Jump to content

Συμβαίνει και αλλού;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια γειά σας.Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα ίσως ασήμαντο,γεγονός που έμένα όμως με ξάφνιασε με την ομορφία του.

Θα προσπαθήσω να το περιγράψω όσο πιό καλά μπορώ.

Καθώς χθές το πρωί φωτογράφιζα τη Σελήνη που μ άποχερετούσε στη δύση της στον Ταύγετο (παρακάτω φωτο)και ενώ είχε μείνει έξω κατά το ήμιση, - ακριβώς πίσω μου στην ανατολή στον Πάρνωνα,κατά το ήμιση είχε ανατέλη ο Ήλιος και με καλημέριζε.

Σάστισα ...Αυτή η ταυτόχρονη ενναλαγή αποχώρισεις και άφιξεις Σελήνης και Ηλίου μ΄άφησε αναυδο.(Μακαρι να μπορούσα να φωτογράφιζα ταυτόχρονα το γενονός και στις δυό φάσεις).Είμε λοιπόν προβληματισμένος και σκέπτωμε:Συμβένει και αλλού το γεγονός αυτό ?η μόνο στην περιοχή μου έχουμε το πλεονέκτημα να το δούμε?Αν κάποιος έχει παρατηρήση κάτι ανάλογο ας το πεί.

 

Παναγιώτης.

 

IMG_4625.JPG.c4298c1fb8ad6bce7bafebbaae5181b7.JPG

δύση στον Ταύγετο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως όσον αφορά την εικόνα, όπως σου είπα και στην ενότητα "Αστροφωτογραφίες", είναι φοβερή.Προσπάθησα λίγο να την "πειράξω" κιόλας, πες μου την γνώμη σου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε spartiatis Δεν Θελω Να Σου Το Χαλασω, Αλλα Οταν Εχουμε Πανσεληνο ή "Σχεδον Πανσεληνο" Ο Ηλιος Βγαινει Την Ωρα Που Πέφτει Η Σελινη Και Το Αντίθετο. (By the way Το Συμβαίνει εχει λαθος)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είναι υπέροχο θέαμα να το βλέπει κάνεις, και λόγο της ώρας δεν το βλέπεις συχνά.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ειπε και ο Bi2L οταν η σεληνη βρισκεται σε φαση πανσεληνου,τη στιγμη που δυει ο ηλιος αυτη ανατελλει και παραμενει στον ουρανο καθ'ολη τη διαρκεια της νυχτας,μεχρι την αυγη οποτε και δυει ταυτοχρονο με την ανατολη του ηλιου.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντελώς τυχαία είχα την φαεινή ιδέα φέτος στην Τήνο (πριν μία εβδομάδα) να φωτογραφίσω ταυτόχρονα την δύση του Ηλίου και την ανατολή της Σελήνης. Αυτό προέκυψε καθώς ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο και παρατήρησα ότι ενώ απέναντί μου ο Ήλιος έδυε, από τον εξωτερικό καθρέπτη έβλεπα την Σελήνη που ανέτειλλε... Την φωτογραφική μηχανή την έχω ούτως ή άλλως πάντα μαζί μου οπότε το αποτέλεσμα ήταν αυτό....

2007_93_small.JPG.33205bf84e4673ddb8b98e5323e16c82.JPG

Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, αυτό θα ήταν ίσως δύο ημέρες πριν την Πανσέληνο καθώς βλέπω ότι η Σελήνη έχει ανέβει αρκετά ψηλά τη στιγμή που ο ήλιος δύει.

 

Η ταυτόχρονα φωτογράφηση στην Πανσέληνο θα είναι δύσκολη και σίγουρα όχι και με ολόκληρα τα σώματα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντελώς τυχαία είχα την φαεινή ιδέα φέτος στην Τήνο (πριν μία εβδομάδα) να φωτογραφίσω ταυτόχρονα την δύση του Ηλίου και την ανατολή της Σελήνης.

Πανεξυπνη ιδεα .... πολλα μπραβο για την ιδεα Δημητρη! =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ταυτόχρονα φωτογράφηση στην Πανσέληνο θα είναι δύσκολη και σίγουρα όχι και με ολόκληρα τα σώματα.

Κατι προς μελετη αμεσως απο την δικη μου πλευρα. Τι ομορφη και πανεξυπνη ιδεα!!! =D> =D> =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερή ιδέα! Μπράβο και από μένα!!! Θα το κάνω και εγώ !!!

 

Αλήθεια,σε τι φάση ήταν η Σελήνη;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιος φιλε diminour!!! =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτογραφία τραβήχτηκε στις 27 Ιουλίου φέτος και ώρα 19:30. Ο δίσκος της Σελήνης ήταν στο 93% (αυτό το είδα από το Redshift) λίγες μέρες πριν την Πανσέληνο. Φυσικά η φωτογραφία από ποιότητα δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, αφού δεν είχα καν τον χρόνο για να την προσέξω περισσότερο με χρόνο έκθεσης και τρίποδο. Ήταν μία έμπνευση της στιγμής και μόνο λόγω του θέματος παρουσιάζει κάποια αξία. Σας ευχαριστώ όμως όλους σας για τις θερμότατες αντιδράσεις σας!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε spartiatis Δεν Θελω Να Σου Το Χαλασω, Αλλα Οταν Εχουμε Πανσεληνο ή "Σχεδον Πανσεληνο" Ο Ηλιος Βγαινει Την Ωρα Που Πέφτει Η Σελινη Και Το Αντίθετο. (By the way Το Συμβαίνει εχει λαθος)

 

Αυτό που αναφέρεις παραπάνω φίλε Bi2L είναι λίγο πολύ γνωστό.

Αυτό που εμένα μ εντυπωσίασε ήταν η με ακρίβια λεπτού η και δευτερολέπτων στην ταυτόχρονη ανατολή και δύση,παρά την υψομετρική διαφορά 1000 περίπου μέτρων μεταξύ της οριζοντιογραμμής των δύο βουνών.

Αν λοιπόν π.χ. στην περιοχή σου δεν υπάρχη αυτή η υψομετρική διαφορά στον ορίζοντα, δεν νομίζω να καταφέρης ποτέ να δείς το γεγονός αυτό, όπως ακριβώς το περιγράφω παραπάνω.

 

Φίλε dimidour συνχαρητήρια για την ίδέα σου αυτή .Άψογη.

Την επόμενη φορά που θα προσπαθησω μάλλον θα έχω μαζί μου τον καθρέπτη απο την κρεβατοκάμαρα,(άντε τώρα να έξηγήσης στη γυναίκα την τον θές.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντελώς τυχαία είχα την φαεινή ιδέα φέτος στην Τήνο (πριν μία εβδομάδα) να φωτογραφίσω ταυτόχρονα την δύση του Ηλίου και την ανατολή της Σελήνης. Αυτό προέκυψε καθώς ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο και παρατήρησα ότι ενώ απέναντί μου ο Ήλιος έδυε, από τον εξωτερικό καθρέπτη έβλεπα την Σελήνη που ανέτειλλε... Την φωτογραφική μηχανή την έχω ούτως ή άλλως πάντα μαζί μου οπότε το αποτέλεσμα ήταν αυτό....

 

Σωστός! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης