Jump to content

Φωτογράφηση μέσω της PHILIPS SPC900NC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

nio22, απ' ότι βλέπω οι φωτογραφίες μας κατατάσσονται στην ίδια περίπου κατηγορία ποιότητας. Πάντως δεν με ικανοποιεί το αποτέλεσμα για Σελήνη και δεν νομίζω ότι φταίει η έλλειψη Ισημερινής. Στο βίντεο που έβγαλα ήταν σταθερή η εικόνα και με περίπου 2000 frames. Απλώς δεν εστιάζει αρκετά σωστά ώστε να είναι τελείως καθαρή. Επιμένω ότι με τον συγκεκριμένο εξοπλισμό, προτιμώ την μέθοδο affocal, έχω καλύτερα αποτελέσματα. Για πλανήτες νομίζω αλλάζει το πράγμα, αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ φαίνεται και ο αυτοσχέδιος αντάπτορας που έφτιαξα. Είναι 2 κομμάτια πλαστικό κολλημένα. Το ένα είναι από κουτάκι φιλμ και το δεύτερο είναι το στόμιο ενός φυαλιδίου που χρησιμοποιούσα για υγρό φακών επαφής.

 

3.jpg.e203689cc8d1ff167da1d2d1fe3f25c8.jpg

Όλο το σύστημα πάνω στο τηλεσκόπιο

 

2.jpg.b201ea2a71a9a55d5d4fac10b740d5e1.jpg

Βιδώνει παρακαλώ πάνω στην κάμερα

 

1.jpg.c674779363dd3f64bbc405ec47980572.jpg

Ο αντάπτορας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μου πει κάποιος τι κάνω λάθος; Αυτή η καμερούλα οφείλει να έχει καλύτερες εικόνες Σελήνης ή μήπως αυτό είναι έτσι κι αλλιώς;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε τσάμπα παιδεύεσαι. Ήδη σου είπαν τι χρειάζεσαι αλλά υποψιάζομαι πως δεν έδωσες βάση.

Ας συνοψίσουμε...

Webcam και dob

Ξέχνα το... μην φερεις επιχειρήματα "έχω δει και καλες φωτο έτσι" ή "ο ταδε βγαζει ετσι" κλπ κλπ και μερικοί ανεβαίνουν στο Everest χωρίς οξυγόνο.

Αστροφωτογράγηση γενικά και dob

Πολύ περιορισμένη, σελήνη ήλιος και πλανήτες με μια ψηφιακή η ευκολότερη μέθοδος.

Όσοι θέλετε αστροφωτογραφία ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ DOB.

Αν ήδη έχετε πουλήστε το και πάρτε τηλεσκόπιο σε ισημερινή βάση (θεωρώ πως πραγματικά σας ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία).

Μέχρι πότε θα συζητάμε τα αυτονόητα;;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, προσπαθώ να καταλάβω γιατί το DOB δεν κάνει γι' αυτό που πάω να κάνω αλλά δεν καταλαβαίνω. Σημαδεύω Σελήνη και τραβάω βίντεο με 60fps. Η Σελήνη κυλάει ομαλά στην οθόνη αλλά εγώ τραβάω βίντεο. Το βίντεο αποτελείται από αυτόνομες εικόνες. Το registax διαλέγει τις καλύτερες και φτιάχνει την τελική εικόνα. Ποιό είναι το πρόβλημα;

 

Δηλαδή αν είχα οδήγηση, κάθε εικόνα του βίντεο θα ήταν καθαρότερη; Γιατί;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο κινείται η σελήνη αλλάζει και η φωτεινότητα στην εικόνα.Είναι και αυτός ένας παράγοντας. Αυτή την φωτό την έβγαλα από το power dvd ενώ έπαιζε το πρώτο βίντεο που τράβηξα. Το registax τι κάνει ακριβώς;; Χωρίζει τα frames του βίντεου;;

 

PDVD_001.JPG.9a63b57e643d7d88393dd7eb1d9dd250.JPG

Η Σελήνη με webcam μάρκας ''μέκαψες'' από 10'' dob.

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΕΡΡΕΣ, εσύ έχεις καλύτερη εικόνα με χειρότερη webcam και με μία μόνο shot από βίντεο!

 

Το registax διαλέγει όλες τις καλές φωτογραφίες και φτιάχνει το τελικό αποτέλεσμα. Αν δουλέψεις εσύ το registax, θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Οπότε κάτι κάνω λάθος, τι; Παίζει να μην φτάνουν την κάμερα οι 8 ίντσες επειδή κάνει πολύ ζουμ και δεν εστιάζει σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το registax τι κάνει ακριβώς;; Χωρίζει τα frames του βίντεου;;

 

Όχι, διαγράφεις τα "κακά" frames και κρατάς τα καλύτερα.Το Registax δεν κάνει τίποτα απο μόνο του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενας από τους λόγους που σου βγαίνουν έτσι είναι η εστίαση, είσαι φλου, δοκίμασες την Hartman ; δεν είναι υπερβολή, πρέπει να αφιερώσεις χρόνο στην εστίαση. Μετά είναι αυτό που ρώταγες από την αρχή, οι ρυθμίσεις του προγράμματος capture. Εχω και μια αμφιβολία και κατά πόσο η πατέντα σου κρατάει το CCD κάθετο, ή σου φεύγει λίγο υπό γωνία - αλλά αυτό μόνο εσύ μπορείς να το ελέγξεις. Και τέλος, το registax και γενικά όλα τα προγράμματα, έχουν τις δικιές τους τεχνικές, δεν είναι απλά του ρίχνω μέσα το βίντεο και αυτό κάνει τα ρέστα. ΨΑΞΕ ΣΤΟ FORUM και στον Ιντερνετ για να δεις τι χρησιμοποιεί ο καθένας, που και γιατί. Και κάτι άλλο, ξέρεις γιατί από την αρχή σου έλεγα ότι η μέθοδος drift δεν δουλεύει καλά στην Σελήνη ; γιατί το registax (και άλλα) δουλέυουν καλύτερα με σταθερά και κεντραρισμένα (όσο το δυνατόν) σημεία και στόχους. Εσυ εχεις ολόκληρη την Σελήνη να κάνει drift, φαντάζομαι δεν έχεις κάνει ppmcenter κλπ, οπότε.... Το stacking σου βγαίνει "κουνημένο". Και φυσικά υπάρχουν 1000 άλλοι παράγοντες (seeing, collimation, αέρας, σκόνη κλπ στο πρωτέυον ή/και στο CCD, κλπ κλπ.

 

Οσο αφορά αυτό που λέει ο Γιώργος, δεν θα είμουν τόσο δογματικός, αλλά στην ουσία έχει δίκιο: χωρίς tracking........άστα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει να μην φτάνουν την κάμερα οι 8 ίντσες επειδή κάνει πολύ ζουμ και δεν εστιάζει σωστά;

 

Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύει; Υπολογίζω χονδρικά ότι κάνει 400x.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βίντεο αποτελείται από αυτόνομες εικόνες

 

Από κουνημένες αυτόνομες εικόνες.

Πάρε ισημερινό τηλεσκόπιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από κουνημένες αυτόνομες εικόνες.

Πάρε ισημερινό τηλεσκόπιο.

 

Ομολογώ ότι με αυτή σου την πρόταση κάτι ξεκαθάρισε μέσα μου. Θέλεις να πεις ότι επειδή η Σελήνη κινείται στο πεδίο, οι εικόνες βγαίνουν κουνημένες; Όταν τραβάω βίντεο 60fps, σημαίνει ότι ο max χρόνος έκθεσης για κάθε φωτογραφία δεν μπορεί να είναι πάνω από 1/60s. Εγώ το ρυθμίζω αυτό και τον μειώνω αρκετά ώστε να μην φαίνεται καμένη. Σωστά; Και η Σελήνη δεν κινείται με ιλιγγιώδη ταχύτητα μέσα στο πεδίο μου, οπότε χρόνος μικρότερος από 1/60s δεν μου φαίνεται αρκετός για να βγει κουνημένη η φωτογραφία.

 

Και το θέμα είναι ότι και στην οθόνη δεν βλέπω καθαρή εικόνα, οπότε επιμένω ότι δεν μπορεί να εστιάσει σωστά.

 

Όσο για το ισημερινό τηλεσκόπιο, δεν νομίζω ότι θα το προτιμήσω, όχι ακόμη τουλάχιστον.

 

roryt, όσον αφορά την Hartman, νομίζω ότι έχω γενικότερο πρόβλημα εστίασης, δεν μπορώ να εστιάσω καν χονδρικά. Απ' την οθόνη, βλέπω τί γίνεται. Ο αισθητήρας πιστεύω είναι κάθετος, το registax βέβαια δεν έχω δουλέψει πολύ. Τέλοσπάντων, περιμένω και ένα laptopάκι για να έχω πιο ολοκληρωμένα αποτελέσματα.

 

ΥΓ: Υπόψιν ότι τα μέχρι τώρα αποτελέσματα είναι μέσα από παράθυρο. Λες; ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγέθυνση είναι μεγάλη και 1/60 είναι αρκετό για να μην έχεις εικόνα "κρύσταλλο".
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από κουνημένες αυτόνομες εικόνες.
Γιώργο υπερβάλεις, με 60fps όλο και κάτι βγάζεις
οπότε χρόνος μικρότερος από 1/60s δεν μου φαίνεται αρκετός για να βγει κουνημένη η φωτογραφία.
τουλαχιστον θα έπρεπε να είχες κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα
Και το θέμα είναι ότι και στην οθόνη δεν βλέπω καθαρή εικόνα' date=' οπότε επιμένω ότι [b']δεν μπορεί να εστιάσει σωστά[/b].
αυτό σου είπα και εγώ, είσαι φλου. Το ποιό πιθανόν η πατέντα να μην βάζει αρκετά μέσα το CCD, και είσαι λιιιιγο πριν την σωστή εστίαση. Για αυτό θες την Hartman, μόνο έτσι θα ξέρεις αν έχεις focus ή όχι
ΥΓ: Υπόψιν ότι τα μέχρι τώρα αποτελέσματα είναι μέσα από παράθυρο. Λες; ](*[/quote']Εεε, τι λες, δεν παίζει ρόλο ; όχι για την εστίαση, αλλά στην καθαρότητα. Δεν φωτογραφίζουν μέσα από το τζάμι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό σου είπα και εγώ, είσαι φλου. Το ποιό πιθανόν η πατέντα να μην βάζει αρκετά μέσα το CCD, και είσαι λιιιιγο πριν την σωστή εστίαση.

 

Δεν παίζει αυτό διότι η εστίαση που κάνω δεν είναι τέρμα μέσα, αν μπω λίγο πιο μέσα, αφεστιάζει πάλι. Υπάρχει χώρος...

 

Εεε, τι λες, δεν παίζει ρόλο ; όχι για την εστίαση, αλλά στην καθαρότητα. Δεν φωτογραφίζουν μέσα από το τζάμι.

 

Το ξέρω ότι παίζει ρόλο αλλά προς το παρόν δεν έχω άλλη επιλογή, δεν έχω laptop. Θα δώσω κι άλλα αποτελέσματα μόλις μου έρθει ένα. Είμαι στην αναμονή...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλήθεια, IR-CUT έβαλες ;

 

Όχι, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι κάνει αυτό; Πού θα το βρω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oλα αυτά τα CCD είναι ευαίσθητα στο υπέρυθρο, θελεις IR-CUT φίλτρο, που το βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά με είδη αστρονομίας. Ο λόγος; δες πχ στο : http://www.astro-imaging.de/astro/webcam_imaging_6.html (τα πάντα υπάρχουν στο Ιντερνετ, αρκεί να ψάχνεις)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δικαιολογείται έτσι η εικόνα με απουσία IR-CUT; Θέλω άλλα 40€ δηλαδή. :-k Θέλει και σπείρωμα η πατέντα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δικαιολογείται έτσι η εικόνα με απουσία IR-CUT; Θέλω άλλα 40€ δηλαδή. :-k Θέλει και σπείρωμα η πατέντα...
Μέσα στα άλλα, ναι, φταίει και αυτό. Οσο αφορά το σπειρωμα, γιατί δεν το αγοράζεις έτοιμο; εκτός ότι θα το βρεις σε όλα (σχεδον) τα μαγαζιά αστρονομικών ειδών, κοίτα εδώ: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330172214060&ssPageName=MERC_VIC_RCRX_Pr4_PcY_BIN_IT&refitem=330145191253&itemcount=4&refwidgetloc=closed_view_item&usedrule1=CrossSell_LogicX&refwidgettype=cross_promot_widget ($21= περίπου 15 ευρώ ΜΕ τα μεταφορικά) και εδώ: http://moggadapters.com/astro/ProductList.asp?cat=adapter (χμμ, ο Steven το έχει 20 ευρώ χωρίς μεταφορικά, τώρα με το δολάριο τόσο κάτω μονο από USA λέει να αγοράζεις)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νέα σημερινή προσπάθεια. Με τον ίδιο ταπεινό εξοπλισμό... ](*,)

 

Έφτιαξα και σπείρωμα στην πατέντα. :mrgreen: Αυτό το IR-CUT κάνει;;;;;;;;;;;;;;

Video3.jpg.1550ec10b98aaf0bb1904020aff1ef4e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανει .

Ποτε μεσα απο παραθυρο ..

Πριν ξεκινησεις τη φωτογραφιση κανιε μια ευθυγραμμιση , σιγουρεψου οτι υπαρχει θερμικη ισορροπια .

Στο registax υπαρχει η επιλογη να ακουθειται η τροχια του στοχου .Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι αν κουναω τον σωληνα με αποτομες και τυχαιες κινησεις θα εχω καλα αποτελεσματα .

Αυτη εδω της Σεληνης, ασχετως ποσο ασχημη κι εκτος εστιασης ειναι :-note http://www.samos.aegean.gr/astronomia/1000%20connect.htm

τραβηχτηκε με την EQ1 ,χωρις πολικη ευθυγραμμιση .Ειναι 26 καρε .Επειδη δε γινοταν πολικη δε μπορουσα να τραβηξω παραπανω απο 40 καρε . Απλως την ειχα αφησει να περασει μεσα απο το οπτικο πεδιο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά παιδιά χρειάζεται να έχουμε μια καλή στήριξη που να ακολουθεί 30-40 Frames δεν αρκούν για να δούμε κάτι καλύτερο.

Προσωπικά για να καταλάβετε παίζω από 1200-2500 frames ανάλογα με τον στόχο και την κατάσταση του seeing.

 

Αν μπορείτε να επιλέξετε με την διάταξη του Barlow σας το επιθυμητό f ανάλογα με την κατάσταση του seeing και αυτό είναι βασικό.

 

Δουλέψτε την κάμερα σας σε B/W mode!!! Και φυσικά με IR cut και ανάλογα αν θέλετε βάζετε και ένα red filter.

 

Δώστε βάση στην εστίαση, αν κάνετε capture πχ. 5 λεπτά δώστε χρόνο για εστίαση 15 λεπτά.

 

Παρακολουθείτε τον καιρό!!! Μην βγαίνετε νύκτες που δεν είναι καλές!!! Αλλά όταν βρείτε καλή νύκτα να παίρνετε βίντεο συνέχεια!!! Εγώ σε καλό σχετικά βράδυ παίρνω 100 βίντεο!!!

 

Βασικό μάθετε να δουλεύεται το registax!!! Όσοι ήρθαν στο workshop που είχα για την επεξεργασία ελπίζω να έμαθαν.

 

Δουλέψτε ένα βίντεο με πολλούς τρόπους μέχρι να πάρετε το καλύτερο επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Καλή συνέχεια

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, πολύ καλές οι παρατηρήσεις σου:

 

1) Πώς ξέρεις ποιες μέρες έχει καλό seeing;

2) Με barlow 2x δεν μπορώ καν να εστιάσω!

3) Κι εμένα γύρω στα 1500frames είναι το κάθε video μου, 60fps επί 20 sec περίπου.

 

ΥΓ: Θα πάρω όπου νά' ναι το IR-CUT αλλά laptop δεν βλέπω στον ορίζοντα και με ανησυχεί! #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω πλεον κατω απο 1000 δε τραβαω .

Γκαντεμια, χαλασε η webcam και δεν εχω ακομη δοκιμασιε το Ir-pass :(

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης