Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα πιό νέα στοιχεία φαίνεται κάποιο άνοιγμα απο Σάββατο μεσημέρι και μετά και θα έχει και βοριάδες.

 

http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsavneur.html

Πατήστε στο Niederschlag και απο κάτω στο 78, που είναι για Σάββατο 12 το βράδυ, είναι ο χάρτης υετού, δηλαδή βροχής.

 

Αυτό σημαίνει βέβαια ότι μπορεί να έχουμε τοπικές νεφώσεις βοριά πιθανόν διάσπαρτες. Και θα έχει και κρύο, οπότε άν πάμε βάλτε πολύ ζεστά ρούχα.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρ' όλα αυτά, οι εκτιμήσεις για το βράδυ δεν είναι και ιδιαίτερα αισιόδοξες.

 

http://www.freemeteo.com/default.asp?pid=23&gid=259711&la=2

 

Αν είμαστε τυχεροί ...

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναγκαστικα θα περιμενουμε μεχρι και Σαββατο πρωι.Αν ειμαστε τυχεροι θα πεσουμε στο κενο μεταξυ της συννεφιας που θα φυγει και αυτης που θα ερθει.Οποιος καινουργιος θελει να ερθει,να μην χασει την ευκαιρια. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα είμαστε stand-by μέχρι την τελευταία στιγμή. Αφήστε δε, πως υπάρχει και για μένα υποχρέωση γεννεθλίων! :| Για να δούμε...
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kύριε Παπασωτηρίου, η απουσία σας στο συνέδριο ήτο αισθητή.

Θεού θέλοντος και ειδικού κωλύματος (και κολήματος) επιτρέποντος, θα τα πούμε εκ του σύνεγγυς.

Για τον καιρό δεν ανησυχώ. Το λαγοπόδαρο στο λαιμό μου να είναι καλά ! =P~

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω πολύ να έρθω κι εγώ ρε παιδιά.

Ευκαιρία να σας γνωρίσω κιόλας.

Υπάρχει δυστηχώς κάποια υποχρέωση για Σάββατο αλλά ίδωμεν.

Θα είναι μια καλή ευκαιρία για εμένα να μάθω (όντας νέος στο άθλημα)

από εσάς τους παλιούς. Ελπίζω να τα καταφέρω και να είμαι ευπρόσδεκτος.

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η νέα πρωινή πρόγνωση στο meteo.gr δίνει αρκετά σύννεφα για τις 20:00 και καθαρό ουρανό αργότερα!!λετε το astroparty να γίνει και after hours?? :mrgreen:

Το σκέφτηκα να έρθω μετά την κοινωνική υποχρέωση...ο μόνος κίνδυνος είναι να χαθώ και να με φάνε οι αρκούδες :-k

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα σημερινά στοιχεία δεν φαίνεται βροχή για Σάββατο απόγευμα και βράδυ. Δεν ξέρω για σύννεφα. Ο καιρός θα είναι βοριάς, που σημαίνει οτι μπορεί να υπάρχουν και κάποια σύννεφα διάσπαρτα μάλλον αλλά μπορεί να έχουμε και τελείως ξαστεριά. Απλώς το βουνό έχει πολλές φορές το δικό του μικροκλίμα. Με βοριά σε όλα σχεδόν τα επίπεδα της ατμόσφαιρας μάλλον θα έχουμε και καθαρή ατμόσφαιρα.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόν Σεπτέβρη ο καιρός άνοιξε μετά τίς 23.00 καί μέχρι τό ξημέρωμα ήταν πολύ καλός.Τήν θερμοκρασία τήν υπολογίζω γύρω στούς +10 βαθμούς.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με το meteo.gr Πόρτο Γερμενό που είναι απο κάτω και παραθαλάσσιο θα έχει 15 το βραδάκι και 13 μετά τις 12 το βράδυ. Κιθαιρώνας εκεί θα έχει 10 το βραδάκι και πρός πρωί πιστεύω θα πάει και 8. Είναι και τα δέντρα που βγάζουν υγρασία και το κρύο θα είναι αρκετό.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Planetary μην ανησυχείς, δεν έχει αρκούδες!!

Μόνο κάτι κατσίκια μπορεί να βρεις μιας και υπάρχει μαντρί πιο δίπλα!! :mrgreen:

Σοβαρά τώρα, προσοχή όταν στενεύει ο δρόμος, μη δεις κανα ζωντανό μπροστά σου και από το φρενάρισμα... το τηλεσκόπιο φτάσει στο χώρο παρατήρησης ιπτάμενο!!! :mrgreen: :mrgreen: ](*,) =;

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ...!!! ΤΑ ΚΟΥΠΙΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΤΕ... (ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΓΙΑΚ)
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω ζηλευω!!! :oops: Τι τυχεροι που είστε!!!!Εδω πέρα νέκρα!!!Καλά να περάσετε!!Και καλές παρατηρήσεις!! :wink:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύχομαι αύριο ο καιρός να είναι άψογος από το πρωί και να καθήσουμε με την ησυχία μας να κάνουμε ένα review πώς και πού θα γίνει η συνάντηση, να προετοιμάσουμε και τα απαραίτητα για τη βραδιά!! :P
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΦΟΥΣΚΩΤΑ...!!! ΤΑ ΚΟΥΠΙΑ ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΤΕ... (ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΓΙΑΚ)

 

Ο "τολμών νικά" [-o< Εσύ κάτσε στό υπόστεγο στήν ταράτσα σου!!!!

Γιάσου Παναγιώτη :-note

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύχομαι αύριο ο καιρός να είναι άψογος από το πρωί και να καθήσουμε με την ησυχία μας να κάνουμε ένα review πώς και πού θα γίνει η συνάντηση, να προετοιμάσουμε και τα απαραίτητα για τη βραδιά!! :P

 

Άμα είναι άψογος το πρωί, ν ανησυχείς το βράδυ =P~

Παιδιά, ο καιρός στο βουνό είναι απρόβλεπτος. Εδώ ανεβαίνουμε τους καλοκαιρινούς μήνες και αρκετές φορές έχει συννεφιά. Μπορεί ν ανοίξει μετά τα μεσάνυχτα και να κάνουμε παρατήρηση ως τα ξημερώματα ή να έχει ξαστεριά αλλά πολύ δυνατό αέρα και να τα μαζέψουμε μια ώρα αρχύτερα.

Αν περιμένουμε τις ιδανικές συνθήκες για ν ανεβουμε στο βουνό, δε θα πάμε ποτέ.

Τέτοιου είδους εξορμήσεις, θέλουν ρίσκο, υπομονή, πολλά και ζεστα ρούχα, καλή διάθεση και καλή παρέα.

Για το τελευταίο μπορώ να εγγυηθώ πως θα το βρείτε, τα υπόλοιπα πρέπει να τα "φέρετε" μαζί σας. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ο "τολμών νικά" [-o<

 

Συμφωνώ...Γιατί στον Πάρνωνα πήγα και κοιμήθηκα απογοητευμένος στις 2 και στις 2.15 άνοιξαν οι ουρανοί και οι τυχεροί παρατήρηση μέχρι το πρωί!

(έκανα και ρίμα) #-o

Ελάτε με τα σκουφιά σας και καλή διάθεση.

 

Νίκοοοο... με τη μεγάλη κατσαρόλα και τις σταφίδες χωριστά!

 

Κινητά στους καινούριους δώσαμε;

Γιάννης 697 4976 036

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ λοιπόν, αφού βλέπω πως πολλοί θέλουν να πάρουν το ρίσκο του καιρού, αυτό αν μη τι άλλο είναι η καλύτερη παρακίνηση και για εμάς τους "πρωτάρηδες"!!! \:D/ :cheesy:
[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατοπιν τηλεφωνικης συσκεψεως με την Κατερινα,αποφασισαμε να παμε σημερα Κιθαιρωνα, ανεξαρτητα του καιρου την ωρα που θα φευγουμε απο Αθηνα,μιας και ο καιρος ειναι πολυ ευμεταβλητος(τωρα απο Νεα Σμυρνη δεν βλεπεις ουτε συνεφακι).Αν περιμενουμε τις τελειες προγνωσεις θα ξαναβγουμε το καλοκαιρι για παρατηρηση.Για τους νεους φιλους μας,ποτε δεν αισθανθηκαμε οτι χασαμε τον καιρο μας σε μια τετοια συναντηση.Η παρεα και οι αστρονομικες συζητησεις ειναι μοναδικα και αναποσπαστα κομματια μιας τετοιας βραδυας.Ασε που θελω επιτελους να δω και εγω τον κομητη. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα :mrgreen:

Επειδή δε θα έχω καθόλου πρόσβαση σε pc μέχρι να φύγουμε, αν έχει κάποιος την καλοσύνη, ας με ενημερώσει τηλεφωνικά για την ώρα και τον τόπο του ραντεβού. Τα λέμε πάνω. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά γιά τόν χαλβά,αυτός μέ τήν κιμαδόπιτα.....τσιμουδιά; :-note χέ-χέ-χέ

Γιά τόν αέρα, δέν θά έχει τό.... "ρύθμησα"

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλη την ομάδα της αποψινής επιδρομής! :P

Ελλείψει εκτυπωτή στο σπίτι, κράτησα χειρόγραφες σημειώσεις με τη διαδρομή, έβαλα ειδικό προφυλακτήρα μπροστά στο αυτοκίνητο για τις αρκούδες & τα κατσίκια και είμαι έτοιμος για την πρώτη επίσημη! Το 8αράκι μου DOB μου χαμογελά με υπονοούμενο, και όλα είναι έτοιμα! :mrgreen:

 

Έχω κρατήσει το κινητό του κου Γιάννη για παν ενδεχόμενο.

 

Το δικό μου είναι 6945 430 361

 

φιλικά

 

Αντώνης

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

λετε το astroparty να γίνει και after hours?? :mrgreen:

:-k

 

Παιδιά μου ήρθε χτες email-καταγγελία πως στις γέφυρες τις Αττικής Οδού, από τη μεριά του Ασπρόπυργου την στήνουν διάφοροι και πετάνε πέτρες στα διερχόμενα αυτοκίνητα!! άρα:100% after hours astroparty :mrgreen:

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης