Jump to content

Φωτογράφηση μέσω της PHILIPS SPC900NC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή πληροφορήθηκα ότι πολλοί ερασιτέχνες αστρονόμοι χρησιμοποιούν την εν λόγω κάμερα και επειδή είμαι έτοιμος να την αγοράσω, έχω κάποιες απορίες:

 

1) Εφόσον ΔΕΝ χρησιμοποιούμε προσοφθάλμιο, πώς καθορίζεται η μεγένθυση; Αν θέλω π.χ. να πάρω βίντεο από Δία ή Κρόνο για να στακάρω τα frames μετά με το registax, πόσο κοντά θα φαίνεται; Μπορεί να υπολογιστεί αυτό σε σύγκριση με το 200x περίπου μέγιστο ωφέλιμο που έχω σε αυτούς τους πλανήτες; Έχω το Skywatcher dob 8" αν βοηθάει.

 

2) Μπορώ να έχω φωτογραφίες μακράς έκθεσης με αυτή την κάμερα μέσω του υπολογιστή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Εφόσον ΔΕΝ χρησιμοποιούμε προσοφθάλμιο, πώς καθορίζεται η μεγένθυση; Αν θέλω π.χ. να πάρω βίντεο από Δία ή Κρόνο για να στακάρω τα frames μετά με το registax, πόσο κοντά θα φαίνεται; Μπορεί να υπολογιστεί αυτό σε σύγκριση με το 200x περίπου μέγιστο ωφέλιμο που έχω σε αυτούς τους πλανήτες; Έχω το Skywatcher dob 8" αν βοηθάει.

 

planetman

 

Σκέψου πως η webcam είναι το προσοφθάλμιο ή το μάτι σου. Η εστίαση γίνεται από το ίδιο το τηλεσκόπιο, το οποίο παίζει και το ρόλο του φακού της webcam τον οποίο έχουμε αφαιρέσει. Τη μεγέθυνση την καθορίζεις ανάλογα (είπαμε, η webcam είναι το μάτι σου) π.χ. με ένα barlow.

 

 

2) Μπορώ να έχω φωτογραφίες μακράς έκθεσης με αυτή την κάμερα μέσω του υπολογιστή;

 

Όπως σου έχω πει και απο κοντά Μάνο, δεν γίνεται γιατί η SPC900NC δεν ανεβαίνει πάνω απο 1 δεύτερόλεπτο.Με κάποια μετατροπή πάει το πολύ 2 δευτερόλεπτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πως μπορώ να βρώ φωτογραφίες που λήφθηκαν με την Philips spc900nc

 

Πρέπει να ψάξω μία μία τις φωτογραφίες απο τον κατάλογο αστροφωτογραφίες...

 

Δεν έχει μέθοδο αναζήτησης στις φωτογραφίες απο το μέσο το οποίο λήφθησαν...

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, επαναφέρω το θέμα επειδή σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω να παίζω στον τομέα φωτογράφηση πλανητών. Μου ήρθε η καμερούλα, έχω βγάλει το καπάκι και τον φακό της, έχω φτιάξει έναν αυτοσχέδιο αντάπτορα, τώρα περιμένω να βρω ένα laptop ώστε να δοκιμάσω το πρώτο αποτέλεσμα. Ερωτήσεις:

 

1) Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για capturing; Το default της κάμερας; vlounge;

 

2) Ενώ έχετε κεντραρισμένο τον πλανήτη, πάτε στις ρυθμίσεις και παίζετε με φωτεινότητες, χρώματα κτλ ώστε να φαίνεται το καλύτερο αποτέλεσμα;

 

3) Η εστίαση; Κι αυτή με το μάτι στην οθόνη;

 

4) Μπορώ να κάνω κάτι στα πιο φωτεινά deep sky; Κάποια μετατροπή για μακρά έκθεση ή stacking πολλών images; DOB έχω.

 

5) Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2) Ενώ έχετε κεντραρισμένο τον πλανήτη, πάτε στις ρυθμίσεις και παίζετε με φωτεινότητες, χρώματα κτλ ώστε να φαίνεται το καλύτερο αποτέλεσμα;
Ναι, αλλά στην αρχή θα είναι δύσκολο, μέχρι να βρεις τα σωστά settings. Και μιας και δεν εχεις tracking θα σου βγει λίγο η πίστη
3) Η εστίαση; Κι αυτή με το μάτι στην οθόνη;
Hartman mask' date=' ψάξτο στο forum
4) Μπορώ να κάνω κάτι στα πιο φωτεινά deep sky; Κάποια μετατροπή για μακρά έκθεση ή stacking πολλών images; DOB έχω.
Φυσικά και μπορείς να κάνεις την κάμερα να έχει long exposures, ή μετατροπή είναι διαθέσιμη στο Internet. Το πρόβλημα όμως είναι ότι χωρίς καλό tracking ξεχνάς τα DSO, όχι λόγω κάμερας, αλλά λόγω οργάνου. Το μόνο που μπορείς να πετύχεις με ντοπς είναι video πλανητών καθώς το τηλ. θα είναι ακίνητο και ο στόχος θα κάνει drift μέσα στο πεδίο της κάμερας (οχι τόσο εύκολα με ντοπς). Οι πλανήτες είναι αρκετά φωτηνοί και μπορείς να το κάνεις με real time video. Τα DSO δεν είναι, εκεί θέλεις μηχανισμό παρακολούθησης που θα σου κρατήσει τον στόχο ακίνητο για αρκετό χρόνο ώστε η κάμερα (σε long exposure mode) να μαζέψει αρκετά φωτόνια. Α, και όσο αφορά το FOV της κάμερας, ψάξε στο Internet για CCD FOV calculator (πχ http://www.newastro.com/newastro/downloads/ccdCalcFree.htm). Σε γενικές γραμμές η κάμερά σου πρέπει να αντιστοιχεί σε περίπου 5mm προσοφθάλμιο (7,9Χ10,6 arcmin). Barlow και IR-CUT φίλτρο έχεις ; Καλό κουράγιο πάντως, με ντοπς θα σου χρειαστεί.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Barlow 2x έχω. Η μέγιστη μεγέθυνση που μπορώ να επιτύχω με καλή εστίαση είναι όπως στην παρατήρηση, 50x ανά ίντσα; IR-CUT φίλτρο χρειάζεται; Δεν έχω. Όσο για το κουράγιο που είπες, πιστεύω πως όταν θέλω να πετύχω καλό αποτέλεσμα, το πετυχαίνω. :mrgreen:

 

Όσον φορά τα DSO που είπες, το ξέρω ότι χρειάζεται οδήγηση αλλά δεν γίνεται να παίρνω κι εκεί βίντεο και να προστίθενται όλα τα frames μαζί ώστε να βγει η εικόνα; Τουλάχιστον για τα πιο φωτεινά;

 

ΥΓ: Και κάτι άλλο: πόσο φαινόμενο πεδίο έχει η κάμερα; Για να συγκρίνω με έναν 66 μοίρες 6mm προσοφθάλμιο πόση ώρα θα είναι στο πεδίο μου ο πλανητης...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέγιστη μεγέθυνση που μπορώ να επιτύχω με καλή εστίαση είναι όπως στην παρατήρηση, 50x ανά ίντσα;.
όχι ακριβώς, αυτά τα όρια είναι για την οπτική παρατήρηση, το CCD , ιδίως με γρήγορο video, πάει και ποιό πάνω (seeing επιτρέποντως). Εγω με το 8'' έχω τραβήξει και στα 300Χ και στα 400Χ (πάντα με καλό seeing)
IR-CUT φίλτρο χρειάζεται;
Αν έχεις βγάλει αυτό που είχε η κάμερα (που θα πρέπει) ΝΑΙ' date=' εκτός της περίπτωσης που θες να τραβήξεις στο IR (πχ Σελήνη με κακό seeing) οπότε θα χρειαστείς το IR-pass
Όσο για το κουράγιο που είπες, πιστεύω πως όταν θέλω να πετύχω καλό αποτέλεσμα, το πετυχαίνω. :mrgreen: .
Αυτό είναι άλλωστε και το σωστό πνέυμα του ερασιτέχνη, του εραστή της τέχνης του =D>
Όσον φορά τα DSO που είπες' date=' το ξέρω ότι χρειάζεται οδήγηση αλλά δεν γίνεται να παίρνω κι εκεί βίντεο και να προστίθενται όλα τα frames μαζί ώστε να βγει η εικόνα; Τουλάχιστον για τα πιο φωτεινά;[/quote']Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, άλλωστε όλοι περάσαμε από αυτά τα στάδια, αλλά η εμπειρία μου λέει όχι, και εγώ έχω δοκιμάσει με πολύ ποιό ευαίσθητο CCD από αυτό της κάμεράς σου.
ΥΓ: Και κάτι άλλο: πόσο φαινόμενο πεδίο έχει η κάμερα; Για να συγκρίνω με έναν 66 μοίρες 6mm προσοφθάλμιο πόση ώρα θα είναι στο πεδίο μου ο πλανητης...
Κατέβασε το CCD calculator, τα έχει όλα μέσα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μου απάντησες στο "Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για capturing; Το default της κάμερας; vlounge;"

 

Όσον αφορά το Hartman mask, είδα μια παρουσίαση, αλλά δεν κατάλαβα, εστιάζεις σωστά όταν και οι 3 κύκλοι φαίνονται σαν ένας; Δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να σου δείχνει τα επίπεδα αντίθεσης της εικόνας ώστε όταν είναι στο μέγιστο, να ξέρω ότι έχω εστιάσει σωστά; (Αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούν οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές για αυτόματη εστίαση)

 

Οπότε με barlow 2x και την καμερούλα θα φτάνω λογικά στο μέγιστο του 8" ε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μου απάντησες στο "Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για capturing; Το default της κάμερας; vlounge;"
Δεν σου απάντησα γιατί δεν έχω αυτήν την κάμερα. Φαντάζομαι το k3ccd είναι μια απάντηση, αλλά με λίγο ψάξιμο (στο forum ή στο Internet) πρέπει να βρεις αρκετά.
Όσον αφορά το Hartman mask' date=' είδα μια παρουσίαση, αλλά δεν κατάλαβα, εστιάζεις σωστά όταν και οι 3 κύκλοι φαίνονται σαν ένας;[/quote']Η μάσκα σου φιάχνει 3 είδωλα του στόχου σου, όταν τα κάνεις να συμπέσουν τότε έχεις focus. Ψάξε στο astrovox, θα βρεις πολές απαντήσεις, και την καταπληκτική παραλαγή του Αντώνη με τρίγωνα, όχι κύκλους.
Οπότε με barlow 2x και την καμερούλα θα φτάνω λογικά στο μέγιστο του 8" ε;
Θεωρητικά ναι, τώρα στην πράξη πολλά πάιζουν ρόλο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι από περιέργεια, όταν την δοκιμάσεις, με την κάμερα primary focus, μπορείς να εστιάσεις χωρίς barlow (δοκίμασε σε ένα φωτεινό αστέρι); Εγώ με το GSO σαν του Νίκου έχω πρόβλημα in-focus, δηλαδή το σημείο της εστίασης είναι πολύ ποιό μέσα από το κατώτερο σημείο του εστιαστή. Με DSLR θέλω οποσδήποτε barlow, με CCD χρειάστηκα κοντό Crayford. Ετσι για να ξέρω αν πρέπει να κοπανάω το κεφάλι μου ή όχι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη δοκίμασα σήμερα σε επίγειους στόχους μέσα από το σπίτι (δεν έχω laptop γμτ) και όντως κι εγώ έχω πρόβλημα in-focus. Αλλά δεν κατάλαβα, γιατί λες ότι με barlow είσαι εντάξει; Εφόσον σε βγάζει πιο έξω. Ή εστιάζει αλλού και είσαι οκ;

 

Πώς θα λύσω το πρόβλημα του in focus;

 

Επίσης, με το WcCtrl δεν βρήκα επιλογή για capture, μόνο ρυθμίσεις έχει; Α, θα χρειαστώ κάτι άλλο για πλανητική; IR-pass που ειπώθηκε; Είναι απαραίτητο; Τί άλλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη δοκίμασα σήμερα σε επίγειους στόχους μέσα από το σπίτι (δεν έχω laptop γμτ) και όντως κι εγώ έχω πρόβλημα in-focus.
Πρέπει να δοκιμάσεις με στόχους στο άπειρο για να είσαι σίγουρος. Αν δεν έχεις λαπτοπ, πως θα χρησιμοποιήσεις την κάμερα ; Με desktop ; Θα πρέπει να το πηγαίνεις έξω, το USB καλώδιο δεν μπορεί να είναι πολύ μακρή (και δεν είναι πρακτικό να έχεις το computer μακριά από το τηλεσκόπιο)
Αλλά δεν κατάλαβα' date=' γιατί λες ότι με barlow είσαι εντάξει;...Πώς θα λύσω το πρόβλημα του in focus;[/quote']Το πρόβλημα είναι ότι το σημείο εστίασης είναι πολύ "μέσα", κοντά στον καθρέπτη. Με barlow έρχεται ποιό έξω. Αν ψάξεις και στο forum θα δείς πολές φορές να έχει συζητηθεί: barlow, ρύθμιση του πρωτεύοντος στην ανώτερη θέση με τις βίδες του collimation, άνοιγμα καινούργιων τρυπών στο σωλήνα και μετακίνηση του πρωτεύοντος ποιό πάνω, κοντό (πραγματικά κοντό) focuser, zero lenth 1/4'' δακτυλίδι στον focuser, αλλαγή τηλεσκοπίου (τα dobs δεν σχεδιάζονται με την φωτογράφηση στο μυαλό). Εγώ έχω βάλει κοντό focuser και η κάμερα είναι εντάξει οριακά (δεν μπορώ να βάλω τροχό φίλτρων). Η Canon δεν είναι. Εχω μετακινήσει και το καθρέπτη από τις βίδες του collimation, αλλά χωρίς θεαματικά αποτελέσματα. Τελευταία το έχω πάρει απόφαση, ότι η μόνη σωστή λύση για φωτογράφηση είναι η τελευταία.
Α' date=' θα χρειαστώ κάτι άλλο για πλανητική; IR-pass που ειπώθηκε; Είναι απαραίτητο; Τί άλλο;[/quote']Τίποτα από αυτά για αρχή. Ξεκίνα να δεις τι πουλιά πιάνεις όπως είσαι, θα έχεις πολύ ποιό βασικά προβλήματα να λύσεις (όπως το tracking και το focus), για να ανυσηχείς από τώρα για φίλτρα κλπ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

laptop θα βρω. Εστίαση κατάφερα να κάνω σε κοντινό επίγειο στόχο, σε πιο μακρινό είχα πρόβλημα in focus. Δεν ήξερα ότι θα έχω τέτοιο πρόβλημα, δεν το είχε επισημάνει κανείς. Για να κάτσω να κάνω μεταφορά πρωτεύοντος κτλ, δεν νομίζω να το κάνω. ](*,) ](*,) ](*,)

 

Τέτοια αξεσουάρ που είπες (κοντό (πραγματικά κοντό) focuser, zero lenth 1/4'' δακτυλίδι στον focuser κτλ) πού βρίσκω ρε παίδιά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Internet. Αλλά πριν αρχίσεις να αλλάζεις το τηλεσκόπιό σου, γιατί δεν δοκιμάζεις ως εχει με barlow ; Αλλωστε για πλανητική θα τον χρειαστείς τον barlow ούτως ή αλλώς (και δεν θα σου φτάνει το 2Χ) . Κάνε τις δοκιμές ως έχει και μετά κοιτάς και πράτεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις το δοκίμασα με τον barlow και εστιάζει κανονικά. Το ζουμ βέβαια που κάνει η κάμερα αυτή είναι περισσότερο απ' ό,τι είχανε πει τα παιδιά από δω μέσα. Στο περίπου υπολογίζω πως χωρίς barlow κάνει τόσο ζουμ, όσο και ένας 3mm προσοφθάλμιος! Με βλέπω να κηνυγάω τους πλανήτες με τη dob στήριξη και να μην τους προλαβαίνω. ](*,) ](*,) ](*,)

 

edit: Λοιπόν, Δοκίμασα στη Σελήνη, μαζί με barlow έχω μια εντύπωση πως η μεγέθυνση είναι πάρα πολύ μεγάλη και δεν κάνει καλή εστίαση. Δοκίμασα χωρίς barlow, κρατούσα τη μηχανή στο ένα χέρι και με το άλλο έκανα οδήγηση :mrgreen: Το αποτέλεσμα (χωρίς barlow, παρακάτω) είναι απογοητευτικό, γιατί; Δεν εστιάζει αρκετά καλά ώστε να είναι καθαρή η εικόνα. (Έχω βγάλει τον αντάπτορα 2"->1.25" και κρατάω τη μηχανή στον αέρα)

Video5.jpg.8746a9185b942fe449bf0ee46b68dbfd.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο Μάνο!!! με στήριξη dob μια ζωή και να παιδεύεσαι θολή θα είναι!!!

Εδώ με στήριξη και πολλές φορές όταν έχει ένα ανεπαίσθητο αεράκι έχουμε κουνήματα στην εικόνα μας.

Για barlow δεν το συζητάμε ούτε κατά διάνοια.

Μπορείς μόνο να παίρνεις με φωτογραφική one shot.

Επίσης αν κατάλαβα καλά κρατάς και την Toucam με το χέρι!!! οπότε ακόμη πιο χειρότερα φίλε.

Αν θέλεις να κάνεις δουλειά αγόρασε μια γερμανική στήριξη και βάλε πάνω τον Σωλήνα σου.

Επίσης δώσε βάση στην εστίαση!!! όχι μόνο εσύ αλλά και τα άλλα παιδιά!!! εκεί είναι το μυστικό, εστιάζουμε και ξανά εστιάζουμε.

Αν φωτογραφίζουμε 1 ώρα πχ. τότε εστιάζουμε στα 45 λεπτά, σας το λέω αυτό για να καταλάβουμε πόσο σημαντική είναι η εστίαση.

 

Και τόσο που κατάφερες να πάρεις με την μέθοδο σου είσαι αστέρι.

 

Καλή συνέχεια

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή τελικά είναι θέμα παρακολούθησης ε; Επειδή κινείται γρήγορα η σελήνη φαίνεται θολή; Πάντως κινείται απίστευτα γρήγορα. Είναι ο καλύτερος εκπαιδευτικός τρόπος να δείξεις σε κάποιον την κίνηση της Γης :!: :!: :!:

 

Γιατί δεν σταματάει η Γη για λίγο να πάρουμε μερικές φωτογραφιούλες; [-(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο είπα, θα έχεις άλλα προβλήματα να λύσεις, το tracking και το focus είναι τα ποιό βασικά. Βεβαια μπορείς να τραβήξεις κατι αλλά μην ελπίζεις σε πολλά.

 

Η διαδικασία είναι : κάνω focus στον πολικό αστέρα με hartman, όσο ποιό καλό μπορώ. Παίρνω και video και κοιτάω τα frames με ζουμ, μέχρι να έχω ικανοποιητική εστίαση. Κλειδώνω την εστίαση (με την βίδα του εστιαστή) να μην μου χαλάσει. Βάζω τον σωλήνα ΑΚΙΝΗΤΟ σε σημείο από όπου θα περάσει ο στόχος μέσα από το FOV (για λίγα δευτερόλεπτα), ενώ τραβάω συνεχως video. Επαναλαμβάνω και τραβάω πολλά video. Μετά κάνω (πχ, λέμε τώρα) RGBsplit, ppmcenter, stack σε registax κλπ κλπ (εδώ υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις και να επιλέξεις). Δουλεύει καλύτερα σε Δια/Κρόνο κλπ, παρά στην Σελήνη.

Σύμφωνα με το ccdcalc έχεις 7.2χ10.6 arcmin FOV, και Image scale 0.96 arcsec/pixel. Εγώ είχα δοκιμάσει με 1/3'' CCD καί είχα 10.5Χ14 FOV και 1.38 arcsec/pix (δηλαδή 5.2Χ7 και 0.69 arcsec/pix με barlow), και μου έβγαινε η πίστη. Και το image scale είναι ιδανικό να πλησιάζει στο 2.0. Φυσικά μπορείς πάντα να δοκιμάσεις και με afocal (να η δικιά μου απόπειρα: http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=2813 )

 

Μέχρι να πετύχεις την 1η κάπως καλή φώτο θα έχεις κατεβάσει θεους και δαιμονες , και θα έχεις γίνει ειδικός στον χειρισμό του dobs :) Και μετά θα συνηδητοποιήσεις αυτό που όλοι ΜΑΣ λέγανε από την αρχή : τα dobs δεν είναι για φωτογράφηση (αλλά για κάποιους από εμάς μόνο η προσωπική εμπειρία δείνει γνώση).

 

Οπότε, και αν παραμείνεις με το μικρόβιο της φωτογράφησης, περνάς στο επόμενο στάδιο: πόσα έχω για να σκάσω μέχρι να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό εξοπλισμό - μιλάμε για ΤΗΝ μπρίζα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

roryt, πολύ καλό το αποτέλεσμα από τον Κρόνο. Έχω δοκιμάσει κι εγώ την ίδια τεχνική με την Minolta Z20 στον Δία ΑΛΛΑ επειδή δεν μπορώ να έχω χειροκίνητες ρυθμίσεις έκθεσης στο βίντεο μου έβγαινε καμμένος. Οπότε και η τελική εικόνα μου έδινε έναν κίτρινο δίσκο με κανένα ίχνος λεπτομέρειας πάνω του. Εσύ πώς το διόρθωσες αυτό; Κι εγώ προτιμώ πλανήτες παρά Σελήνη αλλά χτες η Σελήνη ήταν έξω από το παράθυρό μου οπότε γι' αυτό δοκίμασα πάνω της.

 

ΥΓ: Έχεις δοκιμάσει να παρακολουθείς με το χέρι τον πλανήτη αντί να τραβάς πολλά βίντεο με drift; Ή βγαίνει πολύ κουνημένος μετά; Α και κάτι άλλο: Στις ρυθμίσεις της philips έχει μέχρι 60fps ενώ στα χαρακτηριστικά της παντού γράφουν 90fps. Γιατί;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κάμερα είχε κάποιες (όχι πολλές) χειροκίνητες ρυθμίσεις έκθεσης. Ξέχνα την παρακολούθηση με το χέρι ; φαντάζομαι ακόμη και Orion Optics UK να είχες και πάλι κουνημένο θα σου βγει. Οσο αφορά τα 90fps πρέπει να είναι θέμα προγράμματος capture και codec που χρησιμοποιείς, αλλά δεν την έχω και δεν ξέρω σίγουρα, κάποιος άλλος θα μπορούσε να σε ενημερώσει καλύτερα σε αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με dob φωτογραφίες δεν βγαίνουν εύκολα. Οπότε βίντεο. Εδώ μπαίνει το ότι άμα έχεις το μεράκι και προσπαθείς να βγάλεις το καλύτερο με τον εξοπλισμό που έχεις κάνεις φοβερή δουλειά. roryt πολύ καλή δουλειά στον Κρόνο και φυσικά γίνεται και καλύτερα. Τελικά το ιδανικό για dob είναι μία webcam που τραβάει πολλά frames. Αλλά και με την compact μου κάτι γίνεται.

 

Σε μεγάλη μεγένθυνση η εστίαση είναι δύσκολη και είναι μικρή η απόσταση που καθαρίζει η εικόνα. Οπότε πρέπει να βρείς την κατάλληλη εστίαση. Μετά ξεκινάς να τραβάς βίντεο αφήνοντας το θέμα να περνάει μέσα απο το προσοφθάλμιο και με μία κίνηση το ξαναφέρνεις πιό πίσω, ή εφαρμόζεις το drift, απλά θέλει ομαλή κίνηση του dob. Εδώ είναι το πλεονέκτημα του βίντεο, οτι μετά πάς και διαλέγεις τα καλύτερα καρέ.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα πατέντα στον αντάπτορα που έφτιαξα για την κάμερα ώστε να μπαίνει πιο μέσα, οπότε τώρα εστιάζει. Η παρακολούθηση τελικά με το χέρι είναι εύκολη, αλλά και πάλι το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει. Αυτό είναι το καλύτερο που μπόρεσα. Δεν ξέρω, για Σελήνη είναι καλύτερο το affocal. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω σε πλανήτες...

 

ΥΓ: Α, Χρησιμοποιώ επέκταση καλωδίου USB, λέτε να μειώνεται η ποιότητα εικόνας απ' ό, τι αν ήταν μόνο το καλώδιο της κάμερας;

Video3.jpg.d0fe31673fd3bc799d66015a043b63b9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

planetman!

δες μια φωτο που εχω βγαλει

με την spc900 σε prime focus χωρις φιλτρα

δεν ειναι πολυ καλη! αλλα αμα το παλεψεις θα βγαλεις πολλα

1802380929_spccopy.jpg.d9c3829782fc5c8939c75cd338d6e839.jpg

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με την spc900 σε prime focus χωρις φιλτρα

δεν ειναι πολυ καλη! αλλα αμα το παλεψεις θα βγαλεις πολλα

 

Πέρασε την λίγο Sharpen και βελτιώνεται πολύ. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης