Jump to content

Για μια φωτογραφία στο Sky and Telescope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Sky & Telescope του Σεπτεμβρίου, στη σελίδα 92 δημοσιεύεται η φωτογραφία ενός P.K. Chen, ο οποίος, κατά τις πρόσφατες διακοπές του στην Ελλάδα φωτογράφησε λέει, το Βέγα πάνω από τους στύλους του ναού του Ποσειδώνα στο Σούνιο. Προτού στείλω mail στο περιοδικό, μπορεί κανείς να μου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα σχετικά; Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

1) Στο Σούνιο τα φώτα δε σβήνουν το βράδυ – τουλάχιστον τις τρεις φορές που το έχω επισκεφθεί εγώ. Πώς τράβηξε ο εν λόγω το ναό σκοτεινό; Ή μήπως σβήνουν κάποιες ώρες, πιο αργά, τα φώτα;

2) Για να τραβήξεις φωτογραφία ακριβώς κάτω από τις κολώνες πρέπει να είσαι μέσα από την περίφραξη. Σε αυτή την περίπτωση ο εν λόγω θα είχε συλληφθεί από την αστυνομία. Εκτός πια κι αν οι φύλακες στους αρχαιολογικούς χώρους κοιμούνται (παίζει…).

 

Ιδού λοιπόν η δική μου θεωρία συνομωσίας: ένα μεσημεριανό πλάνο του ναού, μια νυχτερινή λήψη από τοποθεσία προφανώς άλλη και όχι το Σούνιο, και Photoshop. Το περιοδικό τον επιβράβευσε με 50 δολάρια…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει καπου αλλου εκτος του περιοδικου η συγκεκριμενη φωτο φιλε Νικο για να την δουμε και εμεις;

Μου κινησες την περιεργια;

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν έχω σκάννερ για να ανεβάσω τη φωτογραφία. Όποιος τυχαίνει να έχει και το περιοδικό και σκάννερ, αν μπει στον κόπο, σίγουρα θα βοηθήσει. Μια σύντομη περιγραφή, όσο μπορεί να βοηθήσει, θα την κάνω. Η φωτογραφία τραβήχθηκε με EOS400D και fisheye ευρυγώνιο 15mm. η έκθεση διήρκεσε 2 λεπτά (πρέπει να δεις πώς έλαμπε ο ναός σε δική μου φωτογραφία του 1 δευτερολέπτου). Ο ναός είναι σκοτεινός, με μια ισχνή φωτεινή πηγή να τον φωτίζει ελάχιστα από κάπου προς τα ανατολικά (νομίζω). Φαντάσου να στέκεσαι 10 μέτρα περίπου από τον Παρθενώνα και να κοιτάς προς τα πάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες περί αυτού νομίζω ότι ο πλέον κατάλληλος για να κρίνει είναι ο Δάσκαλος του είδους. Ο Αντώνης Αγιομαμίτης έχει μεγάλη πείρα από αστροφωτογραφίες σε αρχαιολογικούς χώρους και δη στις Καβοκολώνες.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Και εμενα μου εκανε εντυπωση η συγκεκριμενη φωτογραφια. Τι με εβαλε σε υποψιες το περισσοτερο ειναι ο 15μμ φακος ... δηλαδη για να βγει η φωτογραφια με τετοια φακο οπως τελικα βγηκε, επρεπε να ειχε στησει σχεδον μερικα μετρα απο τον ναο ... και πως το εκανε το βραδυ ειναι κατι που και εγω ΔΕΝ μπορω να καταλαβω.

 

Αν δεν κανω λαθος, ο τυπος ειναι "contributing photographer" για το περιοδικο οπως ειναι ο Akira Fuji και οπως ηταν ο Tony Hallas.

 

Τωρα να την σκαναρω και να την φορτωσω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και με δυο λεπτα εκθεση παρακαλω! :-k

 

Κριμα που δεν γνωριζουμε το ανοιγμα του διαφραγματος (πχ. f/22?).

sounio-skytel.thumb.jpg.9c3b9c6780cecc4bea2220af379eb4f3.jpg

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποκλείεται να ζήτησε ειδική άδεια χρησιμοποιώντας και το όνομα του εν λόγω περιοδικού;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κανω λαθος, ο τυπος ειναι "contributing photographer" για το περιοδικο οπως ειναι ο Akira Fuji και οπως ηταν ο Tony Hallas.

http://www.skyandtelescope.com/about/generalinfo/3305151.html

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αποκλείεται να ζήτησε ειδική άδεια χρησιμοποιώντας και το όνομα του εν λόγω περιοδικού;

Εχω δοκιμασει και εγω κατι τετοιο αλλα υπαρχει χρονοβορη διαδικασια ... οπως εγγραφα, ευρουλια κτλ.

 

Με το να ειναι εδω σε διακοπες και να ολοκληρωσει κατι τετοιο ειναι λιγο δυσκολο. Εκτος αν τακτοποιησε το θεμα πριν την αφιξη του και τα ειχε ολα ετοιμα πριν φθασει ... με συμφωνια να σβηστουν τα φωτα για μερικα λεπτα κτλ.

 

Ρε #*&^#%!@, αν ηξερες τι προσπαθειες εχω κανει εγω για παρομοια δουλεια με τους αρχαιολογικους χωρους και να μου κλεινουν την πορτα στα μουτρα! :evil: ](*,)

 

Μαλιστα τους εχω δειξει δειγματα (εξωφυλλα κτλ) και εχω βρει τον μπελα μου. Οχι επρεπε να παρω αδεια (!), οχι επρεπε να πληρωσω αντιτοιμο με βαση των αριθμων των δημοσιευσεων κτλ.

 

Θυμαμαι μια περιπτωση ("Επρεπε να παρεις αδεια") οπου τους ρωτησα τι ειναι η διαφορα με τον ξενο τουριστα που ερχεται εδω, παιρνει τις αναμνηστικες φωτογραφιες του και μετα τις δημοσιευει. Η απαντηση: με εκοινον δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα (επειδη ειναι ξενος) αλλα μαζι σου τα πραγματα ειναι διαφορετικα (εισαι ελληνας). Δηλαδη, ειναι μειωνεκτημα που ειμαι ελληνας και κατοικος της Ελλαδας.

 

Μιλαμε για πραγματα εξωφρενικα ... μπορεις να φανταστεις ποσο ομορφα θα μπορουσα να προβαλω την χωρα και τα αρχαια της στο εξωτερικο με θεμα την αστρονομια;;;; :evil: ](*,) ](*,) :evil:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δεν γνωρίζω και πολλά από φωτογραφία και ως εκ τούτου δεν μπορώ να κρίνω αν ευσταθούν οι συνθήκες φωτογράφησης που διατείνεται το περιοδικό. Αυτό που ξέρω σίγουρα όμως είναι ότι η εν λόγω φωτογραφία σίγουρα τραβήχτηκε μέσα από την περίφραξη και ότι οι προβολείς στον Ναό είναι συνεχώς αναμμένοι.

Τώρα αν το περιοδικό πήρε άδεια για να εισέλθει στον χώρο το βράδυ και να σβήσει και τα φώτα για μια φωτογραφία είναι κάτι που δύσκολα γίνεται και αμφιβάλλω αν άξιζε εκ μέρους του φωτογράφου η ταλαιπωρία από την γραφειοκρατική τακτική των αρμόδιων φορέων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δεν γνωρίζω και πολλά από φωτογραφία και ως εκ τούτου δεν μπορώ να κρίνω αν ευσταθούν οι συνθήκες φωτογράφησης που διατείνεται το περιοδικό.

 

Ούτε και εγώ, αλλά είμαι σίγουρος οτι ο Ναός του Ποσειδώνα δεν βγαίνει έτσι μετά απο 2λεπτη έκθεση :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα αν δεν μπορούμε να αποδείξουμε μια απάτη ή «απάτη» να μην αναφέρουμε καθόλου τις αμφιβολίες μας. Δεν είμαστε μόνο εμείς που έχουμε μεράκι και καταφέρνουμε να ξεπερνάμε δυσκολίες προκειμένου να βγάλουμε μια όμορφη/δύσκολη φωτογραφία. Και ίσως είναι μικρόψυχο να λέμε "δεν γίνεται" όταν δεν γνωρίζουμε πόσο έχει προσπαθήσει κάποιος.

Ακόμη κι αν η φωτογραφία είναι δύο συνδιασμένα καρέ, δεν υπάρχει τίποτα επιλήψιμο αφού δεν απαγορεύεται από τους όρους του περιοδικού. Γιατί να μη σκεφτούμε άλλωστε "πόσο όμορφα και φυσικά απέδωσε ο φωτογράφος αυτό που θα βλέπαμε ή θα φωτογραφίζαμε χωρίς τους ενοχλητικούς προβολείς";

Πέρα απ' αυτά, πολύ όμορφη και ατμοσφαιρική φωτογραφία..

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα αν δεν μπορούμε να αποδείξουμε μια απάτη ή «απάτη» να μην αναφέρουμε καθόλου τις αμφιβολίες μας.

Στεφανε,

 

Εδω διαφωνω ... τι καλυτερος τροπος να μαθουμε κατι νεο μετα απο αμβιβολιες, υποψιες κτλ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Εστειλα μηνυμα σε δυο γνωστους μου στο περιοδικο για να μαθω το email του φωτογραφου.

 

Με εκνευρηζει αφανταστα ο ξενος να εχει προσβαση σε κατι που εγω ως κατοικος και πολιτης με το ιδιο ενδιαφερον (αν οχι περισσοτερο) δεν μπορω! :evil:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με εκνευρηζει αφανταστα ο ξενος να εχει προσβαση σε κατι που εγω ως κατοικος και πολιτης με το ιδιο ενδιαφερον (αν οχι περισσοτερο) δεν μπορω! :evil:

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα κ.Αντώνη. Με την Μπανανία που έχουμε μπλέξει :-# :-# :-# :-# :-#

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Εστειλα μηνυμα σε δυο γνωστους μου στο περιοδικο για να μαθω το email του φωτογραφου.

Ελαβα απαντηση και ηδη εχω στειλει το μηνυμα μου στον φωτογραφο.

 

Ο αρχισυντακτης του S&T θα ειναι στην Αθηνα το Σαββατο-Κυριακο του συνεδριου. Ετοιμαζω την λυπητερη μου ..... :oops:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, για τα 2 λεπτά έκθεση, μου φαίνεται λογικό να έχει μικρό διάφραγμα (πχ f/22) αφού χρειάζεται και το ναό και τον ουρανό όσο γίνεται πιο εστιασμένα... Πέρα από αυτό δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει.

 

Επίσης δεν ξέρω πως είναι να φωτογραφίζεις με fisheye. Και βασικά δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη από το να πάμε εκεί και να δοκιμάσουμε το ίδιο! ;)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απαντηση: με εκοινον δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα (επειδη ειναι ξενος) αλλα μαζι σου τα πραγματα ειναι διαφορετικα (εισαι ελληνας). Δηλαδη, ειναι μειωνεκτημα που ειμαι ελληνας και κατοικος της Ελλαδας.

 

Μιλαμε για πραγματα εξωφρενικα ... μπορεις να φανταστεις ποσο ομορφα θα μπορουσα να προβαλω την χωρα και τα αρχαια της στο εξωτερικο με θεμα την αστρονομια;;;; :evil: ](*,) ](*,) :evil:

 

Να μιλάς αγγλικά και να το παίζεις τουρίστας.

 

Η μόνη λύση ! ! ! Σοβαρολογώ...

 

Όσο για τον ναό του Ποσειδώνα...περίεργα τα πράγματα.

Ίσως να'πρεπε τα πράγματα να'ναι πιο καμπύλα με ένα fisheye lens αλλά μπορεί

όντως να είναι κ' εγώ να μην βλέπω καλά...

 

Ερώτηση: έχει κάποια συγκεκριμένη στήριξη(EQ?) στην μηχανή του

για να μην φαίνονται τα startrails, σωστά ;

 

ΥΓ: nickthegreek13_7, πώς δηλαδή θα'πρεπε να φαίνονται τα πράγματα μετά απο 2' έκθεση ; Δεν ξέρουμε καν τις αρχικές συνθήκες φωτισμού...

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη κι αν η φωτογραφία είναι δύο συνδιασμένα καρέ, δεν υπάρχει τίποτα επιλήψιμο αφού δεν απαγορεύεται από τους όρους του περιοδικού. Γιατί να μη σκεφτούμε άλλωστε "πόσο όμορφα και φυσικά απέδωσε ο φωτογράφος αυτό που θα βλέπαμε ή θα φωτογραφίζαμε χωρίς τους ενοχλητικούς προβολείς";

Πέρα απ' αυτά, πολύ όμορφη και ατμοσφαιρική φωτογραφία..

 

Δε μπορώ να συμφωνήσω. Άλλο να "στακάρεις" frames και άλλο αυτό το πράγμα. Και τέλος πάντων, το περιοδικό έχει θέμα την αστρονομία και δημοσιεύει αστρονομικές φωτογραφίες. Οφείλουν να έχουν ένα σημαντικό στοιχείο ρεαλιστικής ακρίβειας. Και πάνω απ'όλα, να είναι προϊόντα κόπων και τεχνικών "επί του πεδίου", όχι επίδειξη ικανότητας χειρισμού του Photoshop και τίποτα περισσότερο. Οι ατμοσφαιρικές φωτογραφίες ταιριάζουν σε άλλου είδους έντυπα.

 

Υ.Γ. Στο κέιμενο που συνοδεύει τη φωτογραφία, λέγονται και κιτσαρίες: "Η κλασσική σύνθεση (του P.K. Chen) προσκαλεί το θεατή να φανταστεί πώς πρέπει να έδειχνε το σκηνικό πριν από 2400 χρόνια". Πριν από 2400 χρόνια λοιπόν, οι κολώνες περιτριγύριζαν ένα κτίριο και υποστήριζαν μια στέγη με κεραμίδια. Οπότε, πριν 2400 χρόνια ήταν αδύνατο για οποιονδήποτε να δει τον ουρανό ανάμεσα από τις κολώνες. Πριν 2400 χρόνια το σκηνικό ήταν πολύ πιο πεζό από αυτή τη φωτογραφία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απαντηση: με εκοινον δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα (επειδη ειναι ξενος) αλλα μαζι σου τα πραγματα ειναι διαφορετικα (εισαι ελληνας). Δηλαδη, ειναι μειωνεκτημα που ειμαι ελληνας και κατοικος της Ελλαδας.

 

Μιλαμε για πραγματα εξωφρενικα ... μπορεις να φανταστεις ποσο ομορφα θα μπορουσα να προβαλω την χωρα και τα αρχαια της στο εξωτερικο με θεμα την αστρονομια;;;; :evil: ](*,) ](*,) :evil:

 

Να μιλάς αγγλικά και να το παίζεις τουρίστας.

 

Η μόνη λύση ! ! ! Σοβαρολογώ...

Ομολογω οτι δεν ξερω πως να προχωρησω. Ειναι θεμα που με ενδιαφερει παρα πολυ (πχ. βλ. αναλημματα).

 

Όσο για τον ναό του Ποσειδώνα...περίεργα τα πράγματα.

Ίσως να'πρεπε τα πράγματα να'ναι πιο καμπύλα με ένα fisheye lens αλλά μπορεί

όντως να είναι κ' εγώ να μην βλέπω καλά...

Υπαρχει λογισμικο για τα θεμα των παραμορφωσεων ("defishing").

 

Ερώτηση: έχει κάποια συγκεκριμένη στήριξη(EQ?) στην μηχανή του

για να μην φαίνονται τα startrails, σωστά ;

Με φακο 15μμ και 2 λεπτα εκθεση, μπορω να δεκτω οτι δεν υπαρχουν startrails ... φυσικα πρεπει να ειναι και κοντα στο οριο ετσι και αλλιως.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Υ.Γ. Στο κέιμενο που συνοδεύει τη φωτογραφία, λέγονται και κιτσαρίες: "Η κλασσική σύνθεση (του P.K. Chen) προσκαλεί το θεατή να φανταστεί πώς πρέπει να έδειχνε το σκηνικό πριν από 2400 χρόνια". Πριν από 2400 χρόνια λοιπόν, οι κολώνες περιτριγύριζαν ένα κτίριο και υποστήριζαν μια στέγη με κεραμίδια. Οπότε, πριν 2400 χρόνια ήταν αδύνατο για οποιονδήποτε να δει τον ουρανό ανάμεσα από τις κολώνες. Πριν 2400 χρόνια το σκηνικό ήταν πολύ πιο πεζό από αυτή τη φωτογραφία.

 

E μερικοί παρασέρνονται από τον ρομαντισμό τους και πετάνε

κοτσάνες.. :mrgreen:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με φακο 15μμ και 2 λεπτα εκθεση, μπορω να δεκτω οτι δεν υπαρχουν startrails ... φυσικα πρεπει να ειναι και κοντα στο οριο ετσι και αλλιως.

 

Aha. Ok, ευχαριστώ :).

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nickthegreek13_7, πώς δηλαδή θα'πρεπε να φαίνονται τα πράγματα μετά απο 2' έκθεση ; Δεν ξέρουμε καν τις αρχικές συνθήκες φωτισμού...

 

Ακόμη και με τους προβολείς που φωτίζουν τον Ναό κλειστούς, και με μικρό διάφραγμα (πχ f/12), Ο Ναός πιστεύω θα ύπρεπε να είναι αισθητά φωτεινότερος.Δεν ξέρω, ίσως κάνω και λάθος! confused005.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nickthegreek13_7, πώς δηλαδή θα'πρεπε να φαίνονται τα πράγματα μετά απο 2' έκθεση ; Δεν ξέρουμε καν τις αρχικές συνθήκες φωτισμού...

 

Ακόμη και με τους προβολείς που φωτίζουν τον Ναό κλειστούς, και με μικρό διάφραγμα (πχ f/12), Ο Ναός πιστεύω θα ύπρεπε να είναι αισθητά φωτεινότερος.Δεν ξέρω, ίσως κάνω και λάθος! confused005.gif

 

Mόνο αν επαναλάβουμε το πείραμα θα μάθουμε... :mrgreen:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη και με τους προβολείς που φωτίζουν τον Ναό κλειστούς, και με μικρό διάφραγμα (πχ f/12), Ο Ναός πιστεύω θα ύπρεπε να είναι αισθητά φωτεινότερος.Δεν ξέρω, ίσως κάνω και λάθος!

Οταν εχω κατι νεο απο τον φωτογραφο, θα σας ενημερωσω.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης