Jump to content

EQ6 vs EQ5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους πάντες μετά από ένα χρόνο παρά κάτι απουσία (απόλυση από το στρατό \:D/ και πρόσληψη σε δουλειά \:D/ γαρ...).

 

Λοιπόν, έχω ένα SkyWatcher 1309EQ2 και σκέφτομαι να κοιτάξω για μία σοβαρή στήριξη-τρίποδα. Κοιτάω με την προοπτική πρώτον χρήσης στον συγκεκριμένο σωλήνα που διαθέτω, ο οποίος φορτώμένος με Hyperion και προσαρμογέα για φωτογραφική, γίνεται υπέρβαρος για την EQ2. Κατά δεύτερο λόγο, όταν μπορέσω θα φροντίσω για μεγαλύτερο σωλήνα (Newton ή Mak ίσως), οπότε θέλω να αντέχει και κάτι μεγαλύτερο.

 

Κοιτούσα τις HEQ5 και EQ6 της σειράς Pro από την SkyWtahcer και έχω τις εξής απορείες:

 

1) Ποια η διαφορά γενικά μεταξύ EQ5 και EQ6;

2) Από την εμπειρία σας, σε τι σωλήνα ή σε τι βάρος καλύτερα μπορώ να φτάσω με τις παραπάνω (άσχετα με τις "ονομαστικές" αντοχές);

3) Μεταξύ των δύο ποια προτείνετε; (Δεκτές και άλλες προτάσεις, αν είναι δυνατόν με ένα link για να έχω και ιδία γνώμη.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους σας.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το δικό σου 130 και η EQ5 μια χαρά θα είναι. Άν θέλεις όμως να βάλεις μεγαλύτερο ΟΤΑ θα πρότεινα την EQ6 που είναι πραγματικά καταπληκτική.

 

Εν κατακλείδι αν αντέχεις οικονομικά πάρε την EQ6 που θα σου χρησιμέψει κι αργότερα αν πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο (που θα πάρεις :mrgreen: ) και θα σε βοηθήσει στην παρατήρηση και στην αστροφωτογραφία περισσότερο απο την EQ5.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης