Jump to content

Αγορά άτλαντα- Επείγον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Ψάχνω εδώ και καιρό να αγοράσω έναν άτλαντα για DSO και έχω μπερδευτεί. Έχω καταλήξει στους Uranometria 2000 vol3 $59.95

 

Sky Publishing Sky Atlas 2000.0, 2nd Edition, Unlaminated Deluxe Version$59.95

 

 

και Sky Atlas 2000.0, 2nd Edition, Laminated Deluxe Version $119.95

 

Επειδή μία γνώστη έρχεται από Αμερική μέσα στην εβδομάδα και πρέπει να της απαντήσω μέχρι αύριο, θα ήθελα την άποψη σας όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Ευχαριστώ

 

Φιλικά, Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την πρόπερασμένη βδομάδα παρέλαβα τον SKYATLAS 2000.0 2nd Edition , Field Version(δηλαδή μαύρο φόντο με λευκά άστρα). Φυσικά την laminated version(δηλαδή δέσιμο σπιράλ).

 

Πρέπει να σου πω ότι απεικονίζει αστέρες μέχρι 8,5 mag , γαλαξίες μέχρι 13 mag και νεφελώματα μέχρι 14 mag.

 

Έχεις κάποια εμπειρία στην παρατήρηση DSO;Τι τηλεσκόπιο έχεις;Κατά την γνώμη μου αυτός ο χάρτης θα σου είναι αρκετός.Βέβαια το απόλυτο εργαλείο για DSO είναι η URANOMETRIA,αλλά μήπως σε μπερδέψει;;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη sorry :oops: vol 1 $ 49,95

Το vol3 περιέχει:

The three-volume Uranometria set contains 220 double-page star charts with a limiting magnitude of 9.75. More than 280,000 stars are listed using stellar brightnesses and positions measured by the European Space Agency’s Hipparcos satellite. Thirty thousand nonstellar objects appear in the new edition, more than double the previous version’s total. Galaxy lovers note: There are 25,895 galaxies cataloged. The Deep Sky Field Guide provides extensive information for more than 23,000 nonstellar objects and includes information on nearly 1,000 “challenge” objects not plotted on the charts.

 

Δημήτρη ήδη έχω το Sky Publishing Night Sky Observer's Guide, Volume 1 2, Spring & Summer

και έλεγα να αλλάξω γιατί τα βιβλία είνια λίγο μεγάλα και δεν είναι πλαστικοποιημένα.

 

Φιλικά, Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μονο το vol1 δεν φτανει.Ο μισος ουρανος ειναι στο vol2.γενικα η ουρανομετρια ειναι θαυμασια αλλα ειναι κ πολυ μπερδεμα.Οχι γιατι εχει πολλα αστερια κ δεν ξερεις κατα που να κανεις αλλα επειδη εχει πολους αμυδρους στοχους που δεν φενονται με 8'' κ 10''.Αυτο λοιπον μπορει να σε μπερδεψει.Αν ομως πριν βγεις για παρατηρηση εχεις κανει μια ερευνα για το τι θα δεις δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης