Jump to content

Πωλείται dob 8''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί αστρόφιλοι γειά σας.Πριν λίγες μέρες αναβάθμησα το dob 8''και έγινε 12'' \:D/ (Ναι το ξέρω,ότι πρέπει για γαλαξίες !!!) Το τέρας λοιπόν δυστυχώς ,αλλά μου πιάνει πολύ χώρο και εκτοπείζει το 8''.Γιαυτό πρέπει να το διώξω. :cry: Είναι σε άριστη κατάσταση , αν κάποιον τον ενδιαφέρει στα 300 ευρώ.

 

Παναγιώτης.[/u]

CIMG1916.JPG.ad313b686725a7b09345f7ca0418d40a.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη τυχη με τη πωληση φιλε αλλα μηπως το θεμα να << εμπαινε>> στις μικρες αγγελιες ?

Καλα να περνας

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: :shock: Και εγώ που νόμιζα οτι το 8άρι μου είναι μεγάλο κανόνι...

 

Καλές παρατηρήσεις και καλή πώληση στο "μικρό"

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές.Είναι αλήθεια οτι παρόλο που έχουν περάσει καποιες μέρες,μου φαίνετε υπερβολικά μεγάλο,κάθε φορά που κάνω να το αγγίξω νομίζω ότι πιάνω το πιο τρυφερό μωρό του κόσμου. :-note Καλά.... όσο για την κινησή του ,νομίζω οτι χορέυει μπαλέτο.Άλλη αίσθηση.!!!!!!!!!

 

Παναγιώτης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν μου λεγανε οτι το 12 θελει φορτηγο μου φαινοντα υπερβολικοι!!! Το 8 ισα ισα που χωραει στο πισω καθισμα του αυτοκινητου μου. Δεν το πιστευα οτι μπορει να εχουν τοση διαφορα (δεν εχω δει 12 απο κοντα ποτε).Φιλε μου χαρας το κουραγιο σου να το κουβαλας. Εγω πανω κατω στην ταρατσα 2 οροφους δεν πιστευω να τα καταφερνα!!

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν μου λεγανε οτι το 12 θελει φορτηγο μου φαινοντα υπερβολικοι!!!

 

Αν ειναι f/4 τοτε ειναι μεταφερομενο.Σε μακρος ειναι περιπου 1,2 μετρα

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν μου λεγανε οτι το 12 θελει φορτηγο μου φαινοντα υπερβολικοι!!! Το 8 ισα ισα που χωραει στο πισω καθισμα του αυτοκινητου μου. Δεν το πιστευα οτι μπορει να εχουν τοση διαφορα (δεν εχω δει 12 απο κοντα ποτε).Φιλε μου χαρας το κουραγιο σου να το κουβαλας. Εγω πανω κατω στην ταρατσα 2 οροφους δεν πιστευω να τα καταφερνα!!

 

Οχι 2 ορόφους,αλλά ούτε 1,δεν αντέχεται να το κουβαλήσεις και αυτό είναι κυριολεξία φίλε μου.Ετσι αναγκαστικά αποφάσισα και ήδη έχω ξεκινήση ένα μικρό στα μέτρα του τηλεσκοπίου,χτιστό, στεγανό ,δωματιάκη στην ταράτσα ,ωστε να αποφύγο την μεταφορά. Όταν ολοκληρωθεί θα στείλω φώτο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη ενα 8'' f\6 εχει εστιακη αποσταση 1200.Το ιδιο εχει κ ενα 12'' f/4.Δεν βλεπω για ποιο λογο το 8'' να χωραει στο πισω καθισμα κ να μην χωραει το 12''.Το δικο σου τι f/? ειναι?Απ το 1.45 που λες πρεπει να εναι κοντα στο f/5.

Τη μονη δυσκολια που βλεπω ειναι τα κιλα.

Κ κατι που ξεχασα πριν λογο βιασηνης. :oops: :oops:

Καλοριζικο το τερας σου κ καλα ταξιδια

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και από εμένα φίλε μου που παρέλειψα να σου πω. Πιστεύω ότι με την κατασκευή του χώρου θα απολαύσεις την παρατήρηση πραγματικα!!

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο φίλε Σπαρτιάτη...

 

Έχετε μια χαρά ουρανούς εκεί κάτω (μιλάω εκ πείρας)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγόρια ευχαριστώ και εύχωμαι (σε όσους το επιθυμούν) σύντομα ν αυξήσουν τις ίντσες τους.

 

Παναγιώτης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο το καινουριο θηριο φιλε! Σου εστειλα pm για το παλιο 8αρι που ενδιαφερομαι.
Φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ και σβήνε να παρατηρώ-κανα deep sky :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το ''καλορίζικο''φίλε μου και σου εύχομαι γρήγορα ν αποκτήσεις αυτό που θες, και καλές παρατηρήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για το τηλεσκοπιο φιλε! Το χαιρομαι κανονικα και πραγματικα ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Αν περιμενα να φερει το πλανηταριο μαλλον θα παρατηρουσα το νεφελωμα του ωριωνα..!:lol: Μετα και την ευθυγραμμιση που του εκανα πεταει!!=D>

Φανταζομαι το 12ιντσο που πηρες..

Το μονο που με προβληματισε :-k ειναι το προσοφθαλμιο

των 25mm το οποιο ειναι το meade ma25 σε τηλεσκοπιο skywatcher..Αυτο σου εδωσε το πλανηταριο; Δεν ειναι τοσο καλο οσο των 10mm super plossl της skywatcher.Χρωματιζει και εχει σφαλμα στα ακρα του πεδιου.Σιγουρα θα το αλλαξω.

Σε ευχαριστω παντως, ολα καλα! :cheesy: :cheesy:

Φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ και σβήνε να παρατηρώ-κανα deep sky :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλικα να παρατηρησω -επειδη το εγραψες και στο τηλεσκοπιο- οτι η λεξη βρισκετε στην υπογραφη σου ειναι ανορθογραφη, το σωστο ειναι βρισκεται.
Φεγγαράκι μου λαμπρό φέγγε μου να περπατώ και σβήνε να παρατηρώ-κανα deep sky :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αδελφέ χαίρωμαι που σ άρεσει, το 8άρι και ειλικρινά ακόμη και τώρα μετά τόσες μέρες, νιώθω να μου λείπει :cry: .Έτσι σε θέλω να το προσέχεις :D

--Στο βαλιτσάκι μου με τα προσοφθάμια πραγματικά υπάρχη ένας ακόμη 25αρης super plossl τον οποίο δεν θεωρούσα καλύτερο απ άυτόν της meade αλλά τους είχα κατατάξει στην ίδια κατηγορία.Από απροσεξία μου όμως ο plossl έχει ένα μικρό ράγισμα στο ασημένιο μέρος της βάσης του γι΄αυτό απέφυγα να στο στείλω. :-k

--Όσο για το ορθογραφικό λάθος, :oops: ..................τώρα αμέσως το διορθώνω.

 

Καλά να περνάς. Γειά. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης