Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bi2L:

 

Συμφωνώ με τον astrovox. Παραπάνω έχω δώσει πλήρη λίστα με τα υλικά μου από το praktiker, αλλά όντως μπορείς να τα βρεις σαφώς φθηνότερα.

 

ελλείψει χρόνου τα πήρα από εκεί.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτογραφίες απο το Βαλιτσάκι προσοφθάλμιων που έκανα.

 

Με ηχομονωτικό υλικό.

 

Το βαλιτσάκι είναι απο ένα σετ πιρουνιών. :mrgreen: :mrgreen:

 

l_b9cf4a77aad937880319688d2030acd8.jpg

 

l_73ac5539c7483a4660da6fb28384892c.jpg

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

29 ευρώ + μεταφορικά?Κ οι θέσεις μπορεί να μην σε βολεύουν.Γιατί δεν φτιάχνεις μόνος σου όπως το θέλεις?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το πάρω δεν θα πάρω μόνο αυτό, οπότε τα μεταφορικά θα μοιραστούν. Όσον αφορά τις θέσεις, δεν ξέρω αλλά το βαλιτσάκι μου φαίνεται ωραίο. Έτσι κι αλλιώς τα προσοφθάλμια τα αλλάζουμε σε γενικές γραμμές αν δεν έχουμε κατασταλλάξει, οπότε δεν ξέρω αν οι συγκεκριμένες θέσεις που θα φτιάξουμε θα μας βολεύουν πάντα. Ξέρω γω; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φτιάχνεις μια φορά και αν δεν σε καλύπτει η κατασκευή κόβεις νέο κομμάτι απο το αφρώδες υλικό και φτιάχνεις και άλλο. Να σου πω την γνώμη μου δεν θα έδινα λεφτά για κάτι τέτοιο θα το θεωρούσα κοροϊδία!

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

planetman κοίτα την δική μου στην πρώτη σελίδα.Είναι ένα κομμάτι αφρολέξ που όποτε θέλω το βγάζω (δεν είναι κολλημένο,απλά σφηνωμένο) κ κόβω πάλι απ την αρχή.Υπόθεση μερικών λεπτών κ κόστος μηδαμινό.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΡΟΣΟΧΗ: Ξέχασα κάτι βασικό προς όλους. Πολλά από τα αφρώδη αυτά υλικά έχουν το πρόβλημα ότι θρίβουν και επικάθονται πολύ εύκολα στα οπτικά λόγω του ότι είναι πλαστικά υλικά συνήθως και άρα επιδεκτικά σε στατικό ηλεκτρισμό. Το πολυαιθυλένιο που έβαλα εγώ είδα ότι δεν θρίβει ιδιαίτερα. Λίγο μόνο από τις κομμένες επιφάνειες, τις οποίες πέρασα πολύ απαλά (σαν χάδι) με ένα κολλητήρι ηλεκτρονικών (ξέρετε αυτό που ζεσταίνει), για να φύγουν τα ξέφτια, όπως κάνουμε σ΄την άκρη σε ένα πλαστικό κορδόνι με ένα αναπτήρα.

Είπαμε να φτιάξουμε θήκη για προστασία. Μην καταστρέφει η ίδια τα οπτικά μας.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Χθες γύρισα όλα τα μαγαζιά καλλυντικών στο Ηράκλειο :oops: Είχαν βαλιτσάκια αλλά δεν με βόλευαν στο μέγιστο. Πήγα στο τέλος σε μαγαζί με φωτογραφικό εξοπλισμό και είχε ακριβώς αυτό που έψαχνα. Βαλιτσάκι με αφρώδες υλικό με πολλά κομματάκια κύβων τα οποία τα κόβεις όπως θες και το διαμορφώνεις. Το κακό της υπόθεσης είναι ότι κοστίζει 65€. Δεν το πήρα. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα μισά λεφτά και με λίγο μεράκι φτιάχνεις ίδιο από το praktiker ή άλλο μαγαζί σιδηρικών! Δεν υπάρχει ανάγκη για έτοιμο! Ασε που η μισή ικανοποίηση είναι στη διαδικασία! Θα το καταευχαριστηθείς!!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Τα Lidl από Πέμπτη 29 Νοεμβρίου, θα έχουν ένα set μικρών εργαλείων σε ένα μικρό βαλιτσάκι αλουμινίου διαστάσεων 23,5Χ16Χ6,5cm με 13€. Με μια καλή τροποποίηση μπορεί να πάρει κάποια προσοφθάλμια. :-k

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης κατά καιρούς τα lidl φέρνουν και σκέτα αλουμινένια βαλιτσάκια.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Lidl από Πέμπτη 29 Νοεμβρίου, θα έχουν ένα set μικρών εργαλείων σε ένα μικρό βαλιτσάκι αλουμινίου διαστάσεων 23,5Χ16Χ6,5cm με 13€. Με μια καλή τροποποίηση μπορεί να πάρει κάποια προσοφθάλμια. :-k

 

Δεν θα είναι λίγο λεπτό για 2ιντσα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που ειναι και δεν το βρισκω το βαλιτσακι . Εχεις καμια φωτο να δουμε?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ το βρηκα τι εννοεις...

 

Σαν να το βλεπω λιγο (πολυ) ρηχο ή μου φαινεται??

 

Θα χωραει κανενα χοντρο προσοφθαλμιο ή μονο χαρακια??? :-note :-note

07_3348_b.jpg.a9fecf6c7efad339f1656e5e99a31bac.jpg

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται ωραία κατασκευή αλλά κι εμένα μου φαίνεται πολύ λεπτό. Τι να χωρέσει εκεί;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείτε να βάλετε τα διάφορα φίλτρα. Εξάλλου έχει πάχος 6,5cm! Και σου μένουν και τα εργαλεία! :mrgreen:

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εργαλειοθήκη κάτι κάνει πάντως όπως θα έλεγε και ο planetman.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη Πέμπτη, όταν θα το φέρει, θα το δούμε καλύτερα!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή τί μεγέθη μπορεί να είναι τα προσοφθάλμια;

Αυτό το βαλιτσάκι δεν κάνει; :-k

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έψαχνα κάτι για την κεφαλή. Τελικά πέτυχα στο Πρακτικερ, -δίπλα στα βαλιτσάκια για CD- αυτό, πήρα και λίγο αφρολέξ αυτό με τα τρίγωνα, και έβαλα μια στρώση στο πάνω μέρος, και 4 επάλληλες στο κάτω (ζευγάρια ανά δύο). Χωρίς πατρόν, κατευθείαν με την κεφαλή για πατρόν (βράδυ, κουρασμένος, βαριόμουν να παρω πατρον σε χαρτί).

 

Μείνανε απ'έξω το χειριστήριο, οι μπαταρίες και το μεγάλο βαρύδι (που δεν μου χρειάζεται άμεσα) : μικρό το κακό. Αν και τώρα που το βλέπω μέρα, μάλλον αναποδα το έχω βάλει σε σχέση με το χερούλι της τσάντας.

 

case.thumb.jpg.76970b3e287a6eee7b88d31ccccd73d7.jpg

Κουτί εργαλείων 43Χ31Χ13.5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Μετά από πολύ ψάξιμο επιτέλους έφτιαξα κι εγώ το δικό μου. Το βαλιτσάκι ήταν από Makro γύρω στα 10 Ευρώ ενώ τα υλικά αφρολεξ στοίχισαν ούτε λίγο ούτε πολύ 14 Ευρώ. Είχε όμως λίγο δουλίτσα μιας και με δυσκόλεψε το κόψιμο του αφρολεξ.

 

Σύνολο 24 Ευρώ.

 

PICT0036.JPG.0440ad936f7440f7dfc497700cde772a.JPG

Το βαλιτσάκι με θήκη στα δεξιά για τα παρελκόμενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης