Jump to content

Εκδήλωση Ελληνογερμανικής αγωγής 8-6-07


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές στην Ελληνογερμανική αγωγή στην Παλήνη πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για τη λήξη της σχολικής χρονιάς του Δημοτικού.Όπως φαντάζεστε πολλά πιτσιρίκια με τους γωνείς τους κτλ. ήταν εκεί. Στον χώρο της Ελληνογερμανικής υπάρχει, όπως ίσως κάποιοι ίδη γνωρίζεται, ένα LX200R 16" . Ζητήθηκε λοιπόν από την ΕΑΕ μια ενίσχυση με τηλεσκόπια ώστε να μπορεί ο κόσμος να δει μέσα από τα τηλεσκόπια αλλά και από το 16". Τελικά μαζευτίκαμε αρκετοί, παρ' ότι είχε σχετική συνεφιά... :frown: Και κλασικά μόλις αρχίσαμε να μαζεύουμε άρχισε να ανοίγει ο ουρανός... Παιδάκια τρέχνε ανάμεσα στα τηλεσκόπια, προβολείς μας φωτίζανε, δυνατή μουσική υπήρχε. Οι ιδανικές συνθήκες για παρατήρηση.Σκεφτόμαστε να τις εφαρμόσουμε και στον Πάρνωνα...!! Γενικά καλά περάσαμε, χαβαλέ είχε...

 

IMGP0129s.jpg.f281af2b220ac4b289e3599e1c5e92ac.jpg

Εδώ φαίνεται κ ένα κομμάτι του όγκου του "πλήθους"

 

IMGP0127s.jpg.2c93c798951dfbafd406c04eef8d8961.jpg

Ο Νίκος ως μπαμπάς μάζευε παιδάκια γύρω του...

.jpg.3f63ad451d479509ed03a0097118c6f4.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μερικές με φόντο τον θόλο.

IMGP0137s.jpg.919e3dad127c10bd2d79b7706241a2bb.jpg

IMGP0132s.jpg.39f3218e2dc972896af9c78e59eb4027.jpg

IMGP0130s.jpg.f3dbc18451c9c43d47fd8f779ea77ad2.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά ήταν,αλλά για να είμαι ειλικρινής,περίμενα περισσότερο ενθουσιασμό από τα πιτσιρίκια!!

 

Αλλά είχαμε και αντίπαλο! Τα βλαχοπόπ του dj!!

 

Α! Ξέχασα να αναφέρω την ατάκα της βραδιάς.

 

Προσέξτε διάλογο μεταξύ εμού και μιας μητέρας

 

Μητέρα: Τι θα δούμε;

 

Εγώ: Ό,τι θέλετε. Κρόνο,Αφροδίτη,Δία...

 

Μητέρα: Α πα πα όχι Κρόνο!!! Πρώτη μου φορά και θα δω Κρόνο;;;

 

Εγώ: Θέλετε Αφροδίτη;

 

έχουμε μείνει πολύ πίσω φίλοι..... Τόσους μήνες βλέπαμε Κρόνο χώρις να ξέρουμε ότι είναι ΑΝΑΔΡΟΜΟΣ!!!!! ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) Α πα πα πα πα...Μαύρα μεσάνυχτα έχουμε όλοι...... :-({|= :-({|=

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά είναι ανάδρομος, όταν ένας εξωτερικός πλανήτης είναι σε αντίθεση τότε επειδή η Γη τον προσπερνάει γίνεται ανάδρομος.

Δες το αρχείο στο θέμα Ανάδρομη Κίνηση Πλανητών: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5254

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά είναι ανάδρομος, όταν ένας εξωτερικός πλανήτης είναι σε αντίθεση τότε επειδή η Γη τον προσπερνάει γίνεται ανάδρομος.

Δες το αρχείο στο θέμα Ανάδρομη Κίνηση Πλανητών: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5254

 

Γιώργο,ξέρω τι θα πει ανάδρομος.Εκείνο που δεν ήξερα ήταν η σημασία που έχει το γεγονός αυτό με την αστρολογία!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και από ότι έχω καταλάβει ο Κρόνος θεωρείται και πολύ "κακός" πλανήτης για κάποιο λόγο, μάλλον επειδή έτρωγε τα παιδιά του, να δούμε πως θα τα βγάλω πέρα τώρα που έχει σκαλώσει στο Λέοντα...

 

Πάντως δε παύω να είμαι αισιόδοξος, αν και δε πιστεύω ότι οι προλήψεις θα εξαλειφθούν ποτέ, τουλάχιστον πάμε μπροστά, ίσως όχι όσο γρήγορα θα θέλαμε, αλλά προχωράμε. Και τέτοιες προσπάθειες όπως αυτή της Ελληνογερμανικής αγωγής είναι στο σωστό δρόμο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να δούμε πως θα τα βγάλω πέρα τώρα που έχει σκαλώσει στο Λέοντα...

 

Για να ξορκίσεις το κακό θα βρεις μια δίμετρη ξανθιά σαββατογεννημένη και σμιχτοφρύδα.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαθαμε οτι ο Κρονος ειναι κακος.Περα απο αυτο,πολυς κοσμος ενθουσιαστηκε απο τους 3 πλανητες.Τετοιες εκδηλωσεις ειναι κερδος για την ερασιτεχνικη αστρονομια.Το πολυ ευχαριστο ειναι οτι η γνωστη παρεα των εκλαικευσεων ηταν παλι πληρης, στο πολυ επικοδομητικο και χρησημο εργο της. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά με έχει φάει η περιέργεια τόσες μέρες.

 

Τι είναι (ή τι σημαίνει) ελληνο-γερμανική αγωγή;

 

Πρόκειται για κάποιο σχολείο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι είναι (ή τι σημαίνει) ελληνο-γερμανική αγωγή;

 

Πρόκειται για κάποιο σχολείο;

 

Ναι, είναι ιδιωτικό σχολείο: http://www.ea.gr/ea/

 

Παιδιά μπράβο για την εκδήλωση!!! Απ' ότι φαίνεται πρέπει να ήταν πολύ όμορφα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και από εμένα μπράβο για την εκδήλωση...με ένα μικρό προβληματισμό.

 

Παρά το ότι υπήρξα μαθητής ιδιωτικού σχολείου (στο δημοτικό) θα επιθυμούσα μία παρόμοια εκδήλωση να γινόταν με πρωτοβουλία κάποιας αστρονομικής ένωσης - λέσχης κλπ. και σε κάποιο "υποβαθμισμένο" δημόσιο σχολείο.

 

Εκεί, ίσως τα παιδάκια να έδειχναν και μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

 

Άσε, που μάλλον δεν θα υπήρχε και d.j.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστή σκέψη και πολύ ωφέλιμη για τα νέα παιδιά, αλλά, σε ό,τι αφορά τα δημόσια σχολεία, η προσωπική μου εμπειρία δεν είναι και τόσο ευχάριστη, καθώς εκεί τα πράγματα είναι πιο σύνθετα, διότι, καταρχήν, απαιτείται άδεια από το Υπουργείο Παιδείας, η οποία χορηγείται μετά από έγγραφη αίτηση του ενδιαφερόμενου αστρονομικού συλλόγου, ο οποίος καλείται να περιγράψει επακριβώς τα όσα πρόκειται να ενεργήσει εντός του σχολείου, και εφόσον «τα μυαλά» του υπουργείου κρίνουν θετικά την καταλληλότητα της όλης εκδήλωσης για τους μαθητές...

Αυτά είχα πληροφορηθεί, όταν παλαιότερα είχα απευθυνθεί στην ΔΕΠ (Δημοτική Επιτροπή Παιδείας) του Δήμου της περιοχής μου, προκειμένου να εξετάσω την πιθανότητα διοργάνωσης μιας παρόμοιας εκδήλωσης από την ΕΑΕ στα σχολεία της περιοχής μου. Αποθαρρύνθηκα.

 

Πάντως, έχω κατά καιρούς πληροφορηθεί για παρόμοιες ανά την Ελλάδα μικρές εκδηλώσεις, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν μετά από πρωτοβουλία κάποιου από τους καθηγητές (κατά κανόνα φυσικής ή μαθηματικών) των αντίστοιχων σχολείων. Παρήγορο κι ελπιδοφόρο.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκεί, ίσως τα παιδάκια να έδειχναν και μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

 

Άσε, που μάλλον δεν θα υπήρχε και d.j.

 

 

Αυτό είναι σίγουρο φίλε! Εκείνη η μουσική και το όλο σκηνικό στην ελληνογερμανική με έκανε να νομίζω ότι η παρουσία μας εκεί σαν ΕΑΕ ήταν δευτερεύουσα. Απόδειξη για αυτό είναι ότι ούτε εκείνους τους τεράστιους προβολείς δεν έσβησαν,οι οποίοι ήταν τόσο κοντά στα τηλεσκόπια,που η αντανάκλαση τους στον σωλήνα μου,μου φώτιζε όλο το πεδίο!!

 

Κάποιος από την ΕΑΕ είπε ότι εμείς κάναμε την διαφορά σε αυτό το πάρτι,αλλά ποιος τον άκουσε...

 

Τέλος πάντων,η προσπάθεια όλων μας πρέπει να συνεχιστεί κόντρα στις προθέσεις κάθε βλαχοπόπ dj!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον Ωρίωνα πρόσφατα είχαμε επισκεφθεί ένα δημόσιο δημοτικό σχολείο με τηλεσκόπια για παρατήρηση σε μια περιοχή που είναι από τις σχετικά υποβαθμισμένες της Πάτρας. Τα παιδιά κυριολεκτικά "κρεμόντουσαν" από πάνω μας και η ανταπόκρισή τους ήταν πολύ όμορφη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιος από την ΕΑΕ είπε ότι εμείς κάναμε την διαφορά σε αυτό το πάρτι,αλλά ποιος τον άκουσε...

 

Δημήτρη η γνώμη μου είναι πως έπρεπε να αποχωρήσετε αν δεν έδιναν την πρέπουσα σημασία στην παρουσία σας εκεί.

Προσωπικά αυτό θα έκανα με την θερμη παράκληση να μην με ξαναενοχλήσουν!

Απ' ότι κατάλαβα δεν υπήρχε κανένας σεβασμός προς τους ερασιτέχνες που αφιλοκερδώς προσέφεραν τα τηλεσκόπιά τους και τον χρόνο τους σε μια τέτοια εκδήλωση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος πάντων,η προσπάθεια όλων μας πρέπει να συνεχιστεί κόντρα στις προθέσεις κάθε βλαχοπόπ dj!!

 

Ε, δε νομίζω να έφταιγε ο d.j. για τη μουσική και η Δ.Ε.Η. για τους προβολείς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, δε νομίζω να έφταιγε ο d.j. για τη μουσική και η Δ.Ε.Η. για τους προβολείς.

 

Σίγουρα! Συμβολικά το είπα..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, καλό θα είναι η ΕΑΕ την επόμενη φορά που θα της ζητήσουν από το εν λόγω σχολείο να συνδράμει σε παρτάκι τους σαν μαϊντανός να τους στείλει στο ... :twisted:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,ετσι δεν θα στησουμε ποτε τηλεσκοπια για τον κοσμο.Δεν εχουμε την απαιτηση-ψευδαισθηση σε τετοια γεγονοτα να ειμαστε το επικεντρο.Σαν ΕΑΕ πρεπει να διατηρουμε καλες σχεσεις με σχολεια οπως η ελληνογερμανικη αγωγη και να ειμαστε προθυμοι να προσφερουμε.Δεν ειναι πολλα τα σχολεια που αγοραζουν θολο και τηλεσκοπιο.Μην νομιζει κανεις οτι δεν περασαμε καλα,αυτο που θελαμε να κανουμε το καναμε.Αυτοι με την μουσικη και τα φωτα στον κοσμο τους,εμεις με τον Δια και τον Κρονο στον δικο μας.Και καποιοι διαλεξαν να περασουν την ωρα τους στον δικο μας κοσμο.Μας ενδιαφερει μερικοι(ιδιως παιδια) να προβληματιστουν με αυτο που θα δουν και να αρχισουν να ψαχνονται περι αστρονομια.

Για δημοσια σχολεια,ισως να απλοποιουνται οι διαδικασιες εαν γινεται η εκδηλωση μεσω του συλλογου γονεων και κηδεμονων. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,ετσι δεν θα στησουμε ποτε τηλεσκοπια για τον κοσμο.Δεν εχουμε την απαιτηση-ψευδαισθηση σε τετοια γεγονοτα να ειμαστε το επικεντρο.

 

Διαφωνώ Λεωνίδα! Φυσικά και έχουμε την απαίτηση η εκδήλωση να είναι αστρονομικού χαρακτήρα!

 

 

Αυτοι με την μουσικη και τα φωτα στον κοσμο τους,εμεις με τον Δια και τον Κρονο στον δικο μας.

 

Κόσμοι ασύμβατοι!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgos,

 

Ας είμαστε λίγο σώφρονες. Όταν η Ελληνογερμανική Αγωγή έχει προσφέρει την πλήρη χορηγία για τα πρακτικά δύο συνεδρίων ερασιτεχνικής αστρονομίας (της ΕΑΕ το 2005 και το επόμενο του Ωρίωνα το 2007), ε, ας μην μένουμε στη γκρίνια.

Τα φώτα και η μουσική υπήρχαν διότι εμείς βέβαια δεν είμασταν το κέντρο του κόσμου: Ήταν μια σημαντική μέρα για το σχολείο και τους γονείς, βασικά ήρθαν να καμαρώσουν τα παιδιά τους. Είχαν προηγηθεί πολύ ωραίες εκδηλώσεις μουσικές, χορευτικές, θεατρικές, από τους μαθητές του σχολείου, απλά ήταν σε άλλο χώρο, στην απέναντι άκρη, στο γήπεδο στίβου.

Στο χώρο κάτω από τα τηλεσκόπια και κάτω από το θόλο, για λόγους χωροταξίας ήταν στρωμένα τα τραπέζια, όπου έφαγαν 1.000 και πλέον άτομα - δε γινόταν διαφορετικά. (και φυσικά όλοι εμείς οι 15-16 της ΕΑΕ, ακόμα και όσοι δεν είχαν στήσει τηλεσκόπιο).

Και εγώ συνάντησα κάποιους γονείς που είχαν αστρολογικές ανησυχίες, αλλά τι περιμένατε; Νο astrologers at all? Γεγονός είναι ότι η μεγάλη πλειοψηφία μαγεύτηκε. Εκατοντάδες παιδιά και εκατοντάδες γονείς είδαν για πρώτη φορά τον Κρόνο.

Βέβαια, πιο πολύ ο κόσμος μαγεύτηκε από τη θέα του Κρόνου από το μεγάλο 16ιντσο LX200R της Ελληνογερμανικής μέσα στο θόλο, είναι φυσικό τα "aah"s and "ooooh"s να ακούγονταν κυρίως μέσα στο θόλο, όπου η ροή του κόσμου ήταν συνεχής.

 

Άσχετο, αλλά είναι ένα μικρό δείγμα της σχέσης του σχολείου με την εκπαίδευση στην Ελλάδα: Όποιος έχει παιδιά στην Ε' ή ΣΤ' Δημοτικού, ξέρει ότι τα νέα Βιβλία Φυσικής Ε' και ΣΤ', τα έχουν συγγράψει καθηγητές της Ελληνογερμανικής Αγωγής. Αυτά τα βιβλία τα διδάσκονται όλα τα Ελληνόπουλα 11 και 12 ετών, είτε στην Καλαμάτα, είτε στο Αλεποχώρι. Για να συνειδητοποιήσουμε πού είμασταν και ποιους βοηθήσαμε. Το συγκεκριμένο σχολείο έχει δώσει μεγάλη βαρύτητα στην εκπαίδευση και εκλαΐκευση όσον αφορά όχι μόνο την αστρονομία, αλλά τις φυσικές επιστήμες γενικότερα (διοργάνωση πανελλήνιων διαγωνισμών φυσικής με κατασκευές-πειράματα-εφαρμογές της φυσικής, κλπ)

 

Επίσης άσχετο, αλλά κάτι λέει: η δεύτερη κατά σειρά βαθμολογίας από τα κορίτσια που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Αστρονομίας 2007, και που βραβεύτηκε με έπαινο, είναι από την Ελληνογερμανική Αγωγή. Και ξέρω και εκτιμώ το συνάδελφο εκπαιδευτικό της τάξης της που έχει βάλει το λιθαράκι του, γιατί πράγματι αγαπά την αστρονομία.

 

Κατά τη γνώμη των περισσοτέρων που άκουσα πάντως, ήταν μια πολύ ωραία βραδιά, και κατά γενική ομολογία μας φιλοξένησαν άψογα!

 

Και βέβαια είμαστε έτοιμοι ως ΕΑΕ να συνδιοργανώσουμε, όχι μία αλλά πολλές αστροβραδιές παρατήρησης, χωρίς φώτα. Οι προβολείς κλείνουν όλοι όταν χρειάζεται. Απλά η βραδιά αυτή επιλέχτηκε να αποτελέσει τα εγκαίνια του νέου τηλεσκοπίου σε συνδιασμό με τη βραδιά αποφοίτησης!

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Βαγγέλη,

 

Είναι όντως τόσο σημαντικό αυτό το σχολείο; Δεν το ήξερα. Και τόσο ικανοί δάσκαλοι.

 

Με έβαλες σε σκέψεις. Ευτυχώς είναι ακόμα Ιούνιος και ίσως καταφέρω - προλάβω να γράψω το παιδί μου για την επόμενη χρονιά.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Σημ.: Τα "οοhs and aaahs" θα ήταν σίγουρα δικαιολογημένα μέσα στο θόλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε chder,

φοβάμαι οτι άργησες για το ερχόμενο σχολικό έτος!

Για να πάει η μεγάλη κόρη μου στο σχολείο αυτό τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, έχω αρχίσει τις επαφές από το φθινόπωρο του 2006 και η διαδικασία ολοκληρώθηκε τον Φεβρουάριο & Μάρτιο με συνεντεύξεις, tests, προκαταβολές κλπ. Και πάλι είχα αργήσει!

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συγκεκριμένο σχολείο έχει δώσει μεγάλη βαρύτητα στην εκπαίδευση και εκλαΐκευση όσον αφορά όχι μόνο την αστρονομία, αλλά τις φυσικές επιστήμες γενικότερα (διοργάνωση πανελλήνιων διαγωνισμών φυσικής με κατασκευές-πειράματα-εφαρμογές της φυσικής, κλπ)

 

Για όλους αυτούς τους λόγους λοιπόν Βαγγέλη έπρεπε ακόμα περισσότερο να φερθεί με καλύτερο τρόπο και μεγαλύτερο σεβασμό στην ερασιτεχνική αστρονομία και όχι να την έχει ως μαϊντανό απ' ότι κατάλαβα.

Αν θέλεις την γνώμη μου κακώς η ΕΑΕ μετείχε.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, δε ξέρω για τους άλλους χώρους,αλλά στην μικρή ταράτσα όπου στήσαμε, δεν είδα κάτι από την φιλοξενία που περιγράφεις. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είχα καμμία απαίτηση, προς Θεού! Εγώ για να προσφέρω πήγα εκεί ,όπως και θα συνεχίσω να πηγαίνω σε τέτοιες εκδηλώσεις.

 

Είδα μόνο παιδιά να ανεβαίνουν πάνω, να βλέπουν από τα τηλεσκόπιά μας, με μια πολύ δυνατή και ενοχλητική μουσική για υπόκρουση και με κάτι προβολείς που μάλιστα ήταν και στο ύψος μας,ώστε να σημαδεύουν ακριβώς τα μάτια μας,οι οποίοι δεν έκλεισαν καθόλου στην διάρκεια της βραδιάς. Γιατί λοιπόν δεν έκλεισαν;Η καλύτερη απόδειξη για την σημασία που μας έδειξαν.

 

Από ό,τι είδα,η ΕΑΕ έβγαλε ένα πολύ όμορφο πρόγραμμα παρατήρησης για την βραδιά αυτή. Ποιος δάσκαλος φρόντισε να ακολοθηθεί αυτό το πρόγραμμα; Θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε τα αντικείμενα του προγράμματος και δίπλα να υπάρχει κάποιος εκπαιδευτικός να εξηγεί αυτό που βλέπουν τα παιδιά.Μόνοι μας είμασταν εκεί πάνω.Τα παιδιά χόρευαν και γονείς ήταν κάτω.Και με τέτοια μουσική,ποιο πιτσιρίκι θα είχε όρεξη να ακούσει για αστρονομία;;

 

Αλλά ήταν απόλυτα προφανές,ότι κανείς από την σχολή δεν ήθελε να δωθεί παραπάνω βαρύτητα στο πρόγραμμα αυτό.Πήγε ή δε πήγε χαμένο;

 

Τουλάχιστον εγώ αυτό είδα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης