Jump to content

LIDL 2 τηλεσκοπια απο21-12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα θα βαλει κ τα δυο την πεμπτη 21-12.

Bresser διοπτρικο 70mm 79,99 ευρω

Meade ETX 70 199 ευρω

Κ ενα βιβλιο ''Εισαγωγη στην αστρονομια'' 17,99 ευρω

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα θα βαλει κ τα δυο την πεμπτη 21-12.

Bresser διοπτρικο 70mm 79,99 ευρω

Meade ETX 70 199 ευρω

Κ ενα βιβλιο ''Εισαγωγη στην αστρονομια'' 17,99 ευρω

 

Που τα βρηκες? στο site τους δεν τα εχουν ακομη, εχεις πληροφορια σιγουρη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζήτηση εις διπλούν... ή, επί το αστροβοξικώτερον ... εν διπλούμ!

 

Χε, χε, φιλιά Αντώνη!!!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συζήτηση εις διπλούν... ή, επί το αστροβοξικώτερον ... εν διπλούμ!

Ακομα μαθαινουμε Ελληνικα ... #-o :oops: σ'ευχαριστω για την διορθωση! :wink: :D

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα χτυπήσω το διοπτρικό..

σε μια τσάντα πλάτης, μαζί με το τρίποδο, και την μηχανή για μεταφορικό μέσο, θα είμαι πολύ.. portable!!

η άλλη σκέψη είναι να πάρω κιάλια, αλλα επειδή αυτά που θα ήθελα, είναι πολύ πανω απο τα 80€, το διοπτρικό είναι λουκούμι!!

 

Υ.Γ. απαραίτητη προϋπόθεση: δεν πιστεύω να έχει πλαστικό σωλήνα?

ξέρει κανείς?

 

Ωπα ρε..

τώρα πήρα χαμπάρι οτι μεταφέρθηκε η συζήτηση

:oops: :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα χτυπήσω το διοπτρικό..

σε μια τσάντα πλάτης, μαζί με το τρίποδο, και την μηχανή για μεταφορικό μέσο, θα είμαι πολύ.. portable!!

η άλλη σκέψη είναι να πάρω κιάλια, αλλα επειδή αυτά που θα ήθελα, είναι πολύ πανω απο τα 80€, το διοπτρικό είναι λουκούμι!!

 

Υ.Γ. απαραίτητη προϋπόθεση: δεν πιστεύω να έχει πλαστικό σωλήνα?

ξέρει κανείς?

 

Ωπα ρε..

τώρα πήρα χαμπάρι οτι μεταφέρθηκε η συζήτηση

:oops: :oops:

 

σου απαντω εδω για να μην μπερδευτουμε

οχι δεν εχει πλαστικο σωληνα. το μοντελο ειναι το sky lux της bresser με βαση στιριξης eq γερμανικου τυπου , με κατοπτρο γωνια (ζενιθ) με kelner 20 mm 12mm 4mm cd cart du ciel ελληνικα , manual στα ελληνικα ο θεος'χορεστο το κειμενο (το σκοτωσε ο μεταφραστης και εκτοτε καταζητητε)

αλλα μαλλον θα το καταλαβεις. Πολυ καλο για τα λεφτα του. θα παθεις πλακα.(για τα λεφτα του παντα ετσι)

http://www.astroman.fsnet.co.uk/skylux.htm ριξε μια ματια ειναι ετσι ακριβως το πακετο

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/268947/Main/268241

καποιες γνωμες

http://www.teleskop-service.de/Antares/Montierung/montierung.htm#Astro3 για την στιριξη περρισοτερες πληροφοριες την αναφερει ως astro3 . eq3

http://www.physicsforums.com/showthread.php?t=41511&page=10 καποιοι λενε για φωτο με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο

ας δωσω κι εγω μια φωτο (οχι δικη μου ) με το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο

70-700bressermoon.jpg.b8f8920d40b9d91b800d965b0d54fab7.jpg

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Bresser 70/700 το έχω εις διπλούν. Κάποια στιγμή χάρισα σε ένα φίλο τον ένα από τους δύο οπτικούς σωλήνες για να το χρησιμοποιήσει ως οδηγητικό, οπότε σκέφτομαι να πάρω και τρίτο τηλεσκόπιο.

Οι εντυπώσεις μου:

Λόγω της σχέσης τιμής/ποιότητας είναι άριστο πρώτο/εισαγωγικό τηλεσκόπιο για παιδιά και επίδοξους νέους very-low-budget ερασιτέχνες. Η στήριξη είναι αρκετά καλή, και μπορεί κάποιο παιδί πάνω της να πειραματιστεί και να μάθει περί ισημερινής στήριξης τηλεσκοπίων και φαινομένης κίνησης της ουράνιας σφαίρας.

Με την προσθήκη ένός σχετικά φθηνού αλλά αξιοπρεπούς προσοφθαλμίου, η οπτική απόδοση απογειώνεται, και είναι μια χαρά για να απολαύσει κανείς Σελήνη, Πλειάδες, Μ42, αστέρες, κλπ.

Συμπερασματικά,

το τηλεσκοπιάκι αυτό είναι η εξαίρεση του γνωστού κανόνα "όχι στα τηλεσκόπια από σουπερμάρκετ".

Ό,τι πρέπει για χριστουγεννιάτικο δώρο σε παιδιά, ανήψια, κλπ.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΟΗΘΕΙΑ.... ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ (13 ΕΤΩΝ ) ΘΕΛΕΙ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ. ΕΙΔΑ ΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ LIDL. TO ETX 70 EXEI 199 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ETX 80 483 ΕΥΡΩ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΤΙΜΗ, ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ?. ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΟΗΘΕΙΑ.... ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΕΡΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ (13 ΕΤΩΝ ) ΘΕΛΕΙ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ. ΕΙΔΑ ΤΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΟΥ LIDL. TO ETX 70 EXEI 199 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ETX 80 483 ΕΥΡΩ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΤΙΜΗ, ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ?. ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Αγαπητέ φίλε!

Ως κάτοχος του ΕΤΧ 70 από προηγούμενη προσφορά του LIDL θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια να το πάρεις για τον γιό σου. Είναι ένα τηλεσκόπιο άριστο για εισαγωγή στην ουράνια παρατήρηση και φυσικά δεν διαφέρει αυτό που θα παρατηρήσεις σε σχέση με το ΕΤΧ 80 που κοστίζει υπερδιπλάσια. Όμως και η προσφορά του LIDL για το μικρότερο διαθλαστικό τηλεσκόπιο της BRESSER είναι επίσης πολύ αξιόλογη. Εν κατακλείδι θα σου πρότεινα να πάρεις ένα από τα δύο που δίνει το LIDL και να μην καταφύγεις σε πιο ακριβή λύση.

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απεγνωσμενε πατερα (παντα ηθελα να το πω αυτο) το etx 80 ειναι καλυτερο αλλα δεν δικαιολογει την 2χ τιμη που πωλειται (και μαλιστα χωρις σακιδιο) απο το etx 70. Περυσι πηρα το 70/700 bresser δηλαδη του τηλεσκοπιου των 79,9 απο το lidl και θα ελεγα πως αξιζει παραπανω αυτο το τηλεσκοπιο. Δεν ειναι παιχνιδι οπως καποιοι πιστευουν αλλα ενα μικρο τηλεσκοπιο . ψαξε λιγο στο foroum και θα δεις ποσες συζητησεις και γνωμες εχουν πεσει εδω για τα συγκεκριμενα τηλεσκοπια.

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα με εχετε μπερδεψει... Εαν το ETX70 δεν ειναι καλο τοτε τι μπορω να παρω με τα 200 ευρο?

Το Ελληνικό Φόρουμ για τα Μπονσάι

http://www.bonsaiforum.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

mixanobie,

1- Αν διαθέτεις μέχρι 80 ευρώ, παίρνεις το Bresser, που είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του, και αξιοπρεπέστατο για εισαγωγή στην αστρονομία και για εξοικείωση με τη χρήση πραγματικού τηλεσκοπίου.

2- Αν διαθέσεις 100 ευρώ παραπάνω από τα 200, φτάνεις στα 300, και μπορείς να πάρεις ένα 8ιντσο κατοπτρικό τηλεσκόπιο τύπου Dobsonian, που αν κοιτάξεις μέσα από αυτό για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου, θα ξεχάσεις σε χρόνο dt ότι κάποτε εξέταζες το ενδεχόμενο να δώσεις 200 ευρώ για ... 2,3 ίντσες!!! (= 70mm).

 

Το βράδυ του Σαββάτου ήμουνα στον Κιθαιρώνα και είχα την ευκαιρία να χειριστώ για λίγο το ΕΤΧ-70 ενός φίλου που είχε φέρει μαζί του. Ως ωραίο παιχνιδάκι που είναι, έχει πολύ ωραίο "διαστημικό ήχο" καθώς γυρίζουν τα μοτεράκια του, φωτάκια που αναβοσβήνουν και χειριστήριο που όντως σε πάει σε αντικείμενα με το GOTO. Αλλά για να δείς ΤΙ ;;; Θα έλεγα, ένα σχεδόν ... τίποτα.

To ETX-70 είναι καλό ως δεύτερο ή τρίτο τηλεσκόπιο, για κάποιον δηλαδή που έχει ήδη ένα σοβαρό τηλεσκόπιο και θέλει να αλλάξει παραστάσεις για λίγο. Για πολύ λίγο!!!

 

Φιλική συμβουλή: κάποιος που έχει 200 ευρώ, να κάνει λίγη ακόμα υπομονή και οικονομία, ώστε να διαθέσει τουλάχιστον 300-400 ευρώ για ένα τηλεσκόπιο που θα του χαρίσει ευχάριστες στιγμές-μήνες-χρόνια, κλπ.

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εμενα με τρωει ο κολος μου για το ετχ και ας εχω 8'' dob. :shock: :shock:

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τους ανθρωπους ,γιατι πιστευω οτι δεν υπαρχει θεος

Θελω να ζητησω συγνωμη απο τον θεο γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδια εχετε 8'' κ το σκεφτεστε για 70mm?Να το κανετε τι?Εχετε δει μεσα απο τοσο μικρο τηλεσκοπιο?Με 80 ευρω αγοραζει κανεις ενα λευζερ κολιμειτορ ενα φιλτρο νεφελωματων εναν ορθοσκοπικο εναν μπαρλοου.Να μην πω τι αλλο αγοραζει κανεις με 200 που κανει το Meade.Μην πετατε τα λεφτα σας τσαμπα.Μπορει η προσφορα να ειναι συμφερουσα αλλα σαν τηλεσκοπια δεν κανουν

Για μενα μονο ειδικοι λογοι δικαιολογουν την αγορα τους.Εγω ειχα παρει το Bresser για την εκλειψη.Μονο γι αυτη τη μερα μου εβγαλε τα λεφτα του.Σκεφτητε λοιπον γιατι το θελετε κ αν οντως συντρεχει καποιος λογος τοτε ναι να το παρετε.Μη σας περναει καν η ιδεα πως θα κανετε σοβαρη παρατηρηση με καποιο απ τα δυο

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο πως το βλεπετε? 6" ιντσες και με goto 410Euro

 

Skywatcher 150/750 P EQ3-2

 

λεει σαν αγορα? ειναι περιπου 20 κιλα κομπλε.

Τα 8" ειναι πολυ βαρια κ δεν εχουν μοτερ goto...

Θελω κατι καλο να μην πεταξω κ τα λεφτα μου οπως λετε κ να ειμαι ενας σοβαρος ερασιτεχνης. :roll:

 

Βοηθεια!!!!!!!

 

:mrgreen:

Το Ελληνικό Φόρουμ για τα Μπονσάι

http://www.bonsaiforum.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω 8 inch κατοπτρικο dob, αλλα κWλοψήνομαι για το ETX!

Ίσως τελικά έχω άδικο... :-s

 

και εμενα με τρωει ο κολος μου για το ετχ και ας εχω 8'' dob. :shock: :shock:

 

Έρχεστε στα λόγια μου.

 

To ETX-70 είναι καλό ως δεύτερο ή τρίτο τηλεσκόπιο, για κάποιον δηλαδή που έχει ήδη ένα σοβαρό τηλεσκόπιο και θέλει να αλλάξει παραστάσεις για λίγο. Για πολύ λίγο!!!

 

Αν όμως δεν είχατε τηλεσκόπιο, θα παίρνατε το ΕΤΧ-70 και όχι το 8ιντσο?????

Ή αλλιώς: Ανταλάσσετε τώρα το 8ιντσο με το ΕΤΧ και σας δίνω και 100 ευρώ bonus? ... Μάλλον όχι, ε?

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτο πως το βλεπετε? 6" ιντσες και με goto 410Euro

 

Skywatcher 150/750 P EQ3-2

 

λεει σαν αγορα? ειναι περιπου 20 κιλα κομπλε.

Τα 8" ειναι πολυ βαρια κ δεν εχουν μοτερ goto...

Θελω κατι καλο να μην πεταξω κ τα λεφτα μου οπως λετε κ να ειμαι ενας σοβαρος ερασιτεχνης. :roll:

 

Βοηθεια!!!!!!!

 

:mrgreen:

 

Φίλε mixanobios, θέλω να σε ρωτήσω αν έχεις και αυτοκίνητο ή μόνο μηχανή. Η μεταφορά του τηλ/πιου παιζει ρολο. Αν έχεις και αυτοκίνητο, τότε πάρε οπωσδήποτε το 8"dob και ξεκίνα παρατηρησεις. Είναι το καλύτερο "θεμέλιο" για να είσαι σοβαρός ερασιτεχνης όπως λες :) . Χωρίς το goto μαθαίνεις τον ουρανο. Παράλληλα πάρε και το Bresser απο τα Lidl για να το εχεις για τα ταξίδια σου με την μηχανη. :lol:

Συνολικο κοστος, μαζι με κάποιο βιβλι (οδηγο παρατηρησης) και κάποιους χαρτες, όχι πανω από 500€.

:wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ολη ποιοτητα του ΕΤΧ-70 ειναι επιεικως κακη. Μια συγκριση με το Vixen A80SS ας πουμε που εχει μολις 1 cm μεγαλυτερο ανοιγμα αρκει για να δειξει το ποσο κακης ποιοτητας τηλεσκοπιο ειναι το ETX-70. Φαινεται, χωρις υπερβολη, σαν να ειναι διπλασιου ανοιγματος το Vixen! Ομιλω εκ πειρας μιας και κατεχω και τα δυο τηλεσκοπια. Αν καποιος θελει κατι ευκολα φορητο ενα κοντο κινεζικο διοτρικο 80mm, μιας και το Vixen A80SS ειναι ακριβο, ειναι 100 φορες προτιμοτερο. Τελος το "goto" σε τηλεσκοπιο που δινει μεγεθυνσεις κυαλιων οπως το ETX-70 ειναι χαρακτηριστικο αδιαφορο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Μιας και μιλαμε για την ποιοτητα του Meade ETX-70, θελω να σας ενημερωσω οτι απο τα 21 τεμαχια που πηρε η παρεα απο την Ιρλανδια με την προσφατη προσφορα της LIDL με το LDX-55, τα 9 ειχαν σοβαρο προβλημα ωστε να ειναι εκτος λειτουργιας απο την πρωτη μερα.

 

Ειναι φανερο οτι υπαρχει μια συνεργασια μεταξυ LIDL και Meade αλλα μεγαλη ντροπη να υπαρχουν 9 ελλατωμενα πακετα σε δειγμα 21 πακετων. Αναριωτεσαι ποσα απο τις 10.000 συνολικα τεμαχια τελικα θα πανε πισω για σερβις.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης