Jump to content

Dawn: βάλτε το όνομά σας!


dkef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προλαβαίνετε να βάλετε το όνομά σας στο Dawn, για να "πετάξει" μέχρι τους αστεροειδείς. Link:

 

http://www.dawn-mission.org/DawnCommunity/Sendname2asteroid/nameEntry.asp

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το site του Dawn, ένα ωραίο διάγραμμα που συγκρίνει διάφορες μορφές διαστημικής προώθησης και εικόνα της μηχανής του Dawn.

 

CR-1845.gif.ecaa2f95aecd6a361341c0de966c02e5.gif

Συγκριτικό διάγραμμα τύπων διαστημικής προώθησης.

 

CR-863.gif.54d3181c0fe4f420a295986f702cb3c9.gif

Η μηχανή του Dawn.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έβαλα και εγώ το όνομά μου :) Ξέρει κανείς πόσα ονόματα είναι συνολικά :?: Αυτά τα ονόματα θα γραφτούν πάνω σε κάποια πλάκα :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν αρκετά χρόνια είχα βάλει το όνομα μου και την υπογραφή μου στην αποστολή Κασίνι-Χόιγκενς.. Τα στοιχεία μου μάζι με τα στοιχεία χιλιάδων άλλων χρηστών του διαδικτύου καταγράφηκαν σε χρυσό λέιζερ δίσκο ο οποίος αποθηκεύτηκε εντός του διαστημοπλοίου Χόιγκενς. Μάλιστα πουλούσαν και αντίγραφα αυτού του δίσκου μέσω διαδικτύου!

Αυτή την στιγμή και μετά από διαπλανητικό ταξίδι πολλών ετών ο δίσκος βρίσκεται πάνω στην επιφάνεια του Τιτάνα δισεκατομμύρια χιλιόμετρα από την Γη!

Είναι πραγματικά μια πολύ ωραία μέθοδος δημοσίων σχέσεων και προώθησης της διαστημικής αποστολής στο ευρύ κοινό..

Κάτι αντίστοιχο τώρα επιχειρεί και το Dawn..

 

Αυτά τα ονόματα θα γραφτούν πάνω σε κάποια πλάκα

Όχι σε πλάκα! αυτό έλειπε! :shock: που να χωρέσουν...

Στο κασίνι χόιγκενς οι εικόνες και τα ονόματα των χρηστών του διαδικτύου ήταν γραμμένα ψηφιακά πάνω σε χρυσό λέιζερ δίσκο.

Στο Ντόουν απ'ότι διαβάζω θα είναι γραμμένα ψηφιακά μέσα σε μικροτσιπ που θα τοποθετηθεί εντός της πλακέτας του διαστημοπλοίου...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ποιος είναι ο σκοπός της αποστολής αυτού του μικροτσίπ ή όποιου άλλου μέσου αποθήκευσης;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ποιος είναι ο σκοπός της αποστολής αυτού του μικροτσίπ ή όποιου άλλου μέσου αποθήκευσης;

Δημόσιες σχέσεις...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω βάλει το όνομά μου στο New Horizons, αν θυμάμαι καλά σε κάποιο δισκάκι. Θα ταξιδέψει εκτός του ηλιακού συστήματος. :)
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εβαλα και εγω το όνομα μου...ελπίζω να μη δημιουργήσω πρόβλημα στην απόστολή...βλέπετε έβαλα το επώνυμο μου....Ξηρός..όχι ο Σάββας... :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε, Καλωσήρθες σύντροφε... :mrgreen:
ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία είχαμε έναν Σάββα (Χανλαρίδης) τώρα έχουμε και έναν Ξηρό (Λεωνίδα)... :mrgreen:

 

Δημήτρη έχουμε...κανένας Κουφοντίνας ρε παιδιά.. :mrgreen: :mrgreen:

 

 

Καλως ήρθες φίλε Λεωνίδα.. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το έβαλα!!! πείτε μου όμως ότι οι εξωγήινοι δεν πρόκειται να με επισκεφθούν... :cheesy:

 

τότε νομίζω ότι μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης