Jump to content

Τηλεσκόπια στο Lidl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Iapetus, πρέπει να είναι μεταξύ της EQ3-2 και της EQ5 - μάλλον πιο κοντά στην τελευταία. Παίρνει σίγουρα μοτέρ, δεν ξέρω όμως αν προσφέρεται με αυτά ή αν παίρνει goto.

Τώρα όσον αφορά στην ασφάλεια στη χρωματική εκτροπή, είμαι περισσότερο "απαισιόδοξος": θα έλεγα μάλλον κοντά στο f/15 (παλιά unitron και νυν antares vixen spec), αλλά περισσότερο σημασία έχει η ευθυγράμμιση των στοιχείων και η δυνατότητα διαχείριση της χρωματικής εκτροπής σε συνάρτηση με το είδος των στόχων που ενδιαφέρουν.

Πιο συγκεκριμένα: στα DSO δεν σε πολυενδιαφέρει το χρωματικό σφάλμα, στην παρατήρηση διπλών έχει σημασία ο έλεγχός του, ενω στους πλανήτες η χρήση φίλτρων επιβάλλεται - εκτός πια και αν έχεις βρει κανέναν planet killer σε f/15 :)

Πάντως, ο εστιακός λόγος f/8-f/10 γενικά θεωρείται ότι προσφέρει μια καλή ισορροπία μεταξύ καλής απόδοσης και χρωματικής εκτροπής. Από την άλλη είναι ασφαλέστερο να κάνεις κάποια δοκιμή πριν αγοράσεις. Δεν μπορείς να περιγράψεις σε κάποιον πως είναι η χρωματική εκτροπή και ακόμα περισσότερο πως είναι και σε τι βαθμό ενοχλεί σε ένα συγκεκριμένο όργανο. Αν τελικά πρέπει να πάρεις κάποιον 4ιντσο refractor, τότε το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο φαίνεται να αξίζει. Οπωσδήποτε όμως και αφού έχεις αποκλείσει την περίπτωση του 8ιντσου dob, κάνε πρώτα τη δοκιμή σου και μετά αγόρασε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Είναι το ίδιο.

 

Που κατάλαβες ότι είναι το ίδιο;

 

Σκεφτόμουν και για 8" Dob, όπως ανέφερε ως πρώτη καλή επιλογή ο φίλος eliasg2004, αλλά δεν με βολεύει ως προς το θέμα της μεταφοράς.

 

Γιατί νομίζεις ότι αυτό είναι πιο μεταφέρσιμο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτόμουν και για 8" Dob, όπως ανέφερε ως πρώτη καλή επιλογή ο φίλος eliasg2004, αλλά δεν με βολεύει ως προς το θέμα της μεταφοράς.

 

Γιατί νομίζεις ότι αυτό είναι πιο μεταφέρσιμο;

 

Πχ ποιο θα ήταν ποιο εύκολο για τοποθέτηση σε ένα μικρό αυτοκίνητο; Επίσης η βάση ενός Dobsonian μήπως δεν είναι κατάλληλη για ανώμαλο έδαφος;

 

Για αστροφωτογράφιση τι έχετε να προτείνετε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τόσα χρόνια βγάζουν αυτό το τηλεσκόπιο σε πολλές χώρες κι αν κάνετε μια αναζήτηση δεν θα βρείτε παράπονα για αυτά.

Αλλωστε όταν ένα προϊόν δεν εχει παράπονα απο καταναλωτές που το αγόρασαν δεν πάει να πει ότι μπορουμε να το αποκαλέσουμε και "παιδικό".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πχ ποιο θα ήταν ποιο εύκολο για τοποθέτηση σε ένα μικρό αυτοκίνητο; Επίσης η βάση ενός Dobsonian μήπως δεν είναι κατάλληλη για ανώμαλο έδαφος;

 

Εγώ το 8" DOB το βάζω σε seicento και πάω στα βουνά. Για να στηθεί θέλει κάπως ίσιο έδαφος, δεν έχει πρόβλημα, έχει 3 πατάκια από κάτω. Σε βάρος δεν ξέρω ποιο είναι πιο βαρύ αυτό ή το 4" bresser διοπτρικό μαζί με τη βάση του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πχ ποιο θα ήταν ποιο εύκολο για τοποθέτηση σε ένα μικρό αυτοκίνητο; Επίσης η βάση ενός Dobsonian μήπως δεν είναι κατάλληλη για ανώμαλο έδαφος;

 

Εγώ το 8" DOB το βάζω σε seicento και πάω στα βουνά. Για να στηθεί θέλει κάπως ίσιο έδαφος, δεν έχει πρόβλημα, έχει 3 πατάκια από κάτω. Σε βάρος δεν ξέρω ποιο είναι πιο βαρύ αυτό ή το 4" bresser διοπτρικό μαζί με τη βάση του.

 

Επειδη τα εχω και τα 2,το dob 8" ειναι αρκετα πιο βαρυ,αλλα αξιζει το βαρος...

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωπα,μισο λεπτο,εγω εννοω το bresser skylux του lidl,αυτο το 4 inch που λετε δν το ξερω....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που κατάλαβες ότι είναι το ίδιο;

 

Με βάση τα χαρακτηριστικά που αναφέρει το lidl, τα παρελκόμενα που δίνει αλλά και την φωτο. Από την άλλη στο Astroshop Γερμανίας δίνει 500 ευρώ τον ίδιο τύπο με τα ίδια extra, τουλάχιστον βάση της περιγραφής τους, (πλην ενός προσοφθάλμιου, όπου αντί 12,5 το δίνει με 15).

Τώρα για την στήριξη έχω μια μικρή επιφύλαξη αν και στις φώτο είναι η ίδια αλλά ας μην τρελαινόμαστε αύριο είναι Πέμπτη και θα φανεί τι παίζει.

 

Εγώ πάντως αρχίζω και το σκέφτομαι.

Συγκεντρώνει τα πλεονεκτήματα ενός διοπτρικού.

Είναι καλό (νομίζω) για πλανητική παρατήρηση αλλά και επίγεια (200x) .

Το βάρος του δεν είναι ιδιαίτερο (18kg)

Η στήριξη (αν είναι MON2) θα δουλεύει πιστεύω άνετα με την SLR και τον 300mm φακό μου για ευρύ πεδίο.

Το F10 είναι αρκετά καλό.

Και η τιμή του δεν είναι απαγορευτική 370 ευρώ με τα extra που σίγουρα δεν είναι και τα πρώτα αλλά για αρχή δεν είναι και ασχημα.

 

Μοναδικό μείον οι ίντσες. Δεν είναι βέβαια και λίγο αλλά είναι αυτό που λένε όλοι τελικά στο forum: "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ".

Τώρα αν μετά κολήσεις με το ΣΠΟΡ και θέλεις να δεις και παρα πέρα, η επιλογή ενός 8"Dob (300ευρώ) δεν θα θέλει και τόσο ψάξιμο αφού το ποσό είναι επίσης μη απαγορευτικό.

 

Εσείς τι λέτε; :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους το σκέφτονται αν και δεν είμαι ειδικός, νομίζω πως για φωτογράφιση θα είναι σχετικά καλό αλλά για παρατήρηση υπάρχουν πολύ καλύτερα στα ίδια λεφτά. (βλέπε DOB)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή η φωτογραφική μηχανή θα είναι ποιό τυχερή από το μάτι μου?

 

Δυστυχώς φίλε μου από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, η φωτογραφική μηχανή είναι πάντα ποιο τυχερή από τα μάτια μας.

 

 

Μακάκαααα, που είσαι μακάκαααα!!!

Αυτό που κολάει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή η φωτογραφική μηχανή θα είναι ποιό τυχερή από το μάτι μου?

 

Δυστυχώς φίλε μου από ότι έχω καταλάβει μέχρι τώρα, η φωτογραφική μηχανή είναι πάντα ποιο τυχερή από τα μάτια μας.

 

 

Μακάκαααα, που είσαι μακάκαααα!!!

Αυτό που κολάει;

 

Και που δεν κολλάει!

Στην τυχερή φωτογραφική μηχανή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μία ερώτηση...Το να παίρνεις ένα τηλεσκόπιο από ένα super market δεν είναι σαν να παίρνεις πατάτες απο ένα ψαρά???
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα το σουπερ-μαρκετ αυτό είναι. Η υπερ-αγορά.

Μπορείς να βρείς τα πάντα εκεί.

Το Πράκτικερ δεν είναι ένα είδος σουπερ-μάρκετ, κι όμως μπορείς να βρείς μέχρι και μηχανάκια κι ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς.

 

Στα σουπερ-μαρκετ έχει και αλλαντικά. Τα αλλαντικά μπορείς να τα πάρεις και απο ένα κρεοπωλείο.

Μπορείς να αγοράσεις κατεψυγμένα ψάρια. Ψάρια θα βρείς και στο ψαρά.

 

Η διαφορά είναι ότι ο ψαράς δηλώνει μόνο ψαράς, ο κρεοπώλης μόνο κρεοπώλης.

Ενώ ο σουπερ-μαρκετζής απλώς έμπορος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός!Απλά προτιμώ να τροφοδοτούμαι με όλο τον εξοπλισμό μου από μαγαζιά του είδους...Γιατί ο σουπερ-μαρκετζής,όπως λες κι εσύ, είναι απλά ένας έμπορος και ξέρει για τα τηλεσκόπια όσα ξέρει και για τις σαρδέλες!!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μία ερώτηση...Το να παίρνεις ένα τηλεσκόπιο από ένα super market δεν είναι σαν να παίρνεις πατάτες απο ένα ψαρά???

Παιδιά ότι έχω αγοράσει από το παζάρι του lidl ήταν πολύ καλό. Όχι βέβαια τηλεσκόπιο αλλά το θέμα δεν είναι από που το παίρνεις αλλά τι παίρνεις. Άσε που δίνει 5 χρόνια εγγύηση.

 

Σωστός!Απλά προτιμώ να τροφοδοτούμαι με όλο τον εξοπλισμό μου από μαγαζιά του είδους...Γιατί ο σουπερ-μαρκετζής,όπως λες κι εσύ, είναι απλά ένας έμπορος και ξέρει για τα τηλεσκόπια όσα ξέρει και για τις σαρδέλες!!

 

Μα την αγορά σου την μελετάς από πριν. Εγώ δεν περιμένω να με βοηθείσει η ταμίας του Lidl.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:?: :?: :?: Για να δούμε τι θα μας πουν και οι άλλοι !!! Κυρίως για τα οπτικά της Bresser Messier αλλά και το 200x. Κάνει για πλανητική; :?: :?: :?:

Νομίζω πως για πλανητική δεν κάνει γιατί θα έχει χρωματικό σφάλμα.Επίσης τα οπτικά της bresser δεν είναι κ ότι καλύτερο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως για πλανητική δεν κάνει γιατί θα έχει χρωματικό σφάλμα.Επίσης τα οπτικά της bresser δεν είναι κ ότι καλύτερο.

 

Επειδή δεν γνωρίζω φίλε, ένα νευτώνειο ίδιων ιντσών δεν επιρεάζεται από το χρωματικό σφάλμα όπως ένα αντίστοιχο αποχρωματικό διοπτρικό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε παιδιά μία ερώτηση...Το να παίρνεις ένα τηλεσκόπιο από ένα super market δεν είναι σαν να παίρνεις πατάτες απο ένα ψαρά???

Παιδιά ότι έχω αγοράσει από το παζάρι του lidl ήταν πολύ καλό. Όχι βέβαια τηλεσκόπιο αλλά το θέμα δεν είναι από που το παίρνεις αλλά τι παίρνεις. Άσε που δίνει 5 χρόνια εγγύηση.

 

Σωστός!Απλά προτιμώ να τροφοδοτούμαι με όλο τον εξοπλισμό μου από μαγαζιά του είδους...Γιατί ο σουπερ-μαρκετζής,όπως λες κι εσύ, είναι απλά ένας έμπορος και ξέρει για τα τηλεσκόπια όσα ξέρει και για τις σαρδέλες!!

 

Μα την αγορά σου την μελετάς από πριν. Εγώ δεν περιμένω να με βοηθείσει η ταμίας του Lidl.

 

Αν μπορείς να διαθέσεις χρήμα και χρόνο για να μάθεις για την αστρονομία μπορείς να το ψάχνεις επί μέρες ολόκληρες στο ιντερνετ και να πας σε ένα μαγαζί αποκλειστικά για αυτά.

 

Αν όμως η ανάγκη σου για αυτήν την αγορά είναι περιστασιακή, μπορεί να περάσει κι ένας μήνας χωρίς να το πιάσεις καθόλου, μπορείς να το ψάξεις για λίγο, να δεις τα χαρακτηριστικά αν σε ικανοποιούν και πας και το παίρνεις αν γουστάρεις.

 

Μην ξεχνάς πως αν το βαρεθείς και θες να "αναβαθμστείς", να γίνεις ποιο "επαγγελματίας" (επιτρεψτε μου να το πω έτσι, για αυτό και τα εισαγωγικά) μπορείς να πας και να αγοράσεις ένα καλύτερο με μεγαλυτερο κόστος και βάζοντάς στο και σε δόσεις απο το μαγαζί.

Και το τηλεσκόπιο της λιντλ το κρατάς για τα ταξίδια σου, ή για τις καλοκαιρινές σου εξορμήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι σίγουρα,αλλά ασχολούμαι αρκετά με την αστρονομία και θέλω να έχω ένα <<εργαλείο>> το οποίο να ενδύκνειται για συστηματικές παρατηρήσεις.Γι'αυτό άλλωστε πριν πάρω το τηλεσκόπιό μου το έψαξα αρκετά και συμβουλεύτηκα και τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού απ'όπου το αγόρασα!Ίσως γι'αυτό το λόγο να μην μου φαίνεται και πολύ σωστή η αγορά ενός τηλεσκοπίου από ένα σουπερ-μαρκετ!Δεν αντιτάσσομαι απόλυτα στις απόψεις σου καθώς εσύ το τηλεσκόπιο ίσως το χρησιμοποιείς με διαφορετικό τρόπο ή έχεις τη δική σου φιλοσοφία πάνω στο θέμα!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως το θέμα δεν είναι αν θα αγοραστεί ένα τηλεσκόπιο από το Lidl ή το εξειδικευμένο μαγαζί. Το θέμα είναι αν το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο του Lidl αξίζει 380 ευρώ ή όχι.

Εγώ μετά από 3 μήνες εντατικό ψάξιμο πιστεύω πως με εκφράζει ένα διοπτρικό για πλανητική παρατήρηση και φωτογράφηση με μία ισημερινή που να είναι όσο το δυνατόν με λιγότερο βάρος. Θα προτιμούσα ίσως ένα Maksutov Cassegrain αλλά τα λεφτά μου δεν φτάνουν.

Το συγκεκριμμένο του Lidl έχει αυτά τα χαρακτηριστικά;

Το ζήτημα είναι να μην πάνε χαμένα 380 ευρώ. Πιστεύω ότι αυτό είναι που ενδιαφέρει όλους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως για πλανητική δεν κάνει γιατί θα έχει χρωματικό σφάλμα.Επίσης τα οπτικά της bresser δεν είναι κ ότι καλύτερο.

 

Επειδή δεν γνωρίζω φίλε, ένα νευτώνειο ίδιων ιντσών δεν επιρεάζεται από το χρωματικό σφάλμα όπως ένα αντίστοιχο αποχρωματικό διοπτρικό;

Τα νευτώνεια δεν έχουν καθόλου χρωματικό σφάλμα.Είναι ένα απ τα πλεονεκτήματά τους.Τα διοπτρικά αντίθετα έχουν.Εκτός απ τα αποχρωματικά που έχουν διορθωτικούς φακούς αλλά είναι πανάκριβα κ τα καλύτερα ίσως για φωτογράφηση.Του lidl είναι διαθλαστικό.Δεν είναι αποχρωματικό κ γι αυτό θα έχει σίγουρα χρωματικό σφάλμα.Σίγουρα θα έχει λιγότερο από κάποιο άλλο κοντό διαθλαστικό αλλά θα έχει.Κοίτα στις φωτογραφίες.Εχει ανεβάσει ο KOTS φώτο από 6'' διοπτρικό διαθλαστικό, αν θυμάμαι καλά f/8.Το χρωματικό σφάλμα όπως θα δεις είναι έντονο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης