Jump to content

James O'Meara ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο γνωστος συγγραφεας και παρατηρητης θα ειναι μελος του περιοδικου Astronomy Magazine με μηνιαια στηλη στο τευχος του Μαρτιου/2007 και μετα.

 

Ενδιαφερον οτι εγκατελειψε (; ) το Sky&Telescope.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προτιμώ το Sky and telescope παρά τον κάποιο ελιτισμό του.

Τα άρθρα του Meara με ενδιέφεραν πάρα πολύ (ειδικά για τις παρατηρήσεις ημέρας), αλλά το Astronomy δεν με ικανοποιεί σα σύνολο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλια,

 

Και εγω προτιμω το Sky&Telescope αλλα το Astronomy εχει και τα δικα του χαρισματα σε σχεση με το πρωτο. Πχ. το νεο τευχος εχει ενα καταπληκτικο αρθρο γυρω απο τις αποστολες στον Αρη με ιδιαιτερα πλουσιο φωτογραφικο υλικο ... και πολυ συχνα θα βρεις αρθρα γυρω απο τον βαθυ ουρανο που ειναι ιδιαιτερα καλα.

 

Το Sky&Telescope ειναι για τον προχωριμενο αναγνωστη και σε αντιθεση με το Astronomy που εχει ποιο χαμηλο επιπεδο και στοχο αλλα εχει αρκετο κειμενο (και συχνα το εχει) να ικανοποιησει και τον προχωριμενο ερασιτεχνη.

 

Τελος παντων, εχω συνδρομες και με τα δυο. Προσφατα ανανεωσα την συνδρομη μου στο Astronomy για αλλα τρια χρονια και το γραμμα που ελαβα σημερα απο τον αρχισυντακτη του περιοδικου με τις ευχαριστιες του συμπεριλαμβανε και την κουβεντα για τον James O'Meara και την οποια αναφερα εδω στο ΑστροΒοξ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βόμβα!!!!

 

Πραγματικά περίεργη αυτή η μετακίνηση η οποία ίσως και να σχετίζεται με την πρόσφατη αλλαγή στο καθιεστώς ιδιοκτησίας του S&T.

 

Κι εγώ πάντως σκέπτομαι να διατηρήσω της συνδρομές μου και στα δύο αν και το S&T έχει σταθερά καλή ύλη ενώ το Astronomy όχι.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας μην ξεχνάμε ότι στην ελεύθερη αγορά η εξειδικευμένη αρθρογραφία είναι άλλο ένα προϊόν προς αγορά και πώληση (θεμιτό). Πάντως, παρά την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς, οι συντελεστές του Sky and Telescope συνεχίζουν την εξαιρετική και συνεπή δουλειά τους, διδάσκοντας σταθερά τι σημαίνει σεβασμός στον αναγνώστη. Ηλία, ποτέ δεν θα χαρακτήριζα το S&T ελιτίστικο, απλά προχωρημένο. Θα στεναχωρηθώ αν κάποια μέρα ρίξει το επίπεδο της ύλης του προσπαθώντας να ανταγωνιστεί τα «πιασάρικα» θέματα που συχνά με «πιασάρικο» τρόπο παρουσιάζει το Astronomy. (Κάποιες φορές ακόμη και τα εξώφυλα του S&T με ανησυχούν λίγο...). Το Astronomy συνεχίζει βέβαια να προσφέρει στην ερασιτεχνική Αστρονομία, απλά μερικές φορές τα θέματά του «φωνάζουν» λίγο παραπάνω αποκαλύπτοντας την αγωνία των πωλήσεων.

 

Όσο για τον Steven J. O'Meara νομίζω ότι θα προσφέρει ό,τι προσέφερε, απ' όπου κι αν «βγαίνει». Άλλωστε δεν είναι μόνο αρθρογράφος αλλά και συγγραφέας.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε, έγραψα "κάποιο ελιτισμό", δηλ. δεν θεωρώ ότι είναι σε υπέρμετρο όριο. Και δεν αναφερόμουν στη θεματολογία που όντως είναι καλύτερη από τα άλλα περιοδικά ερασιτεχνικής αστρονομίας, αλλά στα πρότυπα ερασιτεχνών που προωθεί το περιοδικό.

Π.χ. στο τεύχος Beautiful Universe είχαν δημοσιεύσει φωτογραφίες πλανητών μόνο του Damian Peach, ενώ υπάρχουν πολλοί άλλοι ερασιτέχνες αυτή τη στιγμή με εφάμιλλες ή και καλύτερες εικόνες. Για το βαθύ ουρανό τι να γράψω πια! Νομίζω ότι ο μέσος ερασιτέχνης που θέλει να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία απογοητεύεται βλέποντας συνέχεια εικόνες που έχουν βγει με πανάκριβους εξοπλισμούς που δεν θα πρέπει καν να θεωρούνται ερασιτεχνικοί.

Επίσης με ελοχλεί και η εμπορευματοποίηση τους που τη θεωρώ σχεδόν υποτιμητική για τον αναγνώστη.

Έχω προσέξει και ότι όταν θέλουν να προωθήσουν προϊόντα συγκεκριμένων εταιρειών ρίχνουν νερό στο κρασί τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερώτηση:

 

Το "AstronomyNow" με το "Astronomy" είναι τα ίδια; :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι, είναι εντελώς διαφορετικά. Το πρώτο είναι αγγλικό και το δεύτερο αμερικάνικο.

 

Δες και εδώ:

http://www.astrovox.gr/magazines.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Π.χ. στο τεύχος Beautiful Universe είχαν δημοσιεύσει φωτογραφίες πλανητών μόνο του Damian Peach, ενώ υπάρχουν πολλοί άλλοι ερασιτέχνες αυτή τη στιγμή με εφάμιλλες ή και καλύτερες εικόνες.

Ηλια,

 

Τα περιοδικα εχουν προτιμηση σε ατομα που γνωριζουν και ιδιαιτερα οταν υπαρχουν απαγορευτικες προθεσμιες καθως το καθε περιοδικο εχει τον δικο του "κλειστο κυκλο" (πχ. λιγα ατομα θα εχουν υλικο στο S&T και Astronomy, Astronomy Now και Sky At Night κτλ) λογω ανταγωνισμου.

 

Αν οι αλλοι που αναφερεις δεν στελνουν υλικο στα περιοδικα, δεν πιστευω να φταινε τα περιοδικα εφοσον δεν γνωριζουν οτι υπαρχουν αποτελεσματα και απο αλλους.

 

Για το βαθύ ουρανό τι να γράψω πια! Νομίζω ότι ο μέσος ερασιτέχνης που θέλει να ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία απογοητεύεται βλέποντας συνέχεια εικόνες που έχουν βγει με πανάκριβους εξοπλισμούς που δεν θα πρέπει καν να θεωρούνται ερασιτεχνικοί.

Ναι αλλα ταυτοχρονα γιατι να τιμωρησεις αυτους που εχουν επενδυση για κατι καλυτερο οσον αφορα εξοπλισμο καθως δεν χρειαζομαστε 20" RC για να εχουμε μια θεση στο γκαλερι του S&T, APOD, LPOD κτλ; Ταυτοχρονα, εγω περιμενω απο το "προχωριμενο" περιοδικο να εχει οχι μονο "προχωριμενο" κειμενο και αρθρα αλλα και "προχωριμενο" υλικο γυρω απο φωτογραφιες και ασχετα αν ειναι τραβηγμενες με εξοπλισμο που εχει πενταψηφια αξια η με μια απλη καμερα μιας χρησης.

 

Πχ. Πριν περιπου δυο χρονια ελαβα ενα μηνυμα απο το Astronomy Now οτι η δουλεια μου ειναι "too professional" και οποτε προτιμουσαν να μην δημοσιευσουν τις φωτογραφιες που ειχα στειλει (τα δειγματα εδω: http://www.perseus.gr/Astro-Planet-Ven-Tr2004.htm ). Οχι μονο απο τοτε σταματησα να στελνω υλικο αλλα αρκετες φορες οι ιδιοι ηρθαν απο πισω μου και ζητησαν φωτογραφιες.

 

Επίσης με ελοχλεί και η εμπορευματοποίηση τους που τη θεωρώ σχεδόν υποτιμητική για τον αναγνώστη.

Αν εννοεις την δουλεια συγκεκριμενων ερασιτεχνων, και παλι δεν βλεπω που ειναι το προβλημα. Ειναι μια συνεργασια μεταξυ του καθε περιοδικου και τον συγκεκριμενο ερασιτεχνη ... και μια ευκαιρια για να βγαλουν και οι δυο μερικα ευρουλια.

 

Έχω προσέξει και ότι όταν θέλουν να προωθήσουν προϊόντα συγκεκριμένων εταιρειών ρίχνουν νερό στο κρασί τους.

Επειδη εγω δεν δεινω και πολυ σημασια στα "equipment reviews", ειμαι αδιαφορος. Αν πραγματι θελω να μαθω ποσο καλο (η κακο) ειναι κατι, υπαρχουν πολλα καλα φορα στο Yahoo οπου οι χρηστες θα τα πουν ομα και ξεκαθαρα! =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά νομίζω ότι χρησιμοποιούν ορισμένα χτυπητά ονόματα για καθαρά διαφημιστικούς σκοπούς.

Φυσικά και δεν είναι δυνατό φωτό πλανητών να τους έστειλε μόνο ο Peach.

Δεν τιμωρώ κανένα, αλλά δεν μου αρέσει το περιοδικό να γίνεται πασαρέλα.

Και ξέρεις τι συμβαίνει ειδικά με το "Beautiful universe".

Για την εμπορευματοποίηση εννοώ για παράδειγμα το ότι ακόμη και τον μόλις 16- σέλιδο κατάλογο με τα προϊόντα τους τον παρουσιάζουν σαν free προσφορά!

Σίγουρα το καλύτερο είναι κανείς να διαβάζει όλα τα αστρονομικά περιοδικά, όμως το κόστος είναι απαγορευτικό, αλλά δεν έχω και τον ελεύθερο χρόνο να πηγαίνω στη βιβλιοθήκη του Ευγενίδειου για διάβασμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι έχω δύο ερωτήσεις και ειλικρινά με ενδιαφέρουν οι απόψεις σας:

 

Πόσο πιστεύετε ότι ορισμένες φωτογραφίες ερασιτεχνών δημοσιεύονται προκειμένου να παρακινηθούν οι αναγνώστες να αγοράσουν τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε??

 

Τι τύχη έχει να δημοσιευθεί μία πολύ καλή φωτογραφία τραβηγμένη με εξοπλισμό που δεν προωθείται πιά από τις εταιρείες που έχουν ολοσέλιδες διαφημίσεις στ περιοδικά αυτά???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστη,

 

Πιστευω πως οι κουβεντες σου εχουν μια πολυ σοβαρη βαση. Ενα απο τα ελαχιστα περιοδικα που δεν εχω τσιμπησει μεχρι στιγμης ειναι το Ιαπωνεζικο Tenmon Guido και εχω ακουσει οτι ο μοναδικος λογος ειναι οτι ο εξοπλισμος μου (μεχρι προσφατα) δεν συμπεριλαμβανε ενα Takahashi. Φυσικα αυτος ΔΕΝ ειναι ο λογος που προσφατα πηρα το Tak FSQ-106.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Πόσο πιστεύετε ότι ορισμένες φωτογραφίες ερασιτεχνών δημοσιεύονται προκειμένου να παρακινηθούν οι αναγνώστες να αγοράσουν τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε??...

 

Εγώ νομίζω ότι αυτή είναι η πραγματική "αποστολή" των περιοδικών όλων των χόμπυ, όχι μόνο της αστρονομίας.

Στηρίζονται στο μεγαλύτερο ποσοστό στις διαφημίσεις των εταιριών και ξέρουν πολύ καλά το παιχνίδι: "... μα καλά, βγήκε το τάδε super-extra-ouaou προιόν και εσύ δεν το έχεις ... μπααα, δεν είσαι τίποτα στην κοινότητα των ερασιτεχνών, τσ τσ τσ".

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα ισχύει ότι τα περιοδικά προωθούν τα τηλεσκόπια εταιρειών που έχουν ως σπόνσορες. Το γεγονός αυτό, ωστόσο, είναι απλά ένα τμήμα μιας πραγματικότητας που ούτως ή άλλως ζούμε καθημερινά, όπου πρέπει να είμαστε έξυπνοι και υποψιασμένοι καταναλωτές, χωρίς να παρασυρόμαστε εύκολα και να απαιτούμε και πληροφόρηση και εξυπηρέτηση για κάθε ευρώ που δίνουμε, πριν ακόμα το δώσουμε.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... χωρίς να παρασυρόμαστε εύκολα και να απαιτούμε και πληροφόρηση και εξυπηρέτηση για κάθε ευρώ που δίνουμε, πριν ακόμα το δώσουμε.

Στην Ελλαδα υπαρχει κερδοσκοπια σε μεγαλο βαθμο και αυτο εχει να κανει με τον καταναλωτη που δεν ειναι ουτε πληροφορημενος ουτε εξυπνος ... πολυ σωστα τα γραφεις Ανδρεα!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Πόσο πιστεύετε ότι ορισμένες φωτογραφίες ερασιτεχνών δημοσιεύονται προκειμένου να παρακινηθούν οι αναγνώστες να αγοράσουν τον εξοπλισμό που χρησιμοποιήθηκε??...

 

Εγώ νομίζω ότι αυτή είναι η πραγματική "αποστολή" των περιοδικών όλων των χόμπυ, όχι μόνο της αστρονομίας.

Στηρίζονται στο μεγαλύτερο ποσοστό στις διαφημίσεις των εταιριών και ξέρουν πολύ καλά το παιχνίδι: "... μα καλά, βγήκε το τάδε super-extra-ouaou προιόν και εσύ δεν το έχεις ... μπααα, δεν είσαι τίποτα στην κοινότητα των ερασιτεχνών, τσ τσ τσ".

Συμφωνώ απόλυτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως είναι παρακινδυνευμένο να γενικεύουμε. Θυμάμαι μία υπέροχη φωτογραφία young moon με σμήνος πουλιών στο S&T τραβηγμένη από κάποιον ερασιτέχνη στο Ισφαχάν του Ιράν χωρίς μοδάτο εξοπλισμό!! Συμφωνώ πάντως μαζί σας ότι υπάρχει και γκρίζα διαφήμηση μέσα από τις φωτογραφίες που δημοσιεύονται, απόρροια των οικονομικών αναγκών, όπως και παντού άλλωστε, κατά πως γράφει και ο φίλος Astrovox.

 

Ευχαριστώ γιά την ανταπόκρισή σας στις ερωτήσεις μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισως είναι παρακινδυνευμένο να γενικεύουμε. Θυμάμαι μία υπέροχη φωτογραφία young moon με σμήνος πουλιών στο S&T τραβηγμένη από κάποιον ερασιτέχνη στο Ισφαχάν του Ιράν χωρίς μοδάτο εξοπλισμό!! Συμφωνώ πάντως μαζί σας ότι υπάρχει και γκρίζα διαφήμηση μέσα από τις φωτογραφίες που δημοσιεύονται, απόρροια των οικονομικών αναγκών, όπως και παντού άλλωστε, κατά πως γράφει και ο φίλος Astrovox.

 

Ευχαριστώ γιά την ανταπόκρισή σας στις ερωτήσεις μου.

 

Κώστα, τουλάχιστον για τα περιοδικά μεγάλης κυκλοφορίας που αναρτώνται στα περίπτερα, η αλήθεια είναι πως οι μισές τουλάχιστον σελίδες είναι αποκλειστικά διαφημίσεις. Στις υπόλοιπες καλύπτονται "ρηχά" κάποια θέματα και μέσα σε αυτά υπάρχουν πάλι -γκρίζες- διαφημίσεις -π.χ. η Σου Φρεντς (ή κάπως έτσι) με το 4άρι επώνυμο διοπτρικό της που καταφέρνει να δει ακόμη και τους εξωγήινους να πετούν μέσα στο Veil. Ουσιαστικά χρυσοπληρώνουμε με χαρά το κάθε περιοδικό για να μας περιλούζει με διαφημίσεις και μερικά επιστημο-σκουπίδια, την ώρα που οργιζόμαστε όταν η δωρεάν τηλεόραση διακόπτει το πρόγραμμα για διαφημίσεις, ενώ με τα χρήματα από 3-4 τεύχη θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα κανονικό βιβλίο αστρονομίας.

Περιττό να πώ ότι δεν αγοράζω περιοδικά.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... -π.χ. η Σου Φρεντς (ή κάπως έτσι) με το 4άρι επώνυμο διοπτρικό της που καταφέρνει να δει ακόμη και τους εξωγήινους να πετούν μέσα στο Veil...

Μαλιστα αναρωτιεμαι τι ΔΕΝ εχει δει με το συγκεκριμενο 4αρι και οντως ειναι μια κουβεντα (της) που εχει γινει αρκετα κουραστικη! :mrgreen: :evil:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως η διαφήμιση είναι ένα μέρος του παιχνιδιού, αν δεν υπήρχαν έσοδα από διαφημίσεις τότε θα πληρώναμε πιο ακριβά τα περιοδικά και κανείς δε μας βάζει το μαχαίρι στο λαιμό να τα αγοράσουμε.

 

Αυτό που με βρίσκει κάθετα αντίθετο είναι οι διαφημίσεις που γίνονται στα "μουλωχτά" και επειδή παρακολουθώ τα περισσότερα περιοδικά μιας και έρχονται στη βιβλιοθήκη είναι πάρα πολλές. Δεν είναι παράλογο και άδικο να πει κάποιος ότι ο τάδε ερασιτέχνης έβγαλε την τάδε φωτογραφία με το χ τηλεσκόπιο και την ψ φωτογραφική μηχανή, αλλά το κακό πολλές φορές ΠΑΡΑΓΙΝΕΤΑΙ. Πιο πολύ εμπιστεύομαι τα φόρα, όπου τουλάχιστον οι απόψεις δεν κρύβουν κάποιο συμφέρον -στις περισσότερες περιπτώσεις- από πίσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
(...), ενώ με τα χρήματα από 3-4 τεύχη θα μπορούσαμε να πάρουμε ένα κανονικό βιβλίο αστρονομίας.

Περιττό να πώ ότι δεν αγοράζω περιοδικά.

 

+1000.

 

Δεν είναι δυνατόν το τεύχος του "Astronomy" να κάνει 7,5 ευρώ, όταν στον Παπασώτο βρίσκεις πολύ καλά βιβλία αστρονομία (από Springer-Verlag, Cambridge University Press κλπ) με 35-40 ευρώ (δλδ όσο 5 τεύχη).

 

Το Cambridge Star Atlas του Tirion το αγόρασα 33 ευρώ... Και είναι ακόμα στη βιβλιοθήκη μου, σε αντίθεση με τις στοίβες από τα Astronomy που είχα αγοράσει μεταξύ 2002 και 2005 και τώρα είναι στο πατάρι.

 

Όσο σκέφτομαι ότι με τα λεφτά αυτά θα είχα αγοράσει το Burnham's Celestal Handbook και το Uranometria 2000.0 ψιλοφρίζω :frown: :frown: :frown:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι δυνατόν το τεύχος του "Astronomy" να κάνει 7,5 ευρώ ...

Μαγκες,

 

Τα εχουμε πει και αλλες φορες!!!

 

Δεν υπαρχει λογος για 7,5 ευρω ανα τευχος ... μια 36-μηνη συνδρομη ειναι 160$ η 120 ευρω και αντιστοιχει σε 3,33 ευρω το τευχος καθως θα το εχεις στο σπιτι σου νωριτερα και μαλιστα δεν θα τρεχεις στο περιπτερο με την αγωνια αν το εχουν ακομα η οχι.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα περί συνδρομών, εξ΄άλλου και εγώ τα astronomy που είχα από συνδρομή τα έπαιρνα

 

Αλλά και με 120 euros παίρνεις βιβλία που θα κρατήσουν παραπάνω από 3 χρόνια και χωρίς διαφημίσεις της Meade μέσα \:D/ Αντίθετα, τα Astronomy, εν εξαιρέσει των άρθρων του Tom Polakis για τους αστερισμούς (celestial portraits) δεν έχουν κανένα νόημα τώρα. Ας είναι καλά το cloudynights.com αλλα και πολλά σάιτς αστρονομίας

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά και με 120 euros παίρνεις βιβλία που θα κρατήσουν παραπάνω από 3 χρόνια και χωρίς διαφημίσεις της Meade μέσα \:D/

Υπαρχουν πεντε-δεκα βιβλια που ολοι μας πρεπει να εχουμε ... αλλα μετα τι γινεται; Τι αλλο βιβλιο θα μπορουσαμε να αγορασουμε;

 

Αντίθετα, τα Astronomy, εν εξαιρέσει των άρθρων του Tom Polakis για τους αστερισμούς (celestial portraits)

Αυτη η σειρα εχει ολοκληρωθει εδω και καιρο ....

 

δεν έχουν κανένα νόημα τώρα. Ας είναι καλά το cloudynights.com αλλα και πολλά σάιτς αστρονομίας

Υπαρχουν τα αρθρα του Steve Coe γυρω απο τον βαθυ ουρανο και πολλα αλλα εγκαιρα αρθρα που ειναι ενδιαφερον (εκλειψεις, αποκρυψεις, review εξοπλισμου κα).

 

Εχω συνδρομες σε πολλα περιοδικα και δεν το εχω μετανιωσει καθολου. Ναι μεν υπαρχουν αντιστοιχες σελιδες στο διαδικτυο αλλα αυτο ισχυει για πολλα αλλα πραγματα (πχ. εφημεριδες);

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν πεντε-δεκα βιβλια που ολοι μας πρεπει να εχουμε ... αλλα μετα τι γινεται; Τι αλλο βιβλιο θα μπορουσαμε να αγορασουμε;

 

Να σου στείλω μια wish list αύριο :twisted: ??

 

Αυτη η σειρα εχει ολοκληρωθει εδω και καιρο ....

 

..απόδειξη του ότι έχω πολλά χρόνια να πάρω το astronomy

 

Ναι μεν υπαρχουν αντιστοιχες σελιδες στο διαδικτυο αλλα αυτο ισχυει για πολλα αλλα πραγματα (πχ. εφημεριδες);

 

Χμμμ φαντάζομαι θα ξέρεις το

 

http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi

 

και πιο μεγάλη ακρίβεια από τη Nasa (what the hell, στέλνουν διαστημόπλοια προς τα εκεί) δε νομίζω να πετυχαίνει κανένας.

 

Προαφανώς βέβαια η κουβέντα μας είναι υποκειμενικότατη, άλλος προτιμάει το χαρτί και άλλος όχι O:) Το θέμα είναι ότι στο internet πλέον βρίσκεις απίστευτα πράγματα για αστρονομία, από e-books βιβλίων που πωλούνται κανονικά και τεύχη του Icarus (άμα είσαι σε ελληνικό πανεπιστήμιο είναι τσάμπα) ως reviews για τηλεσκόπια κλπ κλπ. Σύντομα με βλέπω να παίρνω κανα laptop

 

PS: chat το κάναμε, και παραδέχομαι το ότι φταίω σαφέστατα!!

 

Πάντα φιλικά :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης