Jump to content

Televue Ethos - Επίσημες τιμές !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί έλαβα ένα ενημερωτικό email από την OPT με τις νέες επίσημες τιμές του πρώτου 13άρη Televue Ethos!

 

The Televue 13mm Ethos Eyepiece, one of the most highly anticipated astronomy products in years, now has a real price and a shipping date! The Televue Ethos is pushing the boundaries of wide-field eyepieces with a massive 100 degree field of view, while still providing outstanding image quality across the field.

 

Αρχικά φαίνεται να επιβεβαιώνεται η φημολογία ότι η τιμή του Ethos θα ήταν πολύ κοντα σε αυτή του 31μμ nagler :cry: :cry: :cry:

Η street price λοιπόν του νέου προσοφθαλμίου της televue θα είναι $620 με list price τα $775 !!! Αντίστοιχα ο 31μμ Nagler είναι στα $640/$795.

Μεγάλα καταστήματα στις ΗΠΑ δέχονται ήδη προ-παραγγελίες με παράδοση Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και όχι την ερχόμενη άνοιξη όπως αρχικά είχε ανακοινωθεί!

 

Televue has finally announced the price of the Ethos 13mm eyepiece ($620)! Deliveries are expected to begin in a limited fashion by mid-September, with a second round of shipments sometime in October. If you placed a pre-order right after Televue announced the Ethos, you may receive it in a few weeks, which would be very cool!

 

Όσοι πιστοί λοιπόν ... Από την άλλη, οι τιμές των type 6 naglers λογικά θα πέσουν ελαφρά στην αγορά μεταχειρισμένων. Ίσως να πρέπει όσοι προγραμματίζουν αγορές σε προσοφθάλμια να δουν και προς αυτή την κατεύθυνση :cheesy:

Καλή συνέχεια σε όλους και καλές αγορές στους τολμηρούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η street price λοιπόν του νέου προσοφθαλμίου της televue θα είναι $620 με list price τα $775 !!! Αντίστοιχα ο 31μμ Nagler είναι στα $640/$795.

Μεγάλα καταστήματα στις ΗΠΑ δέχονται ήδη προ-παραγγελίες με παράδοση Σεπτέμβρη-Οκτώβρη και όχι την ερχόμενη άνοιξη όπως αρχικά είχε ανακοινωθεί!

 

Δεν παιρνω καλυτερα ενα 10 ιντσο dob.... :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10inch dob?????????? με 800 ευρω????????

 

Συγνωμη αλλα προτιμω τον ethos! Ειναι επενδυση. Τηλεσκοπιο 10inch 800ευρω δεν ειναι επενδυση. Προτιμω να δωσω 2000 και να παρω ενα 12αρι με καλα οπτικα η περισσοτερα λεφτα και να παρω ενα τεραστιο dob.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά δεν νομίζω να αξίζει τα λεφτά του αν δεν είσαι επιπέδου Αγιομαμίτης. Δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά από έναν του τύπου πολύ πιο φθηνό. Επίσης διαφωνώ στο ότι ένα 10'' στα 800 δεν είναι καλό. Οι διαφορές ενός GSO και ενός 10'' τις ORION δεν είναι τραγικές. Και επειδή δεν νομίζω οι περισσότεροι εδώ να έχουν επίπεδο ανάλογο, όπως και εγώ, αλλά και τον ανάλογο εξοπλισμό, είναι απλά περιττό.

Κυριάκος Καβακλιώτης

 

41 . 05΄. 55΄΄ Ν

23 . 33΄. 25΄΄ Ε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω πως είναι δίκαια η οικονομική σύγκριση μεταξύ τηλεσκοπίων και προσοφθαλμίων.

Σερρες, όλοι δικαιούμαστε το καλύτερο (εφόσον θέλουμε ή μπορούμε να το πληρώσουμε).

Άλλωστε η λεπτoμέρεια κάνει τη διαφορά και αυτό πληρώνουμε στα προσοφθάλμια τύπου ethos :D

Αχ! Αυτό το apparent field , είναι τοοόσο λάγνο, που δύσκολα του αντιστέκεται κανείς :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To θεμα "προσοφθαλμιο" σε ενα τηλεσκοπιο ειναι το ημισυ της ποιοτητας του ειδωλου αν οχι παραπανω. Οποτε ενα καλο, ανετο προσοφθαλμιο βοηθα το τηλεσκοπιο να φτασει στα ακρα του.

 

Ενα προσοφθαλμιο θα μεινει.

 

Το τηλεσκοπιο καθε τρεις και λιγο αλλαζει.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Τον Αύγουστο είχα την ευκαιρία να δω και να εξετάσω το νέο Ethos 13mm προσοφθάλμιο.

 

Απίστευτο FOV - Very Sharp across the whole FOV

 

Τη νύχτα το εξέτασα στον Δία - έβαλα τον Δία κοντά στην άκρη και η εικόνα παρέμενε Sharp - (Jupiters Bands were clearly visible with no abberations or coma)

 

Here is an image of the Ethos 13mm with Al Nagler and myself:

 

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4525

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιο πολυ αστειευομενος το ειπα αυτο,αλλα περιμενα να υπαρξουν αντιδρασεις..770 δολαρια δεν ειναι 800 ευρω,γι'αυτο και απεφυγα να πω 12ιντσο αν και αυτο ειχα σκοπο να γραψω στην αρχη.Επισης πιστευω οτι ενα 10-12ιντσο ειναι επενδυση!Χωρις να ειμαι και τοσο γνωστης και χωρις να εχω δει μεσα απο τετοιο προσοφθαλμιο,θεωρω μια τετοια τιμη τραβηγμενη.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-

Here is an image of the Ethos 13mm with Al Nagler and myself:

 

Frank σε ζηλεύουμε λιγάκι. Μου θύμισες το σχετικό ανέκδοτο με τον Πάπα.Εδώ το παραφράζω και ρωτάω : " Ποιος είναι αυτός δίπλα στον... Frank;" :lol: :lol:

Εξαιρετικοί λοιπόν οι Ethos. Με το καλό να δοκιμάσουμε κανέναν O:)

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα, Adam:

 

Σε αυτά τα πράγματα ο Al Nagler είναι πρώτος - (He is a smart Business Man)

 

Που αλλου μπορεί να κάνει καλύτερη διαφήμιση αλλά με τους amateur αστρονόμους ?? :wink:

 

Εάν παρευρίσκεστε σε οποιοδήποτε Major Star Party στις Ηνωμένες Πολιτείες (στα περισσότερα) ο Al Nagler θα είναι εκεί - τώρα τελευταία έρχεται και ο γιος του ο David.

 

Eντούτοις η αλήθεια να λεγετε: Tα προϊόντα της Televue είναι κορυφαία. =D>

 

Φαίνεται ότι ο Al Nagler έχει και άλλον νικητή με το Ethos 13mm.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Frank κι εγώ ζηλεύω :mrgreen: και Adam νομίζω ότι ο πάπας ΕΙΝΑΙ πίσω από τον Frank :lol: :lol: :lol:

Φίλε Ηλία σωστός!! :D :D

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι η τιμή. Δε μιλάμε για premium φακό.. Μιλάμε για το high end τους. (Τουλάχιστον στα χαρτιά) Τουλάχιστον ξέρουμε ότι μέρος από τα κέρδη του ο Νάγκλερ τα βάζει στην ανάπτυξη νέων οπτικών. Μεγάλο μέρος (pun) των ultra wide φακών που βλέπουμε σήμερα στα τηλεσκόπιά μας, το χρωστάμε στην εταιρεία αυτή και στους αγοραστές των πρώτων φακών της.

 

Οκ. Σε όλους θα άρεσε η τιμή του να ήταν 235€, αλλά εδώ μιλάμε για την Bugatti Veyron (συγνώμη για την αντιστοιχία από άλλη βιομηχανία) των φακών. Δεν άκουσα κανέναν να παραπονιέται για την τιμή της (1.1m$).

 

Απλά στο χόμπυ μας, οι τιμές ανάμεσα σε αυτό που ονειρευόμαστε και σε αυτό που έχουμε είναι πιο κοντά. Έτσι νιώθουμε ότι θα μπορούσαμε, αν ήταν λιγο πιο φτηνό, να το παίρναμε και εμείς. Και μετά μας μένει το όνειρο. Ή η πιστωτική στο μέγιστο :)

 

Αν μπορεί η William Optics ή κάποιος από τους άλλους κατασκευαστές, (Baader, Meade, Celestron etc) ασ' φτιάξει έναν αντίστοιχο φακό. Κάτι μου λέει, ότι θα αφήσουν τον Νάγκλερ να ανοίξει την αγορά, και μετά θα μπουν και εκείνοι, στο 50-70% της τιμής του ethos.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά σχόλια έχουν εμφανιστεί σχετικά με την τιμή του Ethos-

 

Εδώ ο φίλος έκανε τους ακόλουθους υπολογισμούς:

 

"In another topic it was announced that the new 13mm Ethos is priced at $620.

The original Nagler 13mm was introduced in 1980 at a price of $250.

I just ran an online Cost of Living calculator that says $250 in 1980 is equivalent to $624 in 2007...deja vu all over again... "

 

Ένας άλλος φίλος είπε ότι: "ένα τηλεσκόπιο αξία $10,000 του αξίζει ένα προσοφθάλμιο $620 δολαρίων"

 

Τελικά πιστεύω ότι είναι θέμα αντίληψης.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διχως αμφιβολια τα προσοφθαλμια πρεπει να ειναι πανακριβα για να εχουμε μια ομορφη εικονα.

 

Προσωπικα πουλαω οτι προσοφθαλμιους εχω και μεσα στο χειμωνα θα εχω τουλαχιστον 4 naglers. Αν ολα πανε καλα οπως ελπιζω σιγουρα θα παρω και εναν Ethos.

 

Λιγα και καλα.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά σχόλια έχουν εμφανιστεί σχετικά με την τιμή του Ethos-

 

Εδώ ο φίλος έκανε τους ακόλουθους υπολογισμούς:

 

"In another topic it was announced that the new 13mm Ethos is priced at $620.

The original Nagler 13mm was introduced in 1980 at a price of $250.

I just ran an online Cost of Living calculator that says $250 in 1980 is equivalent to $624 in 2007...deja vu all over again... "

 

Ένας άλλος φίλος είπε ότι: "ένα τηλεσκόπιο αξία $10,000 του αξίζει ένα προσοφθάλμιο $620 δολαρίων"

 

Τελικά πιστεύω ότι είναι θέμα αντίληψης.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης