Jump to content

Meade ETX-70, της το χάρισα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χάρισα στην 7 χρονη ανηψιά μου που εκδήλωσε ενδιαφέρον για την αστρονομία.

Της τό 'χα υποσχεθεί μόλις μεγαλώσει λιγάκι και με την ευκαιρία των γενεθλίων της της το χάρισα σαν δώρο :cheesy:

Περιττό να πω πως η μικρή πέταγε από τη χαρά της με το δώρο του θείου της \:D/

Κοιτάζοντας αν έχει φορτισμένες μπαταρίες το autostar είδα ημερομηνία 29/3/2006 και τόπο Καστελλόριζο. Το τηλεσκόπιο αυτό εκπλήρωσε την αποστολή του... Το ταπεινό ETX-70 είχε το προνόμιο να δει το ηλιακό στέμμα!

Έλπίζω να ναι το ερέθισμα για ισόβια αγάπη προς την αστρονομία και τον νυχτερινό ουρανό! :D

Όποιο τηλεσκόπιο έχετε και δεν χρησιμοποιείτε χαρίστε το σε ένα παιδί που δείχνει ενδιαφέρον, αλλάζετε την ζωή του! Προτιμότερο από το να το πουλήσετε για λίγα ευρώ σε καποιον ενήλικα που ίσως το αφήσει να μαζεύει σκόνη.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γιώργο για αυτή σου την κίνηση! Πραγματικά μπορεί να αλλάξει την ζωή της ανηψιάς σου και να δει με άλλο μάτι την αστρονομία! :wink:

 

Υ.Γ...Έχω και εγώ αύριο γενέθλια, να μου χαρίσεις έναν Nagler? \:D/ :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τα εκατοστήσεις!

Όσο για Nagler πρέπεί πρώτα να χαρίσω έναν στον εαυτό μου! :mrgreen:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, μου θύμισες κάτι Χριστούγεννα γύρω στο 89-90 που ο πατέρας μου, άφησε κάτω από το δέντρο τα κυάλια μου, κάτι Σοβιετικά, πολύ βαριά για τα χέρια μου τότε, αλλά μου άνοιξαν ένα παράθυρο που ούτε φανταζόμουν ότι υπήρχε, και μετά από περίπου 5-6 χρόνια ένα ταπεινό διοπτρικό μου έδειξε για πρώτη φορά τον Κρόνο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

\:D/

Όποιο τηλεσκόπιο έχετε και δεν χρησιμοποιείτε χαρίστε το σε ένα παιδί που δείχνει ενδιαφέρον, αλλάζετε την ζωή του! Προτιμότερο από το να το πουλήσετε για λίγα ευρώ σε καποιον ενήλικα που ίσως το αφήσει να μαζεύει σκόνη.

 

Σωστος ο Γιωργος.Να τα εκατοστηση.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε sevax γενικά πρέπει να έχουμε την φιλοσοφία του "χαρίζω", όχι μόνο για αστρονομικό εξοπλισμό αλλά και παλιούς υπολογιστές, φωτογραφικές μηχανές, φακούς κλπ

Καλύτερα να πάνε σε χέρια νέων (και λιγότερο νέων) ανθρώπων που θα πιάσουν τόπο παρά να πάρουμε λίγα ευρώ "σκοτώνοντάς" τα.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε sevax γενικά πρέπει να έχουμε την φιλοσοφία του "χαρίζω", όχι μόνο για αστρονομικό εξοπλισμό αλλά και παλιούς υπολογιστές, φωτογραφικές μηχανές, φακούς κλπ

Καλύτερα να πάνε σε χέρια νέων (και λιγότερο νέων) ανθρώπων που θα πιάσουν τόπο παρά να πάρουμε λίγα ευρώ "σκοτώνοντάς" τα.

 

Το ιδιο λεω και εγω

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να τα εκατοστήσει!! Είμαι βέβαιος ότι όταν μεθαύριο την δεις δίπλα σου στο βουνό να παρατηρεί, η ανταμοιβή σου θα είναι ανεκτίμητη για το δώρο που θα της έχεις κάνει πριν χρόνια.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να την χερεσαι Γιωργο κ με το καλο να την εχεις πλαι σου σε αστροβραδιες

 

Φίλε sevax γενικά πρέπει να έχουμε την φιλοσοφία του "χαρίζω", όχι μόνο για αστρονομικό εξοπλισμό αλλά και φωτογραφικές μηχανές, φακούς κλπ

.

 

Κ μην ξεχνας έρχεται κ 15αυγουστος

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο γιωργο!!!Συγχαρητηρια γι'αυτη σου την πρωτοβουλια!!! =D> =D>

 

ΥΓ:μακαρι να μου χαριζαν κι εμενα κανενα dob :mrgreen: [-o<

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σκέψη σου ήταν πολύ σωστή Γιώργο! Εύχομαι η ανιψιά σου να το αξιοποιήσει στο έπακρο και να φτάσει να δει και αυτή όμορφες εικόνες μέσα από τους προσοφθάλμιούς του. Είμαι βέβαιος πως με εσένα δίπλα της θα γίνει εξπέρ της αστροπαρατήρησης!!! :cheesy:
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργη,κατι παρομοιο εκανα κι'εγω την περασμενη εβδομαδα με την αγορα του bresser απο το lidl.Το χαρισα στον 14χρονο ανιψιο μου :D.Δειχνει εδιαφερον για την αστρονομια και του ειπα οτι αν εφερνε και καλους βαθμους απο το σχολειο θα του το επερνα,οπως κι'εγινε.(Καλους βαθμους παντως δεν εφερε ](*,) )
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια μπαρβο σας....ειλικρινα ειναι πολυ ομορφο να ξερει ενα παιδι(τωρα ο ορος παιδι ειναι σχετικος...θα επρεπε να πω για οσους νιωθουν ακομα παιδια!) μικρης ηλικιας οτι καποιο συγγενικο προσωπο θα το βοηθησει στα πρωτα του βηματα στην αστρονομια...μπραβο σας! =D> =D> =D> =D>

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σε όλους. Η ιδιωτική πρωτοβουλεία σε όλο της το μεγαλείο.

 

Ίσως θα έπρεπε στο forum να δημιουργηθεί ένα θέμα με αντικείμενα που δεν χρειαζόμαστε και μπορούμε να τα χαρίσουμε. Έτσι αν κάποιος χρειάζεται κάτι και δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να μπορέσει να το αποκτήσει μέσω μιας τέτοιας διαδικασίας.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως θα έπρεπε στο forum να δημιουργηθεί ένα θέμα με αντικείμενα που δεν χρειαζόμαστε και μπορούμε να τα χαρίσουμε.

 

Μπορoύμε να τα βάζουμε στις αγγελίες νομίζω, δεν υπάρχει λόγος για ειδική κατηγορία.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χάρισα στην 7 χρονη ανηψιά μου που εκδήλωσε ενδιαφέρον για την αστρονομία.

 

Υποθετω πως αν στα 7 εχει 70mm με goto,στα 15 θα εχει τουλαχιστον 16ιντσο dob!!! \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... και φυσικά ο πρώτος από τον οποίο θα το ζητήσει για δώρο θα είναι ο θείος Γιώργος!! :cheesy:
ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο παιδια,πιστευω οτι πρεπει ολοι να ακολουθησουμε το παραδειγμα σας. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο, Γιώργο συγχαρητήρια!

Αργοτερα,οταν η μικρη θα σε ρωτησει γεματη λαχταρα να πεις πως γινεται μια εκλειψη Ηλιου και πως ειναι να την παρατηρεις, τοτε θα της εξηγησεις και την ιστορικότητα του οργανου που της χάρισες θα δει και φωτογραφίες και θα νιωθει μεγαλυτερη υπερηφάνια και για το τηλεσκόπιό της, αλλά και για τον θείο της.

=D> =D> =D>

 

ΥΓ. Να δώ τωρα πώς θα την πείσεις οτι τα goto δεν αξίζουν :mrgreen: :mrgreen:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης