Jump to content

Αλταζιμουθιακή στήριξη για 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικο, έχεις σκεφτεί τις βάσεις από τα ντοπς της Orion UK ; μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει, και ας είναι λίγο "τσιμπημένες" οι τιμές τους. Το μόνο που δεν γνωρίζω, αν προσαρμόζεται η σωληνα σου (μας) σε αυτήν την βάση (σίγουρα θες και δακτυλίδια).

 

Αλήθεια, αφού πας να δώσεις λεφτά, γιατί δεν κοιτάς για γερμανική; Αν δεν έχεις απαιτήσεις για φωτογράφιση μπορείς να πάρεις μια φτηνή γερμανική (κοίτα την Seben πχ) και στην παρατήρηση τουλάχιστον να κάνεις δουλειά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, ο λόγος που θέλω να φύγω απο Dob και να πάω σε αζιμουθιακή στήριξη, είναι για την μεταφορά του 8". Πρίν λίγο καιρό είχα σκοπό να πάρω ενα αχρωματικό διαθλαστικό πλήρως φορητό ώστε να το έπαιρνα σε διάφορες εξωρμήσεις μου μακριά απο δω που είμαι.Δεν το βλέπω να γίνεται όμως, και έτσι καταλλήγω σε μια αλταζιμουθιακή.Δεν νομίζω οτι συμφέρει η αγορά μιας ισημερινής, έστω και καμίας EQ2.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η βάση της Orion διπλώνει. Οσο αφορά την γερμανική, η Seben πχ είναι 300ευρώ. Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχεις στο υπόψη σου που να είναι φορητό, όχι ακριβό, αλταζιμουθιακό, να σηκώνει τα 9 κιλά και να μην είναι βάση από ντοπς. Για εμένα η σωλήνα είναι ποιό πολύ βάσανο στην μεταφορά παρά η βάση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο η βαση της Ο-Ο εχει 7 βιδες.Πολυ ευκολα την λυνεις σε 4 κοματια.Ετσι δεν πιανει καθολου χορο.Κ μιλαμε για βραχος.Οσα dob κ αν δοκιμασα στον Παρνωνα καμια δεν την εφτανε ουτε για πλακα.Σε μικρες μεγεθυνσεις ολες τα πηγαν καλα, αλλα σε μεγαλες η διαφορα ειναι μεγαλη.Πιανεις τον εστιαστη κ δεν κουνιεται τιποτε.Οδηγεις με το χερι κ παλι δεν κουνιεται.Ειναι απλα απιστευτη.Κ μην ξεχνας πως το δικο μου ειναι βαρυ κ μακρυ.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο-Ο με κλειστά μάτια.

Νίκο ένα θα σου πω μόνο, πρίν δέκα ήμερες έκανα μια προσπάθεια με φίλους να δώ το κεντρικό αστέρι στο Μ57.

Είχα πάνω στο δικό μου 10'' Powermate 5X με 12mm pentax, δηλαδη 500Χ

και παρακολουθούσα για 10 λεπτά άνετα!!! κάνοντας και αλλαγή σε 11mm

545Χ χωρίς να χάσω τον στόχο.

Θα διαφωνήσω με τον φιλο Πάνο όμως. Δεν είναι καλό να λύνεις την βάση γιατί ξαναθέλει ζύγισμα πιθανόν με ροδέλες κάθε φορά.

Πάντως για 10'' είναι μια χαρά, μικρή ελαφριά και χωράει παντού.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την είχα κοιτάξει κι εγώ από περιέργεια αυτή τη βάση, αλλά είναι πανάκριβη ρε παιδιά..... 430 ευρώ! :?

 

Πίστεψε με τα αξίζει μεχρι τελευταίας δεκάρας.

Στο ένα χέρι η βάση στο άλλο το τηλ και έφυγες για παρατήρηση.

Βέβαια ξαναργυνάς για τα προσοφθάλμια :-({|= :-({|=

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχει κάποιος σωλήνα δεν αξίζει να την πάρει και να βάλει πάνω έναν άλλο σωλήνα. Εξάλλου, νομίζω μου είπαν από Ακτις πως τα δαχτυλίδια δεν ταιριάζουν επακριβώς σε άλλα 8" εκτός από τα Orion και θέλει κάποια μετατροπή...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα διαφωνήσω με τον φιλο Πάνο όμως. Δεν είναι καλό να λύνεις την βάση γιατί ξαναθέλει ζύγισμα πιθανόν με ροδέλες κάθε φορά.

 

Δημήτρη το κόλπο ειναι να βιδώσεις τις βίδες ελαφριά με το χερι κ αφου κάτσει ο σωλήνας κάθετε η βάση σωστά.Ισως επειδή το 10'' σου ειναι ελαφρή να μην πιάνει.

 

 

Πάντως για 10'' είναι μια χαρά, μικρή ελαφριά και χωράει παντού.

 

Αυτό που το έχεις?Η δική μου για 14'' ειναι περίπου σε μέγεθος οσο κ μία Κινέζικη.

 

 

Ο-Ο με κλειστά μάτια.

Νίκο ένα θα σου πω μόνο, πρίν δέκα ήμερες έκανα μια προσπάθεια με φίλους να δώ το κεντρικό αστέρι στο Μ57.

Είχα πάνω στο δικό μου 10'' Powermate 5X με 12mm pentax, δηλαδη 500Χ

και παρακολουθούσα για 10 λεπτά άνετα!!! κάνοντας και αλλαγή σε 11mm

545Χ χωρίς να χάσω τον στόχο.

 

Το επιβεβαιώνω κ εγώ.Κοντά στα 700χ δουλέυαμε για να το δούμε.Βέβαια δεν ήταν τοσο άνετα οσο λες αλλά άλλο 500χ κ άλλο 700χ.

Αλήθεια Δημήτρη το είδατε?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχει κάποιος σωλήνα δεν αξίζει να την πάρει και να βάλει πάνω έναν άλλο σωλήνα. Εξάλλου, νομίζω μου είπαν από Ακτις πως τα δαχτυλίδια δεν ταιριάζουν επακριβώς σε άλλα 8" εκτός από τα Orion και θέλει κάποια μετατροπή...
Χμμ, οπότε αυτό επιβεβαιώνει την επιφύλαξη που είχα ποιό πάνω, και ισως τελικά να μην κάνει για τον Νικο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τηλεφώνησα στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης και ρώτησα αν υπάρχει καμία αλταζιμουθιακή στήριξη που να μπορεί να σηκώσει το 8". Απο τι μου απάντησαν όμως, αυτό δεν γίνεται.Το βάρος του οπτικού σωλήνα (9 κιλά) είναι απαγορευτικό για κάτι τέτοιο! Αντί αυτού όμως, μου πρότειναν γερμανική στήριξη, πιο συγκεκριμένα την EQ5 σκέτη χωρίς μοτέρ έτσι ώστε να μπορώ να λύνω τα φρένα και να την χρησιμοποιώ σαν αλταζημουθιακή. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια Δημήτρη το είδατε?

όχι, αλλά θα ξαναπροσπαθήσουμε με πάθος :cheesy:

 

 

Αντί αυτού όμως, μου πρότειναν γερμανική στήριξη, πιο συγκεκριμένα την EQ5 σκέτη χωρίς μοτέρ έτσι ώστε να μπορώ να λύνω τα φρένα και να την χρησιμοποιώ σαν αλταζημουθιακή. :-k

 

Κόστος ?

Νομίζω ότι έτσι χάνεις τις ευκολίες της αλταζιμουθιακής.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάλογα τι θες να κάνεις. Αφού βάζεις στον υπολογισμό την φορητότητα σε σχέση με το "σκαμνάκι" του GS, αμέσως βγάζω έξω την EQ6. Για τον ίδιο λόγο με επιφύλαξη μια γερμανική κλάσης EQ5, ή LXD75 (όπως ο Γεώργιος Ταρσούδης). Τις έχεις δει από κοντά ; Εγώ πάντως για αυτήν την σωλήνα δεν θα τις αγόραζα, αφενός γιατι πλησιάζεις στις διαστάσεις/βάρος της EQ6 , αφετέρου γιατί είναι μεσοβέζικες λύσεις με συγκριτικά μεγάλο κόστος (όποτε γιατί όχι την 6 να τελειώνεις μια και έξω με το θέμα βάσης ; ). Καλύτερα μια φτηνή (η SEBEN EM10 είναι κλάσης CG5 αλλά κάνει 300 ευρώ μόνο) και να ξέρεις ότι είναι μόνο για παρατήρηση, και ότι θα έχεις και το τρέμουλό σου (λόγο βάρους και ροπών)

 

ΑΛΛΑ, μιλόντας για φορητότητα και ευκολία χρήσης, ακόμη και με λυμένα τα φρένα, μην περιμένεις η γερμανική να είναι ντοπς. Σήκωσε σωλήνα και αντιβαρα πάνω στην κεφαλή, ζύγισέ τα , κλπ κλπ ΔΕΝ είναι το ίδιο με το βάλε την σωλήνα στο "σκαμνάκι" (βάση ντοπς) και ξεκίνα.

 

Την περίπτωση να φιάξεις μια δικιά σου βάση ντοπς που να λύνει και να μαζευει εύκολα, την έχεις σκεφτεί ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ρίξε μια ματιά και στην Giro II, εμένα από καιρό μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον

http://www.telescope-service.com/mounts/start/mountsstart.html#GiroProduktinfo

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η william optics έχει κάποιο ανάλογο, αλλά αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να το βρω στο site τους, μόνο σαν αναφορά στον τιμοκατάλογο της arcus. Αλλά το κόστος ανεβαίνει αρκετά, θα χρειαστούν και όλα τα αξεσουάρ, shaft, δακτυλίδια, αντίβαρα. Νικο είναι αυτό που ψάχνεις ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται καλή περίπτωση αυτή η Giro, αλλά βέβαια χρειάζεται να πάρεις και τρίποδα κλπ... Δεν ξέρω κατά πόσο αυξάνεται η φορητότητα. Μειώνεται βέβαια λίγο ο όγκος σε σχέση με τη βάση του dob.

 

Επίσης η Giro deluxe πέρνει και δέυτερο τηλεσκόπιο πάνω! Μπορεί να σου φανεί χρήσιμη στο μέλλον! ;)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης