Jump to content

Πως μπορούμε να εστιάσουμε !!!!!!


kellner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξιγιση για το πώς μπορούμε να εστιάσουμε

 

Όσο πιο καλά γίνετε ένα αντικείμενο στον ουρανό τη νύχτα!!!!!

 

Π.χ με ένα dob 8 και ένα προσοφθάλμιο (Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm, Ø31.8mm)

Εστιάζω π.χ τον Κρόνο ,και φενετε σαν μια πολύ μικρή μπαλίτσα (σαν αστέρι) ανεβάζω σιγά σιγά την μεγενθιση αλλά όσο ανεβάζω τόσο πιο θολός φενετε!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μπορεί κάποιος που έχει κάνη παρατιρισις πλανιτον να μου εξιγιση από την αρχή τι ακριβώς κάνουμε για να πετύχουμε έναν στόχο (πλανήτη) με αρκετά καλά αποτελέσματα στα προσοφθάλμια!!!!!!

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πες μας με ποιο προσοφθάλμιο φαίνεται θολός και επίσης τι ώρα τον παρατήρησες...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που εκανες ειναι αυτο που πρεπει να κανεις...

 

Τωρα για να καταλαβεις οταν λεμε να εστιασεις εννοουμε το να φερεις ενα αστερι (ή πλανητης) στο πιο ευκρινης επιπεδο που μπορεις να το δεις.

 

Δεν σημαινει εστιαση το να το φερεις τοσο κοντα με την εννοια να χασεις την ευκρινεια σου...

 

Και σκεψου γιατι το ειδες τοσο μικρο...

 

Εχεις ενα 8", ωραια?

 

Το focal Length του ειναι 1200mm, ενταξει?

 

Ωραια για να βρουμε με τι μεγενθυνση μπορεις (μεγιστη) να δεις με το προσοφθαλμιο των 25mm θα κανεις το εξης:

 

1200μμ (FL) / 25mm (Eyepiece) = 48x

 

Για αυτο και ο πλανητης φανηκε τοσο μικρος. Γιατι απλα δεν ειχες αλλη ικανοτητα μεγενθυνσης με το εν λογω προσοφθαλμιο...

 

Αν ομως ειχες μικροτερης εστιακης αποστασης προσοφθαλμιο (πχ. 10) θα το εβλεπες λιγακι πιο μεγαλο (τον πλανητη)...

 

Δηλ. 1200μμ (FL) / 10 mm (Eyepiece) = 120x

 

Αν τωρα ειχε και εναν μεγενθυντη προσοφθαλμιο (βλεπε Barlow) πχ εναν του 3χ, θα ειχες συνολικη μεγενθυνση:

 

1200μμ (FL) / 10 mm (Eyepiece) x 3 (Barlow 3x) = 360x

 

Ετσι θα τον εβλεπες πολυ πιο μεγαλο , με αρκετη ευκρινεια (εξαρταται απο την ποιοτητα των φακων) και λιγο πιο σκοτεινο (πολλα παρεμβαλομενα οπτικα).

 

Αρα τι κανεις?

 

Αρχιζεις και μαζευεις λεφτα για την επομενη αγορα σου που ειναι ενας ΚΑΛΟΣ BARLOW!!! \:D/ \:D/ \:D/

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κρόνος δεν τραβάει σε πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις σε αντίθεση με τον Άρη. Αυτό λογικά συμβαίνει επειδή δεν έχει τόσο μεγάλη επιφανειακή λαμπρότητα.

 

Την μέγιστη μεγέθυνση Κρόνου καλής εικόνας που έχω πάρει είναι στα 240x ενώ του Άρη στα 400x. Και μιλάω για την ίδια νύχτα με καλό seeing. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα προσοφθάλμια που χρισιμοποιισα είναι τα παρακάτω.

 

(Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm, Ø31.8mm) και ώρα 22.00-23.00 σήμερα.

 

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο και η σελήνη (αρκετό φως)

Τηλεσκόπιο dob 8

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολαααααα παιζουννννν ρολοοοοοοο!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Οπτικα, Seeing, ευθυγραμμιση κτλ...

 

Μην απελπιζεσαι κατι απο ολα αυτα θα φταιει...

 

Δεν ειναι σοβαρο. Μπορει και να φταιει και η Σεληνη που διαχεει το φως τις εις βαρος της ευκρινειας των πλανητων...

 

Εγω τον Κρονο τον εχω δει και με 360χ (Televue Barlow 3x + 10mm Plossl) και ηταν πολυ καλος και φωτεινος. Αλλα μπορει να ειχα και καλυτερο "ουρανο" απο τον δικο σου, μεγαλε! :cheesy:

 

Οποτε, Insert Coin to Join, μεγαλε και παλι απο την αρχη!! O:) O:)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ακρίβεια στις 22.00 με 23.00 βορειοανατολικά έκανα περίπατο στον ουρανό.

 

Μαλων θα έκανα κάποιο λάθος για τον ΚΡΟΝΟ.

 

ΑΚΡΙΒΟΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΙΡΕΣ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΣΕΛΗΝΗ ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!!!(ΜΑΛΩΝ ΚΡΟΝΟΣ

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκου τι θα κάνεις: Βάλε ξυπνητήρι στις 5:00 το πρωί, βγες έξω και στόχευσε στο πιο φωτεινό αστεράκι νοτιοανατολικά με τον 10άρη. Θα δεις κάτι δαχτυλίδια γύρω γύρω από έναν κίτρινο πλανήτη και 4 δορυφόρους. Είναι ο Κρόνος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για την βοηθεια που δίνεται.

 

Planetman θα το κάνω αυτό που λες κατά τις 5.

 

Η τοποθεσία πεζι ρολό για το που βρίσκομαι δηλαδή.

 

Πλάτος--------40-28-48

 

Μήκος -------22-2-24

 

( 40.48)Β

(22.04)Α

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ αχ αχ αχ....

Αν δεν ξέρουμε αν βλέπουμε τον Κρόνο ή όχι τι κάνουμε...;;;

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξυπνα και κανε και κανενα καφε! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Περαν της πλακας να ξερεις οτι κατα την ωρα εκεινη ειναι Νοτιοανατολικα, και λιγο κατω απο το ζενιθ. Βασικα λιγο πιο πανω απο την μεση του ουρανου...

 

Στην αρχη δεν θα τον καταλαβεις αλλα καθως εστιαζεις και μικραινει το αντικειμενο θα καταλαβεις ευκολα τους δακτυλιους του...

 

Αντε καλη τυχη συντροφε, και εμεις παμε να κοιμηθουμε...

 

Σημερα ειναι η δικη σου βαρδια... :) :) :)

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεπω οτι εχεις παρει και συ τον Televue 3x.

 

Ξεκινα με τον 3χ και τον 25mm προσοφθαλμιο και θα τον δεις σιγουρα...

 

Ειναι ενα αρκετα φωτεινο αστερι να ξερεις, οχι ομως σαν τον Σειριο...

 

Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι η κατευθυνση σου κυριως.

 

Αν εχεις ενα προγραμμα θα σε κατευθυνει καλυτερα βλεποντας που θα ειναι το αστερι τοτε...

 

Αντε και παλι καλη τυχη![/b]

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξιγιση για το πώς μπορούμε να εστιάσουμε

 

Όσο πιο καλά γίνετε ένα αντικείμενο στον ουρανό τη νύχτα!!!!!

 

 

Πήγαινε σε ένα σχετικά φωτεινό άστερι, και κάνοντας μικρομετρικές κινήσεις, προσπάθησε να φαίνεται σαν ένα σημείο.Όσο πιο μικρό, τόσο πιο ευκρινές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά έκανα τα παρακάτω.

 

Άφησα το τηλεσκόπιο περίπου 15 λεπτά έξω.

 

Με (3χ και τον 25mm) σημάδευσα τον Κρόνο. Σίγουρα ο Κρόνος διότι είδα στον χάρτη (Cartes du Ciel)

ακριβώς που είναι. .ένα λαμπερό αστέρι αρκετά λαμπερό προς το μέρος μου.

 

Το θέμα είναι ότι στο προσοφθάλμιο ρε παιδιά τον είδα σαν ένα αστέρι πολύ λαμπερό,

 

Αλλά και αρκετά θολό ανεβάζοντας σιγά σιγά το zoom!!!!!

 

Δακτυλίους δεν είδα με τίποτα!!!!!!!!!. Σας λέω ΕΝΑ ΛΑΜΠΡΟ ΑΣΤΕΡΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ

 

ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ collimation!!!!!!

 

ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΛΗΝΗ ΤΙΠΟΤΕ ΆΛΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΘΑΡΑ!!!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν λες ζουμ, τί εννοείς;

Το προσοφθάλμιό σου δεν είναι ζουμ.

Γυρίζοντας τον εστιαστή μπρος - πίσω στην ουσία"καθαρίζεις" το είδωλο και εστιάζεις. Όσο πιο μικρός φανεί ο Κρόνος στο πεδίο σου τόσο πιο καλά είναι εστιασμένος. Αν γυρίζεις τον εστιαστή και το αντικείμενο μεγαλώνει και θολώνει τότε χάνεις την εστίαση δεν ζουμάρεις. Με προσοφθάλμιο 25μμ και 3χ barlow είσαι στα 144χ. Σίγουρα ο Κρόνος φαίνεται με δακτυλίους και δορυφόρους. Έλεγξε ξανα το Cartes du ciel, μήπως και δεν έχεις βάλει σωστά τις ρυθμίσεις (τόπος, ημερομηνία)

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να είσαι απόλυτα σίγουρος φίλε Κelner, αν αυτό που θα δεις είναι αστέρι ή πλανίτης (Κρόνος), πρόσεξε αν τρεμοπαίζει,(με γυμνό μάτι). Αν ναι, είναι άστρο, αν όχι είναι πλανίτης! Αν παρόλα αυτά σημαδεύεις όντος τον Κρόνο, τότε κάτι δε κάνεις σωστά. Και δε νομίζω να είναι θέμα ευθηγράμμισης. Οι δακτύλιοι του Κρόνου φαίνονται και με Χ36 μεγέθυνση! Ξαναπροσπάθησε! Αξίζει αυτό που θα δεις!!:wink:

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kellner, κατέβασε και το stellarium να δείς και απο εκεί που είναι ο Κρόνος. Θα ευθυγραμμίσεις τον ερευνητή (και τη μέρα μπορείς) στοχεύοντας ένα αντικείμενο η ένα άστρο και προσπαθώντας να το δείς μέσα απο το προσοφθάλμιο στο κέντρο. Μετά πάς και κοιτάς μέσα απο τον ερευνητή και ρυθμίζεις ώστε να έρθει και στο κέντρο του ερευνητή. Το βράδυ βρές ένα σχετικά φωτεινό άστρο και κάνε το με την εστίαση να φαίνεται σαν τελεία. Μετά πήγαινε και βρές τον Κρόνο και θα τον δείς.

 

Ο εστιαστής δεν είναι zoom. Τα τηλεσκόπια δεν είναι zoom. Υπάρχουν μόνο zoom προσοφθάλμιοι. Αυτή η ροδέλα είναι η εστίαση, δηλαδή κάνεις το αντικείμενο να φαίνεται πιό καθαρά. Όσο πιο έξω απο την εστίαση είσαι τόσο πιο μεγάλο θα φαίνεται το αντικείμενο και θολό.

 

Για να αυξήσεις μεγέθυνση αλλάζεις προσοφθάλμια. Για να βρείς τί μεγέθυνση σου δίνει το κάθε προσοφθάλμιο διαιρείς την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, δηλαδή 1200mm το δικό σου, με την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου, π.χ 10mm. Οπότε άν βάλεις το 10mm προσοφθάλμιο θα έχεις 120Χ μεγέθυνση.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν περίμενα τόση ανταπόκριση .

 

Σας ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ για τη βοηθεια σας.

 

Έχετε απολιτο δίκιο για το zoom.

 

Όντος τα προσοφθάλμια δεν είναι για να κάνουν zoom!!!!!

 

Λάθος διατιποση συγνώμη.

 

Πάντως θα προσπαθισω σίγουρα και πάλι για ένα καλό κεντράρισμα του Κρόνου,

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Ο ΚΡΟΝΟΣ)!!!!!!!!!!!!!! ΚΟΛΙΜΕΝΟΣ !!!!!

 

Αλήθεια πότε μπορώ να δω τον Κρόνο καθαρά ,δηλαδή ποιες ώρες περίπου!!!!

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρέπει να κάνουμε υπομονή να ανέβει λίγο. Σε κάνα 2μηνο πιστεύω να είναι καλά (αναλογα και την ώρα που θέλουμε να τον παρατηρήσουμε).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ αχ αχ αχ....

Αν δεν ξέρουμε αν βλέπουμε τον Κρόνο ή όχι τι κάνουμε...;;;

 

Πες τα χρυσοστομε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν και νομιζω οτι ο φιλος μας ειναι ακομα στην αρχη. Θα μαθει ομως!! Σιγα σιγα..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έτσι παιδιά

 

είμαι ακόμα στην αρχή . αυτό το λόγω θέλω κάποια βοήθεια

 

από εσάς τους πιο εμπειρους ερασιτέχνες.

 

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθη καμιά μα καμιά ώρα με αυτο το είδος.

 

Τα χόμπι μου είναι αρκετά όπως.

 

Φωτογραφία

Ηλεκτρονικά

Ζωγραφική

Και πάνω από όλα κάνω αρκετές πατέντες!!!!!!!!!!

 

Σκευτομε το bob 8 που έχω να το βάλω σε μια βάση να ανεβοκατεβενη η χειροκινητα η με μοτέρ!!!!!!

 

Φανταστείτε ένα ξύλινο μέτρο το οποίο είναι ανοιχτό και προσπαθείτε να το μαζεπσετε!!!!!!!! Κάπως έτσι φαντάζομε την βάση..

1.JPG.44edde019876e3a98f3bccea4c5cec13.JPG

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kellner, όταν εστιάζεις σε ένα κοινό αστέρι μέτριας λαμπρότητας, καταφέρνεις να το δεις σαν σημείο ή κι αυτό φαίνεται μεγάλο και θολό;;

Αν δεν καταφέρνεις στην καλύτερη εστίαση να βλέπεις τα αστέρια σαν σημεία (φωτεινές τελείες), τότε συμβαίνει κάτι από τα παρακάτω:

 

α) τα κάτοπτρά σου είναι εντελώς εκτός ευθυγράμμισης.

β) ο εστιαστής σου τερματίζει πριν φτάσει στη θέση εστίασης όπου τα άστρα πρέπει να φαίνονται σαν τελείες (θεωρώ απίθανο βέβαια να συμβαίνει αυτό και να μην το έχεις καταλάβει.)

 

Χρησιμοποίησε τους ίδιους φακούς με τους οποίους προσπάθησες να δεις τον Κρόνο. Αν τα αστέρια μπορείς να τα δεις σαν τελείες, τότε θα μπορέσεις να δεις και τον Κρόνο με τους δακτύλιούς του καθαρά.

 

Δοκίμασε λοιπόν για τα αστέρια και ενημέρωσέ μας.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

ΥΓ. Η παρουσία της Σελήνης δεν εμποδίζει καθόλου την παρατήρηση των πλανητών. Συχνά μάλιστα τη βελτιώνει υπό κάποιες προϋποθέσεις. Μόνο για την παρατήρηση του πολύ αμυδρού Πλούτωνα θα υπήρχε πρόβλημα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι τα αστέρια τα διακρίνω σαν μικρές τελείες.

Και με τα δυο προσοφθάλμια τις εταιρίας.

default142.jpg.fa953e0a94909145dc4fc00a06f95833.jpg

SkyWatcher Dobsonian 8\" TeleVue Barlow 3x , 31.8mm (1 1/4\")
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης