Jump to content

LIDL και παλι .... εν διπλουμ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σε τι τιμη το βρηκες αυτο Meade DS-2130AT ?

κοιτα σαν σωληνας δεν συγκρινετε με to dob μιας και εχουν 2.3'' διαφορα (70mm). αλλα το meade προσφερει ηλεκτρονικα που στο dob δυσκολα θα βαλεις (ακριβα) αν το Meade DS-2130AT ειναι μεχρι 350 -400 ευρω θα το χτυπουσα με την μια (αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβωτερο) Σαν τηλεσκοπιο στεκει παρα πολυ καλα.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε τι τιμη το βρηκες αυτο Meade DS-2130AT ?

κοιτα σαν σωληνας δεν συγκρινετε με to dob μιας και εχουν 2.3'' διαφορα (70mm). αλλα το meade προσφερει ηλεκτρονικα που στο dob δυσκολα θα βαλεις (ακριβα) αν το Meade DS-2130AT ειναι μεχρι 350 -400 ευρω θα το χτυπουσα με την μια (αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβωτερο) Σαν τηλεσκοπιο στεκει παρα πολυ καλα.

 

 

350 euro καινουργιο! Ειναι καλυτερο λες λογο κ των ηλεκτρονικων απο το DOB 8" ? Ειναι κ πιο μικρο κ πιο ευκολο στην μεταφορα...

Τι λες?

Το Ελληνικό Φόρουμ για τα Μπονσάι

http://www.bonsaiforum.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα, την ίδια έχει. Φίλε μηχανόβιε πάμε μια κόντρα;... εεεε λάθος

δες εδώ

 

http://www.meade4m.com/4mshop/outlet.html το 2ο στη σειρά

 

 

Λοιπον τι πιστευεις καλυτερο το meade h' το DOB? Δεν μιλαω σαν δυναμη αλλα μιλαω σαν πρακτικοτητα ενα γενικο συνολο...

 

Περιμενω αποψεις.... :roll:

Το Ελληνικό Φόρουμ για τα Μπονσάι

http://www.bonsaiforum.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά βολεύομαι με το μικρό που έχω γιατί το παίρνω παντού μαζί με όλη την οικογένεια

 

Στήριξη ds2114 με ρώσικο τηλεφακό 10/100

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3623

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτώντας στο Internet για reviews και σε διάφορα forum παρατήρησα ότι πολλοί αναφέρουν ότι παρατήρησαν "αστιγματισμό" στο τηλεσκόπιο. Επιβεβαιώνεται από κανέναν που έχει αγοράσει το τηλεσκόπιο (iorant)?

Διόρθωση : Εννοώ το bresser (συγνώμη που δεν το ανέφερα )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι στο DS-2130AT καθως και σε οποιοδηποτε μικρο-πλαστικο-φτηνο-ρομποτικο ειναι ολα τους για τα μπαζα!

Εγω το DS-2130AT δεν θα το επαιρνα ουτε τσαμπα!

Παρε το 8" dobsonian και μην το ψαχνεις παραπερα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτώντας στο Internet για reviews και σε διάφορα forum παρατήρησα ότι πολλοί αναφέρουν ότι παρατήρησαν "αστιγματισμό" στο τηλεσκόπιο. Επιβεβαιώνεται από κανέναν που έχει αγοράσει το τηλεσκόπιο (iorant)?

 

Για πιο τηλεσκοπιο αναφερεσαι?!

Το Ελληνικό Φόρουμ για τα Μπονσάι

http://www.bonsaiforum.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το 8" dob και μην το σκέφτεσαι παραπάνω. Αν αργοτερα θελήσεις κάποιο μικρότερο, ακόμα και αν είναι παιχνιδάκι, πάρτο, αλλά όχι στην αρχή..

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου george!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδα, την ίδια έχει. Φίλε μηχανόβιε πάμε μια κόντρα;... εεεε λάθος

δες εδώ

 

http://www.meade4m.com/4mshop/outlet.html το 2ο στη σειρά

Αν είναι αυτό που είδα ως δεύτερο, το DS-2130AT, τότε:

«three eyepieces (.965”)» Θα αστειεύεστε! Απορρίπτεται! Όλα τα σύγχρονα προσοφθάλμια είναι 1,25” ή 2”.

 

Κατά τα λοιπά:

Ο ερευνητής 5x24 είναι ανεπαρκής.

Η στήριξη με τρίποδα αλουμινίου είναι ελαφριά, θα σας δημιουργεί ταλαντώσεις και με την παραμικρή δόνηση, είτε προέρχεται από εσάς, είτε από τον αέρα.

 

Να "υπολογίζετε" ότι τα μισά τουλάχιστον χρήματα πρέπει να πηγαίνουν στην στήριξη, η οποία πρέπει να είναι στιβαρή για το βάρος που πρέπει να σηκώσει.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα ειδα οτι ειχει προσοφθαλμια 0.965” αστο φιλε δεν προκειτε να βρεις τιποτα να προσθεσεις. το 8 ιντσι ειναι 8 ιντσο οπως και να το κανεις, αλλα και η λυση που θελειες για ολοκληρωμενο τηλεσκοπιο ειναι σημαντικη. ο 8'' σωληνας του dob ειναι πολυ σκληρος αντιπαλος σε πολυ χαμηλη τιμη. παρτον και μετα περνεις μια βαση. Εχεις αυτο κινητο ετσι ?

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...

καποιος ανεφερε οτι η διαφορα τιμης δεν οφειλετε στην ποιοτητα αλλα καπου αλλου, και εγω θελω να σε διαβεβεωσω οτι καπου αλλου οφειλετε. ...

Μα θα μου πεί κάποιος που μπορεί να οφείλετε αυτή η διαφορά τιμής. ΟΚ ένα ποσοστο 10 άντε 20 % υπέρ του lidl να το καταλάβω αλλά αυτό είναι σχεδόν μισή τιμή από την τιμή προσφοράς του άλλου καταστήματος.

 

Ενημερωτικά σήμερα προμηθεύτικα και το Nightwatch και ομολογώ πως από εάν πρόχειρο ξεφύλισμα που έκανα φαίνετε να είναι πάρα πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε jobus

Οχι Αστυγματισμο δεν εχει το τηλεσκοπιο , δεν ξερω αν με barlow 3x το εμφανιζει. με το kelner 4mm βεβαια καθολου relief αλλα εγω εχω και αλλα προσοφθαλμια. Με ποιοτικα προσοφθαλμια παντος αλλαζει εντελος το τηλεσκοπιο.

μηχανοβιος λεγοντας οτι στεκει καλα εννοω οτι ειναι ολοκληρομενο σαν πακετο , αλλα τα 0,965 προσοφθαλμια ειναι τεραστι προβλημα

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η δΙΑΦΟΡΑ της τιμης ειναι λογω εμπορικου υπρκερδους.

ενα παραδειγμα. ενα τηλεσκοπιο κοστισε κατασκευαστικα 100 ευρω

ο κατασκευαστης το πουλαει σε χονδρεμπορους εισαγωγεις (πανω απο 1000 κοματια) με 20 % κερδος. ας πουμε οτι κατασκευαστικε στην ευρωπη και δεν εχει δασμους και υπερατλαντικα μεταφορικα.με την σειρα του θα το πουλησει με κερδος 20-30%στους κατατοπους αντιπροσωπους δηλαδη 120+25%+μεταφορικα=150+10ευρω περιπου μετΦΟΡΙΚα. τωρα λιανικη στην ελλαδα βγαινει ως εξης 160 αγορα +φπα 160 χ100%(τουλαχιστον) =320+φπα =380,20 ευρω

ο Γερμανος στην λιανικη θα το βγαλει 160χ50%=240+19%φπα=295,6

και στην ελλαδα δεν τα δουλευουν μονο 100% αλλα 120-150%

τα μεταφορικα μπορει και να ειναι λιγοτερα απο 10 ευρω αλλα μπορει και περισσοτερα(αλλα με τιποτα δεν ξεπερναει το 5% της αξιας του). σκεφτειτε οτι ενας χονδρεμπορος δεν μπορει να αγορασει ενα κομματι μονο , αλλα θα κανει ενα φορτιο με πολλα και διαφορα κομματια.

το lidl τωρα θα αγορασει απο την bresser 10000 κομματια οχι στα 120 ευρω αλλα στα 105-108 ευρω. δηλαδη 5-8 κερδος κατασκευαστη.

με 108ευρω +μεταφορικα +φπα+κερδος =108+10+20%+19%=169 ευρω.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ έγινε αντιληπτό τώρα. Απλά εμένα πέρνούσαν από το μυαλό μου άλλα πράγματα που είχαν να κάνουν με τα δύο τηλεσκόπια και όχι με την εμπορική πολιτική του εκάστοτε πωλητή τους.

 

Πάντως και μεταξύ μας αυτό είναι λογικό, άσχετο αν δεν είναι συμφέρον για εμάς τον τελικό καταναλωτή.

Το lidl και κάθε lidl που αγοράζει πολλά κομμάτια για όλα τα καταστήματα του στην Ευρώπη ή στην Ελλάδα λογικά πιέζει για μια καλύτερη τιμή.

Επίσης επειδή δεν πουλάει αυτά τα προιόντα μόνο έχει την δυνατότητα να λέει ότι εγώ θέλω ένα κέρδος της τάξης του 15-20% π.χ. από όλα τα προϊόντα.

Σε αντίθεση το κάθε κατάστημα που εξειδικεύεται σε πωλήσεις τέτοιου εξοπλισμού πουλάει μόνο τέτοιοιυ είδους προϊόντα και προσπαθεί να βγάλει τα έξοδα του και κέρδος από τα κομμάτια που πουλάει χωρίς να έχει και την διαφήμιση του lidl που όποιος μένει κοντά σε κάποιο γνωρίζει ότι κάθε εβδομάδα υπάρχει και ένας κατάλογος έξω από το σπίτι του με τις τρέχουσες προσφορές.

 

Σίγουρα πάντως κέρδη της τάξης 100% ή μεγαλύτερα είναι εκτός πραγματικότητας για τον οποιοδήποτε και ίσως είναι αν το σκεφτεί καλά και το μελετήσει οικονομικά είναι και ένας από τους λόγους που δεν μπορεί να αυξήσει το τζίρο του και το πελατολόγιο του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το θεμα δεν ειναι για της τιμες του σουπερ μαρκετ αλλα για την ελληνικη λιανικη που πιστεψε με το 100% κερδος ειναι το ελαχιστο. θεμα ειναι ο γερμανος λιανεμπορος και ο ελληνας. Και πιστεψε με την εξελιξη του ιντερνετ δεν ειναι δυσκολο να πουλα καποιος σε τιμες γερμανιας. (και στην ελλαδα υπαρχουν καλοι εμπορες )

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε jobus

Οχι Αστυγματισμο δεν εχει το τηλεσκοπιο , δεν ξερω αν με barlow 3x το εμφανιζει. με το kelner 4mm βεβαια καθολου relief αλλα εγω εχω και αλλα προσοφθαλμια. Με ποιοτικα προσοφθαλμια παντος αλλαζει εντελος το τηλεσκοπιο.

μηχανοβιος λεγοντας οτι στεκει καλα εννοω οτι ειναι ολοκληρομενο σαν πακετο , αλλα τα 0,965 προσοφθαλμια ειναι τεραστι προβλημα

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Και πιστεψε με την εξελιξη του ιντερνετ δεν ειναι δυσκολο να πουλα καποιος σε τιμες γερμανιας. (και στην ελλαδα υπαρχουν καλοι εμπορες )

Αυτό είναι το πρώτο και κυριότερο πράγμα που θα πρέπει να προσέξουν. Άλλωστε και σε topic που είχα ανοίξει προ λίγων ημερών αναφέρθηκα σε αυτό το θέμα. Μάλιιστα υπήρξαν κα κάποιες διορθώσεις σε έναν κατάλογο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας παρακαλώ πείτε μου ποιό από τα 2 του lidl να πάρω, δεν με ενδιαφερει η τιμή! Απλά θέλω να μου πείτε ποιό από τα 2 έχει πιό καλή εικόνα και ευκρίνεια. Το Meade λέει 350mm εστιακή απόσταση και 3xφακός Barlow που επιτρέπει τον τριπλασιασμό της εστιακής απόστασης, δηλαδη εστιακή απόσταση 1050mm;;; Πείτε μου παρακαλώ μπας και προλάβω κανένα :D

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

When you think you ''ve got them, they ''ve got you...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Lidl στο Μαρκόπουλο τα ΕΤΧ εξαφανίστηκαν κυριολεκτικά μέσα σε λίγες ώρες!!! Απορώ πως έχει τόσο αυξηθεί το ενδιαφέρον του κόσμου για την ερασιτεχνική αστρονομία!

Πάντως μπορείς να αγοράσεις το ΕΤΧ (αν το βρεις), κι αν δε σ' αρέσει το γυρίζεις πίσω με επιστροφή χρημάτων.

To Bresser δεν έχει μοτέρ, ούτε και τόσο καλά οπτικά όσο το ΕΤΧ.

Όμως το ΕΤΧ δεν έχει και μικρή τιμή.

Αν πάντως το ΕΤΧ70 περιελάμβανε και το σάκο μεταφοράς που χωράει ακόμη και το ΕΤΧ125, έκανα μεγάλη κοτσάνα που δεν το αγόρασα.

Άλλωστε, ο Παναγιώτης - Quendi έβγαλε μια εκπληκτική ολική φάση με αυτό:

http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=1651

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης