Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να με συμβουλεύσετε σε κάτι.Τι είναι προτιμότερο;Γενικά μια αγορά τηλεσκοπίου από την Ελλάδα ή από το εξωτερικό;
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kepler, η ερώτηση σου είναι αρκετά αόριστη... :-s

 

νομίζω πως πρέπει να μας πεις πρώτα κάποιες παραμέτρους σχετικά με το είδος τηλεσκοπίου, το μέγεθος κλπ...

 

εχεις κάτι συγκεκριμένο??? #-o

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να πάρω ένα Μeade Cassergrain περίπου 8'' ή και περισσότερο.Θέλω να μάθω αν θα μου κοστίσει λιγότερο ,αν το πάρω από την Αθήνα.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την Αθηνα θα σου στοιχισει κατι περισσοτερο σιγουρα αλλα η διαφορα της τιμης ειναι ελαχιστη.

 

Απο την αλλη δεν υπαρχει αλλος τροπος να αποκτησεις ενα MEADE CASSEGRAIN και γενικοτερα ενα MEADE τηλεσκοπιο εκτος απο το να πας στο Νομικο. Η MEADE δε δεχεται παραγγελιες μεσω ενος e-mail η καποιας αλλης φορμας. Κοινως οι μοναδικοι τροποι που υπαρχουν για να αποκτησεις ενα τετοιο τηλεσκοπιο ειναι 2. Η πας στην Αμερικη κατευθειαν στο εργοστασιο στην Ιρβηνη και σκας τα μισα λεφτα και το αποκτας ή πας στο Νομικο, πληρωνεις τα διπλασια και βαλε και το αποκτας. Διαλεγεις και παιρνεις. Σημειωσε οτι στη πρωτη περιπτωση θα σου πανε γυρω στα 3000 ευρω τα εισητηρια για USΑ συν τη διαμονη σου εκει..

 

Οποτε μια η αλλη..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα φιλε μου.. Εγω προσωπικα ισως και να το σκεφτομουν με τα ιδια λεφτα να παω και ενα ταξιδακι. Για σκεψου να πηγαινεις ενα διημερο USA για αγορα ενος τηλεσκοπιου και παλι πισω Αθηνα. Μαγικο!

 

Αλλα αυτο το κωλοαεροπλανο δε το μπορω. Το φοβαμαι πολυ. Καλα 3 ωρες ταξιδι το αντεχω. Αλλα και 12 ωρες! Παναγια μου... ](*,)

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοινως οι μοναδικοι τροποι που υπαρχουν για να αποκτησεις ενα τετοιο τηλεσκοπιο ειναι 2. Η πας στην Αμερικη κατευθειαν στο εργοστασιο στην Ιρβηνη και σκας τα μισα λεφτα και το αποκτας ή πας στο Νομικο, πληρωνεις τα διπλασια και βαλε και το αποκτας. Διαλεγεις και παιρνεις.

Τριτη επιλογη ειναι να βρεις ενα μεταχειρισμενο σε πολυ κατασταση στα μισα απο οτι θα πληρωσεις αν το παρεις καινουριο απο την Αμερικη ... πχ. http://www.astromart.com

 

Σημειωσε οτι στη πρωτη περιπτωση θα σου πανε γυρω στα 3000 ευρω τα εισητηρια για USΑ συν τη διαμονη σου εκει..

Σοβαρα μιλαμε;;;; Μπορω να δεχτω 500 ευρω στην χειροτερη περιπτωση!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα θα κανει και εγχωρια πτηση εκτος αν υπαρχει η δυνατοτητα να το αγορασει απο Νεα Υορκη. Πτηση για Καλιφορνια δε νομιζω οτι υπαρχει. Δε θα αναγκαστει να μεινει εκει? δε θα του κοστισει ολο αυτο γυρω στα 3000 συνολο? με τα παντα μιλαμε μεσα. Φαγητο, διαμονη κλπ

 

Φωτησε μας Αντωνη γιατι αν ειναι ετσι οπως τα λες θα παω κι εγω.

 

Μη ξεχνας ομως τι θα πληρωσεις στο αεροδρομιο για το τεραστιο βαρος

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα θα κανει και εγχωρια πτηση εκτος αν υπαρχει η δυνατοτητα να το αγορασει απο Νεα Υορκη. Πτηση για Καλιφορνια δε νομιζω οτι υπαρχει. Δε θα αναγκαστει να μεινει εκει? δε θα του κοστισει ολο αυτο γυρω στα 3000 συνολο? με τα παντα μιλαμε μεσα. Φαγητο, διαμονη κλπ

 

Φωτησε μας Αντωνη γιατι αν ειναι ετσι οπως τα λες θα παω κι εγω.

 

Μη ξεχνας ομως τι θα πληρωσεις στο αεροδρομιο για το τεραστιο βαρος

Κωσταντινε,

 

Ειχα ψαξει τιμες για ενα φιλαρακι εδω και περιπου μια εβδομαδα και θυμαμαι τιμες κατω απο 300$ για Λος Αντζελες - Λονδινο (δηλαδη ουτε 250 ευρω). Βαλε και αλλα 109 ευρω Λονδινο-Αθηνα (EasyJet) και καθαρησες.

 

Αντε, σε βλεπω να ετοιμαζεις βαλιτσες. :D

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα ψαξει τιμες για ενα φιλαρακι εδω και περιπου μια εβδομαδα και θυμαμαι τιμες κατω απο 300$ για Λος Αντζελες - Λονδινο (δηλαδη ουτε 250 ευρω). Βαλε και αλλα 109 ευρω Λονδινο-Αθηνα (EasyJet) και καθαρησες.

Ειχα ψαξει τιμες και για τον εαυτο μου προσφατα ωστε να παρατηρησω και να φωτογραφησω την διαβαση του Ερμη και οι τιμες ηταν ακομα καλυτερες (για Σαν Ντιεγο-Αθηνα).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη συμφερει περισσοτερο να πας να το παρεις απ εξω?

 

Οι δασμοι ομως θα πεταξουν τη τιμη στα υψη. Τι ισχυει για τους δασμους?

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη συμφερει περισσοτερο να πας να το παρεις απ εξω?

Χωρις κουβεντα ...

 

Οι δασμοι ομως θα πεταξουν τη τιμη στα υψη. Τι ισχυει για τους δασμους?

Δασμοι και φοροι εινα περιπου 25% στο συνολο της αξιας συν μεταφορικα. Το δευτερο ειναι μηδενικο και οποτε θα πληρωσεις 25% στην (δηλωμενη) αξια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοινως μετα απο υπολογισμους, για την αγορα του MEADE LX200R 14" το οποιο στοιχιζει 6.000 $ θα μας ερθει τελικα 7000 ευρω και λιγοτερο αν παμε Αμερικη να το παρουμε εμεις οι ιδιοι!

 

Αρχιζω να ψαχνω εισητηρια... :mrgreen:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Μία και κουβέντα γίνεται για αγορές από εξωτερικό και Internet, τον τελευταίο καιρό θέλω να αγοράσω ένα 8΄΄ κατοπτρικό. Αν το αγοράσω απο την Aktistar, θα μου κοστίσει κοντά 900 ευρώ.

 

Ψάχνοντας στο ebay (τα Ευρωπαϊκά και όχι το Αμερικάνικο ώστε να μπλέξω με δασμούς και τελωνεία), βρήκα κάποιες προσφορές αρκετά καλές.

 

Αν το βρίσκω π.χ 500 € (καινουριο γράφει και αγορά από κατάστημα και όχι απο ιδιώτη), όσα και να είναι τα μεταφορικά, θεωρώ ότι κερδισμένος θα βγώ.

 

Το ερώτημα είναι, ρισκάρω σε αυτή την περίπτωση μία αγορά απο Internet.

 

Δεν ξέρω π.χ. καθόλου τι γίνεται με εγγυήσεις κτλ.

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εγγυήσεις ισχύουν, έχουν όμως το κακό των πιο ψηλών μεταφορικών επιστροφής και των φόρων επανεισαγωγής.

 

Το ρίσκο αν πάρεις από Αμερική είναι αν τυχόν σου έρθει ελαττωματικό. Ναι μεν θα σε καλύψει η εγγύηση και μπορείς να τους το επιστρέψεις αλλά δε θα σου καλύψουν τα μεταφορικά ούτε γνωρίζω αν μπορείς να γλιτώσεις τους φόρους της δεύτερης αποστολής. (κάποιος που του έτυχε θα μπορούσε να μας διαφωτίσει).

 

Φυσικά όπως κάθε ρίσκο κανείς αποφασίζει αν θα το ριψοκνδυνέψει ή όχι και αν αξίζει η διαφορά στην τιμή (κάποιες φορές είναι μικρή, κάποιες τεράστια).

 

Γενικά για αξεσουάρ και μικροαντικείμενα (πχ προσοφθάλμιοι) δύσκολα μπορώ να βρω επιχείρημα για να μην το αγοράσεις από το φθηνότερο μέρος που θα βρεις, όπου και αν είναι αυτό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερωτησούλα για αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού από Αμερική (πχ Astromart) . Ας αφήσουμε τα μεταφορικά στην άκρη .Το ποσό που θα πληρωθεί στο τελωνείο είναι ανάλογο του ποσού που έχει δηλωθεί από τον ιδιώτη (πχ αν πάρεις ένα τηλεσκόπιο 1500 € και δηλώσει ο ιδιώτης 500€ τότε θα πληρώσεις για τα 500€ τους αντίστοιχους δασμούς και φόρους ) ή στο τελωνείο υπάρχει κατάλογος για κάθε προϊόν ξεχωριστά (εννοώ κατηγορία) όπως πχ στα αμάξια που πάει σύμφωνα με την χονδρική τιμή του αμαξιού στο εκτελωνισμό? Ξέρει κανείς τι γίνεται?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει ό,τι δηλώσει. Αν βέβαια αυτό δεν είναι αληθοφανές τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα και το ερευνήσουν.

 

Εδώ πρέπει να κάνουμε, βέβαια, την εξής παρατήρηση. Η δήλωση ψευδούς τιμής είναι κάτι παράνομο. Δε σου λέω αν θα το έκανα εγώ ή όχι απλα το αναφέρω για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση :-note

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... ούτε γνωρίζω αν μπορείς να γλιτώσεις τους φόρους της δεύτερης αποστολής. (κάποιος που του έτυχε θα μπορούσε να μας διαφωτίσει).

Απλα θα γραψουμε τον αριθμο (serial number) στην αποδειξη απο τα ΕΛ.ΤΑ οταν το στειλουμε το δεμα ωστε στην επιστροφη θα υπαρχει αποδειξη/ενδειξη στο τελωνειο.

 

Το εχω ζησει εγω οταν εστειλα την CCD καμερα πισω στην SBIG εδω και περιπου δυο χρονια για σερβις. Ουτε τσιμουδια απο τον εκτελωνηστη οταν ειδε τα νουμερα να ταιριαζουν. :!:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ πρέπει να κάνουμε, βέβαια, την εξής παρατήρηση. Η δήλωση ψευδούς τιμής είναι κάτι παράνομο. Δε σου λέω αν θα το έκανα εγώ ή όχι απλα το αναφέρω για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση :-note

Και αν χαθει η παθει ζημια το δεμα, τοτε η αποζημειωση ειναι μειωμενη και ισοδυναμει με την δηλωμενη αξια. =;

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης