καλη επιτυχια!

 

ΥΓ Αγγλικα πρεπει να μαθεις και για να δεις ποιοι κομητες ειναι ορατοι καθε μερα (μην δωσεις ως ανακαλυψη καποιον ηδη γνωστο) και για να δημοσιευσεις πιθανη σου ανακαλυψη.

Φυσικα δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει ελληνικη βιβλιογραφια για τοσο εξειδικευμενο θεμα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως με τα αυτοματοποιημενα προγραμματα (NEAT, Linear) οι πιθανοτητες ανακαλυψης κομητων απο ερασιτεχνες ειναι πολυ μειωμενες σε σχεση με το παρελθον

 

Θα συμφωνήσω. Είναι πια πολύ δύσκολο. Πάντως Γιώργο δεν θα μπορούσε να γίνει (ίσως και αυτοματοποιημένα) και με φωτογράφιση περιοχών του ουρανού ανά τακτά χρονικά διαστήματα και σύγκριση των φωτογραφιών? Από την οπτική παρατήρηση είναι πιο εύχρηστος τρόπος πιστεύω.

 

Φυσικα δεν υπαρχει ουτε θα υπαρξει ελληνικη βιβλιογραφια για τοσο εξειδικευμενο θεμα.

 

Ποτέ μην λες ποτέ Γιώργο! Για αυτό το λόγο δημιουργήθηκε το astronomia.gr, για να περιλαμβάνει άρθρα ακόμα και τόσο εξειδικευμένων θεμάτων στα ελληνικά. :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρεπει να χεις δυνατοτητα φωτογραφησης μεγαλων πεδιων και ελεγχου γρηγορα.... γιατι μετραει και το να εισαι πρωτος που θα δωσει την ανακαλυψη του νεου κομητη

Το ματι εχει τομ πλεονεκτημα οτι επι τοπου μπορεις να κανεις τον πρωτο ελεγχο (αν υπαρχει καποιο αντικειμενο του βαθεως ουρανου στο ιδιο σημειο και αν το υποπτο αντικειμενο παρουσιαζει κινηση).

Ενας αλλος παραγοντας (και ο βασικοτερος κατα την γνωμη μου) ειναι οτι η αναζητηση κομητων ειναι μη συμβατη με την ζωη πολλων ανθρωπων πια .... (να μενεις σε εξοχη με σκοτεινο οριζοντα, να μπορεις να σηκωνεσαι 5 πμ για να αρχισεις πρωινη σαρωση...)

Αν ησουν σε φαρμα στο Οχαϊο το 1930 οπως ο Leslie Peltier κατι γινοταν.. αν μενεις σε ελληνικο χωριο με γλομπους να φωτιζουν τον ουρανο το 2006 αστα να πανε. Για καπως μεγαλη πολη δεν το συζηταω καν, εκει δεν μπορεις να δεις καν κομητη, ποσο μαλλον να τον ανακαλυψεις......

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή με άλλα λόγια είναι δύσκολο με την Φώτορύπανση που υπάρχει να έχω επιτυχία. Απ΄ την άλλη όμως δεν φιλοδοξώ να βρω οπωσδήποτε έναν κομήτη, με φτάνει μόνο και μόνο που θα έχω μια εναλλακτική παρατήρηση του σύμπαντος. Γιατί κακά τα ψέματα δεν μπορείς συνέχεια να παρατηρείς τους πλανήτες, γαλαξίες και νεφελώματα, θέλεις και κάποια στιγμή να κάνης και κάτι καινούργιο ανεξαρτήτως αν έχω επιτυχία η όχι. Στο κάτω κάτω χόμπι είναι ρε παιδιά και όχι επάγγελμα ώστε να έχω την πίεση να βρω κάτι οπωσδήποτε.

Ευχαριστώ πάντως πολύ για της πληροφορίες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από αρκετή εμπειρία που μάζεψα γύρο από την αστρονομία αποφάσισα να ασχοληθώ με την ανακάλυψη νέον κομητών. Είναι ένας τομέας της αστρονομίας που εμένα προσωπικά με συναρπάζει πολύ. Όσο ώμος και αν έψαξα να ενημερωθώ πιο εξειδικευμένα στον τομέα αυτό, δεν βρήκα τίποτε το σχετικό στα Ελληνικά, παρά μόνο στα Αγγλικά, αλλά δυστυχώς δεν τα κατέχω τα ρημάδια. Έχει κάνης πήρα ή γνώση σε αυτό το θέμα ώστε να με διαφωτίσει στα πρώτα βήματα μου.

Με απλά λόγια τη εξοπλισμό χρειάζομαι; Και πια είναι η μέθοδος παρατήρησης ώστε να ανακαλύψουμε έναν νέο κομήτη.

 

Αλεπού,

 

Στην Ελλάδα, απ΄ότι ξέρω υπάρχουν 6-7 άτομα που έχουν ανακαλύψει νέους κομήτες, απλά είναι τύποι χαμηλών τόνων και δεν το πολυδιαλαλούν. Διαφωνώ με quendi και giorgosgr που λένε ότι είναι δύσκολο. Απλά χρειάζεται πολύ χρόνο, τύχη, και κέφι για να δεις εναλλακτικές εικόνες του σύμπαντος.

Έχω να σου προτείνω κάτι extreme και ακριβό, που σίγουρα θα σε βοηθήσει στην ανακάλυψη νέων κομητών. Είναι η επόμενη αγορά μου, προς το παρόν μαζεύω λεφτά. Εγώ βέβαια, είμαι ειδικευμένος στους αστεροειδείς, και θά 'θελα να ανακαλύψω κάποιο νέο αστεροειδή, όχι κομήτη, αλλά ίσως μπορούμε να συνεργαστούμε. Πρόσφατα ανακάλυψα κάτι καινούριο στο χώρο των αστεροειδών, στη ζώνη των Τρωικών του Ποσειδώνα, αλλά επίσης δεν τολμώ να το δημοσιεύσω, γιατί δεν έχω μαζέψει ακόμα όλα τα στοιχεία.

 

Αλλά πες μας πρώτα, τι είδους εμπειρία έχεις μέχρι τώρα από την αστρονομία;

Τι τηλεσκόπιο έχεις, και πόσο καιρό κάνεις παρατηρήσεις; Τι χάρτες έχεις; Τι σε έκανε να βαρεθείς τους γαλαξίες τόσο γρήγορα;

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη θα ήθελα να μάθω περισσότερα για την ανακάλυψή σου.

Οι αστεροειδείς είναι ένα κόμματι της αστρονομίας που έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον πολλών φίλων της και το δικό μου φυσικά.

Είμαι διαθέσιμος να προσφέρω οποιαδήποτε βοήθεια νομίζεις ότι μπορώ.

Τον εξοπλισμό μου ίσως να τον θυμάσαι από το καλοκαίρι.

 

Φιλικά Γιώργος O:)

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς ασχολούμαι με την αστρονομία από τα 15 τουλάχιστον θεοριτηκά. Πρακτικά, (δηλαδή παρατηρήσεις από τηλεσκόπιο) άρχισα στα 25 μου χρόνια στην Γερμανία. Εκεί ήμουνα μέλος σε έναν σύλλογο και ο σύλλογος διέθετε ένα 16“ Meade -Schmidt-Cassegrains από όπου έκαμνα και της παρατηρήσεις μου, όποτε ήτανε βέβαια εφικτό. Εγώ είχα ένα 8“ Meade Schmidt-Newtonian. Το οποίο μου έσπασε στην μεταφορά όταν ήρθα στην Ελλάδα για πάντα. Τώρα μαζεύω χρήματα για να πάρω ένα τηλεσκόπιο, για αυτό τον λόγο ρώτησα πιο είναι το πιο κατάλληλο για την ανακάλυψη κομητών. Δεκατρία χρόνια (είμαι τώρα τριάντα οχτώ) παρατήρησα πολλά ουράνια σόματα, όχι ότι τα βαρέθηκα, αλλά θέλω παράλληλα με την απλή παρατήρηση να κάνω και κάτι πιο εποικοδομητικό. Η ιδέα να ασχοληθώ με τους κομήτες μου ήρθε πριν ένα εξάμηνο, για τον λόγο αυτό δεν έχω εμπειρίες και εξειδικευμένες γνώσης με κομήτες.

 

Η παρατηρήσεις μου θα γίνονται όταν αποκτήσω καινούργιο τηλεσκόπιο από τα χωριά της Καβάλας.

 

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να συνεργαστώ με οποιονδήποτε φίλο της αστρονομίας.

 

Ήθελα να επίσης να ρωτήσω στον vtsamis.

Η μέθοδο που ψάχνεις να βρεις τους αστεροειδής συμπίπτει με αυτήν των κομητών. Από ότι γνωρίζω η αστεροειδής είναι σχετικά μικρά σόματα και δεν φωτίζουν από μόνα τους οπότε για να τους ανακαλύψεις χρειάζεσαι πολλή δυνατό τηλεσκόπιο. (με κέντρισες τώρα το ενδιαφέρον).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί κακά τα ψέματα δεν μπορείς συνέχεια να παρατηρείς τους πλανήτες, γαλαξίες και νεφελώματα, θέλεις και κάποια στιγμή να κάνης και κάτι καινούργιο ανεξαρτήτως αν έχω επιτυχία η όχι. Στο κάτω κάτω χόμπι είναι ρε παιδιά και όχι επάγγελμα ώστε να έχω την πίεση να βρω κάτι οπωσδήποτε.

Ευχαριστώ πάντως πολύ για της πληροφορίες

 

 

αγαπητέ φίλε υπάρχουν και οι μεταβλητοί αστέρες. οι οποίοι είναι πρακτικά ανεξαντλητοι και η καταγραφή τους μπορεί να προσφέρει πολλά στην επαγγελματική αστρονομία.

 

ΥΓ εγώ προς εκεί κατευθύνομαι,αλλά πρώτος μου στόχος είναι ο χειροκίνητος εντοπισμός όλων των messier!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεπού, απ' ότι λες μάλλον δεν είσαι έτοιμος ακόμα για ανακάλυψη νέων κομητών. Προτείνω άλλα 13 χρόνια παρατήρηση και μετά τα ξαναλέμε. Καλά, με τους γερμανούς αστρονόμους στο σύλλογό σου δεν είχες συζητήσει τέτοια θέματα;

 

Δε μου απάντησες τι χάρτες έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα;

Ποιους γνωστούς κομήτες έχεις δει και θέλεις να κάνεις το παραπάνω βήμα για την ανακάλυψη νέων κομητών;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ελλάδα, απ΄ότι ξέρω υπάρχουν 6-7 άτομα που έχουν ανακαλύψει νέους κομήτες, απλά είναι τύποι χαμηλών τόνων και δεν το πολυδιαλαλούν.

Ε τωρα εχεις αναψει φωτιες ... περιμενω στοιχεια με αγωνια (οχι πως δεν σε πιστευω αλλα για την δικη μου πληροφορησει)!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη, διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τι έχω γράψει στην Αλεπού, την ΚΑΘΕ λέξη μου, και θα καταλάβεις τι εννοώ!!!

Φιλικώτατα,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είπα ότι είμαι τελείως άσχετος και ότι δεν συζήτησα ποτές για κομήτες και πως περίπου τους ανακαλύπτουμε, (σύγκριση ενός νέου ομιχλώδους αστέρα ο οποίος δεν υπάρχει στον αστρικό χάρτη κ.τ.λ. ). Ρε πεδία δεν είμαι πρωτάρης, απλός εάν υπάρχει κάποιος που ασχολήθηκε εντατικά με το θέμα σίγουρα θα γνωρίζει κάτι παραπάνω από εμένα. Ίσος δεν έγινα κατανοητός δεν ζητώ βασικές γνώσης αλλά εμπειρίες και εξειδικευμένες γνώσης. Και κάτι ακόμη νομίζω 13 χρόνια καθαρή παρακολούθηση του ουρανού με ένα τηλεσκόπιο που η περισσότεροι το ονειρεύονται σίγουρα θα έχω μαζέψει κάποιες εμπειρίες. Αλλά τέλος πάντων δεν μπήκα στο φόρουμ για να περιαυτολογήσω. Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τον Βαγγέλη (vtsamis) εσύ μετά από πόσα χρόνια εμπειρία αστρονομίας άρχισες να ασχολείσαι με τους αστεροειδείς, μετά από 26 χρόνια μήπως, γιατί με τα λεγόμενα σου τόσο καιρό θέλει κάποιος για να ασχοληθεί με τους κομήτες. Δεν τα λέω αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάποιος τόσα πολλά χρόνια για να αρχίσει να ασχολείται με τους κομήτες. Και εάν δεν μπορέσω να βρω βοήθεια από το φόρουμ θα την βρω αλλιώς.

Άκρος φιλικά Χρήστος

 

Υ.Γ. έχω έναν παλιό ψηφιακό χάρτη, πιο αναλυτικά

(TheSky Level 4. 19milion objekt 14m5)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα λέω αυτά για να έρθω σε αντιπαράθεση αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κάποιος τόσα πολλά χρόνια για να αρχίσει να ασχολείται με τους κομήτες.

 

πολύ σωστό. τα μόνα που χρειάζονται είναι πολλη πολλή πολλή ........ πολλή υπομονή,καθαρός ουρανός και κατάλληλο τηλεσκόπιο.δηλαδή εγώ που παρατηρώ από τον περασμένο ιούλιο και θέλω να προχωρήσω στην παρατήρηση μεταβλητών ,τι πρέπει να κάνω; να βλέπω συνέχεια τα messier και τα ngc;

 

συμφωνώ ότι το μάτι χρειάζεται εξάσκηση,αλλά πόσα χρόνια θα εξασκείται το μάτι.... 13; δε νομίζω..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεπού, δε με καλύπτει καθόλου η απάντησή σου.

Σε ρώτησα όχι για ψηφιακούς χάρτες, αλλά για ποιον έντυπο χάρτη χρησιμοποιούσες, έξω με το τηλεσκόπιό σου, όταν έκανες παρατηρήσεις 13 χρόνων.

Επίσης δε μας απάντησες για το ποιους γνωστούς κομήτες έχεις παρατηρήσει.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή κάποιος χρειάζεται 26 χρόνια εμπειρία για να ασχοληθεί με κομήτες ?

 

όχι βρε, αυτό λέμε!!!!!1

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εάν δεν μπορέσω να βρω βοήθεια από το φόρουμ θα την βρω αλλιώς.

 

 

Σε τι δεν σου απαντησαμε και σε τι δεν βρηκες βοηθεια στο forum αγαπητε φιλε;;;

Νομιζω πως υπερκαλυψα την ερωτηση σου. Προσωπικη εμπειρια απο ερευνες για ανακαλυψη κομητων δεν εχω, απλως σου παραθετω οτι εχω διαβασει σε σχετικα βιβλια που ειναι στην αγγλικη γλωσσα της οποιας δηλωνεις πως δεν εισαι γνωστης.

Καλα να περνας

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει κάνης πήρα ή γνώση σε αυτό το θέμα ώστε να με διαφωτίσει στα πρώτα βήματα μου. Με απλά λόγια τη εξοπλισμό χρειάζομαι; Και πια είναι η μέθοδος παρατήρησης ώστε να ανακαλύψουμε έναν νέο κομήτη.

Αγαπητε φιλε,

 

Απο οτι λιγο γνωριζω για το θεμα, πρεπει να εχεις καλη γνωση του ουρανου ωστε να ξερεις αμεσως οτι η μικρη "μουτζουρα" στο πεδιο δεν ειναι γνωστο αντικειμενο βαθυ ουρανου αλλα ισως κατι νεο. Ταυτοχρονα χρειαζεσαι ΠΟΛΥ υπομονη και επιμονη και να εισαι σε θεση να θυσιαζεις τις πρωινες σου ωρες πριν την αυγη ερευνοντας τον ουρανο. Ενα τηλεσκοπιο ευρεως πεδιου ειναι το βασικο σου εργαλιο.

 

Καλη συνεχεια και ερευνες!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εάν δεν μπορέσω να βρω βοήθεια από το φόρουμ θα την βρω αλλιώς.

 

 

Σε τι δεν σου απαντησαμε και σε τι δεν βρηκες βοηθεια στο forum αγαπητε φιλε;;;

Νομιζω πως υπερκαλυψα την ερωτηση σου. Προσωπικη εμπειρια απο ερευνες για ανακαλυψη κομητων δεν εχω, απλως σου παραθετω οτι εχω διαβασει σε σχετικα βιβλια που ειναι στην αγγλικη γλωσσα της οποιας δηλωνεις πως δεν εισαι γνωστης.

Καλα να περνας

Ποια είναι αυτά τα βιβλία Γιώργο?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πληροφορίες που έδωσες Γιώργο ήταν σωστές, σαφής και χρήσιμες. Βέβαια στενοχωρέθηκα λίγο που δεν υπάρχει κάτι σχετικό στα Ελληνικά μιας και τα αγγλικά μου δεν είναι σε επίπεδο τέτοιο ώστε να κατανοήσω ένα επιστημονικό βιβλίο στην γλώσσα αυτήν.

Γενικά η πληροφορίες που έλαβα από το φόρουμ είναι χρήσιμες

 

Και σε ότι αφορά τα λεγόμενα μου στο προηγούμενο μήνυμα

«Και εάν δεν μπορέσω να βρω βοήθεια από το φόρουμ θα την βρω αλλιώς.».

Δεν το ανέφερα με υποτιμητικό σκοπό στους φίλους του φόρουμ συγνώμη δηλαδή άμα θίχτηκες.

 

Και τώρα στον φίλο μου τον Βαγγέλη (vtsamis) που θέλει να μάθη με ποίον χάρτη έκαμνα της παρατηρήσεις μου. Αναφέρω τα εξής.

Πήγα στην Γερμανία για σπουδές και επειδή ήμουνα και είμαι φτωχαδάκι μπήκα στον σύλλογο για να μπορέσω να ασκήσω το χόμπι μου. Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ποίον χάρτη χρησιμοποιούσε ο σύλλογος εκεί. Όταν λιπών αγόρασα το τηλεσκόπιο μου αγόρασα μαζί και ένα λαπ τοπ και λίγο αργότερα το πρόγραμμα που σου ανέφερα. Και στης παρατηρήσεις μου είχα πάντα το λαπ τοπ μαζί και χρησιμοποιούσα τον ψηφιακό χάρτη. Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου ποιους κομήτες έχω παρατηρήσει δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτό με αυτά που ζήτησα από το φόρουμ. Μήπως είναι ένα τεστ γνώσεως βρε αδερφέ. Αλλά και εσύ με άφησες ακάλυπτο δεν μου ανέφερες πόσα χρόνια ασχολείσαι με τους αστεροειδείς;

 

Πάντα φιλικά Χρήστος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα μου φαίνεται παράξενο το να χρειάζεται πείρα 26 ετών για να ασχοληθεί κανείς με ανακάλυψη κομητών. Οπως επίσης δεν είναι κακό να έχει κανείς "άγνοια κινδύνου" για το εγχείρημα που ετοιμάζει. Φυσικά ευπρόσδεκτες είναι όλες οι καλοπροαίρετες απαντήσεις που θα βοηθήσουν τον κάθε ένα να μη σπαταλήσει το χρόνο του και τα χρήματά του χωρίς αποτέλεσμα.

 

Θέλω να πιστεύω ότι εκεί αποσκοπούν οι απαντήσεις και όχι σε κάποιο τεστ γνώσεων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης