Jump to content

Πρώτη μου φορά στον Πάρνωνα!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλες και φίλοι του Αstrovox καλημέρα σας,

Αυτό το Σαββατοκύριακο (και συγκεκριμένα το βράδυ της Παρασκευής) πήγα για πρώτη φορά σε μια συνάντηση - αστροπαρατήρηση στον Πάρνωνα, μαζί με την αρραβωνιαστικιά μου την Μαρία.

Η ιστορία έχει κάπως έτσι:

Παρασκευή μεσημέρι 15:00 (στο σχόλασμα):

Μαρία : Δεν κανόνισες να πάμε και στον Πάρνωνα που έλεγες...

Εγώ: Πότε να κανονίσω? Την Τρίτη ή την Τετάρτη που ήμουν ξάπλα? (είχα γαστρεντερίτιδα...)

Μαρία: Τώρα δεν μπορούμε να πάμε?

Εγώ: Τώρα πως να πάμε? Δεν έχουμε κανονίσει διαμονή, δεν έχουμε ειδοποιήσει κανέναν πως πρόκειται να πάμε...

Η συζήτηση για το μεσημέρι τελειώνει εκεί.

Κατά τις 17:30 το απόγευμα και ενώ εγώ είχα ξαπλώσει και η Μαρία είχε πάει στο χωριό της, χτυπά το τηλέφωνό μου...

Μαρία : Κοιμάσαι?

Εγώ : Όχι...

Μαρία : Η μαμά μου μας δίνει το αυτοκίνητό της να πάμε στον Πάρνωνα, θέλεις να πάμε?

Εγώ: Μας δίνει το αυτοκίνητό της?

...

...

Ε, μετά από λίγο είχε αποφασιστεί, θα φεύγαμε για Πάρνωνα.

Η Μαρία θα καθάριζε το αυτοκίνητο (ένα Ford Transit κλούβα), θα έβαζε κρεβάτι, καρέκλες κ.λ.π. εγώ θα έπαιρνα τηλεσκόπιο, φωτογραφική κ.λ.π. και βουρ για Πάρνωνα. Τελικά καταφέραμε να φύγουμε κατά τις 20:00 από τον Πύργο (Ηλεία) και 23:00 ήμασταν στον Αγ. Πέτρο όπου έγινε η αναγκαία στάση για σουβλάκια.

Κατόπιν τηλέφωνο στον Βαγγέλη Τσάμη να ειδοποιήσουμε ότι πάμε και να πληροφορηθούμε πως ακριβώς να κινηθούμε για τον χώρο παρατήρησης και μετά από ένα σύντομο ταξιδάκι ήμασταν επιτέλους εκεί. Λίγο πριν φτάσουμε μια μικρή στάση για να ετοιμάσουμε το αυτοκίνητο (τόσο για την διανυκτέρευση, όσο και να σβήσουμε πλαφονιέρες κ.λ.π.) και μετά από ένα-δυο λεπτά ακόμα φτάσαμε επιτέλους.

Εγώ βέβαια μέχρι να προσαρμοστεί η όρασή μου δεν έβλεπα και πολλά (όχι ότι μετά είδα και περισσότερα, ένεκα και αστιγματισμού γαρ...) αλλά είχα μείνει άφωνος. Στην είσοδο μας περίμενε ο Βαγγέλης, ο οποίος μας βοήθησε τόσο κατά πορεία μας στον χώρο παρατήρησης, όσο και στο ξεφόρτωμα και στη συνέχεια στην παρατήρηση (ένα μεγάλο μεγάλο ευχαριστώ είναι το λιγότερο που μπορώ να πω για εσένα Βαγγέλη =D> =D> =D> ).

Στη συνέχεια στήσαμε και εμείς το τηλεσκόπιό μου και αρχίσαμε την βόλτα μας στον υπέροχο νυχτερινό ουρανό του Πάρνωνα (με την πολύτιμη βοήθεια του Βαγγέλη).

Μες στην ησυχία της νύχτας δεν άκουγες και πολλά πράγματα. Τον αέρα να περνά μέσα από τα έλατα και τα πεύκα, τα μοτέρ από τα go-to να γρυλίζουν και κάθε τόσο μια φωνή από κάποιον ο οποίος ανακοίνωνε είτε το αποτέλεσμα της προσπάθειάς του, είτε φώναζε για τα φώτα από τα αυτοκίνητα. Επίσης συζητήσεις και σχόλια γύρω-γύρω και οι απαραίτητες συνεννοήσεις για την ανταλλαγή εξοπλισμού. Που και που κάναμε και καμιά βόλτα ανάμεσα στα στημένα τηλεσκόπια και ζητούσαμε από κάποιον να κοιτάξουμε από το δικό του προσοφθάλμιο (πράγμα που όλοι μας επέτρεπαν με χαρά) και κατά καιρούς έρχονταν ο Βαγγέλης να μας βοηθήσει είτε στην εύρεση κάποιου αντικειμένου, είτε απλά για να μας κάνει παρέα. Κάπως έτσι κύλησε η βραδιά μας στον Πάρνωνα. Περιττό να σας πω ότι η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν θύμιζε σε τίποτα καλοκαίρι, και ότι την νύχτα καταλάβαμε (μάλλον αργά, ότι θα έπρεπε να έχουμε φέρει και υπνόσακο).

Το επόμενο πρωί φάγαμε πρωινό και πήγαμε μια βόλτα από το καταφύγιο να πάρουμε πληροφορίες για την διαμονή μας για την επόμενη φορά που θα βρεθούμε εκεί. Εκεί όπως είναι φυσικό συναντήσαμε και άλλους αστροπαρατηρητές (Μυλωνάς, Τρεμούλης και ΣΙΑ...) κουβεντιάσαμε λίγο και ξαναγυρίσαμε πίσω στο χώρο παρατήρησης όπου γνωρίσαμε κάποια ακόμα άτομα, βγάλαμε φωτογραφίες, κάναμε τα απαραίτητα "κονέ" με τον Κώστα (Carl Sagan) που είναι και αυτός Πύργο για συνάντηση και εξορμήσεις και κατόπιν πήραμε τον δρόμο για την Βυτίνα όπου έπρεπε να επισκεφτούμε τα μελίσσια της Μαρίας (τα οποία σημειωτέων μας φιλοδώρησαν με αρκετές τσιμπιές) και μετά βουρ για Πύργο, αφού το βράδυ έπρεπε να πάμε και σε ένα γάμο.

Κάπως έτσι ήταν η πρώτη μας φορά στον Πάρνωνα.

Συμπερασματικά :

Προετοιμασία : Μηδενική (ότι προλάβαμε πήραμε, το telrad το ξέχασα πάντως στον Πύργο).

Ταξίδι : Μια χαρά αν και νύχτα (ένεκα και της βοήθειας του gps μέχρι τον Αγ. Πέτρο).

Εμπειρία : Ανεπανάληπτη (αν και μόνο για μια βραδιά).

Ευχαριστίες :

- Στην μαμά της Μαρίας για το αυτοκίνητο.

- Στο Βαγγέλη για μια ακόμα φορά για την πολύτιμη βοήθειά του.

Παιδιά ελπίζω να σας δω πάλι τον Αύγουστο και αυτή τη φορά για όλο το τριήμερο!!!

 

\:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μυστήριο για το nickname σου λύθηκε !

Είσαι ο Παναγιώτης με τόνο! :P

(Το άλλο παιδί που λέγαμε δεν έχει τόνο στο nick του, αν και μόνο... άτονος δεν είναι :mrgreen: ).

 

Σας περιμένουμε στην επόμενη συνάντηση :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ελπίζω να σας δω πάλι τον Αύγουστο και αυτή τη φορά για όλο το τριήμερο!!!

 

\:D/ \:D/ \:D/

Παναγιωτη,

 

Καλως ηρθες στην παρεα μας. Οσον αφορα τον Παρνωνα, ειναι κατι που ο ΚΑΘΕ ελληνας πρεπει να ζησει τουλαχιστον μια φορα στη ζωη του (παρομοιος με εξορμηση στον Ορο Ολυμπο).

 

Απο οτι βλεπω κολλησες το μικροβιο ... και τι φοβερη τρελα σε περιμενει απο'δω και περα! :mrgreen: \:D/

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μυστήριο για το nickname σου λύθηκε !

Είσαι ο Παναγιώτης με τόνο! :P

(Το άλλο παιδί που λέγαμε δεν έχει τόνο στο nick του, αν και μόνο... άτονος δεν είναι :mrgreen: ).

 

Σας περιμένουμε στην επόμενη συνάντηση :D

Υποψιαζω μηπως ειναι το κεφαλαιο "Π". :-k

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε... μα σας το έλεγα ότι είμαι ο Παναγιώτης σκέτο, μέχρι που με κάνατε να αμφιβάλλω και ο ίδιος αν είμαι ο Παναγιώτης σκέτο ή το nick έχει και κάτι άλλο ακόμα.

Με το καλό να τα ξαναπούμε από κοντά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσον αφορα τον Παρνωνα, ειναι κατι που ο ΚΑΘΕ ελληνας πρεπει να ζησει τουλαχιστον μια φορα στη ζωη του (παρομοιος με εξορμηση στον Ορο Ολυμπο).

Ο Όλυμπος, όπως και ο Κίσσαβος, είναι υπέροχα βουνά και όπως μου ψιθυρίζει ο άνεμος που κατεβαίνει απ΄τις πλαγιές τους μάλλον μας περιμένουν με ανυπομονησία..

 

Και για μένα ήταν η πρώτη μου φορά στον Πάρνωνα, και σίγουρα όχι η τελευταία, όμως όχι την Παρασκευή αλλά το Σάββατο και δυστυχώς μόνο το Σάββατο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ προς όλους τους φίλους για τη φιλοξενία.

Πέρασα υπέροχα και η εμπειρία θα μου μείνει αξέχαστη.

 

Φιλικά

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ζηλεύω και περιμένω εναγωνίως την εξόρμηση του Αυγούστου όπου θα έρθουμε από Πάτρα! Ανεβάστε καμιά φωτογραφία ακόμα να δούμε!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ζηλεύω και περιμένω εναγωνίως την εξόρμηση του Αυγούστου όπου θα έρθουμε από Πάτρα! Ανεβάστε καμιά φωτογραφία ακόμα να δούμε!

Με 7 ωρες σκοταδι καθε βραδυ, θα την κανω και εγω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη και Μαρία, χαρά μου που σας γνώρισα. Ελπίζω να τα ξαναπούμε σε πολλούς Πάρνωνες!

 

Αντώνη & Quendi, 7 ώρες σκοτάδι = 7 ώρες Περσείδες, right?

 

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ευχαριστήσω τον Βαγγελλη τον θανάση τον αδερφό του τις κοπελιές ελένη και γιούλη που όλοι αυτοί συνεργάστηκαν ώστε να φτάσουν στο Άργος τα πράγματα που ξέχασα στονν Παρνωνα !!!

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους !!!

Να μην ξαχάσω και τον τάκη .....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι ένα μπράβο στη Μαρία που σε ξεκούνισε και πήγατε!!!! :wink:

Να δω η δικιά μου Μαρία πότε θα με ξεκουνήσει και εμένα...!!!

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη & Quendi, 7 ώρες σκοτάδι = 7 ώρες Περσείδες, right?

 

Ακριβώς Βαγγέλη..ακόμα να ξεχάσω τους Περσείδες του 2004 (Τετάρτη 11/8/2004-μόνο 5 άτομα στον Πάρνωνα..)! Το πρόγραμμα έχει: την DSLR σε τρίποδα μήπως πιάσουμε τίποτα και ξάπλα.. απλά ατενίζοντας τον ουρανό για διάττοντες! :wink:

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς Βαγγέλη..ακόμα να ξεχάσω τους Περσείδες του 2004 (Τετάρτη 11/8/2004-μόνο 5 άτομα στον Πάρνωνα..)!

 

Ενας από τους 5 ημουν και εγώ... Αξέχαστη βραδιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ζηλευω θα ηθελα να ειμαι εκει αλλα ακομα δεν αξιοθηκα να παρω τηλεσκοπιο, αλλα ολα τα αλλα τα εχω , αστειο δεν ειναι να εχω χωσει γυρο στα 1000 ευρω για βιβλια και χαρτες και ακομα να ειμαι με το μικρο μου κιαλι. Αλλα που θα παει θα το παρω το εργαλειο καποια στιγμη συντομα

 

εως τοτε

Φιλικά Δημήτρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο παρνωνας σιγουρα θα ειναι μια συναρπαστικη εμπειρια για τον οποιοδηποτε.

Ανυπομονω να μου δοθει η ευκαιρια να ερθω [-o< [-o< :cheesy:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τι άλλο να πω?

Νοιώθω υπέροχα τόσο επειδή κατάφερα να ανέβω επιτέλους και εγώ μια φορά Πάρνωνα (δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει, αλλά για δυο συνεχόμενες χρονιές το κανόνιζα, μέχρι και δωμάτιο έκλεισα στον "Πάρνωνα" και τελικά το ακύρωσα και τις 2) όσο και για τα άτομα που γνώρισα εκεί. Ελπίζω σε επόμενη συνάντηση να καταφέρω να γνωρίσω ακόμα περισσότερους από αυτούς που βλέπω κάθε μέρα στις σελίδες του ASTROVOX.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήμουν και εγώ εκεί!!!

 

Το Σάββατο βράδυ καταφθάσαμε στον Πάρνωνα εγώ, η γυναίκα μου, ένας φίλος και 4 πιτσιρίκια. Ο ουρανός ήταν καταπληκτικός, το μάθημα βασικής αστροπαρατήρησης εξαιρετικό και όλοι οι συνπαρατηρητές εξαιρετικά φιλικοί. Δυστυχώς και το κρύο ήταν τσουχτερό και δεν μπορέσαμε να μείνουμε πολύ. Θα μου μείνει αξέχαστη η εμπειρία και είναι σίγουρο ότι θα ακολουθήσω πιο ενεργά στις επόμενες εξορμήσεις.

 

Νά'στε καλά όλοι.

Υπάρχει λύση για την απληστία του ανθρώπου?

 

Πάν μέτρον άριστον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Αυγουστο θα εχουμε υψιλες επισκεψεις στον Παρνωνα(Αρισταρχος,οι Πατρινοι).Ετσι ο Παρνωνας θα αποκτησει νεο ενδιαφερων.Παντος το ρεκορ του Ιουλιου(πανω απο 35 τηλεσκοπια) δυσκολα θα σπασει.

Θα εχω να σας πω και τα νεα απο το ταξειδι μου στην Αυστραλια.

Ραντεβου στον Παρνωνα,Λεωνιδας:D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λεωνίδα περιμένουμε την απογραφή των τηλεσκοπίων! Μη ξεχνιόμαστε!!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Αυγουστο θα εχουμε υψιλες επισκεψεις στον Παρνωνα(Αρισταρχος,οι Πατρινοι).Ετσι ο Παρνωνας θα αποκτησει νεο ενδιαφερων.Παντος το ρεκορ του Ιουλιου(πανω απο 35 τηλεσκοπια) δυσκολα θα σπασει.

Θα εχω να σας πω και τα νεα απο το ταξειδι μου στην Αυστραλια.

Ραντεβου στον Παρνωνα,Λεωνιδας:D

 

Μπράβο!!!!!!! =D> =D> Μακάρι να μην προλάβουν και εκεί οι εμπρηστές και το κάψουν το μοναδικό μέρος πρασίνου που έμεινε στην Αττική! :evil: :frown:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαράκι, ο Πάρνωνας είναι στα σύνορα Αρκαδίας και Λακωνίας.

Μάλλον μπερδεύτηκες με την Πάρνηθα :D

 

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :!: Μην με παρξηγήσετε αλλά μπερδεύτηκα με την πάρνηθα!!! #-o #-o #-o

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης