Jump to content

Pentax XW10mm-Πρώτες εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες στο Αλεποχώρι,φυσούσε πάρα πολύ και δεν μπορέσαμε να παρατηρήσουμε από το βουνό,αλλά από το σπίτι που βρισκόταν σε μηδενικό υψόμετρο! Τουλάχιστον αποφύγαμε τον αέρα και το πολύ κρύο.

 

Μου δώθηκε επιτέλους η ευκαιρία να δοκιμάσω τον Pentax XW10 σε έναν πεντακάθαρο ουρανό με το τηλεσκόπιό μου 8"f6.Εκείνο που είδα ήταν ένα εντυπωσιακά επίπεδο πεδίο,ακόμα και σε γρήγορα περάσματα του σωλήνα.Μου έκανε επίσης εντύπωση και το κατάμαυρο φόντο του ουρανού με το εξαιρετικό κοντράστ.Το δοκίμασα με τον Holmes και εντυπωσιαστήκαμε όλοι από το κοντράστ του κομήτη με τον ουρανό.Αυτό ήταν ένα θέαμα που δε χόρταινες να το θαυμάζεις.

 

Ο NGC891 φαινόταν πεντακάθαρα,παρόλο που βρισκόμασταν στο επίπεδο της θάλασσας και μάλιστα διέκρινα αρκετά εύκολα και την μαύρη λωρίδα σκόνης που χωρίζει αυτόν τον edge-on γαλαξία,οπτικού μεγέθους 9,9 και επιφανειακής λαμπρότητας 13.Ήταν και αυτό από τις ευχάριστες εκπλήξεις της βραδιάς.

 

Προσπάθησα να τον συγκρίνω με τον Nagler T6 7mm σε ένα από το διπλό του Περσέα,αλλά δεν είδα διαφορά,ούτε στο κοντράστ,ούτε στο flat πεδίο,ούτε και στην κόμη(άγνωστη λέξη και για τον Pentax).

 

Είδα πολύ μεγάλη διαφορά στο κοντράστ με τον Radian18mm. Εγώ που θεωρούσα τον Radian διαμάντι,τον είδα να μένει πολύ πίσω από τον Pentax.Λέτε η διαφορά αυτή να οφείλεται στην διαφορετική εστιακή απόσταση;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ! Οκ! Τέλος η πλάκα! :D

Πράγματι ο pentax ήταν πολύ καλός. Με εντυπωσίασε. Εξαιρετικές εικόνες, με πολύ καλό κοντράστ σε όλα τα αντικείμενα που είδαμε. θα ήθελα να μπορούσαμε να τον συγκρίνουμε και μ έναν plossl ή οποιονδήποτε άλλο προσοφθάλμιο στα 10mm αλλά δεν κατέστη δυνατό.

Πολύ καλός επίσης μου φάνηκε και ο radian. Δε νομίζω πως μπορούμε να συγκρίνουμε 2 προσοφθάλμιους με τόσο μεγάλη διαφορά στην εστιακή απόσταση.

Τέλος, θέλω να προσθέσω πόσο ωραίες εικόνες -αντίστοιχες ενός καλού plossl-, πόσο βολικός και άνετος είναι στην παρατήρηση, ο zoom 8-24 της vixen. Παρ όλο που έχει μικρότερο πεδίο απ τον αντίστοιχο hyperion, τον προτιμώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν κανείς μπορεί να κάνει μια οργανωμένη σύγκριση των προσοφθάλμιων πάνω σε διάφορες παραμέτρους. Έτσι για να έχουμε μια γρήγορη εικόνα και να καθοδηγούμαστε για τις αγορές μας. Τι πιστεύετε??

:-k

[-o< plz keep the sky clear!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, καλορίζικος ο Pentax XW 10mm, εξαιρετική επιλογή! Τον έχω βάλει κι εγώ «στο μάτι» εδώ και πολύ καιρό και χαίρομαι που έχουμε hands-on πληροφόρηση γι αυτόν πριν τον παραγγείλω! Θα πρέπει να είναι πολύ άνετος και απολαυστικός στην παρατήρηση. (Στη συλλογή μου θέλω να γεμίσει το κενό ανάμεσα σε δύο ευρυγώνιους φακούς με κορυφαία είδωλα, τον Meade 4000 UWA 6.7mm και Tele Vue Nagler 16mm). Παρατήρησε σε κάθε ευκαιρία και γράψε μας κι άλλες εντυπώσεις!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτό το βρήκα από το cloudynights:

 

Main reasons why people like about XWs are the 20mm eye relief (which basically is one of the biggest reason), sharp (especially on-axis), transmission, less distortion and colour (so called neutral). Those that really like XWs are those that observe very faint galaxies or very faint details and there will be differences between XW and TV since the Pentax has the SMC coatings. There are people who just simply ignore the fc in some of the XWs for the slight improvement in transmission. But these people have tracking.

 

For information, max transmission of Pentax is 96 percent at 550nm (yellow green). Max transmission of T6 Naglers is also 96 percent but at 600nm (red). Due to higher transmission in red, the Naglers are warmer (white becomes cream). For blue and green, Pentax XW is about 2 percent higher in transmission. So the difference is actually very slight but probably noticeable for objects near the limit of visibility. It also depends on objects as different objects have different colours (even though we cannot actually see colour since they are too dim). For example the galaxy cores tend to have older stars and are red biased while the spiral warms tend to be younger stars and blue. Hence Pentax XW do have a very slight edge (2 percent) in detecting spiral arms but Naglers have an edge in detecting fainter galaxies (core since it is more red biased). However this also got to do with the person's 'spectral response' to colour too. Nobody see colours exactly the same and hence that is why there are always so varied reports on transmission. For Jupiter, to see the details in GRS, the warmer eyepieces does better all the time as the details in GRS are red/brown. Cool (blue biased) eyepieces will just show it as white and becomes difficult to see the details in GRS. There are pros and cons in colour reproduction. It is not so simple as saying one is better than the other. Having both types of eyepieces will get the most detail out of a planet/galaxy or other objects (that is why I have warm and cool eyepieces). Warm eyepieces btw are not coffee filters as claimed by some people. Filters are meant to remove. I would say warm eyepieces are red biased which does not mean that transmission in blue or green is bad just that it is less than in red. I found the transmission data of quite many eyepieces and if I am not wrong done by Markus Ludes.

 

Παρατήρησες κάτι τέτοιο όπως πειγράφετε παραπάνω? Είμαι πολύ υπέρ των ουδέτερων χρωμάτων γιααυτό και με ενδιαφέρει πολύ ο pentax.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, καλορίζικος! Περιμένουμε αναλυτικότερο review. :wink: Επίσης θέλω να μου πείς για την απόδοση του σε σχέση με τον Vixen LVW 8mm.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι Σπύρο.Δε παρατήρησα κάτι τέτοιο.Δεν έψαξα κάν για δύσκολους deep sky στόχους,διότι είμασταν χαμηλά,παρά τον πεντακάθαρο ουρανό. Θυμήθηκα όμως,και η Κατερίνα μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό,ότι ο S Cep δεν ήταν τόσο κόκκινος,όσο τον είχα δει από άλλο προσοφθάλμιο.Ήταν χαμηλά όμως την ώρα του εντοπισμού του και δεν μπορώ να εκφέρω ασφαλή γνώμη.

 

Πάντως αυτός ο υπέροχος βαθυκόκκινος αστέρας άνθρακα μπορεί να αποτελέσει ένα ιδανικό πεδίο δοκιμής ανάμεσα στο Nagler T6 7mm και Pentax XW10.Θα το δω και θα επανέλθω.Ευχαριστούμε για την επισήμανση :mrgreen: :mrgreen:Πάντως δε περίμενα να δω την μαύρη λωρίδα στον NGC 891,ειδικά τόσο εύκολα...Με τον Nagler ίσα που την έβλεπα με πλάγια.Βέβαια,άλλο 7,άλλο 10mm

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια θα ανοιξω καινουριο θεμα με θεμα τους Zoom. Αν θελετε βοηθηστε και εσεις για να δουμε τι γινετε.

 

Εχω βαλει στον ματι τον Baader Hyperion Zoom Click 8-24mm και εδω μιλησατε και για το Vixen LV-Zoom 8-24mm.

 

Οποιος ξερει κατι για τον Vixen ας κανει τον κοπο να γραψει οκ?

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικος ο νέος σου Pentax Δημήτρη. Πράγματι είναι εξαιρετική επιλογή. Περιμένω κι εγώ απο εβδομάδα έναν XW 7mm. Νομίζω ότι του χρόνου στον Πάρνωνα θα έχει πολύ ενδιαφέρον η σύγκριση τόσο καλών προσοφθαλμίων που έχουν μαζευτεί.

 

Παλαιότερα ο Papgeo είχε γράψει ότι έχουμε ανέβει πάρα πολύ σαν ερασιτέχνες αστρονόμοι και νομίζω ότι έχει απόλυτο δίκηο. Ας μην μείνουμε όμως στις αγορές. Ωθείστε όλο αυτό τον εξοπλισμό στο όριο.

 

Push the envelope gentlemen. Put the pedal to the metal.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικος! Κι εγώ θέλω να πάρω ένα προσοφθάλμιο στα 9-10mm. Και είμαι πλέον ανάμεσα σε αυτόν, τον nagler type6 9mm και τον W.O. Uwan 9mm... :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωθείστε όλο αυτό τον εξοπλισμό στο όριο.

 

Push the envelope gentlemen. Put the pedal to the metal.

 

Τώρα που η νύχτα μεγαλώνει,ξενύχτι και όποιος αντέξει,Τάκη! Καλό ντύσιμο,καφεδάκι και ποιος μας πιάνει...Σύννεφα μην έχει μόνο...

 

Μάνο,δύσκολες επιλογές,περιμένω εντυπώσεις για ό,τι αποφασίσεις!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης