Jump to content

Εκπαίδευση είναι αυτή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί αφού τα κάναμε πέρσυ στη Γ Γυμνασίου να τα ξανακάνουμε στην Α Λυκείου ...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω πως η διδασκαλία της Αστρονομίας στην Ελλάδα είναι στο χείριστο επίπεδο. (Μάθημα επιλογής στη Β Λυκείου-εγώ το είχα επιλέξει, αλλά ο καθηγητής μας έπαιρνε την ώρα για να κάνουμε συμπληρωματικές ασκήσεις Φυσικής!). Ας προσπαθήσουμε όμως όλοι να κάνουμε κάτι για αυτό. Είτε πρόκειται για μια απλή διαμαρτυρία (που να έχει αντίκρυσμα, όμως) είτε για προτάσεις είτε για οτιδήποτε μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γινεται χειροτερα.Στην Πατρα ενα σχολειο υπαρχει που να διδασκει αστρονομια.Στα υπολοιπα πρεπει να συμπληρωθει τμημα με 15 παιδια και δυστυχως ουτε 8 δεν μαζευονται.

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως τα πραγματα δεν ειναι και τοσο απολυτα, το αν αυτη ειναι εκπαιδευση δεν θα το καθορισει εαν γινεται η οχι αστρονομια ή αστροφυσικη στα σχολεια.

Να φανταστεις οτι και στο φυσικο υπαρχει μια σκεψη να βγει απο το πρωτο ετος σπουδων η αστροφυσικη γιατι καποιοι (..καθηγητες..) το θεωρουν αρκετα εξειδικευμενο μαθημα για εναν πρωτοετη .

Προσωπικα παντως,και ελπιζω να μην παρεξηγηθω με αυτο που λεω, πιστευω οτι η συζητηση ενος τετοιου θεματος με τον τροπο που εχει διατυπωθει, δεν μπορει να γινει μεσα σε ενα forum ερασιτεχνικης αστρονομιας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν παρεξηγησαι.Την αποψη σου υποστιριζεις ομως τι ακριβως εννοεις?

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω προσωπικα θεωρω οτι η φυσικη της Γ' Γυμνασιου ειναι πολυ δυσκολη.Για να την καταλαβουν τα παιδια θελει πολυ διαβασμα.Οι περισσοτεροι την μαθαινουν παπαγαλια και αν ο καθηγητης δεν κανει δουλεια στο λυκειο θα ειναι δυσκολα τα πραγματα.Διαβαζω την αδερφη μου και μενω αφωνη με τα πραγματα που κανει.

 

Το κακό με την φυσική είναι που δεν συνδέεται με τα μαθηματικά.

 

Στην τρίτη λυκείου, οι μαθητές της θετικής/τεχνολογικής(ή δέσμες)

είναι(ήταν) ανεπίτρεπτο να διδάσκονται φυσική χωρίς εφαρμογή των

παραγώγων/ολοκληρωμάτων...

 

Αν για παράδειγμα μας μάθαιναν την μηχανική πως όλες οι ασκήσεις

λύνονται αρχίζοντας από τον 2ο Νόμο του Νεύτωνα, θα ξεπερνούσαμε

την παπαγαλία.

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τα λεγομενα του milia,οσο προχωραω στην υλη και εξασκουμαι σε ολο και ανωτερα μαθηματικα,καταλαβαινο ποσο πολυ μου λυνουν τα χερια στην κατανοηση της φυσης...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γινεται χειροτερα.Στην Πατρα ενα σχολειο υπαρχει που να διδασκει αστρονομια.Στα υπολοιπα πρεπει να συμπληρωθει τμημα με 15 παιδια και δυστυχως ουτε 8 δεν μαζευονται.

 

Εμάς και που έγινε το τμήμα στο σχολείο μου τι καταλάβαμε???Μόνο μάθημα δεν κάναμε και ο καθηγητής έκανε άλλα χείριστα!! ](*,) ](*,) Ας μην θυμηθω αυτή την πονεμένη χρονιά με το μάθημα αστρονομίας γιατί θα συγχιστώ και δεν θέλω... [-( :lol:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κακό με την φυσική είναι που δεν συνδέεται με τα μαθηματικά.

 

Στην τρίτη λυκείου, οι μαθητές της θετικής/τεχνολογικής(ή δέσμες)

είναι(ήταν) ανεπίτρεπτο να διδάσκονται φυσική χωρίς εφαρμογή των

παραγώγων/ολοκληρωμάτων...

 

Παρά το ότι και εγώ όταν ήμουν Γ' Λυκείου τα ίδια έλεγα, τώρα πλέον πιστεύω ότι καλά κάναμε με τη φυσική και δεν ασχολούμασταν με πολλά μαθηματικά. Καιναι, μπορεί τα μαθηματικά να είναι το 50%+- στη φυσική, το υπόλοιπο όμως είναι έννοιες και διαίσθηση, που κάθε άλλο παρά καλλιεργούνται σωστά.

 

Π.χ. θα προτιμούσα 1000 φορές στο Λύκειο να μας λέγανε για υποατομικά σωματίδια, χρόνους ημιζωής, ρευστοδυναμική (καλά, τα στοιχειώδη,για μη συμπιεστά) παρά να μας έλεγαν ότι v=dx/dt (όχι πως δεντο είχαμε καταλάβει 8) ) κλπ.

 

Εξ'άλλου,σε εμάς παράγωγοι/ολοκληρώματα διδάσκονταν στην Γ' Λυκειου, μετά από Νοέμβριο, αν θυμάμαι καικαλά. Οπότε, σε περίπτωση πουδεν συγχρονιζόταν η ύλη μαθηματικών-φυσικής, θα συνέβαιναν τα μπάχαλα που παρατηρούμε στα πανεπιστήμια, να θεωρεί ο καθηγητής ότι ο πρωτοετής ξέρει ανάδελτα και μερικές διαφορικές :evil: έλεος ρε φίλε, που νομίζεις ότι διδάσκεις?

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οσο προχωραω στην υλη και εξασκουμαι σε ολο και ανωτερα μαθηματικα,καταλαβαινο ποσο πολυ μου λυνουν τα χερια στην κατανοηση της φυσης...

 

:wink:

δS>=0 (c.s.)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανω σε ολα αυτα που ειπωθηκαν θα ηθελα να προσθεσω και το εξης.Κατ'εμε τουλαχιστον,ενα απο τα πιο γοητευτικα πραγματα ειναι να γνωριζεις τη φυση,να θαυμαζεις τη λειτουργια και στο τελος να συνειδητοποιεις ποσο ομορφα συγχωνευονται και περιγραφονται ολα αυτα συμφωνα τις επικρατουσες θεωριες στα λαισια βεβαια και μαθηματικων εξισωσεων,οσα βεβαια απο αυτα ερμηνευονται...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γινεται χειροτερα.Στην Πατρα ενα σχολειο υπαρχει που να διδασκει αστρονομια.Στα υπολοιπα πρεπει να συμπληρωθει τμημα με 15 παιδια και δυστυχως ουτε 8 δεν μαζευονται.

 

Εμάς και που έγινε το τμήμα στο σχολείο μου τι καταλάβαμε???Μόνο μάθημα δεν κάναμε και ο καθηγητής έκανε άλλα χείριστα!! ](*,) ](*,) Ας μην θυμηθω αυτή την πονεμένη χρονιά με το μάθημα αστρονομίας γιατί θα συγχιστώ και δεν θέλω... [-( :lol:

Ας γινοταν και σε εμας

και τι δεν θα εδινα :!: :!: :oops: :oops:

...ΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΝΗΦΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΤΑΡΑΧΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΣΥΜΠΑΝΤA...

Walt Whitman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πίστεψε με δεν θα ήθελες να διαλέξεις το μάθημα!!! :!: :!: :!: Έχει γίνει ήδη μια σχετική συζήτηση γι'αυτο στο φόρουμ......

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης