Jump to content

When Dreams Come True! (Altinakis George)


Altinakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ομως επαιρνα εναν Hyperion 3.5mm θα γινοταν:

 

Focal Length of DOB 8" 1200mm / 3.5mm = 342x

 

Δωστου και εναν Barlow ποιοτικο σαν τον Televue 3x και θα εχω

 

με καλο προσοφθαλμιο και καλο Barlow .....

 

342x επί 3 = 1028x

 

Το να χρησιμοποιήσεις τέτοια μεγένθυνση σε Dob μάλιστα, φέρνει πιο πολύ σε σενάριο επιστημονικής φαντασίας! Νομίζω πρέπει να καλμάρεις.Δες πρώτα απο τον υπάρχον εξοπλισμό σου και θα καταλάβεις γιατί οχι τα 1028Χ δεν θα μπορείς να αξιοποιήσεις, αλλά ούτε και πάνω απο 300Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 325
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το ξερω nickthegreek13_7 και ευχαριστω που μου το ξαναειπες...

 

Μαλλον παω για εναν καλο Barlow οπως ειπα για αρχη και μετα ενα καλο προσοφθαλμιο απο 5-6mm εως 8-10mm. θα δω τι θα κανω..

 

Εννοειται οτι δεν αγοραζω προσοφθαλμιο αν δεν σας συμβουλευτω...

 

Ναστε καλα που με συμβουλευετε γιατι ετσι γλιτωνω αρκετα λεφτα...

 

Και παλι thnks!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μολις (κατα τις 1400 το μεσημερι) παρελαβα το Skywatcher μου Dobsonian των 8" και μολις γυρισα απο την δουλεια κατα τις 22:30 ξεκινησα την συναρμολογηση.

 

Κατα αρχην να ενημερωσω οτι η ημερα αυτη (09 Οκτωβριου 2007) θεωρειτα πλεον το γενεθλιο ετος και ημερα του τηλεσκοπιου οποτε καθε χρονο τετοια μερα θα θεωρειται εορτη (και οχι κινητη [-X ).

 

Παιδια η συναρμολογηση που λετε ηταν παιχνιδακι. Τα ΙΚΕΑ πιο δυσκολα συναρμολογουνται.. Μπραβο στην εταιρεια (SYNTA ?) γιατι ολα ηταν στην θεση τους μαζι και ο εστιαστης (Crayford ?) και ολα ομορφα σε σακουλακια...

 

Η βαση μου πηρε κανενα 20λεπτο και τα υπολοιπα κανενα 10λεπτο.

 

Κριμα γιατι ο ουρανος εδω στην Θεσσαλονικη ειναι συννεφιασμενος και ηθελα να κανω ενα μικρο μικρο τεστ αλλα και χωρις την διοπτρα να ειναι ευθυγραμμισμενη θα ηταν τσαμπα κοπος. Οποτε αυριο θα το ευθυγραμμισω (διοπτρα) ωστε το βραδυ με λιγη τυχη να ειναι ετοιμο.

 

Παιδια ειναι πραγματι αρκετα μεγαλο......

 

Σας παραθετω το οδηπορικο μου απο την στιγμη που πηγα στο Πλανηταριο Θεσσαλονικης, μεσα στο ασανσερ του, Φορτωμα στο αυτοκινητο, παρελαση μπροστα στον Λευκο Πυργο με το 8" εν οψει παρελασης, ανοιγμα κουτιων στο σπιτι, και τελος η στιγμη της ολοκληρωσης...

 

Ελπιζω να σας αρεσουν..

 

να ευχαριστησω το Πλανηταριο για την συνεργασια τους, την ευγενια τους, την προσφορα τους, τις επιπλεον οδηγιες στα ελληνικα και γενικα για ολη την εξυπηρετηση...

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω!

Etoimopolemo.thumb.JPG.61d6668a61c2ee17fa26a5355ae2b9e9.JPG

883356977_StoXorotoyPaidikoyMepolyAtmosfaira.thumb.JPG.c8e9fc37baa19999ee6b2cacd5531af2.JPG

916136810_hKyriaStroggylokauetai.thumb.JPG.b99bce55a1bf59975ef5d801ea0e327e.JPG

746355521_StrimogmenokaiPonemeno.thumb.JPG.5deaf67201cc564969a6ca8ad803fe2a.JPG

1496296342_ParelashDobMprostaApoLeykoPyrgo.thumb.JPG.53f54ca159a931b127579366b1f34f35.JPG

254847034_MeFontoThnGalaria.thumb.JPG.bb1b25148a0cce311c37c69d4db4390f.JPG

202046074_StrimogmaStoAytokinhto.thumb.JPG.f39c573845402d0b4dbc5593ba35b3c7.JPG

1644854670_EisodosStoKtirio.thumb.JPG.bd12b74de4d389a0e33063f6474359ec.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο κι από μένα. Φαίνεται ότι τόσο πολύ το ήθελες και θα σε ανταμείψει, είμαι σίγουρος. Χρησιμοποίησέ το με την ησυχία σου και θα δεις στην πράξη τι έξτρα προσοφθάλμια χρειάζεσαι. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο, καλές παρατηρήσεις και καθαρούς ουρανούς....... Εχθές έκανα την πρώτη μου απόπειρα......... :frown: :cheesy: :frown: :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ψιλοάσχετο αλλά θα το πω μιας και λέτε για πρώτες απόπειρες κτλ. Σήμερα το πρωί σηκώθηκα στις 6 το πρωί μόνο και μόνο για να δω Αφροδίτη και κυρίως τον Κρόνο. Οι συνθήκες ήταν οι χειρότερες, υγρασία μέχρι το κόκκαλο και φυσικά και τα 2 σώματα ήταν χαμηλά. Η Αφροδίτη ήταν μεγαλύτερη απ' ό, τι περίμενα, φαινόταν ένα μεγάλο κομμάτι της.

 

Ο Κρόνος όμως ήταν πολύ μικρός, ακόμη και στα 240x φαινόταν μικρός. Το επίπεδο δαχτυλίων φαινόταν σχεδόν παράλληλα. Χώρισμα cassini ούτε κατά διάνοια. Δεν ξέρω φέτος αν θα είναι ορατό με τέτοια κλίση δαχτυλίων. Νομίζω πως διέκρινα και την σκιά του πλανήτη πάνω στους δαχτυλίους. Βέβαια τον περίμενα μεγαλύτερο να σας πω την αλήθεια. Βέβαια ήταν πολύ όμορφος ακόμη και κάτω από αυτές τις τραγικές συνθήκες. :oops:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και καθαρους ουρανους!!! :D

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ευχαριστω ολους απο καρδιας!!

 

Οντως εχω παρει μεγαλη αγωνια και αγαπη για το τι θα δω.....

 

Δυστυχως απο εχθες δεν προλαβα σημερα να ευθυγραμμισω τον ερευνητη του και καποιο σταθερο αντικειμενο στο 500μετρα περιπου αλλα ουτως η αλλως ο καιρος εδω στην Θεσσαλονικη ειναι που συννεφιασμενος οποτε αδικος κοπος.

 

Αυριο θα γινει η ευθυγραμιση του ερευνητη και πιστευω να ειναι καλυτερος ο καιρος!

 

Η γυναικα μου εν τω μεταξυ με το που το ειδε λεει ΑΜΑΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

 

Επαθε η γυναικα!!

 

Τις λεω σχεδον το ιδιο υψος εχετε. Κανετε για παρεα! O:)

 

Ειναι τελικα πολυ ψαρωτικο αλλα κυριως και ικανο και αυτο ειναι που μετραει...

 

Αντε να δουμε εχω μεγαλη αγωνια!

 

Τα λεμε παιδια!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις κατέβηκα από την ταράτσα............

 

Altinaki ένα σου λέω.............. :cheesy: :cheesy: :cheesy: ΕΠΑΘΑ......

 

Δες το topic με την παρατήρησή μου :-#

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που που?????

 

Δωσε μου τωρα λινκ να δω τι εκανες....

 

Με τρελανες !!!!!!!!

 

Καλο δηλ.???

 

Αρε ρε ειχε παλιοκαιρο την μερα που εφερα!!!!

 

Καταραμενο αροξολ κτλ!!! ](*,)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη.... Αστρονομικές παρατηρήσεις.... και το topic Πρώτη παρατήρηση με SW Dob 8''........

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ φιλε μου παω ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! O:)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο φιλε μου!!! Πω πω ενθουσιασμοοοςςςς!!! Ευχομαι παντα να εχεις αυτον τον ζηλο!!!!

Περιμενω να σχολασει ο ουρανος να συναντησω τα αστρα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο Κεφαλα οχι μονο ενθουσιασμο θα εχω αλλα και υπομονη γαιδουρινη!

 

Παντος ο καιρος στην Θεσσαλονικη είναι μαλλον συνεννοημενος αλλιως δεν εξηγειται οτι ειναι 3η μερα και εχει συννεφια!

 

Το εχω στο δωματιο, το κοιταω, με κοιταει και αυτο ειναι. Τιποτε αλλο.

 

Θελει να το βγαλω εξω αλλα με τετοιον καιρο το μονο που θα δω θα ειναι η μυτη μου!!

 

Ακομα και η ευθυγραμμιση του ερευνητη (βαρυ πραγμα!) δεν εχει γινει....

 

Αν ομως ανοιξουν οι ουρανοι εχω να δω πραμα!!!!

 

Εδω στην περιοχη μου ειναι ακομα χωριο, επαρχια με λιγοστα σπιτακια και ομορφο σκοτεινο ουρανο.... Κοιταζεις επανω και βλεπεις εκατονταδες αστερακια να σε κοιταζουν υπομονετικα......

 

Ειναι πολυ ομορφα εδω εχω το σπιτι μου και ειναι σαν να μενω σε εξοχικο... Η τελεια επιλογη για μενα... Ησυχια, φυση, κοντα στην πολη (10Km) και πολυ ομορφα σκοτεινα βραδακια... Αχχχχχ! Μερακλωσα....

 

Ας ανοιξουν οι ουρανοι να δω και γω τιποτα. Αν δεν ανοιξουν θα το στρεψω προς περαια (ΘΑλασσα) και θα κανω επιγεια αναγνωριση αλλα στο αναποδο!!!!

 

Και οποιον παρει ο χαρος...

 

Ερωτηση: το να εστιασεις σε ενα νεφελωμα, εχοντας εκτυπωση , ή χαρτι του ουρανου, ειναι μανουρα ή σχετικα ευκολη υποθεση.... Θαλω να πω με τον ερευνητη αν εστιασω σε ενα υποτιθεμενο παραδιπλανο αστερι συμφωνα με την εκτυπωση μου, θα μου φανει καπως το νεφελωμα στον ερευνητη ή θα ψαχνω στα τυφλα, παιζοντας με το προσοφθαλμιο??

 

Εννοειται οτι το προγραμμα του ουρανου θα ειναι σε τωρινη ημερομηνια και τοποθεσια οπου βρισκομαι (βλεπε Stellarium)....

 

Ευχαριστω εκ των προτερων (ή αλλιως Thnks in adv)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ό,τι βλέπω στο meteo.gr, θα έχεις καθαρό ουρανό Κυριακή, Τρίτη και Τετάρτη. Εγώ από την άλλη μόνο Τρίτη και Τετάρτη.

 

Άντε καλές παρατηρήσεις.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια να κανω παλι την ερωτηση:

 

Tο να εστιασεις σε ενα νεφελωμα, εχοντας εκτυπωση , ή χαρτι του ουρανου, ειναι μανουρα ή σχετικα ευκολη υποθεση.... Θαλω να πω με τον ερευνητη αν εστιασω σε ενα υποτιθεμενο παραδιπλανο αστερι συμφωνα με την εκτυπωση μου, θα μου φανει καπως το νεφελωμα στον ερευνητη ή θα ψαχνω στα τυφλα, παιζοντας με το προσοφθαλμιο??

 

Εννοειται οτι το προγραμμα του ουρανου θα ειναι σε τωρινη ημερομηνια και τοποθεσια οπου βρισκομαι (βλεπε Stellarium)....

 

Ευχαριστω εκ των προτερων (ή αλλιως Thnks in adv)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εστιάσεις σε κάποιο αστέρι, θα είναι εστιασμένο και στο νεφέλωμα. Ουσιαστικά δηλαδή και τα 2 σώματα πρακτικά είναι στο άπειρο για τον εστιαστή. Απλά ξανακάνεις εστίαση όταν αλλάξεις προσοφθάλμιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο να εστιασεις σε ενα νεφελωμα, εχοντας εκτυπωση , ή χαρτι του ουρανου, ειναι μανουρα ή σχετικα ευκολη υποθεση.... Θαλω να πω με τον ερευνητη αν εστιασω σε ενα υποτιθεμενο παραδιπλανο αστερι συμφωνα με την εκτυπωση μου, θα μου φανει καπως το νεφελωμα στον ερευνητη ή θα ψαχνω στα τυφλα, παιζοντας με το προσοφθαλμιο??

 

Μόνο τα λαμπρότερα αντικείμενα φαίνονται ελάχιστα και απο τον ερευνητή.Για όλα τα άλλα αναγκαστικά χρησιμοποιείς χάρτες και κάνεις Star hopping (δηλαδή πηγαίνοντας απο το ένα άστρο στο άλλο) μέχρι να βρείς τον στόχο σου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλησπερα!

 

Μολις ολοκληρωσα την ευθυγραμιση του ερευνητη μου στο DOB μου η οποια ηταν και παρα πολυ ευκολη. Ουτε 5 λεπτακια δεν μου πηρε....

 

Το αλλο σοβαροτερο θεμα που επρεπε να γινει ηταν να δω αν ειναι ευθυγραμισμενα και τα κατοπτρα του τηλεσκοπιου. Εδω σε θελω ειπα...

 

Αφου διαβασα καμια 5-6 web sites με φωτογραφιες και αναλυτικες πληροφοριες λεω what the heck, δεν ξεκιναω?

 

Και ξεκινησα!

 

Θα κανω λεω πρωτα το δευτερευον κατοπτρο, αυτο το μικρο οβαλ καθρεπτακι που το βλεπεις μολις ανοιξεις τον εστιαστη χωρις το προσοφθαλμιο. Για να ελεγξεις αν ειναι ευθυγραμμισμενο πρεπει να κοιταξεις με ή χωρις γυμνο ματι (ή καλυτερα με ενα καπακι τρυπημενο απο κουτακι του φιλμ (μαυρο με το καπακι του γκρι να το εχω τρυπησει καμια 3 χιλιοστα) μεσα απο τον κενο εστιαστη και να δεις εαν βλεπεις τις συνδεσεις που πιανουν κατω το κατοπτρο του πρωτευοντος. Παιδια για να μην τα πολυλογω οι 3 συνδεσεις οχι μονο φαινοντουσαν αλλα ηταν και ομορφα, ισομερη τοποθετημενες επανω στο οβαλ καθρεπτη που εβλεπα δια μεσου...

 

Ωραια λεω πολυ ωραια αρα το δευτερευον κατοπτρο ειναι οκ!

 

Παμε λεω τωρα στον πρωτευον κατοπτρο να δουμε τι γινεται.

 

Για να το κανω αυτο επρεπε να ελεγξω εαν το δευτερευον κατοπτρο (οβαλ) μεσα απο τον εστιαστη εχει κυκλικο περιγραμμα και οχι καποιο οβαλ γιατι προφανως με την κλιση που εχει 45ο το οβαλ γινεται καθαρος κυκλος. Αυτο το ειχα διαβασει σε καποιο λινκ και του εδωσα μεγαλη σημασια.....

 

Κοιτωντας λοιπον και δια γυμνου οφθαλμου και μεσω του Film Cap το αποτελεσμα ηταν ενας πληρης κυκλος....

 

Μετα απο λιγη παρατηρηση σαν να μου φανηκαν η αραχνη και ο κυκλος που φαινοταν επανω στο δευτερευον απο το καπακι του φιλμ να χανει λιιιιγγοοοοο αριστερα, δηλ. δεν ηταν ακριβως ο σταυρος στο κεντρο κεντρο αλλα λιιιιγοοο διπλα. Διαβαζοντας στα λινκ ελεγαν οτι για να διορθωθει αυτο θα πρεπει να κινηθει με τις βιδες απο κατω το πρωτευον και μαλιστα εκει που εβλεπες την αραχνη να εχει μικροτερη αποσταση καθως εβλεπες παντα απο το καπακι του φιλμ εκει στο ιδιο μερος αλλα αντιστοιχα απο την πισω πλευρα εκει που ειναι το πρωτευον θα επρεπε αν υπαρχει βιδα ρυθμισης να την ξελασκαριζες κανοντας την προς τα αριστερα (left|). Κοιταω και αντισυμμετρικα βιδα εκει δεν υπηρχε οποτε ξαναθυμηθηκα οτι εαν δεν εχει βιδα στο σημειο εκεινο πας στην απεναντι βιδα απο πισω και την σφιγγεις. Και αυτο εκανα...

 

Εφερε για να μην τα πολυλεω ακρωβως στο κεντρο παιδια, ο σταυρος απο την αραχνη, το περιγραμμα του 2ο καθρεπτη να ειναι ενας τελειος κυκλος, και τα συνδετηρακια που πιανουν κατω τον πρωτευον καθρεπτη να ειναι ομορφα και ισομερη απο το κεντρο και να φαινονται και τα 3!!!!

 

Παιδια, ηταν πολυ ευκολο αλλα στην αρχη κολωσα...

 

Συνεχισα κανοντας κατι ακομα που διαβασα.... Ηθελα να δω αν οντως ο δευτερευον εχει κυκλικο περιγραμμα και δε νηταν ιδεα μου...

 

Πηρα ενα χαρτι (απλο Α4) και το τσαλακωσα κατα μηκος. Το εβαλα ετσι ακριβως οπως σας δειχνω στις φωτο μου σε θεση που οταν κοιτας απο τον εστιαστη, να μην βλεπεις ενα μαυρο πραγμα πισω απο το δευτερευον κατοπτρο αλλα κατι λευκο( και αλλο χρωμα ακομα καλυτερα). Χωρις να το κολλησω με σελοτειπ για να μην πεσει μεσα και αφου φροντισα το τηλεσκοπιο να ειναι σε οριζοντια θεση, κοιταξα μεσα απο τον εστιαστη και οντως το δευτερευον ηταν οντως ενας πληρης κυκλος...

 

Η χαρα μου ηταν τοσο μεγαλη που αποφασισα με μιας να σας τα βγαλω φωτογραφια να τα δειτε και να χαρειτε και σεις μαζι μου και να βοηθηθειτε εαν νομιζετε....

 

Οποτε για να ολοκληρωσω, το τηλεσκοπιο ειναι ετοιμοπολεμο!!!

 

Περιμενω ο ανεμος να φυσηξει τα συννεφα και να απολαυσω πλεον την θεα του ουρανου!!

 

Γεια σας παιδια!

323784237_Orizontiatheshgianamhnpeseikatimesaprostakato.thumb.JPG.40f44d11cb35ed0401b21af6238e4e2d.JPG

1655027782_Toxartimpaineiekeigianafainetaitoperigrammatoy2oukatoptrou.thumb.JPG.81d79b5c804dedaea61e81c3032da053.JPG

1913103287_TopouethshXartioygiaContrastkykloydeytereyontos.thumb.JPG.2ea6afff24adf8ae55cce85b4c79c444.JPG

725214562_EythigramismenamesaapotokapakitoyFilm-Trypa.thumb.JPG.4d0086ecdd55ae4c698cbabd388d46ec.JPG

43780131_Mesaapothntrypatoykapakioypiokonta.thumb.JPG.86bcb3473eb97b6f3956a8ecfe892591.JPG

1270289992_XorisFilmCapkaithnCameramesastonestiasth.thumb.JPG.ef079a7382c24b205381cf292fe5f5e4.JPG

580448960_Parathrhstethnteleiaeythigrammish.thumb.JPG.7a59226cd238f102051b21a69aabc9f9.JPG

178162041_TokanoniEtoimoGiaPolemo.thumb.JPG.0da1f04c29bebbf4883ff2321a834e18.JPG

1536885051_Pisomeros1oKatoptro-Gialinoeinaimallon.thumb.JPG.f751ef8607293f56ac85d8cf6270e07b.JPG

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιες βίδες ξελασκάρεις στο πρωτεύον? Απο ότι ξέρω οι σταυρόβιδες είναι για την ρύθμιση και οι αλλενόβιδες για την ασφάλιση του κατόπτρου.

Εγω δεν έχω πειράξει τίποτα ακόμα ειδικά στις βίδες του δευτερεύοντος γιατί φοβάμαι μην κάνω καμια λαλακία και μου πέσει το 2ον κάτω..

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αψογος. \:D/ \:D/ \:D/

Κ να δοκιμάσεις όπως σου είχα πει άσπρο καπάκι κ όποιο σε βολεύει χρησιμοποίησε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης