Jump to content

Ποιο αξεσουάρ βελτίωσε περισσότερο τις παρατήρησεις σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα πρώτο και με διαφορά το Telrad! Εύρεση αντικειμένων στο άψε σβήσε και άπειροι τρόποι βελτιωμένου star-hopping με τους 3 κύκλους!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω το ιδιο ... telrad! Ειναι ιδιαιτερα σημαντικο για οσους εχουν τηλεσκοπια με μεγαλη εστιακη αποσταση (πχ. C14 @ 3910mm).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερευνητής κόκκινης κουκίδας,δαγκωτό!

 

Ανδρέα,τι χάρτη χρησιμοποιείς για το star hopping;Μέχρι πόσα mag αστέρια έχει;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, καλημέρα.

Η απόσταση του Telrad από τον ερευνητή κόκκινης κουκίδας είναι όση της URANOMETRIA από τον SKY ATLAS 2000!!

 

c u @ /\

(μτφ: τα λέμε στο βουνό)

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χωρις να το σκεφτώ καθόλου: WO Binoviewer!

Η Αίσθηση είναι μοναδική! Γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο ένα μάτι και άλλο δύο!

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nivam συμφωνώ για αυτό επιμένω κιάλια!

 

Το telrad είναι σαφώς το καλύτερο αξεσουάρ για τα 25χ100 μου, βρίσκω Μ81,Μ82 σε 5 δευτερόλεπτα και πιστεύω ότι είναι το απόλυτο εργαλείο για Messier Marathon

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα,τι χάρτη χρησιμοποιείς για το star hopping;Μέχρι πόσα mag αστέρια έχει;

 

Sky Atlas 2000, μέχρι 8.5 αν και με σωστή χρήση του Telrad δε χρειάζεσαι χάρτη με πολύ πιο αμυδρά αστέρια για να βρεις τα περισσότερα αντικείμενα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sky Atlas 2000, μέχρι 8.5 αν και με σωστή χρήση του Telrad δε χρειάζεσαι χάρτη με πολύ πιο αμυδρά αστέρια για να βρεις τα περισσότερα αντικείμενα.

 

Ή Sky Atlas 2000 με σωστή χρήση του dot finder αλλά και του TRUE F.O.V. κάθε προσοφθάλμιου!!

 

Βαγγέλη ακούς; :-note

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quickfinder και χαρτης του Tom Lorenzin 1000+ (δεν θα τον βρειτε ειναι χρονια out of print). Τα αστροαλματα γρηγορα και ευκολα. Οχι στον telrad, βαρυς ογκωδης μαζευει ευκολα υγρασια το αναβοσβησιμο ειναι εξτρα.

Απο προσοφθαλμιους στο 90% των περιπτωσεων χρησιμοποιω τους Meade SWA18mm και UWA 8.8mm (τον παλιο καλο ιαπωνικό). Στο υπολοιπο 10% χρησιμοποιω τυπου erfle, koenig, plossl, orthoscopic και Baader eudiascopic. Ο μονος Hyperion που ισως με ενδιαφερει να αποκτησω ειναι ο ζουμ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας σκούφος...

Νομίζω το UHC φίλτρο μου κ ο Hyperion 13mm.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ερευνητής τηλεσκοπίου 8Χ50 και URANOMETRIA. Ο απόλυτος συνδυασμός για στάρ χόπινγκ ακόμα και σε περιοχές με μέτρια φωτορύπανση!

Πραγματικά μου άνοιξαν το δρόμο στις παρατηρήσεις αμυδρών σωμάτων που παρουσίαζαν μεγάλη δυσκολία στον εντοπισμό τους (κάτι που φυσικά δεν γινόταν με τον quickfinder, Γιώργο!).

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον τηλεσκοπικο ερευνητη συμφωνω πως χρειαζεται αλλα παραλληλα με quickfinder. Για την Uranometria δεν συμφωνω. Στη σημερινη εποχη μπορει κανεις να τυπωσει χαρτες μεχρι οτι "βαθος" θελει με software πια. Επισης προτιμοτερο βρισκω και το διτομο "Deep sky observer's guide" με τους λεπτομερεις χαρτες και σκιτσα των αντικειμενων του βαθεως ουρανου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα απλό φθηνό red dot.:D

Δεν φανταζόμουν ότι θα με διευκόλυνε τόσο πολύ

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι έχω από καιρό το Rigel και το έχω βολευτεί. Βλέπεις αναβοσβήνει κιόλας. Εχω όμως και τον Telrad που πήρα από τον φίλο μου τον Papgeo και τον χρησιμοποιώ και αυτόν. Η αλήθεια είναι ότι οι 3 κύκλοι του δεν παίζονται. Πολύτιμος για μένα είναι και ο Vixen LVW 22mm. Από χάρτες έχω διάφορους αλλά εκτυπώνω και από software.

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι όταν θέλουμε να βρούμε εναν αμυδρό γαλαξία στην μέση του πουθενά,χωρίς κανένα αστέρι γύρω του λαμπρότερο από 9,τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά με τον Sky Atlas.

 

Εδώ πιστεύω ότι ο Telrad είναι χρήσιμος,όχι για αστροάλματα,αλλά για..."γωνιοάλματα"!!!Επειδή όμως o Telrad δεν προτιμάται πάντα,λόγω μεγέθους, τα "γωνιοάλματα" μπορούν να γίνουν από τα ίδια τα προσοφθάλμια,χρησιμοποιώντας το πραγματικό τους πεδίο όπως τους κύκλους του Telrad.Και μάλιστα έχουμε και πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Το προσοφθάλμιο που το χρησιμοποιώ πάντα και παντού είναι το Radian 18mm και για μεγαλύτερα γωνιοάλματα,χρησιμοποιώ το πραγματικό πεδίο των 7μοιρών του ερευνητή 6χ30.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον τηλεσκοπικο ερευνητη συμφωνω πως χρειαζεται αλλα παραλληλα με quickfinder.

 

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει,

Rigel μαζί με 8Χ50 και δεν ξεφεύγει τίποτα. :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω τελικά ότι όλοι προτείνουν ΚΑΙ telrad (ή άλλο) KAI παραδοσιακό σκόπευτρο (50άτι κατά προτίμηση). Το κόστος πραγματικά αμελητέο μπροστά στη βελτίωση της παρατήρησης.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανενας Sky surfer V της Baader ρε παιδια??? Εμενα με βοηθησε πααααρα πολυ οπως κ ο Hyperion 13mm!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης