Jump to content

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Paidia geia sas.Molis anakalipsa ti selida kai fisika graftika amesos.Skeftomai na agoraso to proto mou tileskopio kai den eimai teleios asxetos me tin astronomia afou spoudazo stin akadimia emporikou nautikou opou didaskomaste gia to thema sin oti exo asxolithei me vivlia klp.Thelo ena ftino tileskopio giro sta 100-200 kai sxediaza na paro to 4-sky alla diavasa auta pou grafate se kapoion allo gia to sigkekrimeno kai apogoiteutika.Stis selides grafoun kati gia daxtilidia tou kronou kai doriforous tou dia klp klp alla den ta polipisteuo.Exete kati na mou proteinete me auta ta lefta alla na aksizei gia na kano mia arxi?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

100-200 euros δεν είναι αρκετά για ένα καλό τηλεσκόπιο για αρχή. Θα σου πρότεινα να δεις για τηλεσκόπια dobson, τα οποία δε κοστίζουν πολύ παραπάνω.

 

Επίσης πάρε το Nightwatch του Dickinson, το οποίο θα σου λύσει όλες σου τις απορίες + άλλες τόσες.

 

Φυσικά και φαίνονται οι δακτύλιοι του Κρόνου :P. Φαίνεται ακόμα και το χώρισμα Cassini στους δακτύλιους. Είναι φοβερός! :cheesy:

Science is the belief in the ignorance of the experts

Richard Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H δική μου συμβουλή είναι δεν ξεκινάς με ένα ζευγάρι κυάλια πρώτα? Και με 150 ευρά παίρνεις πολύ καλά κομμάτια, που θα σου χρησιμέψουν και αργότερα. Εγώ με κάτι zoom κυάλια 10..30x50 είχα δει το Μ42, την Ανδρομέδα, τους δορυφόρους του Δία, τα δακτυλίδια του Κρόνου (και τον Τιτάνα), καθώς και αρκετά ανοικτά και σφαιρωτά σμήνη. Εεεε μετά πήρα τηλεσκόπιο :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποψη μου ειναι να παρει ενα πραγματικο τηλεσκοπιο ο φιλος μας και οχι κυαλια με 150 ευρω.. Ας κρατησει τα χρηματα του για το μελλοντικο τηλεσκοπιο. Ουσιαστικα με τα κυαλια ειναι σαν να κοιταζει απο τον ερευνητη του τηλεσκοπιου... κι εγω ημουν παλιοτερα της αποψης πρωτα κυαλια αλλα με τις τιμες που εχουν πια τα τηλεσκοπια λεω τηλεσκοπιο κατευθειαν!

Οταν λεω τηλεσκοπιο εννοω πραγματικο τηλεσκοπιο... δηλαδη διοπτρικο 4" + σε καλη ισημερινη βαση η κατοπτρικο 6"+ dobsonian η ισημερινο σε στιβαρη ισημερινη βαση.

Αυτες ειναι οι ελαχιστες προδιαγραφες για εισοδο στον χωρο της ερασιτεχνικης αστροπαρατηρησης.

Επισης ΜΑΚΡΙΑ απο μικρο-φτηνο-πλαστικο-ρομοτικα γκατζετακια... που ειναι για τα μπαζα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με το Γιωργο. Κρατησου και πηγαινε για τηλεσκοπιο κανονικο. Οχι σκουπιδια.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης ΜΑΚΡΙΑ απο μικρο-φτηνο-πλαστικο-ρομοτικα γκατζετακια... που ειναι για τα μπαζα.

 

+10000000 :cheesy: ΜΑΚΡΙΑ!!!!

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποψη μου ειναι να παρει ενα πραγματικο τηλεσκοπιο ο φιλος μας και οχι κυαλια με 150 ευρω.. Ας κρατησει τα χρηματα του για το μελλοντικο τηλεσκοπιο. Ουσιαστικα με τα κυαλια ειναι σαν να κοιταζει απο τον ερευνητη του τηλεσκοπιου...

 

Όχι βέβαια! Ξεκινά κανείς την αστρονομία με κυάλια για διάφορους λόγους (οι πιο σημαντικοί είναι α) με τα κυάλια βλέπεις μεγαλύτερο εύρος πεδίου και μαθαίνεις τον ουρανό β) τα κυάλια είναι τόσο απλά και εύχρηστα που μπορείς να αφοσιωθεις στον ουρανό και όχι στον χειρισμό μιας περίπλοκης συσκευής γ) αν αποφασίσουμε πως δε μας ενθουσιάζει το χόμπυ, δε θα έχουμε ξεπαραδιαστεί για ένα τηλεσκόπιο που δε θέλουμε πια), όχι όμως επειδή δεν έχει λεφτά για να πάρει κατευθείαν τηλεσκόπιο. Όσο για τα κυάλια που "είναι σα να κοιτάζει από τον ερευνητή του τηλεσκοπίου", ασχολίαστο. Συμφωνώ πως δεν πρέπει να πάρει κυάλια των 150 ευρώ. Αρκούν τα κυάλια των 60-100 ευρώ (και κατά τη γνώμη μου 10x50, τίποτα λιγότερο). Τα πιο ακριβά είναι για εξεζητημένα γούστα. Εξάλλου θα του φανούν πολύ χρήσιμα καθ'όλη τη διάρκεια της αστρονομικής του σταδιοδρομίας. Εγώ τα έχω μαζί μου ΠΑΝΤΑ. Αν με τον ερευνητή που έχουν τα μικρά τηλεσκόπια καταφέρει να εντοπίσει τίποτα, ή να κάνει star hopping μακριά από πλούσια αστρικά πεδία, χαρίζω το καινούριο μου τηλεσκόπιο!

 

Κυάλια λοιπόν και σκοτεινούς ουρανούς. Αν δεν υπάρχει ευχέρεια να πάει στις εξοχές, τότε πριν αγοράσει έστω και τα πιο φτηνιάρικα κυάλια, πρέπει να λύσει αυτό το πρόβλημα. Μέσα από την πόλη, ας προτιμήσει άλλα χόμπυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ συμφωνώ και θα πρότεινα σε αρχάριο και τα κιάλια! Επιπλέον, τα κιάλια ήδη υπάρχουν σε πολλά σπίτια χωρίς να έχει ασχοληθεί κανείς με αστρονομία. Ισως όχι τα καλύτερα κιάλια αλλά είναι μια αρχή!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 300 ευρω παιρνεις 8" dob με ερευνητη 8x50 η 6x30 με τους οποιους κανεις μια χαρα starhopping.

Με τα κυαλια υπαρχει και ο αντιλογος πως πολλα αντικειμενα δεν θα τα διακρινει κανεις που δεν εχει πειρα. Μαλιστα με τον ερευνητη μπορει να βλεπεις και περισσοτερα απ οτι με κυαλια καθοτι δεν τον κρατας με το χερι οπως τα κυαλια.

Για τους σκοτεινους ουρανους συμφωνω φιλε Νικο με την προυποθεση αν τον ενδιαφερει καποιον ο βαθυς ουρανος, αν περιοριστει σε ηλιο σεληνη πλανητες και εμσα απο την πολη κανει δουλεια. Αλλα για ηλιο σεληνη πλανητες και ενα διοπτρικο 60mm ειναι προτιμοτερο απο κυαλια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο όργανο για την εκμάθηση του ουρανού(αστερισμοί),είναι το γυμνό μάτι.

 

Και τα καλύτερα κυάλια να έχεις,αν δεν ξέρεις πού είναι ο Ωρίωνας,δε πρόκειται ποτέ να βρεις τον Rigel!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο όργανο για την εκμάθηση του ουρανού(αστερισμοί),είναι το γυμνό μάτι.

 

Και τα καλύτερα κυάλια να έχεις,αν δεν ξέρεις πού είναι ο Ωρίωνας,δε πρόκειται ποτέ να βρεις τον Rigel!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα....Βραδινές βολτούλες με χάρτη και κανένα Stellarium στο PC για αρχή και εκμάθηση ουρανού.

 

Μετά με κλειστά μάτια 8'' DOB για τα λεφτά που διαθέτεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια παραλειψα να ξεκαθαρισω κατι.Σας ειπα οτι ειμαι στην ακαδημια εμπ. ναυτικου αλλα δεν σας ειπα οτι εχω ηδη 16 μηνες θαλασσια υπηρεσια...Μεσα σε αυτους τους μηνες εχω κανει αρκετες βραδυνες βαρδιες και δεν νομιζω οτι θα βρω πιο απολυτο σκοταδι απο αυτο του ωκεανου...Ειμαι και απο τους λιγους τυχερους που εχουν δει το Βορειο σελας οταν πηγαιναμε Μοντρεαλ οπως επισης και το σταυρο του Νοτου και πολλα αλλα.Απλα με ολα αυτα θελω να σας πω οτι πλεον θελω κατι παραπανω απο ενα ζευγαρι κυαλια αφου εχω μαθει να κατατοπιζομαι στον ουρανο και να εντοπιζω συγκεκριμενα αντικειμενα(ο εξαντας το παλινοριο η παραλλαγη της πυξιδας με αστερι και η ευθεια Marcq σας λενε κατι;).Απο τη ναυτιλια της σχολης αρχισα να κολαω με την αστρονομια και απλα θελω να προχωρησω λιγο παραπερα, οποτε δεν τιθεται θεμα αναγνωρησης αστεριων-πλανητων κλπ(αχ και να με εβλεπαν οι καθηγητες ναυτιλιας μου!)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νικήτα

Όπως καταλαβαίνεις η απόψεις διίστανται

Θα προτείνω και εγώ να ξεκινήσεις με κιάλια πιστεύω είναι πιο εύκολο να μάθεις να εντοπίζεις τα αντικείμενα του ουρανού,

εγώ ξεκίνησα την παρατήρηση με κιάλια (15*70) για ένα χρόνο περίπου και όταν πήρα το 8’’dob δεν κρύβω πως παιδεύτηκα πολλή ώσπου να εξοικειωθώ με το να εντοπίσω στόχους τους οποίους παρατηρούσα με τα κιάλια.

Αργότερα αν αγοράσεις και τηλεσκόπιο πίστεψε με τα κιάλια θα τα έχεις πάλι δίπλα σου στις παρατηρήσεις.

 

Φιλικά Δημήτρης

:D

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο παλιά ήμουν και εγώ της γνώμης να πάρει κάποιος κυάλια για να ξεκινήσει.Τώρα όμως αυτό πιστεύω είναι εντελώς ανούσιο και σπατάλη χρημάτων.Εγώ να φανταστείτε προτιμώ 100 φορές καλύτερα να βλέπω με τον 6Χ30 ερευνητή μου παρά τα 7Χ50 κυάλια μου! Και αυτό γιατί 1)Οι finders είναι κατά πολύ πιο ελαυριοί απο τα κύαλια άρα και φιλικότερα ως προς την χρήση,2)Με αυτούς δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις εστίαση και έτσι έχεις πάντα τη δυνατότερη οξύ εικόνα που γίνεται & 3)Δεν απευθυγραμμίζονται.Το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι το ανεστραμένο είδωλο που μπορεί να σε μπερδεύει στην αρχή αλλά πιστεύω είναι απαραίτητη προυπόθεση ειδικά για όποιον σκέφτεται την αγορά ενός Dobson.Τα 7Χ50 κυάλια μου χρησιμεύουν πλέον μόνο για επίγεια παρατήρηση και τίποτα άλλο! Σκέφτομαι μάλιστα σύντομα να προμηθευτώ 8Χ50 ερευνητή έτσι ώστε η παρατήρηση σε περιπτώσεις χωρίς το τηλεσκόπιο να είναι ευφικτές :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο παλιά ήμουν και εγώ της γνώμης να πάρει κάποιος κυάλια για να ξεκινήσει.Τώρα όμως αυτό πιστεύω είναι εντελώς ανούσιο και σπατάλη χρημάτων.Εγώ να φανταστείτε προτιμώ 100 φορές καλύτερα να βλέπω με τον 6Χ30 ερευνητή μου παρά τα 7Χ50 κυάλια μου! Και αυτό γιατί 1)Οι finders είναι κατά πολύ πιο ελαυριοί απο τα κύαλια άρα και φιλικότερα ως προς την χρήση,2)Με αυτούς δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις εστίαση και έτσι έχεις πάντα τη δυνατότερη οξύ εικόνα που γίνεται & 3)Δεν απευθυγραμμίζονται.Το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι το ανεστραμένο είδωλο που μπορεί να σε μπερδεύει στην αρχή αλλά πιστεύω είναι απαραίτητη προυπόθεση ειδικά για όποιον σκέφτεται την αγορά ενός Dobson.Τα 7Χ50 κυάλια μου χρησιμεύουν πλέον μόνο για επίγεια παρατήρηση και τίποτα άλλο! Σκέφτομαι μάλιστα σύντομα να προμηθευτώ 8Χ50 ερευνητή έτσι ώστε η παρατήρηση σε περιπτώσεις χωρίς το τηλεσκόπιο να είναι ευφικτές :cheesy:

Νίκο, συγγνώμη, αλλά δεν έχεις καταλάβει την αξία των κυαλιών, πιθανώς επειδή δεν τα έχεις αξιοποιήσει σωστά.

Το τεράστιο πλεονέκτημά τους είναι ότι βλέπεις και με τα δύο μάτια, πράγμα που έχει μεγάλο αντίκτυπο στην ποιότητα της εικόνας -έτσι όπως την αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλός μας. Δεν είναι τυχαίο πως, ένα πολυπόθητο αξεσουάρ για τηλεσκόπια είναι το binoviewer.

Εφόσον μιλάμε για κυάλια "της προκοπής", δεν μπορούν να συγκριθούν σε καμμιά περίπτωση με οποιοδήποτε κοινό finder, ως προς τις επιστρώσεις και την γενική ποιότητα των οπτικών (το σημαντικότερο), την οξύτητα, την ευκολία εστίασης, τη στήριξη σε οποιοδήποτε τρίποδο (σταθερή εικόνα, βλέπεις αμυδρότερα αντικείμενα), το "ορθό" είδωλο (σημαντικό για κάποιον που μαθαίνει σχετικές θέσεις αντικειμένων), την συνολική ποιότητα κατασκευής που εξασφαλίζει άνεση στην πολύωρη παρατήρηση.

Η δική μου εμπειρία με τα κοινά finder που όλοι έχουμε ήταν απογοητευτική:

Για να εστιάσεις πρέπει να ξεσφύγγεις και να σφύγγεις δύο "πράγματα" και να ελέγχεις μέχρι να το πετύχεις.

Η εικόνα είναι ανάποδη, ένα (συνήθως πολύ χοντρό) κόκκινο σταυρόνημα παρεμβάλλεται μπροστά σ'αυτό που βλέπεις, ενώ το μοναδικό μάτι που χρησιμοποιείς στουμπίζεται πάνω στο αιχμηρό, κρύο μεταλλικό περίβλημα του στενού προσοφθάλμιου (σε αντίθεση με το φαρδύ πτυσσόμενο λάστιχο των κυαλιών).

Απόρισα γιατί κάποιος μπορεί να αγοράσει ένα τέτοιο ιεροεξεταστ(ρ)ικό εργαλείο κι όχι ένα πολύ φθηνότερο και απείρως βολικότερο red-dot, κι έτσι τώρα μαζεύει σκόνη κάπου σε μιά θήκη στα έγκατα μιάς ντουλάπας.

Αντίθετα, τα μετριότατα 15Χ70 που στοίχισαν λίγο περισσότερο από το παραπάνω απεχθές κατασκεύασμα τα χαίρομαι σχεδόν καθημερινά, έστω και για μερικά λεπτά, στα δακτυλίδια του Κρόνου που κανένα κοινό finder δεν θα ευτυχήσει να δείξει.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αντιλέγω στο οτι ποιοτικά κυάλια, είναι σαφώς ενα μακράν καλύτερο εργαλείο απο εναν απλό ερευνητή.Σε μέτριας ποιότητας κυάλια όμως (όπως τα 7Χ50 Breaker Optical μου), ένας finder είναι κλάσης ανώτερος απο αυτά.Προσωπικά η εικόνα που μου δίνει έναντι των κυαλιών είναι καλύτερη και ας βλέπω μόνο με το ενα μου μάτι! Όμως την στιγμή που είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις τόσα πολλά για ενα ζευγάρι πολύ καλής ποιότητας κυάλια, γιατί να μην δώσεις το ίδιο ποσό σε αγορά τηλεσκοπίου κατευθείαν :?:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά η εικόνα που μου δίνει έναντι των κυαλιών είναι καλύτερη και ας βλέπω μόνο με το ενα μου μάτι!

 

Νίκο, αυτό σημαίνει πως τα κυάλια σου είναι κάτι αρκετά λιγότερο από μέτρια - τουλάχιστο για αστρονομική χρήση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δεις καλα με ισχυρα κυαλια (τα οποια ειναι και ακριβα) πρεπει να εχεις τριποδα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ. Σε αυτη την περιπτωση πολλες φορες δεν ειναι και ανετη η παρατηρηση και στραβολαιμιαζεις ειδικα εαν εισαι και λιγο ψηλος. Υπαρχουν και ειδικοι τριποδες-βασεις για κυαλια με τους οποιους τα κυαλια "πλεουν" ελευθερα αλλα ειναι ακριβοι. Εν ολιγοις τα κυαλια ειναι κυαλια και δεν υποκαθιστουν το τηλεσκοπιο. Ουτε θεωρω πως αξιζει να δωσει κανεις σεβαστο ποσο για κυαλια. Επιπλεον σημερα οι περισσοτεροι παρατηρητες μενουν σε αστικα κεντρα με μεγαλη φωτορυπανση και απο εκει τα κυαλια ειναι σχεδον αχρηστα. Με τηλεσκοπιο θα δει κανεις τουλαχιστον ηλιο σεληνη πλανητες.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης