Jump to content

LIDL και παλι .... εν διπλουμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο το τηλεσκοπιο εχει τα παντα,αλλα σε παρα πολυ μικρες δοσεις και επιδοσεις.Εχει go-to,αλλα εκει που θα σε παει,δεν θα δεις σχεδον τιποτα λογω διαμετρου,και περιορισμου στην μεγενθυνση.Δεν ειναι καταδιοπτρικο ,αλλα διοπτρικο,οποτε η εστιακη αποσταση ειναι τοσο μικρη οσο....φαινεται.Για αστροφωτογραφηση,ουτε λογος,γιατι και ακριβεια δεν εχει,και τη μηχανη δεν σηκωνει.Φυσικα το προβλημα της τροφοδοσιας λυνεται , οπως πολυ σωστα αναφερθηκε παραπανω.Οι kellner και ο barlow που συνοδευουν το τηλεσκοπιο,μαλλον επιδεινωνουν την κατασταση,και δεν θα πρεπει να υπολογιζονται ως "επενδυση".Απο οτι εχω διαβασει,εχει και αρκετη χρωματικη εκτροπη,οποτε η χρηση του θα περιορισθει μαλλον στη Σεληνη,και ισως στους "διπλους υπεργιγαντες" κατα Αρισταρχο.Δεν ξερω αν αξιζει σαν αγορα,ακομα και σαν δευτερο τηλεσκοπιο,γιατι στην ουσια δεν μπορεις να δεις τιποτα που να δικαιολογει το υποτυπωδες κουβαλημα και στησιμο.

Δεν ξερω....θα το σκεπτομουν και δευτερη φορα(και τριτη.......) :-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα συμφωνησω με τον KOSTAKIS.Παιδια 200 ευρω δεν ειναι λιγα.Μην πετατε τα λεφτα σας.Αν θελετα οπως δηποτε ενα τετοιο παρτε το bresser.Οχι οτι αυτο ειναι καλο(σα μιλαω εκ πειρας) αλλα τουλαχιστον κανει μονο 80 ευρω.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://s91.photobucket.com/albums/k282/n_mukkavilli/ καποια δειγματα φωτογραφιας απο το etx70

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν και πολλα παραπονα για το συγκεκριμενο. ( βλεποντας την σελιδα του νομικου στον προλογο για τα ETX και να τα αναφερει ως mak-cas (το 70 εχει αποσυρθει αλλα το 80 κυκλοφορει και αυτο διοπτρικο ειναι ) πιστεψα οτι και αυτο ειναι mac-cas. alla den einai . οφειλω να ειμαι λιγο πιο προσεκτικος. :shock: :shock:

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χρειάζεται 6 AA μπαταρίες

 

Μα.. το γράφεις εσύ!!

 

Πάντως οι μπαταρίες στον Γερμανό είναι πανάκριβες, πρόσφατα πήρα δυο για την φωτογραφική μηχανή, και πήγαν γύρω στα 10€

βέβαια ήταν 2500mAh οπότε.. μήπως στα lidl είναι μικρότερες, και γι'αυτό είναι πιο φτηνές?

(αλλιώς να πάρω και εγω :-note :mrgreen: )

 

Αν και δεν τις έχω μπορστά μου είμαι κατα 90% σίγουρος ότι οι ΑΑ από το lidl ήταν 2100mAh.

38° 05' 01,77" , 23° 48' 56,79"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακουσα την λεξη πολυ ελκυστικο πακετο ? δεν ειναι καθολου ελκυστικο 199 ευρω.
Αλλα τα 199ευρω τα αξιζει και με το παραπανω, 3 κελνερ προσοφθαλμια και ενας borlow 3x τι διαλο. Ειναι οτι πιο φθηνο για να ξεκινησει αστροφωτογραφηση.

 

Με μπέρδεψες λίγο. Αξίζει τα λεφτά του υπό συνθήκες (φορητότητα)?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ισως καποιος κατοχος του etx(lidl)να μπορει να μου απαντηση σε κανα δυο αποριες.

1 ποσο περιπου βαρος μπορει να σηκωσει ο τριποδαςτου

2 αν εχει αστροστατη

και αν υπαρχει περιπτωσει να το δωσω ρευμα απο πηγη ενεργειας και τελος αν μπορω να το χρησιμοποιησω χωρις τον τριποδι(σε καποιο τραπεζι ας πουμε)

:?:

ευχαριστω :cheesy:

Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βαρος που μπορει να σηκωσει,ειναι σχετικο.Τι αντικειμενο θα βαλεις,και για ποια χρηση,και με ποιες απαιτησεις?

Δουλευει ωραιοτατα και πανω σε ενα τραπεζακι(σχετικα επιπεδο)

Ναι,εχει αστροσταστη,και λογω των μικρων μεγενθυνσεων που επιτυγχανει,δεν θα εχεις προβλημα ακριβειας κατα την παρατηρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το 70/700 της bresser. Δεν έχω κάποιο τηλεσκόπιο. Γενικώς παίζω με κυαλια. Απλώς σκεφτόμουν να αγοράσω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο για να έρθω σε επαφή με τα τηλεσκόπια και τις ισημερινές στηρίξεις.

Επίσης σκέφτηκα αν γίνεται να το χρησιμοποιήσω για επίγειες φωτογραφίσεις. Η απορία μου είναι αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν επιπρόσθετο φακό για μιά compact Panasonic Lumix FZ5 ( με 12x οπτικό zoom). Γίνεται ? Έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με κάτι αντίστοιχο? Υπάρχει αντάπτορας για τέτοιου είδους φωτογραφικές μηχανές (για διοπτρικά τηλεσκόπια?)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ακουσα την λεξη πολυ ελκυστικο πακετο ? δεν ειναι καθολου ελκυστικο 199 ευρω. ειναι η κανονικη τιμη που ειχε σε ολη την ευρωπη και περιπου η μιση απο οτι ειχε στην ελλαδα (πριν 2 χρονια).

οπως καθε μακ-κασ τηλεσκοπιο ετσι και αυτο εχει μικρη εστιακη αποσταση. (ή μηπως κανω λαθος ? ) με τον 3χ barlow που εσωκλειετε μεγαλωνει η εστιακη αποσταση (ή μηπως κανω λαθος?) οι 6 μπαταριες ΑΑ μπορουν να αντικατασταθουν απο μια 9v (την μπαταρια που σαν μαθητες την ακουμπουσαμε στην γλωσσα μας ) αυτο σημαινει πολυ ευκολα αντικατασταση με τροφοδοτικο (κοστος λιγοτερο απο 5 ευρω 9ν 500mA)

Η αληθεια ειναι οτι προκειτε για ενα μικρο τηλεσκοπιο (εγω το αγοραζω για την φορητοτητα του το 8 ιντσο δεν κουνιετε) και θα ζει μονιμα στο αυτοκινητο.

Η επαρχια βλεπεις εχει ενα καλο ,καθως γυρναω απο το ποτακι μου μπορει να σταματησω στην ακτη και να κανω παρατηρηση.

Αλλα τα 199ευρω τα αξιζει και με το παραπανω, 3 κελνερ προσοφθαλμια και ενας borlow 3x τι διαλο. Ειναι οτι πιο φθηνο για να ξεκινησει αστροφωτογραφηση.

 

Θα ήθελα να κάνω ορισμένες διευκρινήσεις:

 

Όταν έθεσα τις φράσεις «ελκυστικό πακέτο», «συμφέρουσα τιμή», εννοούσα, αφενός, την ιδέα να έχεις ένα πολύ φορητό τηλεσκόπιο για οπουδήποτε, αφετέρου, την τιμή του Lidl σε σχέση με αυτήν του έλληνα αντιπροσώπου, η οποία πριν 2 χρόνια ήταν στα 320 ευρώ, χωρίς να είμαι σίγουρος, αν περεχόταν το σακίδιο και κάποια από τα εξαρτήματα που παρέχονται στο πακέτο του Lidl. Δεν θεωρώ (ακόμα) τις αγορές από το εξωτερικό μέσω ίντερνετ ως διαδεδομένο μέσο συναλλαγής για το κάθε ενδιαφερόμενο και γιαυτό δεν το συμπεριέλαβα ως κριτήριο για την κατάθεση της άποψής μου. Το ζήτημα της τροφοδοσίας μπορεί να λύνεται, αλλά και αυτό – όπως και η χρήση του ίντερνετ για αγορές, όπως είπα – δεν θεωρώ ότι είναι κάτι αυτονόητο για τον καθένα, που απλά θέλει να αγοράσει ένα τηλεσκόπιο.

 

Το συνολικό post μου δεν πιστεύω πάντως ότι ήταν κολακευτικό για το συγκεκριμένο προϊόν, και γιαυτό καλό είναι να μην επικεντρωνόμαστε σε μεμονωμένες φράσεις, αλλά να λαμβάνουμε το κεντρικό νόημα που μας περνά ο συνομιλητής μας, ο οποίος δεν έχει καμία υποχρέωση να απαντά κάθετα αρνητικά ή θετικά σχετικά με ό,τι γράφει, ή να κραυγάζει «αγοράστε το» ή «μη το αγοράσετε».

 

Κατά τα λοιπά, με κάλυψε με τις επισημάνσεις του ο φίλος KOSTAKIS.

 

Με βάση τις τιμές τηλεσκοπίων της ελληνικής αγοράς, όπως αυτές έχουν διαμορφωθεί αυτήν την εποχή, η λύση του Bresser στα 80 ευρώ φαίνεται πιο συμφέρουσα και ανέξοδη. Χάνεται όμως η δυνατότητα της φορητότητας, καθώς και της αυτόματης παρακολούθησης - για όποιον ενδιαφέρεται, αφού το Bresser έρχεται πλήρως χειροκίνητο σε αυτήν την τιμή. Από την άλλη, με 100 ευρώ επιπλέον των 200, που στοιχίζει το ΕΤΧ-70 (στις 2,8 ίντσες), υπάρχει η δυνατότητα αγοράς dobsonian τηλεσκοπίου των 8 ιντσών: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=42459&highlight=#42459

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε papgeo ακριβως το ιδιο λεω και εγω με σενα . Ειναι καλη τιμη για τα ελληνικα δεδομενα γιατι αν αυτην την στιγμη θελεις να παρεις τηλεσκοπιο με φορητοτητα και το τονιζω με φορητοτητα δυσκολα βρισκεις. εμενα μου ειχε μεινει εντυπωση οτι ειναι μακ-κασ και οχι διοπτρικο (ολη η σειρα ΕΤΧ ειναι μακ-κας εκτος του 70 και 80) παντος ενω ημουν ενθουσιασμενος τωρα ειμαι πολυ σκεπτικος εχω 6 μερες διορια να το σκεφτω. Παντος το βιβλιο θα το παρω Ξερει κανεις αν η διαστασεις του βιβλιου ειναι Α4 και μεταφρασμενο ?

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λαχταρα ειδα και εγω τη σελιδα της lidl.gr με το ΕΤΧ. Για το συγκεκριμενο μοντελο εψαξα λιγακι, γιατι εχω ξεχασει οτι ηξερα γι'αυτα απο τοτε που πηρα το ντομπ! δειτε με προσοχη αυτο, μαλλον η προσφορα προηγηθηκε εκει.

 

http://www.irishastronomy.org/boards/viewtopic.php?t=5340&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Ας το εχουν υποψη τους οσοι το σκεφτοντονται :-k , θα επαιρνα αλλα τωρα μαλλον θα κρατησω τα ευρακια μου. :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι η προσφορα προηγηθηκε πριν απο 15 μερες περιπου αλλα με ενα ldx-75 (599) meade. προφανος πολλοι ειχαν προβλημα με το μοτερ απο οτι καταλαβα και δεν μπορουσουν να βρουνι ακρη με το σερβις. αλλα στα lidl εχει ενα καλο , παιρνεις αποδειξη , τηλεσκοπιο και το πας πισω και σου δινουν τα λεφτακια σου.

Τελικα πρεπει να ανακαλεσαν καποια κομματια απο οτι καταλαβα.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, λύστε μου την απορία.

Το Skylux κοστίζει €80 και το ETX-70 €200. Αυτή η χρηματική διαφορά, σίγουρα δεν οφείλεται μόνο στον υπολογιστή που διαθέτει το δεύτερο. Οφείλεται καθαρά και στις δυνατότητές του.

Αν αγοράσω για παράδειγμα το Skylux, θα μπορώ να παρατηρήσω κάτι πιο πέρα από τη σελήνη; Για παράδειγμα, νεφελώματα, άλλους πλανήτες, ίσως και γαλαξίες, ή θα πρέπει να αρκεστώ μόνο στο να παρατηρώ τους κρατήρες της σελήνης.

Όμοια, αν αγοράσω το ETX-70, η όποια διαφορά στην παρατήρηση των ουρανίων σωμάτων θα είναι πολύ μεγάλη;

Συγχωρήστε μου τις ερωτήσεις παιδικού επιπέδου, αλλά δεν έχω εμπειρία από κάποιο εκ των δύο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Odysseys, και τα δύο τηλεσκόπια έχουν διάμετρο αντικειμενικού φακού 7 εκατοστά. Συνεπώς όσο αναφορά την αμυδρότητα αντικειμένων που παρατηρούν, την διακριτική ικανότητα, και γενικά τη φωτοσυλλεκτικότητα είναι ακριβώς η ίδια. Θεωρητικά τα 3 εκατοστά δίνουν το μέγιστο (κατασκευής, ποιότητας) 9.4 φαινόμενο μέγεθος. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι ειναι στα όρια το 9.4. Δε θα φανεί το ίδιο απ'ότι με ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Η μόνη διαφορά που πιστεύω θα έχουν (περα goto) είναι η ποιότητα οπτικών της meade που σαφώς θα είναι καλύτερη.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό είναι ότι δεν βρίσκω πουθενά στο internet φωτογραφίες τραβηγμένες χρησιμοποιώντας ένα από τα δύο αυτά τηλεσκόπια.

 

Αν όπως λες, η διαφορά στη διακριτική ικανότητα και τη φωτοσυλλεκτικότητα δεν είναι μεγάλη, ίσως η δαπάνη των €200 δεν είναι τόσο απαραίτητη, σε σχέση πάντα με το Skylux, εκτός αν κάνω λάθος (πιθανό κι αυτό :-s )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροφωτογράφιση με το Skylux δε γίνεται βασικά, εφόσον δεν έχει αστροστάτη. Μόνο Σελήνη και κανα πλανήτη με βίντεο αλλα και πάλι δύσκολα θα βρεις. Το meade κάνει απο το μηχανικό μέρος για φωτογράφιση (αν και δε ξερω πόσο βάρος μπορεί να σηκώσει) αλλά η διάμετρός του ειναι και πάλι μικρή. Ωστόσο είχα δει καπου καποια deep sky απο αυτό.
IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρω το Sky-lux καλητερη αγορα για τον εξης λογο.

Και τα δυο,λογω διαμετρου,θα στοχευουν(κυριως) ευκολα αντικειμενα,και κατα συνεπεια το go-to μαλλον δεν χρειαζεται για τον εντοπισμο τους(πχ Μ42,Μ31,Μ45 κλπ).

(Αν το Etx, σε "παει" πχ Sombrero,θα δεις τιποτα?Η μηπως θα "σπασει" καποιο σφαιρωτο αστρικο σμηνος?)

Αρα το go-to,εκ των πραγματων δεν θα αποδωσει τα υποσχομενα.Αντιθετως, η ισημερινη του Sky-lux,μια χαρα δουλευει κατα ορθη αναφορα,και ανταποκρινεται πληρως στις δυνατοτητες του τηλεσκοπιου που στηριζει)

Εγω θα το αγορασω για να εχω και μια εναλλακτικη στηριξη για το 80ED.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε οδυσσεα δες τα παρακατω link

http://www.astroman.fsnet.co.uk/skylux.htm

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/268947/Main/268241

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1312

http://www.madpc.net/firmament/astro/main_screen.html?http://www.madpc.net/firmament/astro/skylux.html&2

αυτο εχει και φωτο τραβηγμενες

για το ετχ τα παρακατω

http://irwincur.tripod.com/meade_etx-70.htm

http://astronomy.customer.netspace.net.au/

http://www.weasner.com/etx/feedback/current/70.html

http://www.geocities.com/giorgos_etx_70/ και μια ελληνικη προσπαθεια

 

ριξε και μια ματια στην αλλη συζητηση , παλι με το ιδιο θεμα. Παντος εχω το 70/700 της bresser (meade) και μακαρι το ETX να ειναι το ιδιο καλο με το φθηνο του αδελφακι (στην προσφορα)

 

Κοστακις συμφωνω με το σκεπτικο σου , εγω παντος θα ρισκαρω με το etx (το αλλο το εχω) και οπως ξαναειπα δεν θα βγει απο το αυτοκινητο ποτε!

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δειτε λιγακι και αυτο πριν αποφασισεται για το bresser

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3639&highlight=lidl

Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φανταζομαι ειναι απο την περυσινη αγορα το τηλεσκοπιο , ακου τι κανεις ! πας περνεις ενα κομματι πας στο σπιτι και κανεις προσεκτικα τραμπα τον τριποδα , αν θελεις αντικαθιστας και αλλα κομματια , βεβαιωνεσε οτι εχουν τελειωσει τα τηλεσκοπια απο το μαγαζι που το πηρες (100% μεσα σε μια ωρα) και επιστρεφεις πισω το κομματι λεγοντας οτι με το που εστησες υποχωρησε κατευθειαν και μαλλον οτι προκειται για αστοχια υλικου, δειχνεις βαθυτατα ληπημενος που δεν υπαρχει κομματι να στο αντικαταστησουν , σου δινουν τα λεφτακια σου πισω και ετσι εχεις καινουργια βαση διχως να την στειλεις σε σερβις και να συμπληρωνεις εγγραφα και τα συνναφη.

Η εγγυηση της bresser ειναι 5 ετη και οχι ενα χρονο ,και τα lidl 5 εργασιμες για επιστροφη χρηματων,αρκει να εχεις αποδηξη αγορας.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χρειάζεται 6 AA μπαταρίες

 

Μα.. το γράφεις εσύ!!

 

Πάντως οι μπαταρίες στον Γερμανό είναι πανάκριβες, πρόσφατα πήρα δυο για την φωτογραφική μηχανή, και πήγαν γύρω στα 10€

βέβαια ήταν 2500mAh οπότε.. μήπως στα lidl είναι μικρότερες, και γι'αυτό είναι πιο φτηνές?

(αλλιώς να πάρω και εγω :-note :mrgreen: )

 

Αν και δεν τις έχω μπορστά μου είμαι κατα 90% σίγουρος ότι οι ΑΑ από το lidl ήταν 2100mAh.

Παιδιά, σήμερα εγώ, αγόρασα επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ΑΑ 2600 mAh, 1.2 V, από το Media Markt, με 7 ευρώ το ζευγάρι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας όλη την κουβεντα για τα δύο τηλεσκόπια του lidl και πηγαίνοντας στα περισσότερα link για ακόμα περισσότερες πληροφορίες έχω πειστεί τελικά να αγοράσω το bresser.

 

Θα είναι το 1ο μου τηλεσκόπιο, είναι σχεδόν ίδιων χαρακτηριστικών με το Skywatcher 707AZ2 http://www.planitario.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1108238&CFTOKEN=30009239 που σκεφτόμουν να αγοράσω από κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής το Skywatcher έχει 149€ και το Bresser 80€ η διαφορά τιμής προς τα επάνω για το Skywatcher αξίζει τα λεφτά του ή πρόκειτε για 2 σχεδόν ίδια τηλεσκόπια με παρόμοια ποιότητα κατασκευής. επίσης η στήριξη του bresser έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερη από του skywatcher ή κάνω λάθος.

 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω τις γνώμες σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το Bresser χωρίς δεύτερη σέψη. Ο οπτικός σωλήνας είναι ο ίδιος και στα δύο, αλλά η στήριξη του Bresser είναι ισημερινή και όχι απλή αλταζιμουθιακή όπως του Skywatcher.

 

Η διαφορά τιμής οφείλεται σε άλλους λόγους, όχι στην ποιότητα κατασκευής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης