Jump to content

Εκπαίδευση είναι αυτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεωγραφία ΣΤ'Δημοτικού σελ.26

 

ΛΑΘΗ:

 

 

 

Γνωστοί δορυφόροι του Δία: 16

>> >> >> Ποσειδώνα : 8

>> >> >> Κρόνου :20

>> >> >> Ουρανού: 15

 

Τι να πει κανείς; :x :x :x :x :x

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σιγά τα ωά θα πω :cheesy:

Και να βρέθηκαν στο μεταξύ κάμποσοι μικροί δορυφόροι είναι μάλλον αδιάφορο και δεν αποτελει λόγο αναθεωρημένης επανέκδοσης του βιβλίου.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που να δεις και το στο πανεπιστήμιο (όταν με το καλό πας) τι βλακείες λένε. Πάντα όμως με στιλ!!! :D

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οτι οι 63 του δια αναγραφονται ως 16,και οι 60 του κρονου ως 20 δεν με αφηνει αδιαφορο.Αν το διαβασεις αυτο και το γραψεις στο διαγωνισμο,την πατησες....Κατανοω οτι η αστρονομια ειναι επιστημη που τρεχει,αλλα πρεπει να εκσυγχρονιζονται τα βιβλια.Ειναι σαν να λες οτι η ηλικια του συμπαντος ειναι 20 δις ετη με βαση αυτα που γνωριζουμε τωρα....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο ως απάντηση σε τηλεπαιχνίδι έχουν σημασία...

Σε διαγωνισμό πιθανότατα και το ότι γράφει το βιβλίο θα γίνει δεκτό ως σωστό.

Η ηλικία του σύμπαντος είναι πολύ πιο σημαντική από μερικές δεκάδες βράχους γύρω από τον Δία.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομιζω οτι το βιβλιο της στ δημοτικου,και μαλιστα της γεωγραφιας θα λαμβανεται υπ'οψη σε διαγωνισμο.Φυσικα η ηλικια του συμπαντος ειναι παρα πολυ σημαντικοι,οπως και τα νουμερα στην αστρονομια.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομιζω οτι το βιβλιο της στ δημοτικου,και μαλιστα της γεωγραφιας θα λαμβανεται υπ'οψη σε διαγωνισμο.

 

Ούτε εγώ πως θα το διαβάσει κανείς για να πάει να δώσει. :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομιζω οτι το βιβλιο της στ δημοτικου,και μαλιστα της γεωγραφιας θα λαμβανεται υπ'οψη σε διαγωνισμο.

 

Ούτε εγώ πως θα το διαβάσει κανείς για να πάει να δώσει. :cheesy:

 

Σωστο κι αυτο,το προβλημα ειναι μην το διαβασει κανεις λαθος και του μεινει.Την εχουν πατησει πολλοι ετσι.....Τελος παντων.....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη και στο βιβλίο αστρονομίας της β' Λυκείου υπάρχουν λάθη..Εκτός από τους δορυφόρους των πλανητών που αναφέρει τους μισούς, αναφέρει πώς βρέθηκε κβάζαρ 15,800,000,000 έ.φ.Ενώ σε όσα άλλα βιβλία που έχω διαβάσει αναφέρει ότι το σύμπαν είναι 14,700,000,000 με 15,000,000,000 χρόνια. :-s :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγά τα ωά θα πω :cheesy:

Και να βρέθηκαν στο μεταξύ κάμποσοι μικροί δορυφόροι είναι μάλλον αδιάφορο και δεν αποτελει λόγο αναθεωρημένης επανέκδοσης του βιβλίου.

+1 Δεν έγινε και τίποτα, εξ'άλλου μεγέθη όπως αριθμός δορυφόρων/αστεροειδών/μέγεθος σύμπαντος επανεκτιμώνται συνέχεια, και δεν είναι δυνατό ένα βιβλίο να είναι συνεχώς ενημερωμένο.

 

Εξ'άλλου, η ουσία της αστρονομίας, όπως και κάθε επιστήμης, δεν κρύβεται στις ποσότητες!! Άλλα πράγματα είναι που κάνουν ένα βιβλίο καλό ή κακό, και όχι τέτοιες λεπτομέρειες. Και σιγά τώρα μην οι γνώσεις αστρονομίας πυο θα πρέπει να πάρει ένα παιδί είναι αν ο ήλιος είναι 149,5 εκατ. και όχι 150 εκατ. χιλιόμετρα μακριά, ή ότι οι Δορυφόροι του Δία είναι 23 και όχι 22 (λέμε τώρα)

 

π.χ. στο "Star Names: Their Lore and Meaning" αναφέρει ότι η Ανδρομέδα (Μ31) είναι μάλλον...νεφέλωμα του γαλαξία μας, αφού γράφτηκε στα 1890! Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι άριστο βιβλίο αστρονομίας για το σκοπό του :cheesy:

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλο παντως ειναι καθε μερικα χρονια (3-4) τα βιβλια να ανανεωνονται και οχι καθε 10-20. Ειδικα τα Επιστημονικα.

Ας μας πει η Tsaprazi ποτε εκπυπωθηκε το βιβλιο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα βιβλία είναι καινούρια. Ειδικά το συγκεκριμένο βιβλίο χρησιμοποιείται φέτος για πρώτη φορά. Δυστυχώς είναι πολύ πρόχειρη δουλεια και με λίγα καινούρια στοιχεία . :?

Ένω υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση από τα παιδιά για το μάθημα της Γεωγραφίας , τα βιβλία δεν βοηθούν καθόλου. :(

Στη Φυσική της Στ΄τάξης υπάρχει ένα μόνο κεφάλαιο για το Διάστημα, αλλά βρίσκεται στο τέλος του βιβλίου , με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην προλαβαίνουν να το κάνουν.

Δυστυχώς το Υπουργείο δεν λαμβάνει σοβαρά υπόψη την άποψη των εκπαιδευτικών . Εκτός αυτού η συγγραφή των καινούριων βιβλίων ανατέθηκε σε μεγάλους εκδοτικούς οικους , ενώ αποκλείστηκαν συγγραφικές ομάδες από πανεπιστήμια. :-# :-#

Το Υπουργείο είναι πονηρό. :evil:

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έλεγα το εξής: Δεδομένου του συνεχώς αυξανόμενου αριθμού δορυφόρων στους αεριώδεις πλανήτες μήπως θα έπρεπε να υπάρχει διαχωρισμός σε κανονικούς φυσικούς δορυφόρους και φυσικούς μικροδορυφόρους? :-k :-k :-k
Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εξ'άλλου, η ουσία της αστρονομίας, όπως και κάθε επιστήμης, δεν κρύβεται στις ποσότητες!! Άλλα πράγματα είναι που κάνουν ένα βιβλίο καλό ή κακό, και όχι τέτοιες λεπτομέρειες. Και σιγά τώρα μην οι γνώσεις αστρονομίας πυο θα πρέπει να πάρει ένα παιδί είναι αν ο ήλιος είναι 149,5 εκατ. και όχι 150 εκατ. χιλιόμετρα μακριά, ή ότι οι Δορυφόροι του Δία είναι 23 και όχι 22 (λέμε τώρα)

 

 

Φανταζομαι ποσο καλο βιβλιο θα ειναι.....Και αφου οπως ειπε ο φιλος homo το βιβλιο χρησιμοποιειται για πρωτη χρονια δεν ειναι η αδυναμια παρακολουθησης των αστρονομικων γεγονοτων-που συνεχως τρεχουν-που ευθυνεται,αλλα η προχειροδουλεια.Εκει θελω να εστιασω,οχι στην απολυτη αριθμητικη ακριβεια η οποια ειναι ανεφικτη.Και φυσικα δεν μιλαω για αποκλιση δεκαδικων ψηφιων.Ο αριθμος που αναφερεται ειναι παρακατω απο το μισο τον δορυφορων που πραγματι υπαρχουν.Το παραδειγμα με την αποσταση ειναι ατυχες.Ειναι σαν να εγραφε οτι ο ηλιος απεχει 50 εκατ. χιλιομετρα.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν δν κανω λαθος η ιδια παραληψη που υπαρχει στο βιβλιο της στ δημοτικου υπαρχει και στο βιβλιο αστρονομιας της β λυκειου...δορυφοροι του δια???16 παιδι μου...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ το τραβήξαμε, χαρά στο πράγμα. Εγώ λέω πως ο Διας έχει 4 δορυφόρους και κατι βράχους που περιστρέφονται γύρω του.

Ανάλογα και οι άλλοι πλανήτες.

Η απόσταση γης-ηλίου (αστρονομική μονάδα) αποτελεί "μεζούρα" για τη μέτρηση των αποστάσεων στο σύμπαν και είναι πολύ σημαντικότερη από μερικούς βράχους γύρω από το Δία.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτος ο αριθμος των βραχων που συγκεντρωνει γυρω του ο διας,ειναι ενα μικρο πλανητικο συστημα,μαλιστα ειχε μπει και σχετικη ερωτηση στο διαγωνισμο.Βοηθα καποιον,οπως την tsaprazi,να κατανοησει την ισχυ των παρελξεων του δια που καθοριζουν τις τροχιες ενος πληθους αστεροειδων και κομητων που εισερχονται στο ηλιακο συστημα και ισως καποτε μας απειλησουν.Αλλα αυτο ειναι μια προσωπικη αποψη και δν πιστευω οτι αξιζει να το τραβηξουμε αλλο.Ας ελπισουμε να μη χρειαστει να ξανακανουμε τετοια κουβεντα... :)

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μπορει να μην ειναι και τοσο τραγικο λαθος οι δορυφοροι αλλα για σκευτειτε να μην διορθωσουν απο το βιβλιο της β λυκειου οτι ο πλουτον υποβιβαστηκε?

 

Φετος εγω κανω αυτο το μαθημα και ο καθηγητης δεν μας ανεφερε καν για αυτη την αλλαγη. Για σκευτειτε να εγγραφα στο διαγωνισμο οτι ειναι ακομα πλανητης?

"Κι εσείς άστρα, αιώνες τώρα κάτι θέλετε να μας πείτε, μα σε λίγο ξημερώνει και δεν προφταίνουμε να μάθουμε"

Τάσος Λειβαδίτης, Μικρό βιβλιο για μεγάλα όνειρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Φετος εγω κανω αυτο το μαθημα και ο καθηγητης δεν μας ανεφερε καν για αυτη την αλλαγη. Για σκευτειτε να εγγραφα στο διαγωνισμο οτι ειναι ακομα πλανητης?

 

:P :P Μονο ως αστειο θα απαιτουσα(απο το δικο μου καθηγητη)να με ενημερωσει για το συγκεκριμενο θεμα.Προσφατως μαλιστα γραψαμε και διαγωνισμα στην αστρονομια οπου σε ενα ερωτημα ζητουνταν οι πλανητες μεσα σε αυτους παντα και ο πλουτωνας.Ενημερωσα βεβαια την ταξη πληροφοριακα για την "αλλαγη"

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να κατηγορείτε την εκπαίδευση αλλα δεν είναι όλα τόσο μαύρα..Στην έκθεση στην εξεταστέα ύλη στην γ' λυκείου είναι και τα κεέμενα του Γραμματικάκη και του Hawking και μάλιστα μεγάλα κείμενα για το σύμπαν και τον άνθρωπο..Είναι εξαιρετικά διατυπωμένο..

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... [-( ...Δεν ξέρω τι γίνεται στην Γ λυκίου αλλά εγώ το μόνο που έχω μάθει

από το σχολείο σχετικά με αστρονομία ως φέτος που πάω Γ γυμνασίου είναι τους παλιούς 9 πλανήτες και αυτό στη 6η δημοτικού ](*,)' .Ενώ για να καταλάβετε πως δεν γίνονται τα βιβλία ως τέλος, η καθηγήτρια μου της φυσικής υπολογίζει πως ως το τέλος της χρονιάς δεν θα έχουμε φτάσει ούτε καν στο μισό του βιβλίου... :-# . Αυτά είναι μόνο δύο από τους πάαααααρα πολούς λόγους που με κάνουν να πιστεύω ότι το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι χάλια... :evil: :evil: :evil: :-# :-# :-#...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να κατηγορείτε την εκπαίδευση αλλα δεν είναι όλα τόσο μαύρα..Στην έκθεση στην εξεταστέα ύλη στην γ' λυκείου είναι και τα κεέμενα του Γραμματικάκη και του Hawking και μάλιστα μεγάλα κείμενα για το σύμπαν και τον άνθρωπο..Είναι εξαιρετικά διατυπωμένο..

 

 

δυστυχως ειναι στην γ λυκειου,γιατι τοτε αποφασισαν καποιοι οτι πρεπει να μαθουμε να γραφουμε σωστα εκθεση,πριν απο την γ υπαρχουν βασικες ελληψεις σε πολλα απο τα βιβλια,με εξαιρεση τα βιβλια των κατευθυνσεων.....τι να κανουμε και εμεις ομως???ετσι μας εμαθαν ,στο ιδιο επιπεδο θα συνεχισει να κινειται η παιδεια μας

 

 

σορρυ για το off topic

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τραγικό δεν είναι στον αριθμό των δορυφόρων του Δία (εγω πλέον έχω χάσει το μέτρημα και δεν ξέρω πόσοι είναι). Είναι πως ο μαθητής δίδαξε τον καθηγητή του ότι οι πλανήτες είναι πλέον οκτώ...Κάτι τέτοιους άχρηστους βάζουμε στα σχολεία μας. Όσον αφορά τα βιβλία, δε βρίσκω λόγο να ανανεώνονται όταν στο τέλος της χρονιάς οι μαθητές θα τα κάψουν, ενώ έτσι κι αλλιώς μόλις περάσουν τις εξετάσεις, όσα έμαθαν θα τα κάνουν shift+delete.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν τα βρίσκω τραγικά λάθη αυτά που αναφέρετε παραπάνω, ελάχιστοι είναι αυτοί που διαβάζουν γεωγραφία για να μάθουν και ούτως η άλλως κανείς δεν πρόκειται να θυμάται λεπτομέρειες μετά. Το θέμα είναι οι καθηγητές να κάνουν τα παιδιά να αγαπήσουν το αντικείμενο (όποιο και να είναι) και να αποκτήσουν λίγες πολύ βασικές και γενικές γνώσεις πάνω σαυτό. Αν ο καθηγητής δεν κάνει το παιδί να μισίσει το μάθημα- κάτι σχετικά δύσκολο στις μέρες μας, το παιδί μπορεί να ψάξει και να ασχοληθεί περαιτέρο με το αντικείμενο.

 

Τώρα το αν γράφει το βιβλίο ότι οι δορυφόροι του Δία είναι 16 η 56 δε νομίζω ότι κάνει διαφορά (δείτε στην ιστορία που μας φορτώνουν με ένα σωρό άχρηστες πληροφορίες και μετά το τέλος της χρονίας το 50% των μαθητών δε γνωρίζει τρείς σημαντικές ημερομηνίες και εθνικές γιορτές) Σίγουρα τα βιβλία δεν μπορούν να αλλάζουν κάθε 2 χρόνια επειδή ανακαλύπτουν 5 νέους δορυφόρους του Δία, ειδικά όταν η εκπαίδευση γενικότερα πάει κατά διαόλου Και το σημαντικότερο: τα παιδιά θα μάθουν έτσι όχι με τα βιβλία :D :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης