Jump to content

Televue Panoptic vs Baader Hyperion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι επόμενη μου κίνηση είναι να αγοράσω προσοφθάλμιο κάπου στα 17mm.

Εκεί που κοίταζα στο πλανητάριο τιμές είδα τα εξής δύο:

HYPERION 17 mm, Ø 31,8mm http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=989\

και το PANOPTIC 19mm, Ø 31,8mm

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1196

Πρόσεξα ότι baader έχει 8 οπτικά στοιχεία ενώ η televue έχει 6. Και αντίστοιχα οι τιμές είναι 99 ευρώ και 297 ευρώ!!

Κανονικά δεν υποτίθεται σαν περισσότεροι οπτικοί φακοί να είναι και καλύτερος ο προσοφθάλμιος????[/b]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω περασει και απο τους δυο,και εχω ιδιαν εμπειρια:

1.Ο Πανοπτικ ειναι ποιοτικοτερος,και εχει αριστο πεδιο ακομα και στα ακρα του(πραγμα που δεν καταφερνει ο Υπεριων)

2.Η σχεση τιμη προς αποδοση ειναι μακραν υπερ του "Υπεριων".

Υστερει λιγο(εως καθολου στα αργα τηλεσκοπια),ενω ειναι παρα πολυ φθηνοτερος.

8) 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε τον Panoptic με κλειστά μάτια.Μην σε απασχολούν τα λιγότερα στοιχεία που έχει, δεν βγάζει καθόλου κόμη σε αντίθεση με τους Υπερίωνες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω για αυτην την κατηγορια προσοφθαλμιων θα επαιρνα με κλειστα τα ματια εναν Hyperion στα 21mm και οχι στα 17 mm καταρχην...

 

Λογοι:

 

- Ιδιο FOV

 

- 200 ευρω διαφορα.

 

- Καμια σημαντικη διαφορα στην παρατηρηση που να δικαιολογει την τιμη του Panoptic...

 

Και για τα mm που ελεγες (17mm) ο Hyperion Zoom 8-24mm με μονο 160ευρω εχει σε αυτα τα mm πιστευω ~60ο και αποτελει μια αριστη επιλογη στα λεφτα του. Απο 12-18mm εχει παρα πολυ καλα χαρακτηριστικα και εχω διαβασει σε πολλα αρθρα (πιστεψε με εχω διαβασει ολα τα αρθρα σχετικα με τον Zoom σε ολο το ΝΕΤ).

 

Παντα αναφερομενοι στην κατηγορια αυτη και οχι αλλες ανωτερες (βλεπε Nagler ή Ethos)...

 

Hyperion λοιπον και παλι Hyperion! =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πραγματικά όμορφο σε αυτό το φόρουμ είναι η πληθώρα των πληροφοριών ώστε όταν θα έρθει η ώρα για κάποιο μέλος να κάνει μια αγορά έχει έτοιμη προίκα πληροφοριών ώστε να κάνει την πλέον σωστή επιλογή.

 

Ευχαριστούμε guys.....

 

=D>

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω για αυτην την κατηγορια προσοφθαλμιων θα επαιρνα με κλειστα τα ματια εναν Hyperion στα 21mm και οχι στα 17 mm καταρχην...

 

Λογοι:

 

- Ιδιο FOV

 

- 200 ευρω διαφορα.

 

- Καμια σημαντικη διαφορα στην παρατηρηση που να δικαιολογει την τιμη του Panoptic...

 

Διαφωνώ καθέτως :!: Έχω τον 21αρη Υπερίωνα και είναι σκέτη απογοήτευση στο f/6 Dob μου! Καταρχήν δεν έχει 68 μοίρες πεδίο όπως αναγράφεται, αλλά λιγότερο AFOV που δίνει σχεδόν ίδιο TFOV με τον 17αρη Υπερίωνα.Οι Hyperions είναι που είναι μέτριοι προσοφθάλμιοι, ο 21αρης είναι το κερασάκι στην τούρτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω οριζοντιως!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Καλη χρονια παιδακια!

 

ΥΓ: Αν ειναι να δωσω 300 ευρωπουλακια για εναν Panoptic ας κανει λιγη υπομονη και με 300 - 400 ευρω ας παρει εναν Nagler που ειναι πολυ πιο καλος...

 

Τι λες;

ΥΓ: Αν δεν τον χρειαζεσαι τον Hyperion 21mm να ξερεις οτι υπαρχουν και αγοραστες ξερεις... :mrgreen: :mrgreen:

 

Και για να ξερεις nick ενδιαφερομαι για εναν καλο μεταχειρισμενο Hyperion στα 21mm... οποτε σκεψου το. =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας Nagler σε εστιακή απόσταση 17mm ανέρχεται στα 495 €.Όταν πας ακόμα πιο ψηλά, φτάνουν κοντά στα 600 €.Επίσης είναι 2" και αναγκαστικά θα χρειαστεί να πάρεις και 2" φίλτρα που είναι και αυτά με την σειρά τους ακριβά.Τώρα στο αν αξίζει να έχει κανείς τα συγκεκριμένα προσοφθάλμια, απαντώ ασφαλώς ναί, αλλά θα πρέπει και την ίδια στιγμή η να είναι ευκατάστατος, η να έχει δουλέψει αρκετά για να βγάλει τα πολλά λεφτά που απαιτούνται για αυτούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θελω ακριβως να σας αντιπαρατεθω, αλλα μου φαινεται θα ανοιξω θεμα: κατοχοι dobson των 300 ευρω, με προσοφθαλμια συνολικης αξιας 1000 ευρω: οι γνωμες σας...

:evil: :evil:

 

Υ.Γ. Σας παρακαλω! Να μου διαμαρτηρεστε ενας-ενας με την σειρα!

Οχι ολοι μαζι... :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θελω ακριβως να σας αντιπαρατεθω, αλλα μου φαινεται θα ανοιξω θεμα: κατοχοι dobson των 300 ευρω, με προσοφθαλμια συνολικης αξιας 1000 ευρω: οι γνωμες σας...

 

Σε αυτό θα απαντήσω με το κλασσικό "Τηλεσκόπια μπορείς να αλλάζεις συνεχώς, τα καλά προσοφθάλμια όμως σου κρατάνε μια ζωή!" :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θελω ακριβως να σας αντιπαρατεθω, αλλα μου φαινεται θα ανοιξω θεμα: κατοχοι dobson των 300 ευρω, με προσοφθαλμια συνολικης αξιας 1000 ευρω: οι γνωμες σας...

:evil: :evil:

 

Κι εγώ είμαι ένας από αυτούς. Φυσικά επειδή τα καλά προσοφθάλμια αξίζουν. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Laskos που είναι το κακό;;;

 

Για καλό προσοφθάλμιο δηλαδή θα πρέπει ο σωλήνας να ξεκινά από τα 1000€ και πάνω;;;;;;;;;;;;;

 

Όπως είπε και ο planetman τα καλά προσοφθάλμια αξίζουν και σου μένουν ό,τι και αν αγοράσεις.....

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου θυμιζω πως η υπεροχη των Πανοπτικς, ειναι εκδηλη σε γρηγορα τηλεσκοπια.Σε ενα f10 δεν πολυκαταλαβαινεις τη διαφορα.

Στο δικο μου 10" f10 s-c, οι Υπεριωνες δουλεψαν ωραιοτατα,και μαλιστα ο 21μμ ηταν ο αγαπημενος μου.

Παρ ολα αυτα,δεν μπορεσα να αντισταθω στην αλλαγη με Πανοπτικς, που τελικα εξελιχθηκε σε αλλαγη με Ναγκλερς :roll: :roll: :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, καλη χρονια και χρονια πολλα!

Με την ευκαιρια της συζητησης σας θα ηθελα να σας πω οτι διαθετω προς πωληση εναν 35mm panoptic, σε αριστη κατασταση, σαν καινουργιο, στην τιμη των 300 ευρω. οποιος θελει τηλεφωνει στο 6976331782, ή στελνει πμ.

Και παλι καλη χρονια και καλες παρατηρησεις!!!

Δημητρης Σουσαμλής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως δεν τίθεται θέμα αν είναι καλύτερος ο panoptic από έναν Hyperion.Είναι απλά πολύ καλύτερος.Μόνο κ μόνο η διαφορά στην τιμή τα λέει όλα.Αν κάποιος δεν θέλει να ξεπαραδιαστεί μπορεί να πάρει κ Vixen LVW στα 177 ευρώ.Πολύ καλύτερος του Hyperion.Αν κ πάλι δεν έχει αυτά τα χρήματα τότε ας κάνει οικονομία. :cheesy: :cheesy:
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικα με το θεμα δειτε κατι που ξεθαψα απο το Cloudy nights + ενδιαφεροντες κριτικες σχετικα με το θεμα...

 

 

[/i]There were some early reports about bad behaviour of 21mm in very fast telescopes. As I learn after it was some sort of urban legend.

 

The 21mm has the narrower aFOV (60º) of any of the hyperions (67º to 72º *real* apparent Field of View, not the 68º nominal). On the other hand, once removed the fontal lens group (those contained in the chromed 1,25" barrel) the eyepiece is a wide field 32mm with a much better behaviour than any other hyperion without these elements.

 

The 1,25" barrel can be unscreew from the main body of the eyepiece. Then the EP can be used only in 2" focusers.

 

Cheers,

 

Patricio

 

 

Και το link:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/2004002/page/7/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/2/vc/1

 

Καλημερα!

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι είδα στο πλανητάριο από τα zoom το καλύτερο σε απόδοση είναι σίγουρα HYPERION ZOOM 8-24 mm και σε καλή τιμή.

Αλλά δεν ξέρω.. το σκέφτομαι πολύ να αγοράσω zoom προσοφθάλμιο :?

 

Το θέμα είναι ότι προσφατα αγόρασα τον powermate 2.5 (φοβερό εργαλείο!!) και σαν αποτέλεσμα τώρα έχω 48χ 120χ 300χ, μεγάλη διαφορά μεταξύ 120 και 300.

Η επόμενη μου κίνηση είναι να αγοράσω είναι προσοφθάλμιο καλό (για nagler πάει πολύ [-X )

Έχει κανείς εμπειρία σε celestron ULTIMA LX, 17 mm?? φαινόμενο πεδίο 70!!!

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1247

 

Είναι καλός o ultima ή για άλλη μια φορά panoptic??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον δεν θα έχει κανείς γνώμη.Καλού κακού όμως κάνε ένα καινούριο θέμα.Μπορεί πολλοί να μην θέλουν να διαβάσουν αυτό το θέμα κ να το προσπερνούν
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης