Jump to content

10 Σεπτ 2007 Επιπρόσθηση Zelinda - Κεντρική Ελλάδα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια τέτοια περιγραφή περιμέναμε!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Ηταν σαν να ήμουν μαζί σας.

Παντα τέτοιες συγκινήσεις και επιτυχίες.

Μπράβο σας!!!

 

Υ.Γ. Περιμένουμε αναλυτικότερη περιγραφή στην Πάτρα. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σας το πω αν και ντρεπομαι λιγο γιατι ενω εκανα προετοιμασια μερες για το φαινομενο και αφου στηθηκα και περιμενα μηπως και δω κατι δεν τα καταφερα, βεβαια υπαρχη μια καλη δικαιολογια οτι ηξερα απο πριν οτι με το κιαλι(25-65Χ70) που εχω δεν εχω και πολλες ελπιδες (μαλλον ελαχιστες)αλλα παρ' ολα αυτα προσπαθησα μηπως και μπορεσω. Η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα που δεν ειδα εστω και κατι απο αποκρυψη αλλα στην παρουσα φαση που βρησκομαι και με τις δυνατοτητες που εχω για μενα σημασια εχει το ταξιδι και οχι ο προορισμος.

 

(Ευχαριστω Βαγγελη για τις πολυ καλες πληροφοριες που μου εδωσαν την δυνατοτητα να δοκιμασω κατι τοσο προχωρημενο για το δικα μου στανταρ.)

 

maybe next time... :D

 

Φιλικα Δημήτρης Τσιάμης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρηκα πού ήταν όλα καλά καί τό ευχαριστηθήκατε .Μπράβο παιδιά,Βαγγέλη,Κυριακή,Δημήτρη.Σάς εύχωμαι καί σέ άλλα τέτοια.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο βρε παιδιά, πολύ χαίρομαι για τη νέα επιτυχημένη προσπάθεια! Πραγματικά αξίζουν πολλά μπράβο στον Βαγγέλη τη Κυριακή και τον Δημήτρη για την υπομονή, επιμονή και τα ταξίδια που έχουν κάνει! Όσο για την ανταπόκριση ήταν λες και ήμασταν εκεί μεταφέρατε άψογα το κλίμα, την ένταση και τη χαρά. Ζήλεψα, θέλω και εγώ να δω μια απόκρυψη..δυστυχώς τώρα με το Συνέδριο και την εξεταστική δεν υπάρχει χρόνος! Βαγγέλη θα με πάρεις κοντά καμιά φορά? 8-[

 

Άντε πάντα τέτοια! :cheesy: =D>

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη,γιατί εκείνος μου έμαθε να παρατηρώ και να μετράω (με τα μέσα που διαθέτω) τις αποκρύψεις,εκείνος ήταν ο πρώτος που προσφέρθηκε να μου μάθει τα πρώτα βήματα στο θαυμάσιο αυτό χόμπυ,χωρίς φυσικά να εξαιρέσω και όλους τους άλλους δασκάλους μου!

 

Βαγγέλη, Κυριακή σας ευχαριστώ για όλα και συνεχίζουμε!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

Εύχομαι και εσυ με τη σειρά σου να μυήσεις νέους στο θαυμάσιο χώρο της αστρονομίας! Το χόμπυ είναι μεταδοτικό -)

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν αρκετα ευκολος ο εντοπισμος του με τα τηλεσκοπια? Τι mag ηταν το φαινομενο?

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

lunar, για τον εντοπισμό έγραψε πιο πάνω ο Δημήτρης.

Και πιο συγκεκριμένα:

 

Κurus Alepohorius έγραψε :"Χθες είδαμε το αστέρι από Κιθαιρώνα. Παιδιά,είναι πραγματικά πανεύκολος

ο εντοπισμός του. Ήταν ο πιο εύκολος εντοπισμός αστεριού υπό απόκρυψη που έχω δει μέχρι τώρα."

 

Για το mag το ανέφερε στην πρώτη σελίδα ο Βαγγέλης.

"Ο αστέρας είναι Vmag 9.4 και θα βρίσκεται πολύ ψηλά νότια, σε ύψος 59 μοιρών, στο Ιππάριο."

 

Νομίζω πως το μικρόβιο τής απόκρυψης που έσπειρε ο Βαγγέλης, θα "μολύνει" πολλούς αστροπαρατηρητές.

Ένα μεγάλο μπράβο στην Sunday και τον Βαγγέλη που έδειξαν τόση υπομονή και επιμονή μέχρι να τα

καταφέρουν.

Δύο ακόμα μπράβο στον Στέφανο και τον Δημήτρη... και τέλος...

10 σούπερ ντούπερ μπράβο στους Σέρβους γείτονες που ανέχτηκαν τη διάλεξη του Σοφολόγη ! :mrgreen: :P :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συγχαρητήρια για την παρατήρηση.

Δημήτρη συγχαρητήρια και για την περιγραφή

 

Θέλω να ευχαριστήσω τον Βαγγέλη,γιατί εκείνος μου έμαθε να παρατηρώ και να μετράω (με τα μέσα που διαθέτω) τις αποκρύψεις,εκείνος ήταν ο πρώτος που προσφέρθηκε να μου μάθει τα πρώτα βήματα στο θαυμάσιο αυτό χόμπυ,χωρίς φυσικά να εξαιρέσω και όλους τους άλλους δασκάλους μου!

 

Βαγγέλη, Κυριακή σας ευχαριστώ για όλα και συνεχίζουμε!

 

Γιατί μου θυμίζει λίγο απονομή OSCAR : :cheesy: :cheesy:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι τετοιες επιτυχιες αποδεικνυουν οτι η ερασιτεχνικη αστρονομια στην Ελλαδα εχει δυνατοτητες,και κυριως οτι μπορει να υπαρξει ομαδικη εργασια με αποτελεσματα.Ετσι καταρριπτεται ο μυθος της μοναχικης αστρονομιας.Επειδη ξερω τα παιδια αυτα αρκετα καλα,νομιζω οτι αποτελουν προτυπο συνεργασιας.Χαιρομαι που ειμαι μαζι τους στην ΕΑΕ και στο astrovox.

Βλεποντας την κινηση ενος αστεροειδη με το τηλεσκοπιο μπορει κανεις να εχει πιο ολοκληρωμενη εικονα για το διαστημα. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σας το πω αν και ντρεπομαι

 

Εγώ θα έπρεπε να ντρέπομαι γιατί εντάξει ήξερα ότι είχα λιγες πιθανότητες να δω αλλά βαρέθηκα να ψάξω το αστέρι....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε,κατά την διάρκεια της απόκρυψης,μήπως είδες 2 πολύ αμυδρά φωτεινά σημεία στη θέση που βρισκόταν το αστέρι που αποκρύφθηκε;

 

Λίγα λεπτά πριν την απόκρυψη,ο Zelinda δε φαινόταν,επειδή καλύφτηκε από την άλω του αστεριού.Οπότε κατά την απόκρυψη,το 1 από τα 2 σημεία,σίγουρα ήταν ο Zelinda!

 

Το άλλο σημείο πιστεύω πως ήταν ένα αστεράκι που βρίσκεται πολύ κοντά στο αστέρι που αποκρύφθηκε και πως εμφανίστηκε κατά την απόκρυψη!!!

 

Τα είδες;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι βλέπω πάντως Δημήτρη στην υπογραφή σου προστίθενται συνεχώς "κατορθώματα"..! ;) Εύχομαι κάποια στιγμή να έχουμε "πρόβλημα" όταν ποστάρεις!! :D

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ'οτι βλέπω πάντως Δημήτρη στην υπογραφή σου προστίθενται συνεχώς "κατορθώματα"..! ;) Εύχομαι κάποια στιγμή να έχουμε "πρόβλημα" όταν ποστάρεις!! :D

 

:lol: Βαγγέλη,είναι ένα πλανητικό,ένας γαλαξίας και ένας αστεροειδής. Νομίζω ότι δε χρειάζεται να βάλω άλλα.Είναι αντικείμενα που με έχουν χαροποιήσει πολύ και είναι ο λόγος που τα έβαλα! Στο γραφείο στη δουλειά έχω γεμίσει τον πίνακα που έχω για χαρτιά με αστρονομικές φωτογραφίες και φυσικά δεν τις αγγίζει κανείς!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αστεράκι TYC 0539-00499-1 έσβησε απότομα στις 23:51:10 περίπου* και επανεμφανίστηκε απότομα μετά από 10 περίπου* δευτερόλεπτα.

 

Το χρονόμετρο έδειξε: Έναρξη φαινομένου 21,64 δευτερόλεπτα μετά την καθορισμένη ώρα UT. Λήξη φαινομένου 31,45 δευτερόλεπτα από την έναρξη.Δηλαδή διάρκεια περίπου 10 δεύτερα!!!

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα καλά σας λόγια.

 

Στέφανε και Δημήτρη κάνατε και οι δύο πολύ καλές μετρήσεις!

 

Αν πάρουμε σα μέτρο σύγκρισης το δικό μου GPS (Astronik GPS Time-Inserter (TIM-10) & Garmin GPS 18-LVC OEM Timing System), από τη δική μας θέση έχουμε τα εξής:

 

LONgitude: 22 DEG 22.9121 MIN EAST

LATitude: 38 DEG 57.0277 MIN NORTH

 

START 20:51:21.112 UT

END 20:51:31.352 UT

Duration: 10.240 seconds

 

O Δημήτρης χρησιμοποίησε χρονόμετρο χειρός, και έπεσε έξω μόνο κατά:

START +0.53 sec και END + 0.1 sec! Βρήκες το χρόνο λήξης του φαινομένου με εξαιρετική ακρίβεια! Ως προς το χρόνο έναρξης, το +0.53 sec είναι οριακά μέσα στό αποδεκτό περιθώριο λάθους για χρήση χρονομέτρου.

Η απόκλιση αυτή οφείλεται στο ότι δε συνυπολόγισες στην αναφορά σου το λεγόμενο "reaction time" για δύο γεγονότα: 1ον τη στιγμή πού έκανες κλικ για να συγχρονίσεις το χρονόμετρό σου με τον ήχο του ρολογιού ακριβείας, και 2ον τη στιγμή πού έκανες κλικ για να καταγράψεις την έναρξη.

Βέβαια είναι λίγο σύνθετο το θέμα γιατι το ένα μπορεί να είναι + ή - καθώς έχει σχέση με την αίσθηση του ρυθμού των δευτερολέπτων που έχεις όταν κάνεις το συγχρονισμό, ενώ το 2 είναι πάντα +, καθώς αφορά την ταχύτητα αντανακλαστικών από τη στιγμή που το μάτι δεί το σήμα έως το δάχτυλό μας να πατήσει κάποιο πλήκτρο και θεωρητικά μεν δε μπορεί να είναι ποτέ κάτω από 0.12 sec, αλλά συνήθως για έναν παρατηρητή με τα δικά σου γρήγορα αντανακλαστικά, είναι 0.3 - 0.35 sec (αυτή είναι η βέλτιστη αντίδραση, η διαπιστωμένη στην πράξη στο θέμα των αποκρύψεων).

Πάντως η αξιοπιστία της μέτρησής σου είναι δεδομένη, Δημήτρη!!!

 

Στέφανε, βρήκες με πολύ καλή ακρίβεια τη διάρκεια. Ως προς το χρόνο έναρξης, στη Σκιάθο πρέπει να ήταν έπεσες έξω περίπου ένα ή δύο δευτερόλεπτα, γιατί με μια πρόχειρη εκτίμηση το βάζω γύρω στις 20:51:11 UT με 20:51:12 UT για Σκιάθο. Βέβαια αυτό οφείλεται σε αστάθμητους παράγοντες που δυσχέραναν την παρατήρηση.

 

Δημήτρη και Στέφανε, θα έλεγα να προχωρήσουμε σωστά και στη συνέχεια:

Το επόμενο βήμα λοιπόν είναι να στείλετε ένα e-mail στην planoccult@AULA.COM με συμπληρωμένη τη φόρμα http://mpocc.astro.cz/results/eaonrep.txt ή ένα online report στη σελίδα http://mpocc.astro.cz/results/report.html

 

Παράδειγμα:

Example_Report_Tigani.txt

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απόκλιση αυτή οφείλεται στο ότι δε συνυπολόγισες στην αναφορά σου το λεγόμενο "reaction time" για δύο γεγονότα: 1ον τη στιγμή πού έκανες κλικ για να συγχρονίσεις το χρονόμετρό σου με τον ήχο του ρολογιού ακριβείας, και 2ον τη στιγμή πού έκανες κλικ για να καταγράψεις την έναρξη.

 

Βαγγέλη,δεν αντιλέγω σε αυτά που λες,αλλά η απόκλιση στο χρονικό σημείο της έναρξης οφείλεται και στο γεγονός ότι τρόμαξα από το απότομο και δυνατό ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ που είπες!!! Κουνήθηκα ολόκληρος! Ευτυχώς που δεν κούνησα το χέρι μου από την ορθή αναφορά,ώστε να χάσω το πεδίο και να ψάχνω το αστέρι την ώρα της απόκρυψης! Πάλι καλά που ήταν μόνο μισό δευτερόλεπτο. Ξέρεις τι είναι να περιμένεις με κομμένη την ανάσα ένα υπέροχο φαινόμενο,η καρδιά να χτυπά σε έντονους ρυθμούς και να ακούς "ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ" ξαφνικά;;;

 

Δε στο είπα μετά,γιατί μέσα στον ενθουσιασμό μας,δε το σκέφτηκα καν!! Είναι και αυτό μέσα στην συνολική εμπειρία που θα το θυμάμαι!!

 

Ευχαριστούμε για την πλήρη αναφορά για την διάρκεια της απόκρυψης και αναμένουμε με αγωνία και το βίντεο της καταγραφής στην Πάτρα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, τώρα που το λες, πράγματι κι εγώ το συνειδητοποίησα κάποια στιγμή ότι φώναξα δυνατά, κι ότι ίσως δεν έπρεπε να σας μιλάω κιόλας κατά τη διάρκεια της απόκρυψης \:D/ , αλλά "ξέχασα" να το συζητήσω μαζί σας μετά!

 

Πάντως ήσουνα εξαιρετικά ψύχραιμος και άψογος κατά τη διάρκεια της παρατήρησης και το καταθέτω. Επίσης μου έκανε εντύπωση που λίγο μετά έσπευσες να κάνεις ημερολογιακή καταγραφή του γεγονότος στο μπλοκάκι σου. Σωστός!!!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αναφορά στην EAON μόλις εστάλη! Εύχομαι πάντα τέτοιες POSITIVE αναφορές!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συγχαρητήρια και από εμένα!

 

Αυτή η επιτυχία της καταγραφής από τον Βαγγέλη είναι η δικαίωση/ κορύφωση πολλών γενναίων προσπαθειών καταγραφής αποκρύψεων που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια και είμαι σε θέση να γνωρίζω πόσο σημαντικό είναι το γεγονός αυτό για τον ίδιο αλλά και για όλους εμάς τους ερασιτέχνες αστρονόμους στην Ελλάδα.

 

Η φωνή του Δημήτρη Καπετανάκη που άκουσα μέσα από το τηλέφωνό μου, λίγα λεπτά μετά την ολοκλήρωση της απόκρυψης, είχε αυτόν τον σπάνιο ενθουσιασμό που χαρακτηρίζει τους ερασιτέχνες αστρονόμους, ανθρώπους που έχουν προσφέρει, προσφέρουν, και θα συνεχίσουν να προσφέρουν τον καλύτερο εαυτό τους, διασφαλίζοντας με τον καλύτερο τρόπο το μέλλον και τη συνέχεια για την ερασιτεχνική αστρονομική κοινότητα στην Ελλάδα.

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια,όπως και όλους τους φίλους!

 

Θα ήθελα να μας θυμίσεις ποια απόκρυψη είχες δει εσύ από τον Πάρνωνα και πότε.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημήτρη!

 

Ήταν το βράδυ της 26ης Αυγούστου 2006 στον Πάρνωνα όταν κατάφερα να παρατηρήσω απόκρυψη από τον αστεροειδή Postrema στον αστερισμό του Ζυγού.

Ήταν η πρώτη παρατήρηση που έκανα σε απόκρυψη και όπως αντιλαμβάνεσαι η πλέον αξέχαστη.

The stars that have most glory, have no rest.

www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιανέ,

Καλή μας συνέχεια!!!

 

Η αναφορά στην EAON μόλις εστάλη! Εύχομαι πάντα τέτοιες POSITIVE αναφορές!

 

Ωραία. Έστειλε και η Κυριακή την αναφορά της. Με τη μέθοδο tape recorder (στη συγκεκριμένη περίπτωση digital voice recorder) και οπτική παρατήρηση, υπολόγισε τη διάρκεια της απόκρυψης σε 10.4 sec.

Την επόμενη φορά με διαβεβαίωσε ότι θα προσπαθήσει να μετρήσει και την ακριβή ώρα έναρξης και λήξης. Για αρχή πάντως, η αναφορά της απόκρυψης και η χρονομέτρηση της διάρκειας είναι καλά!

 

Clear Skies!

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί συμπαρατηρητές,

οι αναφορές μας δημοσιεύτηκαν στην ιστοσελίδα http://www.euraster.net/results/2007/index.html#0910-654

 

Ιανέ και Δημήτρη, οι κωδικοί σας (abbreviations) στην ΕΑΟΝ (European Asteroidal Occultation Network) είναι αντίστοιχα DVA και KAD.

Η Σκιάθος ακούει;

 

Το επόμενο γεγονός είναι ο 3044-Saltykov στις 24 Σεπτεμβρίου που περνάει από Σπάρτη - Λεωνίδιο - Κρανίδιο - Αττική, αλλά έχει μεγάλη αβεβαιότητα (RANK 14/100).

http://www.asteroidoccultations.com/2007_09/0924_3044_10635.htm

και

http://astrosurf.com/eaon/Cartes/09%20September/24%20saltykov.gif

 

Βαγγέλης,

TSV.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης