Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στείλω ενα σύντομο χαιρετισμό σε όλους σας και να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας. Την περασμένη εβδομάδα παρήγγειλα με την σύζηγό μου απο την Αμερική binoculars.com ενα σετ προσοφθάλμιων και φίλτρων των οποίων το συνολικό κόστος μαζί με τα ταχυδρομικά έξοδα ανήρχετω σε 143,80 USD $.

Σήμερα πριν απο λίγη ώρα δέχτηκα ενα τηλεφώνημα απο μια κυρία υπάλληλο μιας εταιρίας courier και εκτελωνισμών απο την οποία κατόπιν συνενόησης δέχτηκα το κάτοθι Email. Πείτε μου αν είμαι τρελός αλλά έγω όπως υπολόγισα μέσω του πίνακα που έχεται αναρτήσει όσον αφορά τους δασμούς και τα τέλη εκτελωνσιμού έπρεπε να πληρώσω 27 ευρώ αλλά καλούμαι να δώσω το ποσό των 145 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πείτε μου αν γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω γιατί δεν είμαι διατεθειμένος να με κλέβουν μπροστά στα μάτια μου.

Σας παραθέτω το email που δέχτηκα

``

 

 

 

 

 

 

ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΤΗΛ:210 35 43 080/ 35 43 113/35 43 094 –FAX:210 35 43 174

E-mail:apscourier@athensairport.gr

info@apscourier.gr

 

 

ΑΘΗΝΑ 24/08/07

ΠΡΟΣ Κο ΝΤΟΥΡΑ

 

Σας ενημερώνω ότι το συνολικό κόστος του εκτελωνισμού για την φορτωτική με αριθμο ,919232322772,ανερχεται στο ποσο των εκατον σαραντα πεντε ευρω (145,00) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ, εξόδων τελωνείυ, με παράδοση στην διεύθυνσή σας. Το ποσό θα πρέπει να κατατεθεί σε έναν από τους πιο κάτω λογαριασμούς τραπεζών.

 

α) ALPHA BANK Nο. 208002310001747 ΙΒΑΝ GR7401402080208002310001747

β) EUROBANK Nο.00260040650101461434. « GR0702600400000650101461434

γ) ΠΕΙΡΑΙΩΣ Νο. 5062031550266. « GR6401720620005062031550266

δ) ΕΘΝΙΚΗ Νο. 67774507536 « GR7101106770000067774507536

 

Η αναγραφή του ονόματος του καταθέτη στη θέση (αιτιολογίας) είναι απαραίτητη

 

Επίσης , απαραίτητα είναι , εξουσιοδότηση με τα φορολογικά σας στοιχεία (ΑΦΜ-ΔΟΥ) ακολουθεί σχετικό έντυπο

 

Για περισσότερες πληροφορίες καλέστε στα ανωτέρω τηλέφωνα ,ώρες 09,30 εώς 16.30

 

Τα φορτωτικά έγγραφα της αποστολής θα παραμείνουν στα γραφεία μας για 3 εργάσιμες ημέρες , κατόπιν θα επιστραφούν στην FEDEX COURIER

 

Με εκτίμηση

Για την Α.P.S

Γ.ΔΙΑΜΑΝΤΟΥΛΗ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πας να κάνεις μόνο σου τον εκτελωνισμό.

Θα χρειαστείς 2 ώρες στο Eλ. Βενιζελ. και μπόλικη υπομονή.

Στην χειρότερη περίπτωση θα σου κοστίσει συνολικά 60 - 70€ αν όντως ο δασμός ειναι 27€ που λες. Τα υπόλοιπα έξοδα ειναι για την αποθήκευση και τα έξοδα φακέλου.

 

Αν αφήσεις να στο εκτελωνίσουν αυτοί στα 145 ευρω εκτος απο τον δασμό εχεις πάλι εξοδα φακέλου, έξοδα αποθήκης, έξοδα αποστολης σε σένα και φυσικά τον ακριβοπληρωμένο κόπο τους.

 

αν λοιπον μπορεις να πάς κάντο. η διαδικασία ειναι εύκολη εδώ είμαστε και εμείς να σου πούμε 2 πράγματα.

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε,

 

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές στο forum για τις μεγάλες προμήθειες των courrier. Τα πράγματα έχουν ως εξής. Η τιμή που σου είπαν περιλαμβάνουν κάποιους φόρους + την αμοιβή του εκτελωνιστή. Αν εκτελωνίσεις μόνος σου το δέμα στο αεροδρόμιο θα πληρώσεις μόνο τους φόρους και θα γλιτώσεις την προμήθεια του courrier που είναι και το μεγαλύτρερο τμήμα του ποσού αυτού. Ζήτα αναλυτική κατάσταση τελών γιατί πάνε να σε κοροϊδέψουν και πήγαινε να το εκτελωνίσεις μόνος σου!

 

Επίσης διάβασε αυτό:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=5482

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν επιστρέψω το δέμα στον πωλητή και πληρώνοντάς του τα μεταφορικά και του ζητήσω να μου ξαναστείλει το δέμα αναγράφοντας οτι πρόκειται για δώρο υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω εκ νέου πρόβλημα ή δεν έχουν δικαίωμα στα δώρα να κάνουν κάτι ανάλογο?

Τα ρωτάω αυτά γιατί συστηχώς τη Κυριακή τελειώνει η άδεια μου και είναι σχεδόν αδύνατο να μπορέσω να έρθω στην Αθήνα για τη δουλεία αυτή αλλά απο την άλλη με ενοχλεί υπερβολικά να πληρώσω 145 ευρώ για κάτι που αξιά του είναι μικρότερη των 90 (99 USD).

Τι να πω μάλλον είμαστε δέσμιοι συμφερόντων και ειδικά τώρα που έρχονται εκλογές πρέπει κάποιος να πληρώσει τις αφίσες και τα κεράσματα. Τι να πει κανείς. Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια , έχω στείλει mail ζητώντας αναλυτικά τις χρεώσεις του εκτελωνισμού αλλά ακόμα δεν έλαβα απάντηση.

Ελπίζω να βρω μια λύση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να είναι τα πάντα νόμιμα θα πρέπει να αναγράφει ο πωλητής την πραγματική αξία του αγαθού. Αν δηλώσει την αξία, ακόμα και αν γράφει δώρο μπορεί να το φορολογήσουν αν θέλουν.

 

Το θέμα είναι αν κάτι αυξάνει την πιθανότητα να περάσει απαρατήρητο ή όχι. Ομως σε γενικές γραμμές τα σοβαρά καταστήματα του εξωτερικού δηλώνουν αληθή στοιχεία. Από ιδιώτες μπορείς να ζητήσεις να δηλώσουν ό,τι θέλεις.

 

Διάβασε προσεκτικά τη συζήτηση που σου έστειλα παραπάνω για τρόπους αποστολής και το πως επηρεάζουν τον εκτελωνισμό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε με το Σ.Ο.Σ.,

 

Εχω εμπειρια με τον συγκεκριμενο κουριερ και εκτελωνιστη. Τα εξοδα/προμηθειες του ειναι η εξης (και παρολο που ΔΕΝ σου τεκμηριαζουν τι ειναι φοροι, τι ειναι δασμοι και τι ειναι προμηθειες):

 

(1) Πρακοτορειακα .... 29.75 ευρω

(2) Επαγγελματικες Δαπανες .... 24.00 ευρω

(3) Προληπτικη - Ενσημα .... 20.00 ευρω

(4) Αμοιβη γραφειου .... 25.00 (+4.75 ΦΠΑ)

 

Συνολο = 29.75 + 24.00 + 20.00 + 25.00 + 4.75 = 113.30 ευρω

 

Παρε την διαφορα απο το ποσο που σου ειχαν αναφερει ("προσφορα") και θα βρεις τους πραγματικους δασμους και φορους .... δηλαδη γυρω στα 32 ευρω.

 

Για μικρα δεματα, ΠΑΝΤΑ αξιζει τον κοπο να επενδυσουμε ΔΥΟ ωρες στο αεροδρομιο ωστε να κανουμε εμεις τον εκτελωνισμο. Για ακριβα δεματα, αξιζει να προχωρησεις με τον συγκεκριμενο κυριο.

 

Αν μπορεις να με ενημερωσεις τα εξοδα αποστολης, θα σε ενημερωσω με απολυτη ακριβεια τους δασμους και φορους.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Γραφεις οτι ΟΛΑ τα εξοδα μαζι με τα ταχυδρομικα ειναι 143.80$.

 

Λοιπον εχουμε και λεμε ....

 

(1) 143.80$ = 105.52 ευρω (1 ΕΥΡ = 1.3628$ ... πηγη: http://www.bloomberg.com/index.html?Intro=intro3)

 

(2) φοροι και δασμοι ....

 

Α00 = 105.52 x 0.042 = 4.43

402 = 105.52 x 0.005 = 0.53

400 = 105.52 x 0.0015 = 0.16

B00 = (105.52 + 4.43 + 0.53 + 0.16) x 0.19 = 26.14

 

(3) ενδιαμεσα εγγραφα = 2.00 + 3.57 + 10.72 = 18.29

 

(4) ενδιαμεσο συνολο #1 = 26.14 + 18.29 = 44.43 ευρω

 

(5) ενδιαμεσο συνολο #2 = 103.30 ευρω

 

(6) συνολο πληρωτεο = 44.43 + 103.30 = 147.74 ευρω

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη και πάλι αλλά αν πάω μόσος μου να κάνω τη διαδικασία πόσο θα πληρώσω αν είναι να γλυτώσω μόνο την αμοιβή του πρακτορείου δεν αξίζει , αλλά αν μπορείς κάνε μου μια επεξήγηση γιατί δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε φιλε , πριν κανα μηνα την πατησα κι εγω. Μιλαμε φυσικα για την FEDEX. Τελικα τα πληρωσα γιατι δεν ειχα χρονο να παω ο ιδιος αλλα απο δω κ περα προσοχη στις παραγγελιες απο το εξωτερικο. Ο Αντωνης τα γραφει αναλυτικοτατα!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολο το θεμα ειναι τα 103.30 ευρω που θα κερδισεις αν πας εσυ για εκτελωνισμο η που θα πληρωσεις αν προχωρησει ο συγκεκριμενος κυριος εκ μερους σου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Μιλαμε για 44.43 ευρω εναντι 147.73 ευρω ....

 

44.43 λίγα μου φαίνονται.

 

Ειναι υπολογισμένη και η φύλαξη στην αποθήκη?

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Μιλαμε για 44.43 ευρω εναντι 147.73 ευρω ....

 

44.43 λίγα μου φαίνονται.

Ειναι μια ιδεα υπερβολικα. Πριν την αλλαγη στα ΕΛ.ΤΑ/USPS, μιλαγαμε για 25% στο συνολο δηλωμενης αξιας συν μεταφορικα.

 

Ειναι υπολογισμένη και η φύλαξη στην αποθήκη?

Αποθηκη ΔΕΝ ειναι θεμα ... εκτος φανταζομαι αν παρουσιαστεις μετα απο μερικους μηνες και ηδη δεν το εχουν στειλει πισω στον αποστολεα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αποθήκευση δε γίνεται στις μεταφορικές εταιρίες αλλα σε άλλες οπως η goldair και χρεώνουν κανονικά. η goldair για 2-3 μέρες με είχε χρεώσει 25€ και πάντα θυμάμαι να πλήρωνα την αποθήκευση απο την 1η μέρα.

Δε ξέρω αν έχει αλλάξη η πολιτική γενικότερα επ'αυτου όμως μιας και παει καιρός (ευτυχως) απο την τελευταια φορα που πήγα για τέτοια δουλεια στο Ελ. Βενιζελ.

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς αν και έχουν περάσει τόσες ώρες δεν μου έχουν απαντήσει απο την

εταιρία courier σχετικά με την ανάλυση των χρεώσεων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... δεν μου έχουν απαντήσει απο την

εταιρία courier σχετικά με την ανάλυση των χρεώσεων.

:mrgreen: [-X :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας έχω ζαλίσει σήμερα αλλά όταν δεν ξέρεις αυτά παθαίνεις. Μόλις ελαβα

το κατωτέρω αλλά και πάλι δεν γνωρίζω τι θα πληρώσω αν κάνω μόνος μου τη δουλειά ????

 

 

ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΙ- ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ

ΜΑΥΡΙΚΕΖΑΣ 23 ΚΑΛΥΒΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ ΤΚ.19 010

ΑΦΜ:022851548-ΔΟΥ: ΚΟΡΩΠΙΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΑ ΑΕΡ/ΝΑ ΣΠΑΤΩΝ ΚΤΙΡΙΟ 15 Α

ΤΗΛ.210-3543 079,3543 080,3543 094,3543 113

FAX:210-3543 174 E-mail : apscourier@athensairport.gr

 

 

 

 

 

 

ΑΘΗΝΑ 24/08/07

 

ΠΡΟΣ Κο ΔΟΥΡΑ

 

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας σας αποστέλλω την ανάλυση των εξόδων του εκτελωνισμού.

 

 

 

ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ: 9192 3232 2772

`

ΑΡ.ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΠΟΣΟ

Φ.Π.Α. –ΔΑΣΜΟΙ 28,00

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ ΕΞΟΔΑ(ΔΕΤΕ-ΕΕΠΑ) 20,00

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 20,00

ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ 30,00

ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ – ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΟΡΤΙΟΥ 23,00

ΑΜΟΙΒΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 24,00

 

 

ΣΥΝΟΛΟ 145,00

 

*Τα παραπάνω ποσά συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. και δεν είναι ακριβή πριν την έκδοση των αντίστοιχων παραστατικών από τις τελωνειακές αρχές.

 

 

Εφόσον θέλετε να προχωρήσουμε στην παραλαβή, το συνολικό ποσό του εκτελωνισμού θα πρέπει να κατατεθεί σε τράπεζα ΠΕΙΡΑΙΩΣ Αρ.Λογαριασμού 5062031550266 ή τράπεζα EUROBANK Αρ. Λογαριασμού 00260040650101461434,ALPHA Αρ.Λογαριασμου 208002310001747. Επίσης θα πρέπει να επιστραφεί η εξουσιοδότηση που ακολουθεί υπογεγραμμένη και με τα στοιχεία της εταιρείας σας.

 

Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στα παραπάνω τηλέφωνα, ώρες λειτουργίας 09:00 ως 16:00.

 

Η αποστολή σας θα παραμείνει στα γραφεία μας για τρεις (3) εργάσιμες ημέρες. Στη συνέχεια η αποστολή επιστρέφει στα γραφεία της FEDEX.

 

 

Με εκτίμηση,

 

Χ.ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω το κιαλι που πηρα πριν 3 χρονια απο την binoculars.com το πηρα 380 ευρω και ενας κυριος σαν κι αυτον μου πηρε αλλα 250-300 νομιζω για να το εκτελωνισει και ετσι το πληρωσα για Γαλλο προξενο. Τι να πεις και εγω να σου πω την αληθεια οταν το ακουσα τα παιξα...

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας έχω ζαλίσει σήμερα αλλά όταν δεν ξέρεις αυτά παθαίνεις. Μόλις ελαβα

το κατωτέρω αλλά και πάλι δεν γνωρίζω τι θα πληρώσω αν κάνω μόνος μου τη δουλειά ????

Καθολου ... ετσι ολοι μαθαινουμε!

 

ΓΙΑ ΦΟΡΤΩΤΙΚΗ: 9192 3232 2772

`

ΑΡ.ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΠΟΣΟ

Φ.Π.Α. –ΔΑΣΜΟΙ 28,00

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ ΕΞΟΔΑ(ΔΕΤΕ-ΕΕΠΑ) 20,00

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 20,00

ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ 30,00

ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ – ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΟΡΤΙΟΥ 23,00

ΑΜΟΙΒΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 24,00

 

 

ΣΥΝΟΛΟ 145,00

 

*Τα παραπάνω ποσά συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. και δεν είναι ακριβή πριν την έκδοση των αντίστοιχων παραστατικών από τις τελωνειακές αρχές.

Βλεπε αυτα που εχω τονισει ποιο πανω και μετα ριξε μια ματια στο (2) και (3) νωριτερα οπου σου τεκμηριαζω (εγω) τα εξοδα σου.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδή μίλησα και τηλεφωνικά μαζί τους αυτά τα έξοδα "έκδοση διατακτικής" καθώς και κάτι παραμύθια για τον εκτελωνιστή δηλαδή 30 και 25 ευρώ αντιστοίχως δεν ισχύουν???, γιατί εκείνοι μου είπαν πως και μόνος μου να πάω θα τα πληρώσω αυτά συν τους δασμούς συν την αποθήκη.

Ίσως τελικά να σας κουράσω γαμώτο αλλά είναι πολύ δύσκολο να έρθω Αθήνα όπως έχει η κατάσταση και γι'αυτό θα εξουσιοδοτήσω κάποιον ώστε να κάνει αυτή τη δουλειά για εμένα, πριν όμως θέλω να είμαι σίγουρος πως δε θα ταλαιπωρήσω κάποιον άδικα γιατί αν πράγματι είναι να πληρώσω το πολύ 50 ευρώ δεν το συζητάμε αν όμως είναι να γλυτώσω μόνο τη δουλειά του μεσάζωντα 25 ευρώ δεν αξίζει...

Πάντως είναι τραγικό ένας κρατικός διεθνής αερολιμένας να αναθέτει στον κάθε τυχάρπαστο να κάνει μια δουλειά δίχως να τον ελέγχει, γιατί απ'οτι κατάλαβα ότι θέλουν ζητάνε. Είμαι απογοητευμένος πάντως και κρίμα που παρήγγειλα απο εξωτερικό και όχι απο το πλανητάριο, η μέχρι σήμερα συνεργασία μου μαζί τους ήταν υποδειγματική είναι επαγγελματίες και πρόθυμοι να βοηθήσουν αλλά δυστυχώς είδα το τυρί αλλά δεν ήξερα για τη φάκα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην με παρεξηγησεις αλλα ρωταμε πρωτα και μετα προχωραμε. Καλα εκανες να ρωτησεις σχετικα με τον εκτελωνισμο αλλα ολα αυτα επρεπε να τα κανεις ΠΡΙΝ παραγγηλεις και οχι μετα την παραγγελια και αφιξη αλλα πριν τον εκτελωνισμο. :wink:

 

Τωρα με τα "σπασμενα", θα σου προτεινα να το εκτελωνησεις εσυ (η καποιος φιλος/γνωστος) .... και δεκα ευρω να κερδισεις, παλι αξιζει (θεμα αρχων!).

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είναι τραγικό ένας κρατικός διεθνής αερολιμένας να αναθέτει στον κάθε τυχάρπαστο να κάνει μια δουλειά δίχως να τον ελέγχει, γιατί απ'οτι κατάλαβα ότι θέλουν ζητάνε.

Η πηγη του προβληματος ειναι η Αμερικη και ποιο συγκεκριμενα το ταχυδρομειο τους και η νεα συμφωνια με την FedEx. Ετσι ηταν περιπου πριν τρια με τεσσερα χρονια οπου παλι ειχαν συμφωνια με την FedEx και η οποια δεν ανανεωθηκε (για καποιο λογο). Ας ευχομαστε και παλι να μην υπαρχει ανανεωση οταν ερθει η ωρα η καλη. [-o<

 

Με τα ΕΛ.ΤΑ, υπηρχε ενα παγιο των πεντε ευρω ... ΤΙΠΟΤΑ αλλο η επιπλεον.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον. Συμφωνώ και εγώ πως οτι κερδίσω καλό θα είναι έτσι όπως έγινε το πράγμα, δυστυχώς βιάστηκα και το ξέρω αλλά πλέον το έμαθα το μάθημά μου. Να είστε καλά και πάλι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου φίλοι καλή σας μέρα και πάλι απο την καμμένη πλέον Εύβοια.

Μόλις εχθές παρέλαβα το προαναφερόμενο σετ φίλτρων και προσοφθάμιων αφού πρώτα πλήρωσα τα 145 ευρώ μιας και τα γεγονότα των ημερών απαγόρευαν κάθε απομάκρυνσή μου απο την περιοχή.

Αφού έλαβα το δέμα έψαξα ενδελεχώς να βρω την απόδειξη του καταστήματος καθώς επίσης και απόδειξη απο την εταιρία που καρπώθηκε τα 145 ευρώ αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Έχω λοιπόν το εξής ερώτημα:

Οι εν λόγο κύριοι (εταιρία εκτελωνισμού) είναι τόσο έξυπνοι που δεν αποδίδουν ΦΠΑ σε κανέναν, και δεν δίνουν απόδειξη για τις υπηρεσίες που προσφέρουν?

Που προξενεί τεράστια εντύπωση το γεγονός οτι χρέωσαν ένα σύνολο φόρων δασμών και διάφορα τέτοια χωρίς να γνωρίζουν καν πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο κιβώτιο μιας και, τουλάχιστον εγω δεν βρήκα απόδειξη απο το κατάστημα της Αμερικής.

Δε ξέρω πάντως είμαι πολύ απογοητευμένος απο την πρώτη μου τηλεσκοπική υπερατλαντική αγορά.

Να σημειωθεί οτι στο παρελθόν έχω κάνει αρκετές αγορές, κυρίως βιβλία, απο την Αμερική αλλά ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και αυτό είναι ενας παράγοντας που δεν ήμουν καθόλου καχύποπτος.

Εν πάση περιπτώση μπορεί να πλήρωσα ενα κάρο λεφτά τουλάχιστον αποζημιώθηκα στη θέα της σελήνης.

Να είστε καλά καλή σας μέρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την αξία του δέματος θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει κολλημένο ένα χρωματιστό χαρτάκι πάνω του όπου ο αποστολέας θα είχε δηλώσει την αξία του και το ακριβές περιεχόμενο. Με βάση αυτό γίνεται συνήθως η φορολόγηση. Υπάρχει αυτό;

 

Επιπλέον, θα έπρεπε να έχεις μια μεγάλη σελίδα με το έγγραφο του τελωνείου και την αναλυτική εξήγηση των φόρων. Υπάρχει;

 

Επιπλέον την απόδειξη από των εκτελωνιστή για τις υπηρεσίες όπως σωστά λες. (όπως είπες δεν υπάρχει).

 

Εφόσον δεν υπάρχει και το έγγραφο του τελωνείου είναι μεγάλη η πιθανότητα ακόμα και να σε κορόιδεψαν κανονικά (πέρα από τη δεδομένη αρπαχτή που γίνεται ούτως ή άλλως). Αν απλά λείπει η απόδειξη, απλά κάποιοι υπέκλεψαν ΦΠΑ και θα γλιτώσουν και από φορολογητέο εισόδημα εις βάρος σου και εκμεταλλευόμενοι την απόσταση...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης