Jump to content

Προφίλ Μελών-Προς όλα τα μέλη-έμπειρους και άπειρους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου γειά σας,

Θα παραθέσω μερικά σχόλια προς τα νέα μέλη και προς τα παλιά μέλη. Πιστεύω ότι όλοι συμφωνούμε ότι θέλουμε να προβάλουμε την Ερασιτεχνική (και επαγγελματική γιατί όχι) αστρονομία στην Ελλάδα και ότι κάποιοι από εμάς ασχολούνται λίγο, πολύ ή και πάρα πολύ με το θέμα αυτό.

Μήπως πρέπει να συμπεριλάβουμε όλοι τον τόπο-πόλη από τον οποίο ενασχολούμαστε με την αστρονομία ; 'Η ίσως και κάποιες άλλες πληροφορίες που ίσως να τραβούσαν όσους είναι μακρυά από τα αστικά κέντρα μεγάλων πόλεων και θέλουν να ασχοληθούν αλλά το θεωρούν ουτοπία

Θα μπορούσε κάποιος να πεί, "κοίτα ποιός μιλάει, ο Δημήτρης που δεν έβαλε το επίθετό του όταν έγινε μέλος και τώρα μας μπερδεύει με το ποιός είναι από όλους τους Δημήτρηδες !!!!". Λάθος μου το παραδέχομαι, δεν ξέρω αν είναι αργά να το περάσω το επίθετό μου (αυτό θα μου το πεί ο Ανδρέας Παπαλάμπρου αν μπορώ να το κάνω). Μετάνιωσα σε αυτό.

'Ισως κάποιοι από εμάς όλους να θεωρούν ότι προτιμούν να είναι μόνοι τους στο χόμπυ-ενασχόληση, ή να θεωρούν ότι δεν έχουν χρόνο να βοηθήσουν κάποιους άλλους νέους στο θέμα της Αστρονομίας. 'Ισως κάποιοι που είναι πιό πολλά χρόνια να έχουν κουρασθεί ή δεν ξέρω τι άλλο.

Σε όλα θα συμφωνήσω. Θεωρώ χρέος μου να αναφέρω ότι κάποιοι με βοήθησαν όταν ήμουν τυφλός και τους χρωστώ ευγνωμοσύνη και έτσι λοιπόν θέλω με τη σειρά μου να βοηθήσω, για όσα (λίγα ή πολλά), ξέρω όσους έρχονται πίσω από μένα......

Εκτός αν φοβούμαστε να εκθέσουμε τους εαυτούς μας σε κριτική ή σχόλια. Πιστεύω ότι όλοι είμαστε νοήμονες και σοβαροί για να μετέχουμε σε ένα τέτοιο εγχείρημα.

Πιστεύω επίσης ότι μέσα από το astrovox μπορούν να εμφανισθούν (και εμφανίζονται) πάρεες ατόμων που θα ταιριάξουν και θα αναπτύξουν επικοινωνία.

Περιμένω να ακούσω σχόλια.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι ο Δημήτρης εκφράζει την επιθυμία ώστε το προφίλ χρήστη στο AstroVox να είναι πιο αναλυτικό και πιο πλήρες. Επίσης, όπως μου έχει επισημάνει θα ήταν καλό το προφίλ να είναι πιο καλά προσαρμοσμένο στις ανάγκες μιας αστρονομικής κοινότητας. Πιο συγεκριμένα, να υπάρχουν κάποια πεδία που να μπορεί κανείς να αναφέρει τον εξοπλισμό του, ή τις προτιμήσεις του ή άλλες πληροφορίες.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό το θέμα και είναι αλήθεια ότι η υπάρχουσα υλοποίηση του προφίλ είναι φτωχή, διότι έτσι ήταν η αρχική κατασκευή του forum. Αυτό όμως είναι τεχνικά εφικτό να αλλάξει με κάποιες τροποποιήσεις και θα το τακτοποιήσω μόλις βρω τον χρόνο. Οποιος επιθυμεί μπορεί σε αυτό εδώ το θέμα να κάνει προτάσεις για το τι στοιχεία θα πρέπει να περιλαμβάνει η νέα υλοποίηση του προφίλ.

 

Δημήτρη, εγώ θα δικαιολογήσω αυτούς που δεν έχουν συμπληρώσει τα προφίλ τους διότι όπως είπαμε η τωρινή μορφή του προφίλ είναι μάλλον μικρού ενδιαφέροντος και κατά συνέπεια οι χρήστες δεν του έδιναν την ανάλογη σημασία. Πιστεύω ότι όταν το προφίλ γίνει πιο ενδιαφέρον, θα έχουν μεγαλύτερο κίνητρο να τα συμπληρώσουν. Πάντως, συμφωνώ ότι το να γράφει κάποιος την περιοχή του είναι πολύ χρήσιμο και εξάλλου είναι αλήθεια ότι κάποιες τοπικές ομάδες έχουν σχηματιστεί με αυτόν τον τρόπο μέσα από αυτό το forum.

 

Σχετικά με την επιθυμία του Δημήτρη ώστε όλοι οι έμπειροι ερασιτέχνες να συμμετάσχουν ενεργά στο forum αυτό θα ήταν φυσικά ευχής έργον, όλοι μας το θέλουμε και πιστεύω ότι σε κάποιο βαθμό πραγματοποιείται. Υπάρχουν λαμπρά παραδείγματα έμπειρων ερασιτεχνών και μελών του forum με μεγάλη προσφορά. Οπως είπες κι εσύ Δημήτρη, δεν μπορούν όλοι να μπουν σε αυτή τη διαδικασία διότι είτε δεν έχουν το χρόνο είτε για άλλους λόγους που είναι απόλυτα κατανοητοί. Πάντως, παρατηρώ ότι τελευταία στο forum πάντα υπάρχει κάποιος παλιός να απαντήσει σε όλα τα θέματα που ρωτάει κάποιος νεότερος και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος για αυτό.

 

Ανδρέας

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με όλα όσα έχει γράψει ο Ανδρέας. Επαναλαμβάνω ότι η βοήθεια που προσφέρουν οι παλαιότεροι και πιό έμπειροι είναι πολλή σημαντική και αξιέπαινη.

Επαναλαμβάνω ότι κάποια από τα θέματα που έμαθα, τα έμαθα και μέσω αυτού του forum.Το ανέφερα "ΧΡΩΣΤΩ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΤΥΦΛΟΣ" και συμπληρώνω .... "ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ". Καλή συνέχεια....

και καλή επιτυχία σε όλους.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Φίλε Astrovox,

 

Αν κατάλαβα καλά από την τελευταία δημοσίευση σου σε αυτό το θέμα, έχεις σκοπό να προσθέσεις μερικά ακόμα στοιχεία. Μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις σχετικά;

 

Φιλικά

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ ωραία ιδέα η αναλυτική ταυτότητα του μέλους αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω με τον προλαλάσαντα ότι θα βοηθούσε κάποιους να ασχοληθούνε με το αντικείμενο της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Αντίθετα πιστεύω πως για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να κάνουμε πιο αισθητή την παρουσία μας ως ερασιτέχνες αστρονόμοι, με κατα τόπους συγκεντρώσεις για ομαδικές παρατηρήσεις, κάποιες εργασίες πάνω στην αστρονομία και ίσως συνεργασία με την ασρονομική ένωση ερασιτεχνών που έχω την τιμή να είμαι μέλος όπως πιθανόν και πολλοί απο εμας.
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι γεια σας,

 

Επανέρχομαι στο θέμα με δυο προτάσεις, σχετικά με το προφίλ.

 

1. Εμπειρία. Πολλές φορές όταν διάβαζα δημοσιεύσεις, αναρωτήθηκα ποιο ήταν το επίπεδο εμπειρίας του συγγραφέα. Ετσι λοιπόν, πιστεύω ότι δυο πεδία που θα αφορούσαν την εμπειρία θα είχαν ενδιαφέρον.

Τα χρόνια εμπειρίας και η υποκειμενική εκτίμηση του μέλους για την ποιότητα εμπειρίας (π.χ. μια κλίμακα τύπου αρχάριος, ειδήμων κ.λ.π.).

 

2. Ενδιαφέροντα. Ο Δημήτρης ενδιαφέρθηκε για τον τόπο του καθενός γιατί προσπαθεί να φτιάξει μια ομάδα στην Αλεξανδρούπολη. Αντίστοιχα όμως άλλοι θα μπορούσαν να προσπαθήσουν να φτιάξουν μια ομάδα για συγκεκριμένα θέματα της αστρονομίας, όπως η αστροφωτογράφηση, οι διπλοί αστέρες οι διαβάσεις αντικειμένων από την Σελήνη, οι εκλάμψεις του Ηλίου κ.λ.π.

Θα ήταν ίσως χρήσιμο λοιπόν να μπορούσε κάποιος να δηλώσει ποια είναι τα ενδιαφέροντα του.

 

Φιλικά

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...

{ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΤΟ ΠΟΣΤ}

=D> Συμφωνώ απόλυτα !

Τουλάχιστον ρε παιδιά γράψτε την ΠΕΡΙΟΧΗ όπου μένετε ,ειδικά στην επαρχία κι τα νησιά αυτό αδιάψευστα θα ΒΟΗΘΗΣΕΙ ! ! ! :wink:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε επωνυμοι.Να εχουμε το θαρρος της γνωμης επωνυμα.Δεν μου αρεσει να μην ξερω ποιος μου λεει κατι.Τα ανωνυμα κειμενα εχουν παντα δευτερευουσα σημασια.Δεν τα λαμβανει κανεις στα σοβαρα.Και πολλα κακοβουλα κειμενα εχουν δημοσιευτει ανωνυμα.

Απο κει και περα,ενα πιο πληρες προφιλ ειναι παντα ευπροσδεκτο. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω πεί παλιότερα στον Ανδρέα άν είναι δυνατόν να βάλω το κανονικό μου όνομα με καινούργιο ίσως account, αλλά η απάντηση ήταν όχι για να μήν μπερδεύονται τα μέλη. Θα το ήθελα αυτό πάντως και άν ήταν δυνατόν στο υπάρχον account. Ανδρέα κοίτα το άν μπορείς.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε επωνυμοι........... :D

+1 =D>

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω πεί παλιότερα στον Ανδρέα άν είναι δυνατόν να βάλω το κανονικό μου όνομα με καινούργιο ίσως account, αλλά η απάντηση ήταν όχι για να μήν μπερδεύονται τα μέλη. Θα το ήθελα αυτό πάντως και άν ήταν δυνατόν στο υπάρχον account. Ανδρέα κοίτα το άν μπορείς.

Και γιατί δεν το βάζεις μαζί με την διεύθυνση όπως το έβαλα εγώ;

Ή το βάζεις στη υπογραφή σου.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H πρόταση του Δημήτρη Πρασόπουλου είναι θετική και γόνιμη. Αρκεί να ανταποκριθούμε όλοι μας.

Όσον αφορά τα ψευδώνυμα μελών, πιστεύω ότι εάν κάποιος επιθυμεί να αλλάξει ένα τυχόν άστοχο ή αόριστο user name με το πραγματικό του όνομα, στον υπάρχοντα λογαριασμό χρήστη (user account) εφ' όσον είναι τεχνικά δυνατόν, το Astrovox οφείλει να ανταποκριθεί θετικά. Η πρόθεση του χρήστη να εμφανίζεται επωνύμως και δημοσίως με το πραγματικό του όνομα, περιποιεί τιμή στο Astrovox.

Φαντάζομαι ότι είναι αρκετές οι περιπτώσεις μελών που έκαναν εγγραφή σε κάποιο ... "yet another forum" με κάποιο πρόχειρο username και στην πορεία ανακάλυψαν πόσο σημαντικό είναι το Astrovox και η συμμετοχή τους σε αυτό.

Επαναλαμβάνω, εφ' όσον είναι τεχνικά δυνατόν!

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και απο εμενα, κανενα προβλημα!

 

+1

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και εγω κατι;

Υπαρχουν τοσες κατηγοριες στο astrovox οπως δοκιμες καθε τυπου και δημοψηφισματα και δεν υπαρχει καμια κατηγορια ωστε να κανονιζονται συναντησεις για συμπαρατηρηση μεταξυ των μελων.Πολυ καιρο πριν το ειχα σκεφτει αυτο...

Τι λετε οι υπολοιποι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω και εγω κατι;

Υπαρχουν τοσες κατηγοριες στο astrovox οπως δοκιμες καθε τυπου και δημοψηφισματα και δεν υπαρχει καμια κατηγορια ωστε να κανονιζονται συναντησεις για συμπαρατηρηση μεταξυ των μελων.Πολυ καιρο πριν το ειχα σκεφτει αυτο...

Τι λετε οι υπολοιποι;

 

 

Συμφωνώ απόλυτα και όπως επίσης με το να χρησιμοποιούμε όλοι το ονοματεπώνυμό μας!

 

Φτάνει πια! Λες και είμαστε ραδιοπειρατές!!!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα και όπως επίσης με το να χρησιμοποιούμε όλοι το ονοματεπώνυμό μας!

Eγω εδω διαφωνω. Τι να πει το ονοματεπωνυμο μου; Ενας ακομη απο τα 11 εκατομυρια Ελληνες... Το Laskos μου φαινεται καλυτερο.

Εξαλου αν βαλεις το ονοματεπωνυμο σου, καποιος με μια αναζητηση στο google θα δει οτι ασχολεισαι με την αστρονομια.

Και εγω δεν γουσταρω να ξερει ο καθενας τυχον γνωστος με τι ασχολουμαι... Ουτε μπαινω σε facebook ουτε μιλαω με κανεναν σε messenger, ειμαι ολιγον τι αντικοινωνικος τι να κανουμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος θέλει βάζει το όνομά του & όποιος όχι ή & τα δύο.

Μια μεταβλητή στο προφίλ ακόμα για όνομα & το πρόβλημα λύνεται, αρκεί να βρει χρόνο ο Admin να το υλοποιήσει.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος θέλει βάζει το όνομά του & όποιος όχι ή & τα δύο.

Μια μεταβλητή στο προφίλ ακόμα για όνομα & το πρόβλημα λύνεται, αρκεί να βρει χρόνο ο Admin να το υλοποιήσει.

 

θα συμφωνησω με τον babgia

 

Laskos έγραψε:

Υπαρχουν τοσες κατηγοριες στο astrovox οπως δοκιμες καθε τυπου και δημοψηφισματα και δεν υπαρχει καμια κατηγορια ωστε να κανονιζονται συναντησεις για συμπαρατηρηση μεταξυ των μελων.Πολυ καιρο πριν το ειχα σκεφτει αυτο...

Τι λετε οι υπολοιποι;

 

αυτο νομιζω το ειχα προτεινει και εγω σε καποιο post. καλο θα ηταν να υπαρχει και αυτο ισως με τιτλο αστρονομικες εξορμησεις και ισως με μερικες υποκατηγοριες ανα περιοχη π.χ Β. Ελλαδα, Κρητη, Κυκλαδες κτλ. (μια ιδεα ειναι) ωστε να μην ψαχνωμαστε στις αστρονομικες παρατηρησεις για το ποτε θα κανονιστει η επομενη εξορμηση ή το πως θα παω στην καθε τοποθεσια και να μην νιωθουν αποκομενοι τα μελη απο επαρχια. παραδεχτητε το αρκετα post ειναι για ποτε θα παμε για παρατηρηση στον κιθαιρωνα και στο Σουνιο και ειναι μπερδεμενα με συβουλες για παρατηρηση του εναστρου ουρανου και δεν βλεπεις ατομα π.χ. απο κερκυρα που θα συναντηθουν για παρατηρηση ωστε να βρεθουν και αλλοι :).

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Η μη αλλαγή των username είναι κοινή πρακτική στην πλειοψηφία των forum και λοιπών παρόμοιων υπηρεσιών διεθνώς. Μπορεί κανείς να μη φαντάζεται το πρόβλημα σκεπτόμενος μόνο την αλλαγή του δικού του username, ωστόσο μια εκτεταμένη αλλαγή των username θα μπορούσε να οδηγήσει σε σύγχυση γι'αυτό και η μη δυνατότητα αλλαγής τους έχει μπει και στους κανόνες του site. Τεχνικά δεν είναι αδύνατο αν και είναι λίγο "μπελάς".

 

Κατανοώ ότι κάποια μέλη θα ήθελαν να ακολουθήσουν την επιλογή κάποιων άλλων ώστε το username τους να συμπίπτει με το ονοματεπώνυμό τους ωστόσο αυτό δεν είναι καθόλου απαραίτητο και δε συνδέεται με το αν κάποιος γράφει "επώνυμα" ή "ανώνυμα". Ως γνωστόν, στο προφίλ κάθε μέλους μπορεί να δηλωθεί, μεταξύ άλλων, το ονοματεπώνυμο. Πολλά μέλη έχουν προσθέσει το ονοματεπώνυμό τους και στην υπογραφή τους, μια επίσης καλή επιλογή που εμφανίζει το ονοματεπώνυμο μαζί με κάθε τους δημοσίευση. Ακόμα και στα πιο σοβαρά ξένα forum, η έννοια των username είναι κάτι διαφορετικό από την έννοια του ονόματος και σε καμία περίπτωση η χρήση ενός username διαφορετικού από το ονοματεπώνυμο δε σχετίζεται με ανωνυμία (ή μη).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Ανδρέα και θα προτείνω να βάλουμε-προσθέσουμε όλοι στην υπογραφή μας το ονοματεπώνυμό μας. Έτσι νομίζω είναι και ποιο κομψό από άποψη γραφής αλλά και υπευθυνότητας των όσων γράφουμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προτιμώ να μπει στο προφίλ κάτω από το username με προσθήκη μιας ακόμα μεταβλητής, πριν από τον τόπο (όπως το έχω βάλει με το τόπο κατοικίας) & κάτω από το εικονίδιο, έτσι θα μείνει ο χώρος της υπογραφής για τον εξοπλισμό, πάλι για όσους θέλουν να τον βάλουν.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης