Jump to content

Ερώτηση αρχάριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα πρόσφατα ένα DOB 8''Skywatcher το οποίο συνοδεύεται από δύο προσοφθάλμιους plossl 25mm και 10mm.

Με τον 25mm είδα τη σελήνη σε πρώτη φάση και όντως ενθουσιάστηκα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: τον 10mm σε τι είδους παρατήρηση μπορώ να τον χρησιμοποιήσω?

Και μία δεύτερη ερώτηση ο barlow αυξάνει τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε προσοφθάλμιου? ένας καλός τέτοιος φακός τί κόστος έχει περίπου?

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποίησε την λειτουργία "αναζήτηση" με λέξεις-κλειδιά.Θα βρεις τα πάντα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο 10αρης ο φακός είναι κυρίως για παρατήρηση μικρών και λαμπερών νεφελωμάτων όπως επίσης και για πλανήτες (συνιστάτε μεγαλύτερη μεγενθηση)... Ένας καλός Barlow διπλασιαζει, τριπλασιαζει πενταπλασιαζει αναλογα τις δυνατοτητες του το ειδωλο που θα εβλεπες χωρις αυτον σε ενα προσοφθαλμιο (ουσιαστικα ειναι σαν να μικραινει τα mm του προσοφθαλμιου..)... Κοστιζει απο 20 εως 400€ ενας καλος και σχετικα φθηνος ειναι ο ultima της Celestron (100€) .Είναι απαραίτητος κυρίως για τους πλανήτες... Καλορίζικο το τηλεσκόπιο, και εγώ το ίδιο έχω... :wink:
Να δουμε ποτε θα ξαναδουμε σκοταδι.... Ριμαδα φωτορυπανση... ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον 25mm είδα τη σελήνη σε πρώτη φάση και όντως ενθουσιάστηκα.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: τον 10mm σε τι είδους παρατήρηση μπορώ να τον χρησιμοποιήσω?

Και μία δεύτερη ερώτηση ο barlow αυξάνει τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε προσοφθάλμιου? ένας καλός τέτοιος φακός τί κόστος έχει περίπου?

 

Καταρχήν καλορίζικο το τηλεσκόπιο και καλώς ήρθες στο φόρουμ! Τον 10 mm δοκιμασέ τον αρχικά και αυτόν στη Σελήνη και προσπάθησε να δεις την Αφροδίτη μετά τη δύση του Ηλίου και τον Κρόνο το βράδυ, αν είναι ήρεμη η ατμόσφαιρα. Μετά..όλα εξαρτώνται από το τι χάρτες έχεις, που μένεις (από πλευράς φωτορύπανσης) και τι σου αρέσει ώστε να περάσεις στα deep sky αντικείμενα και να πάρεις τα βουνά! :D

 

Σχετικά με το barlow..πολλαπλασιάζει τη μεγέθυνση του προσοφθαλμίου, συνήθως 2 ή 3 φορές αλλά χρειάζεται μια σειρά παραγόντων για να αποδώσει τα μέγιστα, κυρίως να είναι καλής ποιότητας ο προσοφθάλμιος και ο barlow (η καλύτερη επιλογή είναι αποχρωματικοί 2Χ όπως οι Celestron Ultimα ή της Βaader) και βέβαια να μην έχει μεγάλη αναταραχή η ατμόσφαιρα.

 

Γενικά διάβασε τα θεματα του φόρουμ και και τα περιεχόμενα του site και ρώτα ότι άλλο θες,εδώ θα είμαστε!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης