Jump to content

Vixen LVW 22mm 65°


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλά λόγια ακούγονται για τους LVW της Vixen.Όμως, επειδή οι Υπερίωνες είναι κλόνοι τους, το έχω σε απορία αν οι επιδόσεις τους είναι επίσης όμοιες.Αν ναι, τότε να πάω κατευθείαν σε Panoptic σε αυτά τα χιλιοστά , αν όχι, θα γλιτώσω λεφτά! Τι λέτε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο filiatra τους αγαπάει και ίσως ξέρει γιατί. Ρωτησέτ ον.

Με τα μισά λεφτά χάνεις μόνο 10-15% της απόδοσης.

Σχέση απόδοσης κόστους πολύ καλή αλλά εγώ θα έπαιρνα panoptic :shock:

Πάρε αυτό που ήθελες από την αρχή.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο όταν τον δοκίμασα στον Πάρνωνα έμεινα με ανοιχτό το στόμα.Ηταν σαν να μην υπήρχε γυαλί ανάμεσα στα μάτια μου κ τον ουρανό.Τέλειο είδωλο.Το θέμα είναι πως δεν τον είχα αρκετή ώρα στα χέρια μου ώστε να ανακαλύψω τυχών ελάττωμα.

Εκείνο το βράδυ δοκίμασα ένα σορό προσοφθάλμια.Τα μόνα που μου έκαναν κλικ ήταν ο Vixen κ ο 26mm nagler.Είδα κ μέσα από 16mm nagler κ δεν μου άρεσε όσο ο Vixen αν κ η διαφορά στο μέγεθος δεν χωράει σύγκριση.Απλά αυτό που έβλεπα ήταν ωραιότερο στον vixen.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις ένα pm στον adam.Είναι δικός του κ έχει ποιο γρήγορο τηλεσκόπιο απ το δικό σου.Ρώτα τον αν του βγάζει παραμόρφωση στα πλάγια.Εγώ δεν το θυμάμαι αν είχε παραμόρφωση (κ ήταν το πρώτο πράγμα που κοιτούσα σε κάθε προσοφθάλμιο) γιατί με είχε μαγέψει η εικόνα που μου έδινε.Αν δεν βγάζει χτύπα τον.Επίσης στείλε κ ένα pm στον Σοφολόγη.Το έχει τεστάρει κ είναι γνώστης.Θα σου πει στα σίγουρα.

Από Panoptic δεν έχω δει οπότε ότι κ να πω θα είναι ψέμα.Αλήθεια πόσο κοστίζει ο Panoptic?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, με ψήνεις άγρια για τον LVW γιατί εκτός απο ποιότητα στην παρατήρηση, θέλω επίσης άνεση, και το καλό του eye-relief σε συνδυασμό με την άριστη σχέση τιμής απόδοσης, με έχει σχεδόν κερδίσει.Και αν έχει δίκιο ο dimpap, σε καμία περίπτωση δεν θα δώσω τα διπλάσια λεφτά (355 € έχει ο 22αρης Panoptic) για κάτι που μόνο ελάχιστα καλύτερο είναι απο το πρώτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,έχεις σκεφτεί την λύση WO UWA; Αν και δε θυμάμαι αν βγαίνει στην εστιακή που ζητάς.Εγώ μόνο τον 7mm έχω δοκιμάσει και έμεινα έτσι :shock:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο όπως σου είπα στείλε τα δύο pm που σου είπα κ θα πάρεις σίγουρες απαντήσεις.Πρόσεξε γιατί δεν συγκρίνεις τον Vixen με ένα οποιοδήποτε προσοφθάλμιο αλλά με televue.Εγώ δεν το συζητάω κάποια στιγμή θα τον πάρω.Αλλά εγώ δεν είμαι εσύ.Ο καθένας έχει άλλα στάνταρ.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις ένα pm στον adam.Είναι δικός του κ έχει ποιο γρήγορο τηλεσκόπιο απ το δικό σου.Ρώτα τον αν του βγάζει παραμόρφωση στα πλάγια.

Τάκη, απάντησα στο Νίκο. Συνεχίζω να λέω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και ότι στο δικό μου τηλεσκόπιο δεν πρόσεξα παραμόρφωση.Δεν έχω πιο γρήγορο από του Νίκου, κι' εμένα f/6 8ιντσο είναι.

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω πιο γρήγορο από του Νίκου, κι' εμένα f/6 8ιντσο είναι.

Φιλικά

Ουπς κ Νίκο νόμιζα πως έχεις το 10'' που είναι 4,8

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης