Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι Αστροβοξιτες, σας χαιρετίζω, ειμε ο Παναγιώτης από Σπάρτη .Εδώ και κατι μήνες παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις σας στο forum,και τις βρίσκω ενδιφέρουσες και διαφωτιστικές. Από σήμερα αποφάσησα και γώ να συμετέχω ενεργά στο forum.Είμε κάτοχος ενός dob 8'' καθώς και μιάς canon EOS 350 D.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Παναγιώτη και καλή συμβίωση στο φόρουμ :D

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες Παναγιώτη, εύχομαι καθαρούς ουρανούς, καλές παρατηρήσεις - φωτογραφήσεις και η συμβολή σου στη κοινότητα να είναι δημιουργική και αποδοιτκή.
ΑστροΠαρατηρησιακή Ομάδα ΛΑΡΙΣας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες Παναγιώτη στη μεγάλη παρέα μας! :wink:
Εύχαριστώ παιδιά για το καλοσώρισμα και εύχωμαι σε όλους καθαρούς ουρανούς και καλές αστροπαρατηρήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Welcome Γείτονα!!

:mrgreen:

Γειά σου και σένα γείτονα ,δυστυχός εχουμε έναν Ταύγετο και μας χωρίζει ,αλλιώς θα βλεπώμαστε μέσα από το προσοφθάλμιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλως ηρθες Σπαρτιατη! Εσεις εχετε δρακουλα στη Σπαρτη? :P

 

Καλοπροερετο χιουμορ φιλε draculas (απο τα πιο πετυχημενα nicknames που εχω δει πραγματικα) :wink:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... draculas (απο τα πιο πετυχημενα nicknames που εχω δει πραγματικα) :wink:

Συμφωνω απολυτα! Οχι μονο αυτο αλλα ενας φιλος απο την Ενωση μου ειχε μεταφερει μια ιστορουλα με τον φιλο μας ... πηρε τελεφωνο για να μαθει κατι για εξορμηση στον Παρνωνα και ξεκινησε με "Ειμαι ο Δρακουλας απο την Καλαματα". ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!!! :mrgreen:

 

Ο φιλος εμεινε αφωνος ... :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΩΧ!! Και άλλος νέος.... :D Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε Spartiati!

 

Όσο για το:

Οχι μονο αυτο αλλα ενας φιλος απο την Ενωση μου ειχε μεταφερει μια ιστορουλα με τον φιλο μας ... πηρε τελεφωνο για να μαθει κατι για εξορμηση στον Παρνωνα και ξεκινησε με "Ειμαι ο Δρακουλας απο την Καλαματα".

 

..ψόφησα στα γέλια!!! :lol: :lol: :lol: =D> =D>

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΩΧ!! Και άλλος νέος.... :D Καλώς ήρθες στο φόρουμ φίλε Spartiati!

 

Όσο για το:

Οχι μονο αυτο αλλα ενας φιλος απο την Ενωση μου ειχε μεταφερει μια ιστορουλα με τον φιλο μας ... πηρε τελεφωνο για να μαθει κατι για εξορμηση στον Παρνωνα και ξεκινησε με "Ειμαι ο Δρακουλας απο την Καλαματα".

 

..ψόφησα στα γέλια!!! :lol: :lol: :lol: =D> =D>

Οπως και εγω ... μαλιστα οποτε θυμαμαι το περιστατικο, ξεσπαω στα γελοια! Ας ειναι καλα ο Δρακουλας ... οπα, εννοω ο ανθρωπος. :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι μονο αυτο αλλα ενας φιλος απο την Ενωση μου ειχε μεταφερει μια ιστορουλα με τον φιλο μας ... πηρε τελεφωνο για να μαθει κατι για εξορμηση στον Παρνωνα και ξεκινησε με "Ειμαι ο Δρακουλας απο την Καλαματα". ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ !!!! :mrgreen:

Ο φιλος εμεινε αφωνος ... :mrgreen:

 

Καλά, αυτό είχε πολύ γέλιο! Ο φίλος από την ένωση που λέει ο Αντώνης είναι ο μοναδικός από τους 3 υπεύθυνους παρατηρήσεων της ΕΑΕ που δεν μπαίνει σχεδόν ποτέ στο Astrovox. Oπότε, δεν είχε ιδέα από nicknames. Φανταστείτε το σοκ του!

Mε παίρνει και μου λέει: "Θα σού 'ρθει και ένας δράκουλας από Καλαμάτα στον Πάρνωνα. Τι με πήρε εμένα, να του φτιάξω τα δόντια;" (η δουλειά του έχει σχέση με ... δόντια!! - καταλάβατε τώρα ποιος είναι, έτσι;)

Περίμενα κι εγώ, αλλά τίποτα. Τελικά δεν ανέβηκε στον Πάρνωνα ο drac τότε, μάλλον κάτι καλό του έτυχε.

 

Spartiati, καλωσήρθες. Εύχομαι να γίνετε 300 !!!

.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι οτι έφτασα 1,5χιλιόμετρο πριν απο εσάς (στην διασταύρωση με την ταμπέλα που έγραφε "προς καταφύγιο 1.5" κατα τις 11 το βράδυ, αλλα επειδή τα φώτα της μηχανής δεν σβήνουν, έφυγα πάλι.

 

εεε..

δηλαδή..

αυτό με το τηλέφωνο έχει διαδοθεί πολύ ε? :oops: :oops: :oops: :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό με το τηλέφωνο έχει διαδοθεί πολύ ε? :oops: :oops: :oops: :oops:

Παναγιωτη, σε παρακαλω να ΜΗΝ μας παρεξηγησεις ... απλα ειναι ενα παραστηκο που θα αφησει εποχη (για καλους λογους).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Welcome Γείτονα!!

:mrgreen:

Γειά σου και σένα γείτονα ,δυστυχός εχουμε έναν Ταύγετο και μας χωρίζει ,αλλιώς θα βλεπώμαστε μέσα από το προσοφθάλμιο.

Ο Ταϋγετος μπορεί να σας ενώσει ως τόπος κοινών παρατηρήσεων :wink:

Καλώς ήρθες και από μένα O:)

Φιλικά

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό με το τηλέφωνο έχει διαδοθεί πολύ ε? :oops: :oops: :oops: :oops:

 

Μπορει να εχει διαδοθει αλλα σου εχει κανει πολυ καλο! Κι εγω την εχω ακουσει αυτη τη φαση και ελιωσα στο γελιο! :D

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, ΜΗΝ παρεξηγείς τίποτα!! Δες το ότι είμαστε μια μικρή οικογένεια ανθρώπων που ασχολούμαστε με την αστρονομία, μεταξύ μας υπάρχει αλληλοσεβασμός και αλληλοεκτίμηση που σπάνια βρίσκεις σε άλλες ομάδες. Είναι ή δεν είναι έτσι;

Τέτοια περιστατικά μας δένουν περισσότερο! Να δεις τι δούλεμα έχει φάει ο rama για το nick του.

Εξάλλου, αν γνωρίσεις τον άνθρωπο που σε "κάρφωσε", θα δεις ότι δεν υπάρχει καλύτερος συνδιασμός αστροπαρατηρητής-αετός και ταυτόχρονα μεγάλου πλακατζή! Πρώτος σε όλα!!! Το καλύτερο παιδί!!!

 

Όσο για τα φώτα της μηχανής, δεν ήταν πρόβλημα. Θα μπορούσαμε να διακόψουμε για λίγο και να έρθεις με αναμένα φώτα. Θυμάμαι ότι μιλήσαμε νωρίτερα τηλεφωνικά ότι έρχεσαι και όντως σε περίμενα.

Anyway, next time!!!!!!!!!!!

 

Φιλικά,

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγελη,

 

Συμφωνω απολυτα με αυτα που γραφεις ... και θα επιμενω για την παρεα του αγαπητου Δρακουλα στον Παρνωνα την επομενη φορα που θα ειμαι εκει!!!!

 

Και χωρις καμια επιφυλλαξη που θα ειναι βραδυ καταμαυρα. :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν παρεξηγώ τίποτα

απλά δεν ήξερα οτι έχει πάρει διαστάσεις.. επιδημίας!

 

μου το είχε πει κάποτε ο giorgosGR, και γελάγαμε..

(βέβαια απόρησα για το που το έμαθε) :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται είμαστε μικρο-μεγάλη οικογένεια και τα νέα διαδίδονται εύκολα και γρήγορα! Ας είναι. Κι αυτό για μένα ανήκει στα πλεονεκτήματά της. Διότι, όπως ανέφερε κι ο Βαγγέλης, δεν θυμάμαι στη ζωή μου να εντάχθηκα σε κάποια κοινωνική ομάδα, όπως αυτής των ερασιτεχνών αστρονόμων, και να συνάντησα παιδιά τόσο καλής ποιότητας στο σύνολό τους.

 

Σπαρτιάτη καλώς ήλθες. Θα τα πούμε και στον Πάρνωνα το καλοκαίρι.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Σπαρτιάτη, καλωσήρθες και απο μένα! :wink:
Πω.. πω.. ρε σεις είστε όντως μια μεγάλη και καλή παρέα ,τόσα πολλά καλοσωρίσματα πραγματικά δεν τα περίμενα .Νάστε ολοι καλά και ανηπωμονώ να γνωριστούμε απο κοντά στον Πάρνωνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε spartiatis καλως ορισες στην ολο και μεγαλυτερη οικογενεια των παρατηρητων της νοτιας Πελοποννησου. Ελπιζω πως εχεις ηδη ερθει σε επαφη με τους συμπολιτες σου ερασιτεχνες αστρονομους.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη μας βλεπεις ετσι.. συνηθως πλακονωμαστε... :mrgreen: :cheesy:

 

Ναι... αλλά τα ξαναβρίσκουμε.. :D :D :D :D

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης