Jump to content

Χριστουγεννιατικο αστροπαρτυ στον Λυκαβηττο-Σαββατο 22-12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η βραδυά ήταν υπέροχη και χαρήκαμε που είδαμε φίλους που

τελευταία δεν βλέπουμε συχνά :mrgreen:

Χαρήκαμε επίσης και για τους νέους astrovox-ίτες που έκαναν

δυνατό entry!

Όλοι δε έκαναν το χατήρι στον διοργανωτή

και "φόρεσαν το γιορτινό τους χαμόγελο" :cheesy:

 

Χρόνια Πολλά σε όσους δεν κατάφεραν να έρθουν και ελπίζω σε μιά

ολονύκτια του χρόνου (πολύ σύντομα δηλαδή) στον Κιθαιρώνα!

 

Υ.Γ. alepohori γιατί είσαι εκτός θέματος;; :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υ.Γ. alepohori γιατί είσαι εκτός θέματος;; :lol:

 

Έχετε δίκιο κύριε Ευφραιμίδη! Επηρεάστηκα βλέπετε από το άσχετο των μπιτονιών!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ όμορφα περάσαμε για άλλη μια φορά,

καταπληκτική η παρέα όπως πάντα :D

γνώρισα αρκετό καινούργιο κόσμο και άτομα που δεν είχα την τύχη να συναντήσω σε άλλες αστροβραδιές.

 

Επιτέλους δοκίμασα και τον hyperion zoom του φίλου themis_kart , τον οποίο σκοπεύω να πάρω τώρα τα Χριστούγεννα. Φυσικά και είναι το κάτι άλλο να βλέπεις τον Κρόνο (που ήταν για άλλη μια φορά το highlight της βραδιάς) με τον zoom και να παίζεις με τις μεγενθύνσεις.

 

Πάταγο έκαναν τα σκουφάκια της Κατερίνας και του Εφραιμίδη, αλλά και εκείνα τα υπέροχα μελομακάρονα αλ λα σοκολά :P :mrgreen:

 

Αργύρη δεν σε ξέχασα ακόμα :twisted: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περάσαμε πολύ ωραία, όπως συνήθως. Χάρηκα που γνώρισα καινούργια άτομα, όπως τον Θέμη απο την Κεφαλονιά, ton κύριο giorgosgr, τον κύριο KonstantinosM και άλλους.

 

Έχω μερικές φωτογραφίες, θα τις ανεβάσω το απόγευμα.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Άγιος Βασίλης πέρασε πιο νωρίς για εμάς φέτος , πρώτα από τον Λυκαβηττό και μας έφερε σαν δώρο, χαμόγελα, λαμπερά πρόσωπα, φιλική ατμόσφαιρα και περισσότερες γνώσεις για το αγαπημένο μας χόμπι.

 

Ευστάθιος, Βαγγέλης, Κατερίνα, Γιάννης, Δημήτρης, Κρόνος, Άρης, Ορίωνας, Κασσιόπη και όλοι οι υπόλοιποι βοήθησαν με την λάμψη τους να ζεσταθεί η ήδη παγωμένη βραδιά.

 

Εκπληκτικός δε, ο τρισδιάστατος Κρόνος μέσα από το binoviewer του κυρίου Ευστάθιου. Έμοιαζε να βλέπεις σφαιρική την επιφάνεια του πλανήτη και η καμπυλότητα να διαγράφεται έντονα προς το μέρος μας. Υπέροχο!

 

Καλές Γιορτές σε όλους :cheesy:

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά τελικά δεν κατάφερα να έρθω γιατί <<παρανόησα>> τα δεδομένα κάτι που με στεναχώρησε ιδιαίτερα!Βέβαια θέλω να ευχαριστήσω πολύ τον Κύριο Κωνσταντίνο που προσφέρθηκε να με φέρει!Ελπίζω να διοργανώσετε κι άλλες τέτοιες συναντήσεις έτσι ώστε να μπορέσω να έρθω!Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα σε όλους!
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά που οργανώνεστε και συναντιέστε κάτω από τον (σχεδόν)νυχτερινό ουρανό της Αθήνας. Ζηλεύω, θα ήθελα να είχα έρθει κι εγώ αλλά ήταν πολύ δύσκολο αυτές τις μέρες.

 

Off topic κι εγώ να σημειώσω ότι η φωτορύπανση και η Σελήνη ποτέ δεν εμποδίζουν την λεπτομερή παρατήρηση των Πλανητών γιατί αυτοί είναι πολλές χιλιάδες έως εκατομμύρια φορές λαμπρότεροι από τα δύσκολα deep-sky αντικείμενα. Απεναντίας, η φωτεινότητα του ουρανού και του περιβάλλοντος μπορεί κάποιες φορές να βοηθήσει ώστε το μάτι να μήν θαμπωθεί από τη μεγάλη φωτεινότητα ενός πλανήτη παρατηρούμενου με μεγάλο τηλεσκόπιο. (Κάποιοι φωτίζουν ελαφρά το εσωτερικό ενός μεγάλου νευτώνιου τηλεσκοπίου προκειμένου να παρατηρήσουν π.χ. τον Δία σε μεσαία μεγέθυνση. Η φωτορύπανση προσφέρει αυτό το εφέ αυτόματα.) Γιά την ιστορία, τον καλύτερο Άρη που έχω δει ποτέ, τον είδα από το Λυκαβηττό πρίν 2 χρόνια, στήν πρώτη μας κοινή παρατήρηση εκεί.

 

Καλή συνέχεια στις συναντήσεις του Λυκαβηττού!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όμορφα περάσαμε....! Ο Κρόνος όντως ήταν τέλειος!! Και φυσικά η παρέα ήταν φανταστική!! Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω πολύ αυτόν που είχε την ιδέα για το δωράκια!! Το βιβλίο που μου χαρίσατε είναι απίστευτο!!! :cheesy: :cheesy: Ελπίζω να σας δω σύντομα στην επόμενη συνάντηση!! :cheesy:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάλια περάσαμε....

Οι κουραμπιέδες σκονισμένοι, το κονιάκ παλιό, τα αναψυκτικά κρύα... :P

 

Ο Άρτζυ έσκασε μύτη χωρίς γενειάδα και χωρίς σουβλάκια (βαρύτατο παράπτωμα) ρίχνοντας μας όλους σε βαθιά κατάθλιψη...

Τι να κάναμε κι εμείς, το ρίξαμε στα τσιγάρα στα ποτά και στο ξενύχτι...

 

Ο Αλεποχώρι, μας έδειχνε υπερήφανος τη συλλογή χαρτών από τα ελληνικά νησιά που έχει επισκεφθεί.

Αν θέλετε ποτέ να του κάνετε δώρο, σας προτείνω ανεπιφύλακτα να του δωρίσετε ένα χάρτη της Σύμης, της Χάλκης, της Τελένδου κλπ.

Μη σας απασχολήσει ούτε για μία στιγμή αν το νησί έχει μόνο ένα δρόμο και θεωρείτε πως ο χάρτης είναι περιττός...

Πιστέψτε με, θα του φανεί εξαιρετικά χρήσιμος!!!

 

θα ήθελα επίσης να καταγγείλω τον κ. Παπασωτηρίου, για νοθεία της ψηφοφορίας του άστρου των Χριστουγέννων.

Δεν έγινε καμμία δημόσια γραπτή ή προφορική ψηφοφορία. Νομίζω πως για μία ακόμα φορά μαγείρεψε το αποτέλεσμα με τον κ. Ευφραιμίδη, ο οποίος όλη τη βραδιά είχε νεύρα γιατί του απαγορεύσαμε να πει τα κάλαντα...

θέλοντας λοιπόν να πάρει το αίμα του πίσω και να προκαθορίσει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας με το έτσι θέλω, δωροδόκησε τον πρόεδρο της εφορευτικής επιτροπής, τάζοντάς του την προεδρεία για τη διοργάνωση τής Πανευρωπαϊκής γυμνιστικής συγκέντρωσης ερασιτεχνών αστρονόμων στη Μόσχα...

Τι να πει κανείς;

 

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα νέα παιδιά που ήρθαν για πρώτη φορά στο Λυκαβηττό και έκαναν τη βραδιά μας πιο όμορφη...

θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους "παλιούς" γιατί πάντα φέρνουν μαζί τους την καλή τους διάθεση.

θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ. Ματσόπουλο για την ευγενική προσφορά των βιβλίων.

θα ήθελα να ευχαριστήσω τον γλυκύτατο Μάκη και τον μπαμπά του, που μου χάρισαν τον αγιοβασίλιτικο σκούφο.

 

και τέλος...

 

θα ήθελα να ευχαριστήσω τη μαμά μου και το μπαμπά μου, που με έμαθαν να λέω ΠΑΝΤΑ την αλήθεια!!! (ακούνε οι Αλεποχώρι και Παπασωτηρίου; )

 

Υ.Γ Παρακαλώ, σχόλια απ τους συνήθεις υπόπτους, του τύπου ... "and the oscar goes..." να λείπουν....

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους! :D

 

Όλα ήταν τέλεια ως συνήθως..

Άψογη παρέα, φαγοπότι και χαβαλές σε συνδιασμό με παρατήρηση κυρίως διπλών αστέρων, Άρη, Κρόνου, νεφελώματος Ωρίωνα και Σελήνης!

 

Οι νέοι πιάνουν σιγά σιγά το μήνυμα του να δίνουν το παρόν στα αστροπάρτυ και όπως είναι φυσιολογικό φεύγουν με πολλά κέρδη!

 

Εύχομαι η παρέα των μόνιμων να μεγαλώσει και άλλο και να υπενθυμίσω και κάτι ακόμα:

 

Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που έγινε αστροπαρατήρηση χωρίς σουβλάκια!!! =; =; =;

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κουραμπιέδες σκονισμένοι, το κονιάκ παλιό, τα αναψυκτικά κρύα... :P

 

:P :P :P

 

Χαιρομαι που περασατε καλα!!Ελπιζω να μπορεσω κι εγω μια φορα να παρευρεθω σε τετοιου ειδους εκδηλωση.

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απ οτι ειδα περασατε καλα...και πολυ ζηλευω.δεν ηρθα γιατι πηγα ευβοια και ειδα απο εκει τον ουρανο .μπορει να μην ειχα παρεα αλλα αυτο που με φερε κοντα σας ειναι οτι συναντηθηκαν τα βλεματα σας με το δικο μου εκει ψηλα.ηθελα ομως και να παω και περασα καλα μια βδομαδα με 3 ξενυχτια κοιταζοντας ψηλα. μακρυα απο τη πολη τελικα εινα απιθανα.περιμενα καιρο αυτη τη στιγμη να δω πρωτη φορα με το τηλεσκοπιο μου ,καθαρο απο τη φωτορυπανση πολη τον ουρανο, μιας και μετα αρχιζει η εξεταστικη και δε θα χω χρονο για εκτος αθηνων...ομως στο επομενο αστροπαρτυ θα ειμαι εκει.... \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αλεποχώρι, μας έδειχνε υπερήφανος τη συλλογή χαρτών από τα ελληνικά νησιά που έχει επισκεφθεί.

Αν θέλετε ποτέ να του κάνετε δώρο, σας προτείνω ανεπιφύλακτα να του δωρίσετε ένα χάρτη της Σύμης, της Χάλκης, της Τελένδου κλπ.

Μη σας απασχολήσει ούτε για μία στιγμή αν το νησί έχει μόνο ένα δρόμο και θεωρείτε πως ο χάρτης είναι περιττός...

Πιστέψτε με, θα του φανεί εξαιρετικά χρήσιμος!!!

 

Η λάσπη και οι συκοφαντίες δίνουν για άλλη μια φορά το παρόν.Ξέρω πως ό,τι και να πω,η φίλη μας Κατερίνα,η αποπροσανατόλιστη,που έψαχνε τον πολικό και τον βορρά στον Rigel του Ωρίωνα( :-note :^o ),θα βρει κάτι άλλο να πει για να συκοφαντήσει τα αθώα θύματά της,εμένα και τον κ.Παπασωτηρίου.

Κατερίνα,επρόκειτο για απλή συλλογή χαρτών από κάθε νησί που πηγαίνω κατά καιρούς!!Πάψε επιτέλους τα ψεύδη και την λασπολογία που απλά σε εκθέτουν!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά μή τα βάζετε με την Κατερίνα! Το go-to τηλεσκόπιό της δουλεύει μόνο με πολική ευθυγράμμιση στον Rigel. Κολλάτε σε κάτι λεπτομέρειες! Εξάλλου το 7.265.500 π.Χ. ο Rigel ήταν πολικός. Αγεωγράφητοι... :cheesy: :cheesy:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως προς τι αυτή η βάναυση λεκτικά και άδικη επίθεση προς το πρόσωπό μου κύριε Καπετανάκη;

Είπα εγώ κάτι διαφορετικό πέραν του ότι έχετε συλλογή χαρτών;

Αντίθετα προέτρεψα τον κόσμο να σας βοηθήσει να την εμπλουτίσετε!!!

Αχ! Άτιμη κενωνία που άλλους τους κατεβάζεις και άλλους τους ανεβάζεις στα Τάρταρα!!! :(

 

Μάλιστα για να δώσω πρώτη το καλό παράδειγμα, θα σας κάνω δώρο έναν χάρτη που τον έφτιαξα με τα χεράκια μου αποκλειστικά για εσάς!

Είναι ένας χάρτης που δείχνει τη διαδρομή από το καταφύγιο του Πάρνωνα μέχρι το...γήπεδο παρατήρησης!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσείς κύριε Σοφολόγη μας, ευτυχώς που δεν ήρθατε (ήταν η 23.425 φορά που δεν μπορέσατε.......)

γιατί όπως ξέρετε δεν μου αρέσουν οι....... δυσάρεστες εκπλήξεις.... :P :P :P

 

Αχ! Πολύχρονος βρε! Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Δηλαδή μέχρι το 2050 να μπορέσετε επιτέλους να παρεβρεθείτε σε μια αστροσυνάντηση εκτός θεσσαλίας !!! :cheesy:

 

O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης