Jump to content

Μεγεθος τηλεσκοπιου?


pascal32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοεις κλειστο απο μπροστα ή γενικοτερα ο σωληνας ;

 

Αν εννοεις απο μπροστα υπαρχουν αρκετα μεγαλα ακομη και 24" .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα GSO βγαίνουν μέχρι και 16'' κλειστού τύπου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι θες κλειστο; αν ειναι Truss??

Τι Τηλεσκοπιο Θελεις;

Διοπτρικo; ??

Κατοπτρικo;16"(κλειστο), 30"(truss)

Καταδιοπτρικo; 20" και βαλε.

Λογικα θα υπαρχουν και άλλα.... :-k

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Την ερωτηση την εκανα επειδη σκεφτομαι να φιαξω κατι μονιμο στην Αιγινα (ξερω δεν ειναι και το ιδανικο μερος, αλλα κυριως νοτια εχει καλο ουρανο) και θα ηθελα να παρω οσο το δυνατον μεγαλυτερες ιντζες αλλα με κλειστο τον σωληνα μπροστα.

Αυτη την στιγμη εχω ενα skywatcher dob 10''.

Ολα ειναι ΧΩΜΑ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τον χρονο σας

Την ερωτηση την εκανα επειδη σκεφτομαι να φιαξω κατι μονιμο στην Αιγινα (ξερω δεν ειναι και το ιδανικο μερος, αλλα κυριως νοτια εχει καλο ουρανο) και θα ηθελα να παρω οσο το δυνατον μεγαλυτερες ιντζες αλλα με κλειστο τον σωληνα μπροστα.

Αυτη την στιγμη εχω ενα skywatcher dob 10''.

Εφοσον θες οσο το δυνατον μεγαλυτερες ιντζες, εγω στην θεση σου θα επαιρνα ρνα "truss" θα του εβαζα και το "μαυρο το προστατευτικο" και θα ημουν βασιλειας!!!! (επειδη και εγω το σκευτομαι να παρω ενα μεγαλο, κατι τετοιο θα κανω).

 

Για δες εδω

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/index.html

(εχω ξεκινησει και κανω οικονομιες O:) )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aπο 18 ιντσες κι απανω μιλαμε φυσικα.. Γιατι για 15 και 12 δεν αξιζει το κοπο. Ειναι συνιθισμενα διαμετρηματα πλεον.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και μιλάμε για μεγέθη, έχω απορία: Από πόσες ίντσες και πάνω σοβαρεύει το πράγμα; Και όταν λέω σοβαρεύει εννοώ να μπορούμε να βλέπουμε άνετα σπείρες στους γαλαξίες, δομή κτλ; Γιατί με 8ιντσα, 12ιντσα κτλ παίζουμε φυσικά. :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάζεσαι να ξεκινάς με ενα 30 ιντσες να κάνεις πόσα χιλιόμετρα , να το συναρμολογίσεις και τελικά να βρέξει;;; Χαράς στο κουράγιο τους ρε παιδιά. Πόσες φορές το χρόνο να το κάνεις αυτο;; Πολύ κόπος . Μόνο για μόνιμη εγκατάσταση θα σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο και πάλι πολύ δύσκολα μιας και δέν νομίζω να είναι βολικό στην παρατήρηση.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν πέρα από την πλάκα. Αν θέλεις Μάνο να δεις δομή σπείρες κτλ με αρκετη φωτεινότητα (χωρίς πλάγια διόπτευση κτλ), πιστέυω οτι θέλεις 30αρι και πάνω και μόνιμη εγκατάσταση σε κάποιο βουνό μακριά από την πόλη. Επίσης πιστεύω οτι όσο μεγαλύτερες ίντσες έχεις τόσο σκοτεινότερο ουρανό χρειάζεσαι γιατί το τηλεσκόπιο είναι ποιό ευαίσθητο στην φωτορύπανση. Και αυτό το είδαμε στην πράξη στον Στρούμπουλα όταν βλέπαμε τον Μ33 με το 12αρι που ήταν κοντά στο ζενιθ και γύρω του ο ουρανός ήταν γκρίζος. Πιστέυω πάντως οτί δεν παίζεις με ένα 8 ιντσο πόσο μάλλον και με 12'' και μπορείς να δεις πάρα πολλά πράγματα με αυτά τα όργανα (και εννοώ γαλαξίες και ναφελώματα που είναι ποιό δύσκολα). Τι να λένε και άλλοι που έχουν 5-6 ίντσες :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα δεν τα υποτιμώ αυτά τα όργανα καθόλου, ίσα ίσα είμαι υπερευχαριστημένος από το δικό μου. Όταν λέω "παίζουμε", το εννοώ με την καλή έννοια. Αλλά η αλήθεια είναι ότι είναι κάπως περιοριστικά, ειδικά για γαλαξίες. Αν καταφέρεις να δεις δομή στους 5-6 πιο φωτεινούς, θα είσαι τυχερός. Από εκεί και πέρα ψάχνεις μικροσκοπικές θαμπάθες στο μαύρο φόντο. Με καταλαβαίνεις;

 

Για τις 5-6 ίντσες που είπες, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος κάποιος να έχει πλέον μικρότερο όργανο από 8", τουλάχιστον για dob μιλώντας. Τα 300€ που ζητάει είναι υπερβολικά λίγα γι' αυτά που προσφέρει.

 

Αλλά όντως ένα μεγάλο τηλεσκόπιο είναι βάσανο στη μεταφορά, στήσιμο κτλ. Φαντάσου να έχεις το 30" να είσαι πάνω στη σκάλα και να έχεις τον άλλο από κάτω και να του φωνάζεις "Λίγο πιο κάτω", "Εκεί;", "Όχι, λίγο δεξιά, όχι τόσο, πιο λίγο". Δεν ξέρω πως δουλεύουν στην πράξη αυτά αλλά πιστεύω είναι μανίκι. Για ένα άτομο ούτε κατα διάνοια.

 

Οπότε ποια είναι η χρυσή τομή μεγέθους και φορητότητας; Το 16άρι truss; Το φτάνεις το 16άρι στο ζενίθ χωρίς σκάλα; :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πάλι τα truss tube δεν μου αρέσουν γιατί θέλουν χρόνο στο στήσιμο, σαν να έχεις ισημερινή και να κάνεις ευθυγράμμιση.Εν τω μεταξύ θέλεις άλλο ένα άτομο για να σου κρατάει τα κομμάτια όσο θα βιδώνεις. Βάλε και το collimation που θα πρέπει να κάνεις. Όσο για τη σκάλα, τα obsession με f/4.5 μέχρι 15 ίντσες μπορείς να βλέπεις όρθιος (Eyepiece Height at Zenith: (approximately) 5.5 feet - 167 cm). Από εκεί και πάνω δεν ξέρω αν μπορείς να βλέπεις όρθιος με μεγαλύτερο εκτός και αν έχει μικρότερο f. Εκέι τα πράγματα είναι οριακά και παίζει και το ύψος του παρατηρητή σημασία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πάλι τα truss tube δεν μου αρέσουν γιατί θέλουν χρόνο στο στήσιμο, σαν να έχεις ισημερινή και να κάνεις ευθυγράμμιση.Εν τω μεταξύ θέλεις άλλο ένα άτομο για να σου κρατάει τα κομμάτια όσο θα βιδώνεις. Βάλε και το collimation που θα πρέπει να κάνεις.

 

Ε ναι αλλά είναι αναγκαίο κακό για 15" και πάνω, δεν γίνεται αλλιώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως το λέει να δεις στην διαφήμιση :-k ....αααα.... aperture fever... :cheesy: :cheesy:

 

Πάντως με "φοβίζεται" όσον αφορά στη διάμετρο..... Να αρπάξω και εγώ το μικρόβιο ...... Βέβαια σίγουρα έχει να κάνει με τον αριθμό των παρατηρήσεων και την εμπειρία σας. Μου φαίνεται, λόγω νεότητας, πολύ μακρινό για εμένα.... Πάντως planetman είσαι τυχερός που έχεις σχετικά κοντά σου τόσο καθαρούς ουρανούς. Με την φωτορύπανση εδώ αλλά και τις οικογενειακές υποχρεώσεις (για εξορμήσεις εκτός πόλης) θα μου πάρει καιρό να γιγαντωθεί η ανάγκη για μεγαλύτερη διάμετρο.

 

Μου αρέσει πάντως να παρακολουθώ τις πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις σας.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην νομίζεις Βασίλη, κι εγώ 2μιση μήνες έχω το τηλεσκόπιο και έχω κάνει μόνο 3-4 παρατηρήσεις σε καλό ουρανό και καμμιά 10ριά ακόμη στην ταράτσα μου. Απλά άργησα να πάρω χαμπάρι πόση σημασία έχει ο σκοτεινός ουρανός και καθυστέρησα έτσι να μπω στο κλίμα. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα τρελαθώ όταν θα παρατηρήσω για πρώτη φορά από πραγματικά καθαρό ουρανό..... Θα ενημερώσω μόλις συμβεί..... :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και πάλι τα truss tube δεν μου αρέσουν γιατί θέλουν χρόνο στο στήσιμο, σαν να έχεις ισημερινή και να κάνεις ευθυγράμμιση.
Αλλά όντως ένα μεγάλο τηλεσκόπιο είναι βάσανο στη μεταφορά, στήσιμο κτλ. Φαντάσου να έχεις το 30" να είσαι πάνω στη σκάλα και να έχεις τον άλλο από κάτω και να του φωνάζεις "Λίγο πιο κάτω", "Εκεί;", "Όχι, λίγο δεξιά, όχι τόσο, πιο λίγο". Δεν ξέρω πως δουλεύουν στην πράξη αυτά αλλά πιστεύω είναι μανίκι. Για ένα άτομο ούτε κατα διάνοια.

 

Παιδια εγω οταν πηγαινω για Παρατηρηση παιρνω ΠΑΝΤΑ μαζι μου την σκαλα (2m.) αλλιως δεν φτανω :lol: . Μονο οταν κοιταζω στον Οριζοντα δεν θελω σκαλα, αρα δεν με πηραζει να εχω Σκαλα.

Και ΟΧΙ δεν χρειαζεσε καποιον απο κατω να του λες λιγι πιο Δεξια ή Αριστερα, τις μικρορυθμησεις τις κανεις και απο την σκαλα. Οταν ομως θες να πας σε ενα αλλο στοχο τοτε πρεπει να κατεβεις απο την σκαλα και να την μεταφερεις πιο μακρια (για να μην την χτυπησεις με το τηλεσκοπιο) (αυτο κανω και εγω τωρα μετο 12.5" πανω στην EQ6).

Ναι ειναι λιγο βαβουρα το στησιμο αλλα οταν μετα κοιτας απο ενα τεράστιο τηλεσκοπιο νοιωθεις υπερωχα!! O:) :cheesy:

Υ.Σ Με 30" τηλεσκοπιο για ερευνητη θες ενα 8"-12"inch :twisted:

 

 

Φαντάζεσαι να ξεκινάς με ενα 30 ιντσες να κάνεις πόσα χιλιόμετρα , να το συναρμολογίσεις και τελικά να βρέξει;;;

Παντα ελεγχεις τι καιρο θα κανει οταν θα εισαι για παρατηρηση (ολη την διαρκια)

Εδω ειναι ενα πολυ καλο site http://forecast.uoa.gr/forecastnew.html

 

Χαράς στο κουράγιο τους ρε παιδιά. Πόσες φορές το χρόνο να το κάνεις αυτο;; Πολύ κόπος .

Το δικο μου ειναι ~23-25 κιλα (Σωληνας) και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα παω 1 φορα καθε εβδομάδα για παρατηριση :D (αν εχει καλο καιρο :cry: ). Οποτε δεν νομιζω να εχω κανενα απολυτος προβλημα με ενα 25" - 30" το οποιο σπαει σε καματια!!!!!!

 

Μόνο για μόνιμη εγκατάσταση θα σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο και πάλι πολύ δύσκολα μιας και δέν νομίζω να είναι βολικό στην παρατήρηση.

Μπα δεν νομιζω, εφοσον ειναι φτιαγμενω για να μετακινητε για να το εχεις στημενο κααπου? Για μονιμη εγκατάσταση (οταν κανω σπιτι καπου με Τελειο ουρανο) καλο ειναι κατι τετοιο http://www.meade.com/maxmount/index.html

 

Εν τω μεταξύ θέλεις άλλο ένα άτομο για να σου κρατάει τα κομμάτια όσο θα βιδώνεις.

Το Βιδωνεις Ξαπλωμενο :lol: (μονος σου)

 

 

Αν Θες Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ολα τα παραπανω σου φαινονται ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ!!!!!!!!!!!!! απο εκει και περα καθενας παιρνει οτι "αντεχει"

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντα ελεγχεις τι καιρο θα κανει οταν θα εισαι για παρατηρηση (ολη την διαρκια)

Εδω ειναι ενα πολυ καλο site http://forecast.uoa.gr/forecastnew.html

 

Οτι και να ελέγξεις αν είσαι γκαντέμης.. Το βουνό είναι διαφορετικό. Πολλές φορές μου έχει τύχει ο καιρός να αλλάξει απροειδοποίητα . Φυσικά και ποτέ δεν πάς κάπου χωρίς να δείς καιρό..

Τωρα για την σκάλα. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω σκάλα. Το εχω δοκιμάσει και δεν με έχει βολέψει. Γι αυτο προτιμώ το 8αρι μου .Αν αποφασίσω να πάω σε μεγαλύτερη διάμετρο τοτε... Schmidt-Cassegrain!!!!

Οσο για το τηλεσκόπιο που λές απλά είναι κορυφαίο. Τι να πεις για τέτοιο εργαλείο. Απλά η τιμή είναι ενα μικρό πρόβλημα για αρκετό κόσμο.

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης