Jump to content

αγορα dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες

θελω να αγορασω ψηφιακη dslr

και εχω βαλει στο ματι δυο μοντελα

canon eos400d

pentax k10d

 

ποια ειναι η γνωμη σας

αν μπορειτε ψαχτε το λιγο και απαντηστε μου βαθυστοχαστα

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και η Pentax 10D είναι ανώτερο μοντέλλο από την ΕΟS 400D.

((εκτός και αν εννοούσες την Pentax K100D)).

 

Στο λέω επειδή τόσο η ΕOS 400D-EOS350D ..όσο και η Pentax K100D είναι στα entry-level μοντέλλα.

Ενώ η Pentax K10D είναι στην μεσαία κατηγορία.

 

Στην γκάμα φακών εντάξει η Canon έχει μεγαλύτερη σειρά φακών... αλλά

η Pentax παίρνει επιπλέον και τους φακούς που είχε για τις παλιές αναλογικές SLR γιατί διατήρησε το ίδιο mount.

Eπειδή για αστροφωτογραφία μάλλον θα την θες.... όσο και η Canon όσο και η Pentax....

...παίρνουν την τεράστια γκάμα Μ42 screw mount παλιών φακών με κατάλληλο μεταλλικό ανάπτορα χωρίς οπτικό στοιχείο.

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ποιο πολυ με ενδιαφερει η κ10d

σας ραταω γιατι οι ποιο πολυ απο εσας εχεται

dslr και μπορειτε να μου πειτε τα +/-

θελω να την αγορασω και αστροφωτογραφια και

για εργασιακους λογους!

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή, όμως, άλλοι από εμάς έχουν κάνει κόμμα Canon, άλλοι Nikon, άλλοι Zenit κ.τ.λ. Επισκέψου http://www.emarket.gr/ στα φωτογραφικά και σύγκρινε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροφωτογραφία, δεν μπορώ να σου απαντήσω φίλε μου. Έχω διαβάσει, αλλά δεν δοκιμάσει. Μπορώ να σου πώ όμως ότι από τα χαρακτηριστικά τους, είναι σχεδόν ίδιες σε ότι αφορά θόρυβο/μεγάλες εκθέσεις.

 

Από την άλλη, καθώς λες για επαγγελματική χρήση, σε προτρέπω να πάρεις μία φωτογραφική από τις 2 μεγάλες εταιρείες. Canon ή Nikon. Ο λόγος είναι ο εξής. Όταν αγοράζεις (D)SLR, αγοράζεις ολόκληρο το σύστημα. Δεν πήρες μόνο το σώμα και τελείωσες. Σε λίγο μπορεί να ψάχνεις για φακούς, φλας κλπ. Οι 2 αυτές εταιρείες έχουν την μεγαλύτερη γκάμα. Επίσης, μπορείς να βρεις και να πουλήσεις πιο εύκολα στα μεταχειρισμένα φακούς, αξεσουάρ κλπ. Μπορώ να σου πω ότι το Canon Professional Service είναι πραγματικό εργαλείο για τους επαγγελματίες φωτογράφους. Ξέρω φωτογράφου που του χάλασε φακός ενώ ήταν στο εξωτερικό, σχεδόν στην έρημο, και του έφεραν φακό αντικατάστασης μέσα στην ημέρα. Δεν ξέρω βέβαια όταν λες για "επαγγελματικούς σκοπούς" τι εννοείς, απλά να ξέρεις ότι αυτές οι 2 είναι οι πιο δυνατές στον χώρο. Όπως και η κοινότητα χρηστών τριγύρω τους.Ακόμα και για αστροφωτογραφία, πιο εύκολα θα βρεις σελίδες με το πως να πειράξεις την φωτογραφική σου (αφαίρεση φίλτρου κλπ). Είναι μεγαλύτερη η βάση χρηστών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης