Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δικό μου το αγόρασα από το PR@ktiker...εχω καιρό να πάω δεν ξέρω αν έχουν αυτη την εποχή αλλα σε τέτοιου είδους μαγαζιά θα βρεις σίγουρα.Επίσης επειδή πωλείτε και σαν ηχομονωτικό/αποσβεστικό ανακλάσεων χώρου μπορείς να το βρεις και σε οικοδομικά υλικά/σιδηρικά.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, πολύ ωραία πράγματα έχετε φτιάξει. Αυτό το αφρολέξ που το βρίσκεται, έχω κι εγώ ένα βαλιτσάκι, θέλω να το φτιάξω και να κάνω θέσεις για τα προσοφθάλμια. Ευχαριστώ.

Το πήρα από την οδό Ρετσίνα 27 στον Πειραιά. Έχει πολλά είδη, εξαιρετική ποιότητα. Δεν είναι αφρολέξ αλλά ηχομονωτικό Teknofon. 10 Euro το τετραγωνικό. 1 τμχ φθάνει για 4 και βαλίτσες.

www.lazarakis-constructions.gr

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ορίστε! Τώρα που τις έφτιαξα το βρήκα, αλλά δεν πειράζει, τις ξαναφτιάχνω στο κάτω κάτω της γραφής και μέχρι τότε μπορείτε να το αξιοποιήσετε εσείς.

CaseCAD, πρόγραμμα για να σχεδιάσετε την θήκη σας πριν αρχίσετε την αφροκοπτική. Έτοιμες διαστάσεις Pelican αλλά και ελεύθερη επιλογή σχήματος- διαστάσεων.

Freeware.

http://www.casecad.com/software/software.htm

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Παρατηρώντας πως οι περισσότεροι εδώ έχουν το γνωστό βαλιτσάκι του Praktiker, με τα εσωτερικά χωρίσματα, το οποίο παρεμπιπτόντως έχει παγκόσμια διάδοση καθώς και στο Cloudy Nights οι περισσότεροι αυτό έχουν, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα αξιοπιστίας με την πλαστική λαβή ή τις ενώσεις της με την βαλίτσα.

Ρωτώ επειδή ήδη είναι πολύ βαρύ και αναμένεται να βαρύνει και άλλο όπως πάει το πράγμα. Είμαι ήδη στις 3 βαλίτσες αλουμινίου και δεν θέλω να προσθέσω και 4η, οπότε θα προσπαθήσω ότι αποκτήσω να μπει εκεί. Έχετε δει σημεία υπερβολικού φόρτου στην λαβή ή τις ενώσεις, είτε λύγισμα των οριζοντίων νευρώσεων πάνω στην οποία στηρίζεται η λαβή; Έχει αποδειχθεί ασφαλής η θήκη αυτή;

Ευχαριστώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την συγκεκριμενη βαλιτσα απο πρακτικερ την εχω φορτωσει με εργαλεια συνολικου βαρους γυρω στα 13 κιλα και δεν εχει παθει τιποτα απολυτως, εκτος απο κατι βαθουλωματα εξωτερικα οταν την εδινα στα αεροδρομια 8) 8) 8)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την συγκεκριμενη βαλιτσα απο πρακτικερ την εχω φορτωσει με εργαλεια συνολικου βαρους γυρω στα 13 κιλα και δεν εχει παθει τιποτα απολυτως, εκτος απο κατι βαθουλωματα εξωτερικα οταν την εδινα στα αεροδρομια 8) 8) 8)

 

Ωραία,στα 5.8kgr είμαι, σηκώνω ακόμη έναν Nagler 31 και όλους τους Ethos, που λέει ο λόγος φυσικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω αγορασα ενα βαλιτσακι απο τα πρακτικερ αλλα δεν ξερω με τι υλικο να το γεμισω μεσα ωστε να προσαρμοσω αναλογα τα προσοφθαλμια..εσεις πως το φτιαξατε? με αφρολεξ? υπαρχει κατι αλλο?

Υ.Γ.συγνωμη αν εχει ξαναγινει ιδια ερωτηση αλλα δεν προλαβα να διαβασω ολη τη δημοσιευση...

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με αφρολεξ του τυπου που ειναι σε στρωματα (αν και με τον καιρο θα χαλασει και θα σου λερωσει τα προσοφθαλμια) ενα εναλλακτικο ειναι το αφρολεξ που χρησιμοποιουν για ηχομονοση, πουλαει και το πρακτικερ. δες και τις προηγουμενες σελιδες εχουν πολλοι φωτο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το τσαντάκι με τα υπόλοιπα προσοφθάλμια!!

 

Προσπαθήστε μόνοι σας να καταλάβετε τι είναι τι,γιατί είναι λίγο άτακτα,αλλά ασφαλή!!!

το βιβλιο στο βαθος της εικονας (deep sky 600) ειναι οδηγος για deep sky? που το βρηκες? :P

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το τσαντάκι με τα υπόλοιπα προσοφθάλμια!!

 

Προσπαθήστε μόνοι σας να καταλάβετε τι είναι τι,γιατί είναι λίγο άτακτα,αλλά ασφαλή!!!

το βιβλιο στο βαθος της εικονας (deep sky 600) ειναι οδηγος για deep sky? που το βρηκες? :P

 

Είναι ένας πλαστικοποιημένος χάρτης της Orion, όλου του ουρανού με 600 αντικείμενα. Πολύ ωραίο και πανάλαφρο. Κάνει 20 ευρώ και το βρίσκεις στον Νομικό στον Πειραιά. Το έχω μέσα στο βαλιτσάκι, κάτω από το αφρώδες υλικό, μαζί με επιπεδοσφαιρο και πίνακες προσοφθαλμίων.

Δίνει γενική εικόνα όμως, δεν κάνει για αστροάλματα. Με ένα ρομποτικό είναι τέλειο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναδιάρθρωση.

 

Στην μικρή βαλιτσούλα ερευνητές, διαγώνιοι και προσοφθάλμια που δεν χρησιμοποιούνται ιδιαίτερα. Το 2'' διαγώνιο εναλλάσσεται με την οπτική οπισθόθυρα του SCT.

Στην μεγάλη θα γίνει νέα κατασκευή του υλικού με ένα καλύτερο σχέδιο, καθώς ράβε ξήλωνε έχουν απομείνει κατάλοιπα από προηγούμενες εκτελέσεις.

Εκτός από τους Υπερίωνες που βγάζουν μάτι, ανάμεσά τους στριμώχθηκαν Orion Shorty Plus Barlow, και 3 Agena SWA 10, 15 & 20mm.

Δεξιότερα Nagler 7mm TI, τα δύο Plossl 32 & 25mm που χρησιμοποιώ ακόμη συχνά, 3 ορθοσκοπικά 12.5, 9 & 6mm και ο Powermate. Κάτω αξεσουάρ των Υπεριώνων, ES 14mm UWA, Focal reducers 0.63 & 0.5%.

Γύρω- γύρω αλενάκια για collimation, προσοφθάλμιο για collimation, bulls eye, χάρακας (δεξιά στο πλάι χώνεται κανονικά) & φωτισμός σταυρονήματος.

Στο καπάκι Orion Deepmmap 600, πίνακες προσοφθαλμίων (που πρέπει να ενημερωθούν), επιπεδόσφαιρο Philips και κατά περίπτωση Monnthly Sky Guide ή χάρτες Tellrad.

Κάτω στο υπόγειο, ερυθρός φακός Skywatcher, φίλτρα σελήνης, Baader UHC-s & Neodmium, μικρό φυσερό, πράσινο laser, Lenspen και φωτιζόμενος μεγεθυντικός φακός για έλεγχο των επιστρώσεων.

Όλα τα υπόλοιπα σε μια μεγάλη βαλίτσα αλουμινίου.

Νομίζω πως χωράνε 2-3 προσοφθάλμια ακόμη με μια αναδιάταξη.

DSC01096.thumb.JPG.a256011e1626d37c364b8697b22735b7.JPG

DSC01093.thumb.JPG.6542fc40f08dc638d4c875b24743cc88.JPG

DSC01078.thumb.JPG.3f4c45424c0da814e4c5828ed4a7fa51.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

1) Όσοι τελικά κάνατε το δικό σας βαλιτσάκι, γιατί δε δοκιμάζετε τώρα στην εξωτερική πλευρά του να κολλήσετε κάποιο αστροαυτοκόλλητο, για να μη φαίνεται άδειο απ' έξω; Ή ακόμα καλύτερα, υπάρχουν πολλά καταστήματα που μετατρέπουν φωτογραφίες από ηλεκτρονική μορφή σε αυτοκόλλητα, οπότε μπορείτε να τυπώσετε τις δικές σας αστροφωτογραφίες και να τις κολλήσετε.

 

2) Πολύ πρακτικό θα ήταν ακόμη να ενσωματώνατε μια θήκη, η οποία κατά το άνοιγμα της βαλίτσας θα έβγαινε μόνη της για να βάλετε τα φίλτρα. Είναι πολύ εύκολο και γίνεται με απλά υλικά. Ουσιαστικά χρειάζεται μόνο ένα κορδόνι και μεταλλικά κλιψάκια για να το στερεώσετε.

 

3) Μία εναλλακτική για την ίδια χρήση (φίλτρα και άλλα κομμάτια του εξοπλισμού που δεν πιάνουν πολύ χώρο) θα ήταν να κάνετε προσεκτικά ένα άνοιγμα στο κάτω μέρος της βαλίτσας, δηλ. κάτω από το χερούλι, να κολλήσετε το αλουμίνιο που θα βγει στο αφρολέξ, να κόψετε το αφρολέξ κατά μήκος του αλουμινίου και με αυτόν τον τρόπο θα έχετε μία θήκη που θα ανοίγει όπως ανοίγει η υποδοχή για τα CD στους υπολογιστές. Βέβαια, αυτό απαιτεί πολύ χρόνο γιατί απαιτεί παράλληλα και υπολογισμούς στο πάχος του αφρολέξ ώστε να υπάρχει υλικό μεταξύ των προσοφθάλμιων και της θήκης αυτής.

 

.jpg.049ecdf4393c16b486ee468b5c38c0c3.jpg

Η τρίτη ιδέα σε αναπαράσταση

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...

Νά' μαστε πάλι εδώ: Μετά την τακτοποίηση πολλών από τα αστρομαραφέτια μου σε μου σε δύο θήκες Stanley http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13065&start=15, οι προσοφθάλμιοι άρχισαν να γκρινιάζουν πως νιώθουν στριμωγμένοι (αυτοί οι ψηλομύτηδες TV φταίνε, οι Υπερίωνες ποτέ δεν παραπονέθηκαν και ας έχουν ρίζες -λέμε τώρα- από την χώρα του über alles). Ρωτώ λοιπόν αν έχει βρεί ή και χρησιμοποιήσει κανείς καμμία πιο ευρύχωρη θήκη από την κλασσική κινέζικη αλουμινένια, που να είναι όμως κάπως φθηνότερη από μια ισομεγέθη Pelican.

Σκέφτομαι για μια τρίτη Stanley επαρκώς παραγεμισμένη, αλλά μια βαλιτσούλα είναι σαφώς ελκυστικότερη. Καμμιά ιδέα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αλουμινένιες βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη. Οι μεγάλες... δύσκολα να μη χωράνε τα προσοφθάλμιά σου. Πόσο μεγάλη βαλίτσα έχεις;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

This outfit should have a case that will cover your needs.

They're at... http://www.pelican.com/

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

εγώ πήρα αυτήν την φοβερή της Astro Engineering από εδώ

 

http://www.astrocom.de/cgi-bin/cosmoshop/lshop.cgi?action=showdetail&artnum=690120&wkid=1590&ls=d&nocache=1289817188-1966

 

Χωράει πολλά!! Πολύ καλό μέγεθος, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!! Δεν την έχω "καταθέσει" ακόμη στο νήμα εδώ με φωτογραφίες..κάποια στιγμή θα το κάνω. Έχει πάρα πολλά κομμάτια αφρού σε διαφορετικά μεγέθη και την προσαρμόζεις όπως θέλεις. Πολύ πρακτική, μόλις κλείσει το καπάκι δεν κουνιέται τίποτα μέσα!

 

Δες συγκριτικό εδώ όπου την αποκαλούν ως BC&F Hard Eyepiece Case, το λογότυπο φωσφορίζει στο σκοτάδι! :mrgreen:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1090

 

Μπορείς να την δεις και από κοντά αν το αποφασίσεις, να φέρεις και τους φακούς σου να την τεστάρεις, κανένα πρόβλημα! :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, έχω την κλασσική από το Praktiker. Φαίνεται στην φωτογραφία, αλλά έχει υποδεχθει έκτοτε ένα 12Τ4 και ένα Radian 8, αναμένεται δε και ένα 22Τ4 που θα την τερματίσει εντελώς. Το πρόβλημα είναι πως είναι τα μεγάλα προσοφθάλμια (οι Τ4, οι περισσότεροι Hyperions και ο Powermate) δεν μπορούν να μπουν όρθια, είναι σχετικά ρηχή δηλαδή. Στην πραγματικότητα μπορούν να μπουν αλλά ασκείται μεγάλη πίεση που φοβάμαι μην προκαλέσει βλάβες και έτσι τα ξαπλώνω, κάτι αντιοικονομικό ως προς τον χώρο. Έχω και το επίσης κλασσικό βαλιτσάκι της Celestron, με τον ένα ερευνητή, τον Rigel και 3 διαγωνίους, λίγους Plossls και κάτι προσαρμογείς. Έχω δει και άλλες αλουμινίου (μία CDιέρα πχ) που δεν με έκαναν να νιώσω ιδιαιτέρως ασφαλής, μου περίσσεψε μάλιστα μία και μπορεί να την δοκιμάσω. Σε καταστήματα με είδη ταξιδίου είδα μερικές εξαιρετικές μεταλλικές, αλλά κοστίζουν περισσότερο από τις Pelican, οπότε τις απέκλεισα.

Fred, I know about Pelicans and I asked for their representative in Athens, because I would like to touch and feel the case before I buy it. If you know I’d be obliged. I may end with a 1500 series, but I am searching about cheaper options for the time being. Thank you.

Τάσο, ωραία φαίνεται και σε καλή τιμή, αν και προτιμώ το μέταλλο από το πλαστικό. Στην φωτογραφία φαίνεται ρηχή, όμως αν μπορεί να μπει ο 22Τ4 όρθιος όπως δείχνουν, εγώ είμαι ΟΚ (προς το παρόν τουλάχιστον). Θα την έχω υπ' όψιν, θα μου άρεσε μάλιστα να την δω και από κοντά. Ευχαριστώ.

DSC01096.thumb.JPG.f00718b7233efed640ef7629cb911563.JPG

690120.gif.60b2f3ae00f0d9259d58a8c604aafe05.gif

case12.jpg.1078df83601e33f8e16000821fcd121d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα δεν είναι τόσο ρηχή όσο φαίνεται! Όταν όμως παραλάβεις τον Nagler 22mm T4, φέρτον μαζί και θα τον δοκιμάσουμε. Άλλωστε στο συγκριτικό αυτός λέει ότι χώρεσε όλα τα προσοφθάλμια της δοκιμής με επιτυχία και ανάμεσά τους ήταν ο Nagler 22mm T4 και ο Panoptic 35mm...κτηνάκια και τα 2!

Το πλαστικό είναι σκληρό και θα έχεις και λιγότερο βάρος από το μέταλλο.. :wink:

 

Είναι υπεραρκετή η προστασία, θεωρώ που παρέχει..στην τελική δεν θα τα πάμε για πόλεμο τα φακουδάκια! χαχαχα :lol: :lol: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πολλούς προσοφθάλμιους βλέπω! Εγώ στο βαλιτσάκι μου έχω αφήσει μόνο τους πραγματικά καλούς που χρησιμοποιώ συχνά. Τα "δεύτερα" και τις επικαλύψεις, τα έχω στον πάγκο (δηλαδή σε ένα κουτί στο σπίτι).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα πολλούς προσοφθάλμιους βλέπω! Εγώ στο βαλιτσάκι μου έχω αφήσει μόνο τους πραγματικά καλούς που χρησιμοποιώ συχνά. Τα "δεύτερα" και τις επικαλύψεις, τα έχω στον πάγκο (δηλαδή σε ένα κουτί στο σπίτι).

 

Στην δική μου περίπτωση, όταν χρησιμοποιώ το 80ST ή το SW130 οι δεύτεροι έσονται πρώτοι. Δεν μπορώ να στερηθώ τους Plossl 32 & 25 και τους Agena 20 & 15 στο διοπτρικό, ούτε στο Νευτώνιο του οποίου ο εστιαστής παθαίνει οσφυαλγία με τον Nagler T4 και ούτε μπορώ να τους στερήσω το αδερφάκι τους των 10mm, έστω και αν προτιμώ το 20+Barlow. Ούτως ή άλλως δεν καταναλώνουν αυτοί τον χώρο, αλλά οι Hyperions τους οποίους δεν θεωρώ δεύτερους (είναι οι καλύτεροι για το MAK) και ο ES14 που είναι εξαίρετος. Εξ' άλλου, οι 2+/-1 προσοφθάλμιοι που θα πάρω ακόμη είναι όλοι 2 ιντσών και θα δουλεύουν μόνο σε ένα τηλεσκόπιο από τα 4, άρα όλοι οι 1.25' θα εξακολουθήσουν να χρησιμοποιούνται για πολύ καιρό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να βολευτώ με ό,τι έχω προς το παρόν, ήθελα όμως και κάτι καινούριο. Έτσι αγόρασα ένα όμορφο μαύρο satin ύφασμα και χρησιμοποίησα το Ricofon που είχε περισσεύσει ώστε να ανακατανείμω τους φακούς. Κόψε- κόψε το Ricofon χάλασε σε κάποια σημεία και το αντικατέστησα με ένα σκληρό αφρώδες υλικό αυτό που χρησιμοποιείται για την κατασκευή σωσιβίων. Νομίζω πως είναι ανώτερο από κάθε τι άλλο. Ορίστε το αποτέλεσμα.

Άνω σειρά: Hyperions 31, 24, 17, 13, 10 και 8mm.

Κέντρο αριστερά: Naglers T4 22, 17 και 12mm.

Κέντρο δεξιά: Radian 8mm, ES 14mm, Αξεσουάρ Hyperions (Fine tune rings, 2'' κάννη Zoom, 1.25'' κάννη Aspheric, καπάκια, όλα συνδεδεμένα σαν κουτάκι, περιέχουν bulls eye αλφάδι, pupil guide, silica και ψιλοπράγματα) και Nagler T1 7mm.

Αριστερή γωνία: Baader Hyperion Zoom 24-8mm

Προτελευταία σειρά: Agena SWA 20, 15, 10mm, TV Powermate 2.5x.

Τελευταία σειρά: Baader Genuine Orthos 18, 12.5, 9 και 6mm, Orion Shorty Plus Barlow 2x

Δεξιά, από επάνω προς τα κάτω: Astrocom 0.5x focal reducer, Baader OIII, UHC-S και Moon & Skyglow και, τέλος, Antares 0.63x Focal Reducer.

Αυτό ήταν, δεν χωράει τίποτε άλλο.

kkokkolis3.thumb.jpg.b2f1288561d7993cbc5c6adb0993e6bf.jpg

DSC02717.thumb.JPG.2d2f17fb212688e8c606fd2fb687c00f.JPG

DSC02716.thumb.JPG.8a8fe167d75845718b114323a28c638f.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης