Jump to content

τηλεσκοπιο περιμεναμε, Μικροσκοπιο εβγαλαν .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το αγόρασα κι εγώ, αλλά από την πολύ δουλειά ούτε πρόλαβα να το ανοίξω ακόμα. Από κάτι γαλλόφωνα φόρουμ (μεταφρασμένα από το google), είδα στα κλεφτά (εξ΄ου και η ώρα που γράφω…) ενδιαφέρουσες φωτογραφίες και διάβασα θετικά σχόλια: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=fr&u=http://users.skynet.be/chricat/uscope/uscope.html&sa=X&oi=translate&resnum=8&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dbiolux%2BAL%26start%3D20%26hl%3Den%26lr%3D%26sa%3DN

 

Η ξύλινη θήκη του ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Δεν θυμάμαι αν υπήρχε στο περσινό μοντέλο του Lidl. Άραγε είναι ακριβώς το ίδιο μικροσκόπιο?

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ μία από τα ίδια. Το μικροσκόπιο είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του.

Χθες το βράδυ συνδεσα την κάμερα με το υπολογιστή. Οι εικόνες είναι αρκετά ικανοποιητικές, για ερασιτεχνική χρήση

Καλύπτει τα περισσότερα αντικείμενα πού μπορεί κάποιος να παρατηρήσει με μικροσκόπιο.

Βέβαια ένας φίλος μου βιολόγος που το χρησιμποίησε ( ήθελε να αγοράσει το σχολείο 10 κομμάτια για διδακτικούς σκοπούς) διαπίστωσε οτι σε μεγενθύνσεις πάνω από 100χ έχει πρόβλημα.

Κατά τα άλλα είναι ένα ωραίο παιχνίδι για μεγάλα παιδιά..

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αγόρασα και εγώ. Για τα λεφτά του είναι καλό αν και το είδα πολύ λίγο. Σε αυτό το λίγο έχω βρει όμως 3 μικρά μειωνεκτήματα (τουλαχιστον στο δικό μου κομμάτι). Το πρώτο και πιο σημαντικό (αν και διορθώνεται) είναι ότι η ρύθμιση φωτεινότητας δεν είναι αρκετή ώστε να μην σε θαμπώνει όταν κοιτάς ένα δείγμα με διερχόμενο φώς. Το δεύτερο (που μάλλον αφορά το δικό μου κομμάτι) είναι ότι δεν μπορεις με τιποτα να ξεβιδώσεις το κομματι 17 (φιλτρο φακου) για να το αντικαταστήσεις με το 16. Το τρίτο είναι το μανουαλ... απίστευτη μετάφραση.... ειδικά όταν το αγγλικο ";" το έχουν μεταφράσει στα Ελληνικα σαν "?".....!!!!!

 

Το σκ θα ασχολειθώ περισσότερο με δαύτο και θα επανέλθω.

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Telika to mikroskopio einai arketa ikanopoiitiko gia erasitexnikh xrhsh. Kserei kaneis poy mporei na brei kapoios etoima deigmata gia parathrhsh (Fyta, entoma ktl) ?

 

P.S Sygnwmh alla apo ton sygkekrimeno ypologisth mono greeklish mporw na grapsw

 

Filika

Yiannis

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα και εγώ και μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.

Τα προσοφθάλμια είναι σχεδον parfocal.

Εχω πιάσει άνετα μεγέθυνση 300Χ με αντικειμενικό 10Χ, προσοφθάλμιο 16Χ και barlow. Πιστέυω ότι αυτή είναι η καλύτερη χρήσιμη μεγέθυνση αν και στα ήδη προετοιμασμένα δείγματα μπορεί κανείς να πάει και αρκετά ψηλότερα.

Πολύ σημαντικό επίσης το γεγονός ότι μπορέις να παιζεις με την φωτεινότητα επιτυγχάνοτας έτσι καλύτερη απόδοση.

 

Φιλικά,

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αγόρασα κι εγώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος.Δοκίμασε κανείς από όσους το αγόρασαν να φτιάξει καλλιέργεια γαρίδων;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Edmund Scientific έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, για εργαστήρια φυσικής-χημείας-βιολογίας-ρομποτικής-και άλλα πάρα πολλά- για παιδιά και μεγάλους.

(που λέει ο λόγος, μπορεί κανείς να βρεί ακόμα και ηλεκτρομαγνητάκια που φτιάχνουν φραπέ και μιλάνε ξένες γλώσσες!)

 

Για slides μικροσκοπίου:

http://scientificsonline.com/search.asp?start=10&t=ss&ss=slides

 

Δεν είμαι βέβαιος αν εξακολουθούν να αποστέλλουν προιόντα στην Ελλάδα, γιατί πάνε χρόνια από τότε που έκανα παραγγελίες.

Τρομερό site!!!!!!

Αν κάποιος επιχειρήσει παραγγελία ας ενημερώσει.

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια το πηρα κι εγω!! Αψογο για τα χρηματα που εδωσα! Αν κ δεν ταιριαζουν με την διαμετρο χρησιμοποιησα κ τα προσοφθαλμια του τηλεσκοπιου μου με πολυ καλο αποτελεσμα!! Απιστευτα πως φαινονται οι κοκκοι απο αλατι!!! Τελικα εχει πολυ ενδιαφερον και ο μικροκοσμος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν για δείγματα ιστών απο φυτά αρκει ένα ξυραφάκι απο τα παλιά (λεπιδα) και ένα φύλλο ή βλαστος ή καρπος ή ότι άλλο θέλετε απο κάποιο φυτό της γλαστρας ή του κήπου σας...κόψτε για παράδειγμα ένα φύλλο κάθετα στην επιφάνειά του και μετά κόψτε μιά πολύ λεπτή φετούλα με την ίδια κίνηση (σχεδόν ξυστά) και τοποθετήστε στην αντικειμενοφόρο ,στάξτε μια σταγόνα απεσταγμένο νερό και βάλτε την καλυπτρίδα.Ετοιμο!

 

Για ζωντα βακτηρίδια δυστυχώς χρειαζεται ελαιοκαταδυτικός φακός και σχεδόν πάντα κάποιες χρωστικές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρεπει να υπαρχει θεμα στο φορουμ αποκλειστικα με μικροσκοπια , :shock: :shock: \:D/ \:D/ πολυ πολυ θεαματικο ειναι το αιμα, δειτε και θα με θυμηθητε

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρεπει να υπαρχει θεμα στο φορουμ αποκλειστικα με μικροσκοπια , :shock: :shock: \:D/ \:D/ πολυ πολυ θεαματικο ειναι το αιμα, δειτε και θα με θυμηθητε

 

Μη μου πεις οτι χαραξες το χερι σου για να παρεις το αιμα και να το παρατηρησεις....

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ενα μικροσκοπιο τι πρεπει να κοιταμε στα χαρακτηριστικα? οπως στο τηλεσκοπιο κοιταμε F, d, λ/, στηριξη κλπ το μικροσκοπιο πρεπει να εχει κατι αντιστοιχο?

 

Και η MEADE νομιζω βγαζει μικροσκοπια. Τι τιμες παιζουν γενικα?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη μου πεις οτι χαραξες το χερι σου για να παρεις το αιμα και να το παρατηρησεις....

 

οχι δεν χαραξα το χερι μου :D . Εχω γιαγια με ζαχαρο , εχει μηχανακι που μετραει το ζαχαρο της το οποιο μηχανακι εχει συστημα με ελατηριο και βελονα μιας χρησεως για να σου βγαζει διχως να καταλαβεις τιποτα 1 σταγονα αιμα. εκανε η γιαγια μετρηση , :shock: τσιμπησα και εγω το δειγμα. :shock: :shock: ολα θυσια για την παρατηρηση αστρονομικη ή μικροσκοπιακη. :shock:

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εισαι φοβερος!!! :P

 

Και πως εμοιαζε?

 

Εγω θυμαμαι μια φορα ειχα παει στο μικροβιολογικο κεντρο σε ενα νοσοκομειο και τους ειχα παρακαλεσει και μου εδειξαν. Αλλα θυμαμαι πολυ αμυδρα..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ανεβασω φωτο σημερα αργα το βραδυ , θα επιχηρησω την συνδεση με την καμερα και το pc , ελπιζω να εχω το αποτελεσμα που θελω και να το απολαυσουμε ολοι μαζι. :shock: :shock: \:D/ \:D/

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν δύο καραμέλες με ένα βαθούλωμα στη μέση (αμφίκοιλοι δίσκοι), κολλημένες μεταξύ τους.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο οτι εχω καταλαβει σημαντικο ρολο σε ενα μικροσκοπιο εχει το φως , το ειδος και ο τροπος , δηλαδη δυνατο φως (ευκολο) ,λαμπα αλογονου (τα ακριβα τηλεσκοπια πανω απο 500 ευρω) , απο δυο σημεια φωτισμου. ο ελεγχος του φωτισμου επισης ειναι σημαντικος.

 

Με τους φακους τι να σου πω, ξερεις . Κυριος φακος ,προσοφθαλμια barlow. η ποιοτητα του κυριος φακου ειναι σημαντικο. εχθες εβαλα τον skywatcher apo 7-21 zoom και ειχε καποια μικρη διαφορα .

πολυ σημαντικο ειναι και η τραπεζα του τηλεσκοπιου και οι

μικρο-μετακινησεις.

παντος οσα ρεβιου απο μικροσκοπια και να ειδα αναφερουν την αναληση και την καμερα που εχουν.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Παιδια μολις πηρα το μικροσκοπιο Meade Bresser Biolux MD και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλη κατασκευη...

 

Εν τω μεταξυ παω 08:30 το πρωι σημερα και βλεπω να μπαινει ενας ~40αρης στο μαγαζι καθως εμπαινα και εγω...

 

Αυτος λεω να δεις που παει για το μικρσκοπιο λεω.

 

Επιθεση λοιπον και παταω γκαζι (με τα ποδια !) και ερχομαι στον παγκο με τις προσφορες...

 

Ψαχνει αυτος, ψαχνω και εγω τιποτα... Το μικροσκοπιο αφαντο...

 

Λεω ας ρωτησω καμια πωλητρια να κερδισω χρονο εις βαρος του αλλου... :mrgreen:

 

Μου λεει πηγαινετε στο πισω μερος οπου εχουμε και εκει προσφορες.

 

Δεν προλαβαινω να γυρισω το κεφαλι και ο τυπος εχει εξαφανιστει πηγαινοντας προς το πισω μερος...! :mrgreen: :mrgreen:

 

Αμαν λεω την εβαψα... Εν τω μεταξυ ειχε μια ανυπομονη φατσα λες και το εψαχνε και αυτος...

 

Παω πισω λοιπον και τον βλεπω να ψαχνει. Τσιμουδια αυτος, τσιμουδια και εγω. Καποια στιγμη βλεπω μια πωλητρια , δεν αντεξα και την ρωταω που ειναι επιτελους αυτα τα μικροσκοπια σας...

 

Μου λεει μπροστα, και σε δευτερολεπτα τρεχω για μπροστα με τον αλλον να ακολουθει κατα ποδας απο τον αλλο διαδρομο...!!!

 

Φτανοντας εκει (κατι σαν το Chariots of fire για οσους το ειδανε) μπανιζω με την ακρη του ματιου μου ενα διαλυμενο τελευταιο κουτι που δεν φαινονταν πριν... Το αρπαζω και...... κανω μπασιμο.... εεε διασκελισμο ηθελα να πω :mrgreen: και το τσακωνω. Ο τυπος μενει αγαλμα και τον βλεπω να ψαχνει αμεσω κατι ασχετο τελειως....

 

Παιδια ειχε πολυ γελιο..

 

Highlight: ερχεται σε μια μεγαλη ομορφη κασετινα που τα περιεχει ολα μεσα.... Κατι σαν ξυλινο κουτι για κρασια!!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Παντως την δουλεια του βλεπω να την κανει πολυ καλα...

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης