Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούργιος στον χώρο, (Μα πολύ νέος !!!) και όλα είναι τόσο όμορφα μα και πολύ μπερδεμένα . Απο πού να ξεκινήσω? Κανά βιβλίο και τέτοια ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-NIGHTWATCH, εκδόσεις Πλανητάριο Θεσσαλονίκης και δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο αρχικά.

 

Αν το διαβάσεις θα σου λυθουν σχεδόν όλες οι απορίες..γι αυτές που δεν σου λυθούν ψάχνεις εδώ στο astrovox και είσαι οκ...

 

Και ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είναι το astrovox!!!!!!!! :cheesy:

 

καλως ήρθες....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ, σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθειά σας

και ελπίζω κάποια στιγμή να μπορώ να βρεθώ σε κάποια αστρο-βραδύα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ένα άλλο πάρα πολύ καλό βιβλίο είναι και το Σύμπαν που αγάπησα των Δανέζη και Θεοδοσίου για να σε βοηθήσει στην Αστρονομία και την Αστροφυσική γενικότερα...!!!Μπορεί να το πάρεις και από το πλανητάριο Θεσσαλονίκης! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είσαι αρκετά νέος στο χώρο, εγώ θα σου προτείνω κάτι πιο βατό, γιατί το Σύμπαν που Αγάπησα το βιβλίο, όπως προαναφέρουν, είναι αρκετά εκλαικευμένο για σένα, όποτε διάβασε το βιβλίο ''Η Γέννηση των Άστρων'' του κ. Δ. Σιμόπουλου. Έχει ξαναγίνει συζήτηση γι΄αυτό σου παραθέτω που θα το βρείς μήπως και σε βοηθήσει: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5581

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία μόλις πριν λίγο έκανα τις πρώτες μου παρατηρήσεις με κίαλια. Καλά... ποτέ δεν περίμενα οτι θα ήταν τόσο συναρπαστικό. Με οδηγό το Stellarium είδα Κρόνο,Αφροδήτη,Vega, κατάφερα να προσανατολιστώ στον αστερισμό του Λέωντος και τον Regulus, αλλά το καλύτερο ήταν όταν κατάλαβα πως ο ε1Lyr είναι δίπλο άστρο (απο ότι είδα δηλαδή, δεν το επιβεβαίωσα κάπου... :?: :?: ) ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδία μόλις πριν λίγο έκανα τις πρώτες μου παρατηρήσεις με κίαλια. Καλά... ποτέ δεν περίμενα οτι θα ήταν τόσο συναρπαστικό. Με οδηγό το Stellarium είδα Κρόνο,Αφροδήτη,Vega, κατάφερα να προσανατολιστώ στον αστερισμό του Λέωντος και τον Regulus, αλλά το καλύτερο ήταν όταν κατάλαβα πως ο ε1Lyr είναι δίπλο άστρο (απο ότι είδα δηλαδή, δεν το επιβεβαίωσα κάπου... :?: :?: ) ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ

 

Μπράβο!!!! \:D/ =D> Και που είσαι ακόμα....Έχεις να δεις....Είναι μεγάλη η χαρά να ''ανακαλύπεις'' κάτι στην απεραντοσύνη του ουρανού!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τίποτα!! :mrgreen: Πάντως να ξέρεις ότι θα σε συναρπάσουν πολλά πράγματα ακόμα....Γαλαξίες,σμήνη,πλανήτες και τόσα άλλα...!!!!Πραγματικά σε πιάνει δέος σε όλο αυτό το ''θέαμα''!!!!!!! :cheesy: \:D/

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή είσαι αρκετά νέος στο χώρο, εγώ θα σου προτείνω κάτι πιο βατό, γιατί το Σύμπαν που Αγάπησα το βιβλίο, όπως προαναφέρουν, είναι αρκετά εκλαικευμένο για σένα, όποτε διάβασε το βιβλίο ''Η Γέννηση των Άστρων'' του κ. Δ. Σιμόπουλου. Έχει ξαναγίνει συζήτηση γι΄αυτό σου παραθέτω που θα το βρείς μήπως και σε βοηθήσει: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5581

 

Το σύμπαν που αγάπησα, εκλαικευμένο??Δεν νομίζω να ήθελες να πεις αυτό έτσι?Είναι πανεπιστημιακού επιπέδου...

 

Φίλε polyvie, το σύμπαν που αγάπησα δεν θα σε βοηθήσει σχεδόν καθόλου στην ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΙΑΚΗ αστρονομία..Ασχολείται με πολύ βαθύτερες εννοιες και έχει ΠΟΛΥ θεωρία..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνώ με τον Τηλεμαχό...

μη πάρεις το σύμπαν που αγάπησα από τώρα

 

ξεκίνα από Nightwatch- όλες οι απορίες της παρατηρησιακής αστρονομίας θα σου λυθούν.... :wink:

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούργιος στον χώρο, (Μα πολύ νέος !!!) και όλα είναι τόσο όμορφα μα και πολύ μπερδεμένα . Απο πού να ξεκινήσω? Κανά βιβλίο και τέτοια ](*,)

 

Mπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος; :?: Τι βιβλία ψάχνεις ακριβώς;Ποιάς κατηγορίας;Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε..

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδη αναφερεις οτι εισαι νεος και εγω θα σου προτεινα nightwatch με κλειστα ματια....πραγματικα ενα αριστουργημα!προσωπικα επειδη και εγω ειμαι νεος το εχω ευχαριστηθει παρα πολυ...βεβαια σε περιπτωση που θελεις να εμβαθυνεις σε ζητηματα κοσμολογιας, απαιτουνται εκτος απο καποιες βασικες γνωσεις θετικων επιστημων και πολλα βιβλια οπως προανεφεραν παραπανω οι περισσοτερο (απο μενα )εμπειροι και αρμοδιοι σε αυτα τα ζητηματα!

 

 

υγ:αναφερομενος στην μελετη του συμπαντος δν εχω σκοπο να σε τρομαξω,ειναι κατι καταπληκτικο!

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις συμβουλές θα ξεκινήσω με το Nightwatch αν και βοήθησαν και κάποια άλλα που κατέβασα απο internet. Το πρόβλημα είναι (και πιστεύω όχι μόνο το δικό μου) πως δεν έχω τόσο χρόνο για δίαβασμα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μενεις Αθηνα,ελα να σου δανεισω ενα 70αρι διοπτρικο που εχω μεχρι να το χρειαστω,(μαλλον θα αργησω).

 

Ευχαριστώ KOSTAKIS Ισως κάποια στιγμή που θα έχω αρχήσει να μαθαίνω περισσότερα. Είναι ότι τώρα έχω και πολύ λίγο χρόνο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nai re seis!siga mh diavasei kai to xroniko tou xronou!ksekina me thn apokalupsh twn galaxiwn Simopoulos.Epishs yparxei kai ena allo para polu wraio kai eklaikeymeno vivlio pou exei titlo (dn thimamai polu kala)xordes,kouark kai theos(etsi nomizw)de thimamai poianou einai alla einai polu wraio.oso gia to sympan pou agaphsa provaletai sthn tv sthn et3 tetarth stis 00.30.Einai polu pio katanohto ap'oti to biblio
Μια θεωρία,μια άποψη για τον κόσμο μελετάται,δίνει ο,τι είναι να δώσει και έπειτα μεταβάλλεται σε εμπόδιο για την επιστήμη οπότε και εγκαταλείπεται..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nai re seis!siga mh diavasei kai to xroniko tou xronou!ksekina me thn apokalupsh twn galaxiwn Simopoulos.Epishs yparxei kai ena allo para polu wraio kai eklaikeymeno vivlio pou exei titlo (dn thimamai polu kala)xordes,kouark kai theos(etsi nomizw)de thimamai poianou einai alla einai polu wraio.oso gia to sympan pou agaphsa provaletai sthn tv sthn et3 tetarth stis 00.30.Einai polu pio katanohto ap'oti to biblio

 

και τι να διαβάσει? για τα κουάρκ?

σιγά σιγά μπαίνεις σε αυτές τις έννοιες όχι άντε τις διαβάζουμε και καθαρίσαμε!! 8)

 

εξάλλου κανείς δεν είπε ότι ενδιαφέρεται άμεσα για τις έννοιες στις οποίες αναφέρεσαι...

εγώ νομίζω πως αναφερόταν στην παρατηρησιακή αστρονομία.... \:D/

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης