Jump to content

Βραδιά αστρονομίας στο Αστεροσκοπείο Καλαμάτας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητηρια στο Γιωργο και σε ολη την ομαδα για τη διοργανωση αυτης της εκδηλωσης =D> =D> =D> =D> Χαρομαι πολυ για την επιτυχια σας!! :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγα λόγια και από εμένα για την εκδήλωση την όποια χαρακτηρίζω άκρως επιτυχημένη.

Φτάσαμε στην Καλαμάτα κατά τις 19:45 όπου ο Γιώργος μας έδειξε τον δρόμο για το αστεροσκοπείο.

Η εκδήλωση είχε προγραμματιστεί για τις εννέα αλλά ο κόσμος είχε αρχίσει ήδη από τις οκτώ να μαζεύεται ανυπομονώντας να ανοίξουν οι πόρτες του χώρου.

Με τον Δημήτρη (Μπάρλα) περιμένοντας τα παιδιά να έρθουν πηδήξαμε τον φράχτη και περπατήσαμε μέχρι το αστεροσκοπείο όπου απολαύσαμε τον καφέ μας μπροστά στην μαγευτική θέα του Μεσσηνιακού κόλπου.

Ο χώρος είχε καθαριστεί από ξερόχορτα και είχαν τοποθετηθεί ακόμα και ειδικά απωθητικά για τα φίδια.!

 

Γύρω στις εννέα ήρθαν τα παιδιά, άνοιξαν τον χώρο και αρχίσαμε να τοποθετούμε τα τηλεσκόπια μας (γνώρισα επιτέλους και τον διάσημο Dracula).

Με την ώρα η προσέλευση του κόσμου αυξανόταν και μαζί το ενδιαφέρον τους για το τι πρόκειται να δουν, τόσο ώστε με το που φάνηκε η Αφροδίτη και ο Κρόνος η εκδήλωση για τον κόσμο είχε αρχίσει πριν καλά-καλά βραδιάσει.

Τα πιτσιρίκια περιεργάζονταν με δέος τα τηλεσκόπια ενώ οι γονείς προσπαθούσαν να τα μαζέψουν μη κάνουν καμιά ζημιά. Τα ..πρόσεχε…..φύγε από εκεί….μην ακουμπάς…έδιναν και έπαιρναν με το …κάτσε καλά γιατί θα φύγουμε……να είναι η χαριστική βολή και το μοναδικό που τα έκανε να ηρεμήσουν.

Με την ώρα οι ουρές στα τηλεσκόπια άρχισαν να αυξάνονται και προσπαθήσαμε όλοι να εξυπηρετήσουμε τον κόσμο που έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον για τα αντικείμενα που παρατηρούσε, κυρίως με τις απορίες του αλλά και με τα επιφωνήματα θαυμασμού που συνεχώς αντηχούσαν.

Δίας, Αφροδίτη, Κρόνος, Σελήνη, Μ13, Μ51, Μ57, leo triplet, M4, M80, M17, Μ20, Μ21, M27, Μ39, Veil nebula, Αντάρης, Albireo, Deneb, Βέγγας και ο διπλός-διπλός είναι τα αντικείμενα που παρακολούθησαν τουλάχιστον σαράντα άτομα από το δικό μου και το Dob του Γιώργου που ήταν δίπλα με την βοήθεια του Δημήτρη.

Σε κάποια στιγμή κοσμοσυρροή στο 12΄΄ του Γιώργου, το μάτι της γάτας έδινε ρέστα.

Κάποιοι είχαν φέρει δικά τους τηλεσκόπια των 50mm των 70mm και ένα Tal-1 110mm με το παλιό πράσινο παστέλ χρώμα που είχε να λειτουργήσει 20 χρόνια!

Το πιο ευχάριστο ήταν ότι τα παιδιά κόλλαγαν το μάτι στον προσοφθάλμιο και δεν τον άφηναν λες και είχε κόλλα, λες και θα τους έκλεβες αυτό που έβλεπαν.

 

Άνθρωποι κάθε λογής που έδειχναν επιτέλους ότι βρήκαν τρόπο να εκφράσουν την αγάπη τους για τον έναστρο ουρανό βρίσκονταν εκεί όταν πολύ απλά τους δόθηκε η ευκαιρία.

Αυτό έγινε χθες το βράδυ στην Καλαμάτα, απλά δώσαμε μια ευκαιρία στους ανθρώπους και κυρίως στα παιδιά. Όπως ο πατέρας μου το 1979 στο αστεροσκοπείο στο Στεφάνι γνωρίζοντας το φύλακα από τα καπνά (αχ Ελλάδα με τα αθάνατα σου βύσματα ) μου έδωσε την δικιά μου.

Τόσο απλά.

 

Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές στα παιδιά που βοήθησαν και σε όλο τον κόσμο που παρευρέθηκε χθες στην Καλαμάτα.

Καλή συνέχεια.

 

Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και απο εμενα ενα μπραβο,ηταν μια επιτυχια,χαιρομαι που περασαμε μια βραδια δηχνωντας σε μικρους και μεγαλους φιλους που δεν ηχαν ξαναδει με τηλεσκοπιο τα αντικειμενα του ουρανου.οσο για την ομαδα των πρωταγωνιστων δεν το συζητω σουπερ.

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια σε ολους οσους διοργανωσαν και συμμετειχαν στην εκδηλωση αυτη.

Απο οτι καταλαβα απο τα λογια των συμμετεχοντων πρεπει να ηταν πολυ ομορφη βραδια.

Ευχομαι η επιτυχια την επομενη φορα να ειναι ακομη μεγαλυτερη!

Ελπιζω να σταθω τυχερος και να ερθω και εγω ](*,)

 

 

ΥΓ. Μπραβο και στους "τυχερους" συντοπιτες και συμπαρατηρητες Δημητρηδες!

(Να ζησει η Αργολιδα!!! :wink: :D )

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια θερμά!!

Ευχαριστούμε για τις πολύ ωραίες και παραστατικές ανταποκρίσεις από τη βραδιά.

Καλή συνέχεια και καθαρούς ουρανούς

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο βρε παιδιά, καταπληκτική βραδιά..είμαι σίγουρος ότι ο κόσμος το απόλαυσε και εντυπωσιάστηκε! Πάντα τέτοια!!! Άντε να ανεβαίνει η Πελοπόννησος! :D

 

Υ.Γ. Θα σας στείλουμε συστημένους 2-3 Καλαματιανούς φοιτητές που είναι στην Πάτρα και συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις του Ωριώνα! :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά, τα καταφέρατε θαυμάσια! Κι επειδή «η αρχή» είθισται να «είναι το ήμισυ του παντός», καλή συνέχεια στο μέλλον!

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαριτηρια,καλη συνεχεια και καθαρους ουρανους! :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια και από μένα στα παιδιά που υλοποίησαν αυτή την ιδέα!!!Μπράβο και πάλι και καλή συνέχεια!!!! =D>

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα ξεχασω, οταν πριν αρκετο καιρό πήγαμε μαζί με τον Γιώργο στο εγκαταλελειμμένο παρατηρητήριο και μου εκμυστηρεύτηκε πως αποδώ ειχε την πρώτη του επαφή με τον ουρανό, πιτσιρίκι το 1975. Θα ήθελε να ανοίξει ξανα και να επισκεφτεί κόσμος και κυρίως μικρά παιδια τον χώρο, να εχουν και εκείνα την πρώτη τους παρατήρηση. Δεν περίμενα να γινόταν τόσο γρήγορα

Μπραβο παιδιά, =D> =D>

μακάρι να ήμουν και εγώ μαζί σας αλλα έπρεπε να συμμετέχω στην "γιορτή καρπουζιού" στην Τριφυλία. Επαγγελματικές υποχρεώσεις :evil:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν πράγματι πολύ ευχάριστη έκπληξη η προσέλευση του κόσμου.

Προσωπικά δεν περίμενα τόσους πολλούς.

Ολα τα λεφτά ήταν τα πιτσιρίκια (αλλα και μερικοί μεγάλοι..) που όταν έβλεπαν τον Κρόνο, έβγαζαν μια κραυγή! :lol: :lol: αλλα και ο Γιώργος που δεν τον άκουσα στιγμή να σταματάει να εξηγεί στον κόσμο!

Είμαι σίγουρος οτι απο εδω και πέρα, καμμια 150αριά συμπολίτες μας, θα βλέπουν τον ουρανό με άλλο μάτι.

 

(επίσης αποφάσισα οτι θέλω και εγω 12άρι με 950€!!)

 

Υ.Γ. Steve ήρθες? δεν πήρα χαμπάρι να γνωρισούμε κιόλας ρε συ..

 

astro.thumb.JPG.2746f1a6b80c0ccb8f3ef4f5994895bf.JPG

15sec έκθεση προς το κτήριο, λίγο πριν τα μαζέψουμε και φύγουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υ.Γ. Steve ήρθες? δεν πήρα χαμπάρι να γνωρισούμε κιόλας ρε συ..

 

Ηρθα,και μαλιστα εφυγα με τους τελευταιους!Ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα στην επομενη εξορμηση της ομαδας!! :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το "Θάρρος" και η "Ελευθερία" έχουν σήμερα σχετικα δημοσιεύματα με βάση το δελτίο τύπου που στείλαμε, ενώ με πήραν τηλέφωνο και από την δωρεάν διενεμόμενη "Μπρίζα" και ζήτησαν επίσης το δελτίο τύπου το οποίο φυσικά απέστειλα!

Ανεβαίνουμε! \:D/

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύχομαι αυτή η εκδήλωση να έχει κάποιες θετικές συνέπειες και στο θέμα της φωτορυπάνσεως. Ισως θα έπρεπε να το εκμεταλλευθείτε με κάποιον τρόπο.

 

angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με πήραν τηλέφωνο και από την δωρεάν διενεμόμενη "Μπρίζα" και ζήτησαν επίσης το δελτίο τύπου το οποίο φυσικά απέστειλα!

Ανεβαίνουμε! \:D/

 

Ελπίζω η "μπρίζα" να μην στηρίζει την παράταξη της φωτορύπανσης :mrgreen:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το άρθρο στην τοπική Ελευθερία:

http://www.eleftherianews.gr/openpdf.php?p_id=10

 

Steve, μήπως στο τέλος πακέταρες ενα bresser 70μμ στο χαρτόκουτό του?

 

Υ.Γ. Αν η μπρίζα στηρίξει την παράταξη της φωτορύπανσης, σταματάω την τεχνική υποστήριξη!!! :mrgreen: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την περιγραφή σας και τις φωτογραφίες σας φαίνεται φίλοι μου ότι το καταδιασκεδάσατε! Εύχομαι πάντα τέτοια!!! Είστε τυχεροί που ζείτε στην επαρχία που όπως και να το κάνουμε έχετε λιγότερη φωτορύπανση. Ελπίζω αυτό που κάνατε να έχει συνέχεια και ο κόσμος της Καλαμάτας να αγκαλιάσει το εγχείρημά σας!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης