Jump to content

αγορα skywatcher mal102eq2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,περασε ενας μηνας,και το φεγγαρι ειδαμε,και τον κρονο,και τον σειριο,m42 προσπαθησαμε "τραπεζιο ειδαμε" απο νεφελωμα χμ χμ,και nightwatch διαβασαμε...και ολα πολυ καλα και ευχαριστω για τη βοηθεια σε διαφορα θεματα μεσα απο το site.....το bresser του lidl εχει αρχισει "ωρα ητανε θα πει καποιος..και με το δικιο σου θα απαντησω ...να δειχνει λιγο,σκεφτομαι λοιπον για το maksutov skywatcher 102...ακουω σχολια,συμβουλες..ευχαριστω..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού πήρες μια γεύση με το lidl, αποφάσισες να προχωρήσεις στο δεύτερο τηλεσκόπιό σου και δεν έχεις αποφασίσει ακόμα να δώσεις πολλά χρήματα για εξοπλισμό, πάρε με κλειστά μάτια ένα 8" dob, να δεις ...το φως το αληθινό :mrgreen: Ξέχνα οτιδήποτε μικρότερο σε διάμετρο σε αυτή την τάξη χρημάτων με goto και διάφορα κλαπατσίμπαλα [-X

Φιλικά,

Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και το φεγγαρι ειδαμε,και τον κρονο,και τον σειριο,m42 προσπαθησαμε "τραπεζιο ειδαμε" απο νεφελωμα χμ χμ,και nightwatch διαβασαμε...

Διπλούς αστέρες ξέχασες να δεις!! :mrgreen: Και έχει πάρα πολλούς που "σηκώνει" το bresserάκι. :wink:

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα ένα dob 8”. Είχα τις επιφυλάξεις μου πριν το πάρω αλλά τελικά είναι ότι ποιο καλό για να αρχίσεις. Αν δεν σε ενδιαφέρει και η αστροφωταγράφιση τότε βρήκες τον ποιο κατάλληλο συνεργάτη. Και πολύ εύκολο στην χρήση του και πολύ δυνατό . Εγώ έμμεινα πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Σου μένει και χρήμα να διαθέσεις σε κανα Barlow σε κανα προσοφθάλμιο καλύτερης ποιότητας. =D> =D> =D> =D>

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι φίλε μου θα σου πρότεινα να σκεφτείς λίγο πιο πέρα στην επιλογή σου να πάρεις και δεύτερο τηλεσκόπιο.

 

Τι εννοώ;;

 

Αν π.χ. μελλοντικά θελήσεις να ασχοληθείς και με την αστροφωτογραφία, ίσως να καταλάβεις ότι και το δεύτερο τηλεσκόπιο που θα έχεις αγοράσει μερικούς μήνες πριν, δεν σε καλύπτει.

 

Θα σου πρότεινα, να αφήσεις ανοιχτό και αυτό το ενδεχόμενο και να επιλέξεις ένα τηλεσκόπιο, με γνόμωνα την ποιοτική βάση και ας σου κοστίσει λίγο παραπάνω.

 

Φιλικά,

Γρηγόρης

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα,περασε ενας μηνας,και το φεγγαρι ειδαμε,και τον κρονο,και τον σειριο,m42 προσπαθησαμε "τραπεζιο ειδαμε" απο νεφελωμα χμ χμ,και nightwatch διαβασαμε...και ολα πολυ καλα και ευχαριστω για τη βοηθεια σε διαφορα θεματα μεσα απο το site.....το bresser του lidl εχει αρχισει "ωρα ητανε θα πει καποιος..και με το δικιο σου θα απαντησω ...να δειχνει λιγο,σκεφτομαι λοιπον για το maksutov skywatcher 102...ακουω σχολια,συμβουλες..ευχαριστω..

 

εγώ προσοπικά πιστεύω πως δεν είναι ανάγκη να βιάζεσαι , συμφωνώ με τον crusader αλλά και πάλι μήπως είναι πολύ νωρίς???

 

υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να δεις ακόμα #-o ,

 

π.χ δες αυτά - αν δε τα έχεις δει ακόμα - και λίγα σου λέω

 

http://www.astrovox.gr/top10deepsky.html

 

και μετά βλέπεις

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δε θέλεις να παίξεις με φωτογραφία τότε το DOB 8'' ή και 10'' ακόμα (γιατί όχι) είναι μονόδρομος και η τέλεια λύση. Παρά του ότι είναι τα περισσότερα κινέζικα διαθέτουν πολύ καλά κάτοπτρα και ποιότητα που θα σε ξαφνιάσει.

 

Αν πάλι θέλεις να φωτογραφήσεις τότε να ξέρεις ότι μπαίνεις σε ένα μακρύ δρόμο που μόνο αν φτάσεις κοντά στα 5000 ευρώ θα είσαι ικανοποιημένος .Όλα τα ενδιάμεσα στάδια θα είναι απλά προσπάθειες για μέτρια φωτογράφηση....εκτός πάλι και αν είσαι ευχαριστημένος με το μέτριο....τότε αλλάζει το θέμα!

 

Σκέψου τί θέλεις ο χρόνος είναι μαζί σου....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τους περισσότερους προλαλήσαντες.Αυτό που χρειάζεσαι είναι ικανοποιητική διάμετρο και ευκολία χρήσης.Ένα DOB 8'' ή 10'' είναι μονόδρομος εφόσον θέλεις κάτι καθαρά για παρατήρηση. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πάλι θα συμφωνήσω με ορισμένους απο τους προλαήσαντες. Η αγορά του δεύτερου τηλεσκόπιου μετά την, κατα κανόνα λάθος, πρώτη επιλογή θέλει πολλή σκέψη. Βρές και αποφάσισε πολύ σοβαρά τι θέλεις να κάνεις και που θέλεις να φτάσεις και μετά προχώρησε στην επόμενη αγορά. Η πρόταση "Π'αρε Dob", είναι σαφέστατα σωστή αλλα υπο την προυπόθεση ότι σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο είδος παρατήρησης και των δυνατοτήτων που σου προσφέρει. Σκέψου το καλά. Η τσέπη μας δεν σηκώνει τέτοιου είδους λάθη για δεύτερη φορά.
Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω ολους για τις συμβουλες,μετα και τις τελευταιες μου παρατηρησεις και επειδη με ενδιαφερει το μελλοντικο ενδεχομενο αστροφωτογραφησης,ο φιλος μου που δουλευουμε μαζι κατι κανει :cheesy:κλεινω προς maksutov με ισημερινη,εχει κανεις το skywatcher να μου πει εντυπωσεις........ευχαριστω

 

deep_sky_02.jpg.b23f9e2b04227404c0c22ee1e7d31fbc.jpg

φωτο φιλου μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Mak-Cas αυτό είναι ένα πολύ ωραίο grap and go τηλεσκόπιο με ένα καλό φωτογραφικό τρίποδο. Η διάμετρός του είναι σχετικά καλή, απλά λόγο του f/13 (1300mm εστιακό μήκος) στην φωτογράφηση είναι πολύ σκοτεινό και με μικρό πεδίο. Κοίτα και το 127 Mak-Cas. Η διαφορά στην τιμή και στον όγκο δεν είναι μεγάλη, το όφελος όμως μιας ίντσας είναι πολύ χρίσημο.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
και παλι εδω να ονειρευμαι καινουργια αλλα φτηνα τηλεσκοπια....τι λετε για το bresser messier 130?..αυριο λεει οτι κερκυρα θα εχει ξαστερια...ειδωμεν....ευχαριστω... \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα καταληξω μάλλον στο mak,ευχαριστώ…ο φίλος μου που έχει Meade 5’’ βγάζει ,δικη μου άποψη…..φοβερές φωτογραφίες…βάζω μια για παράδειγμα….

planents_06.jpg.778fa8d435f57104547efc8af137f6a5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης