Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε βρε, ποιός την χάρη μας; \:D/

Τα ξημερώματα του Σαββάτου και της Κυριακής έχουμς τις Ωριωνίδες. Η βροχή των μετεώρων θα είναι ορατή και από τα δύο ημισφαίρια της Γης ιδιαίτερα πολύ νωρίς το πρωί.

748179_b.jpg

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως το μονο που ισχυει για μας οσον αφορα την "Βροχη Ωριωνιδων" εινα η "βροχη". :oops:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν το είχα ακούσει για τη βροχή, αλλά χθές αργά το βράδυ παρατήρησα ότι έριξε μπόλικο πράμα!! Οπότε την ψυλλιάστηκα και αυτό το θέμα επιβεβαίωσε την υποψία μου!

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω απο Θεσ/νικη εστω και μια πιθανοτητα να ειχα να δω κατι, εβρεχε συνεχεια οποτε χαθηκε και αυτη η μια πιθανοτητα! ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα 3 εβδομάδες να κάνω παρατήρηση, και εντελώς τυχαία ενω το Σάββατο έβρεχε, το βράδυ ο ουρανός καθάρισε εντελώς..

Δεν έχασα ευκαιρία, και έβγαλα εξω το τηλεσκόπιο.

Πρώτος στόχος: Μ57, ήθελα να το δω απο καιρό.. και είχα δίκιο.. φοβερό! και ενω κοιτούσα μέσα απο τον 25άρη με 48Χ, πέρασε μια βολίδα μέσα απο το πεδίο! για λίγα δευτερόλεπτα έβλεπα το ίχνος.. απίστευτο.. στο ίδιο πεδίο το Μ57, και το ίχνος απο ενα μετεωρίτη!! \:D/ \:D/

ΟΚ, λεω, ήταν κωλοφαρδία.. και συνεχίζω να δω λίγο Ανδρομέδα, ωραίο ήταν και το Μ31, με ευδιάκριτες 3 σκοτεινές "λουρίδες".. ωραίο ήταν και αυτό..

και σε ενα διάλειμα, αποφασίζοντας τι θα δω μετά.. βλέπω μια βολίδα, να ξεκινάει αριστερά του Κηφέα, και να καταλήγει περίπου στο Βέλος!! διέσχισε ολόκληρο τον ουρανό, απο Βορειο-ανατολικά, προς Νότια.. Φοβερό! έμεινα να κοιτάω το ίχνος. ήταν 11:27.

Φίλε Βαγγέλη, ισως να είδαμε την ίδια βολίδα.!!

 

Δυστηχώς,δεν έμεινα για πολύ εξω, λόγω υπερβολικής υγρασίας, που άρχισε να μαλακώνει ακόμα και το χάρτινο κουτάκι που βάζω τα προσοφθάλμια..! για οση ωρα έκατσα, έβλεπα που-και-που μερικά μετέωρα, αλλα δεν συγκρίνονταν με τα δυο προηγούμενα..

 

Εύχομαι, κάθε φορά που καθηστερώ να κάνω παρατηρήσεις, να αποζημιώνομαι έτσι.. :D :D :D :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι μιας που λέμε για Ωριωνίδες κοιτάξτε και την σημερινή APOD από τη γείτονα Τουρκία: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap061023.html :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι μιας που λέμε για Ωριωνίδες κοιτάξτε και την σημερινή APOD από τη γείτονα Τουρκία: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap061023.html

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

:o :o :o :o Τυχεροι Τουρκοι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βαγγέλη, ισως να είδαμε την ίδια βολίδα.!!

 

Δε νομίζω, εγώ αυτή που λέω την είδα αρκετά αργά (νομίζω γύρω στις 4...), ήταν κοντά στον Ωρίωνα και όχι πολύ μεγάλη σε μήκος αλλά όσο σε φωτεινότητα.

 

Από σήμερα πάντως πάλι Αθήνα και φώτα... :(

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης