Jump to content

Κατασκευή θερμαντικού στοιχείου (dew heater)


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ κάνε πάλι τον κόπο

 

Κατασκευή θερμαντικού στοιχείου (dew heater)

 

Καλό θα είναι, που και που να διαβάζεις και κανα τίτλο.

 

Αν σε ενδιαφέρει ή όχι η χρήση του heater σε προσοφθάλμια σε παρακαλώ άνοιξε άλλη ενότητα να μας πεις την άποψή σου.

Πίστεψε με είναι ένα θέμα που ενδιαφέρει πολούς και έχει παρουσιαστεί αρκετά όμορφα εκ μέρους μου με μεγάλο κόστος χρόνου και αρκετό κόπο.

Είναι η παρουσίαση ένας ολοκληρωμένου τρόπου κατασκευής ενός θερμαντικού στοιχείου.

Αν βρείς σε Ελληνική ιστοσελίδα τόσο αναλυτική παρουσίαση με φωτογραφίες πες το μου και εμένα.

Έχεις να πεις κατι για την κατασκευή?

Προφανώς όχι και εδω είμαι και εγώ σχεδόν απόλυτα βέβαιος.

Δεν σου κάνει στην παρατήρηση?

Δεν με απασχολεί. Μην το χρησιμοποιείς.

Μην απαξιώνεις όμως τον κόπο και το μεράκι των άλλων επειδή εσύ πρέπει οπωσδήποτε να έχεις άποψη για κάτι.

 

Και στο κάτω κάτω βρε το έφτιαξα για να ζεσταίνω τα ......δακτυλά μου, τις κρύες νύχτες της παρατήρησης.

Έχες άποψη και γιαυτό?

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάλατε στα αίματα, έκατσα και το έφτιαξα, ίσως πιό πολύ για να περάσει η ώρα....... Η δε γυναίκα μου αστειευόμενη (ελπίζω) το αποκαλεί ¨Ζιπουνάκι" :evil:

 

Πριν ξεκινήσω, θέλω να ευχαριστήσω τους αδελφούς εν όπλοις Δημήτρη dimpap και Μαρίνο Starguider για την πολ'υτιμη βοήθεια τους στην εμπέδωση της θεωρίας ωστε να γίνει πράξη, για την υπομονή τους στην ασχετοσύνη μου και βεβαια για το έναυσμα και την καλή ιδέα.

 

Το όλον η κατασκευή αποτελείται απο:

80 αντιστάσεις των 10Ω σε 8 συστοιχίες των 10 παράλληλα συνολικά 1,4Α

1 μέτρο θερμοσωλήνα διαμέτρου 14mm με συντελεστή συστολής 1/2 (για τους ενδιαφερόμενους, ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ 71 ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ σε διάφορες διαμέτρους)

1 Dimer 12-24V 100W (το είχα απο παλιά όταν αποσυναρμολόγησα μιά κατασκευή στο σπίτι αλλά κάνει 30 Ε)

Καλώδια, RCA LED.

 

Ξεκινώντας την κατασκευή, διαπίστωσα ότι οι κολλήσεις των αντιστάσεων δεν ήταν καθαρές οπότε έφτιαξα την κατασκευή που απεικονίζεται στην φωτό 1 (20καρφάκια σε ένα κόντρα πλακέ) που μου επέτρεπε να φτιάχνω πρώτα τη συστοιχία και μετά να την κολλάω, με αποτέλεσμα σαφώς πιό καλό (Φωτό 2)

 

Έχοντας ολοκληρώσει τις 8 συστοιχίες, (μετρώντας την κάθε μία με το πολύμετρο) τις κόλλησα εν σειρά για να έχω το επιθυμητό μήκος.

Η όλη κατασκευή μπήκε μέσα στην θερμοσωλήνα και στους εξέχοντες ακροδεκτες κολλήθηκαν τα καλώδια τροφοδοσίας.

 

Η τροφοδοσία γίνεται απο ένα τροφοδοτικό απλό 12V - 3A που συνδέεται με το Dimer με ένα RCA. Το Dimer ενώθηκε με το Power Distribution Hub (που προϋπήρχε από μία ιδέα του Μαρίνου - StarGuider) και τροφοδοτεί τα δύο αριστερά θηλυκά RCA. Τα δύο δεξιά τροφοδοτούνται απο άλλο τροφοδοτικό και δίνουν ρεύμα ανεξαρτητα στη στήριξη και την ATIC.

To Dimer έχει τρείς θέσεις (6-9-12V) Για σταδιακή θέρμανση του στοιχείου

(Φωτο 3)

 

Μετά την τοποθέτηση και το άναμά του, ο Θερμοσωλήνας άρχισε να συστέλλεται (Φωτό 4) και όταν έγινε εμφανές ότι δεν θα πήγαινε άλλο, χρησιμοποίησα το ζεσταμένο στέλεχος του κολλητηριού (τον κύλινδρο κάτω απο την μύτη) γα να του δώσω το τελικό σχήμα.

 

Το όλο πράγμα δένεται με Velcro κάτω απο τις επαφές (Φωτό 5)

 

Η θέρμανση γίνεται προοδευτικά και σε σχετικά σύντομο διάστημα (15 λεπτα) η θερμότητα έγινε αισθητή και στην διορθωτική πλάκα.

Με γεία μου

 

ΥΓ Μιάς και είχα το κολλητίρι αναμένο, αγόρασα απο το Jumbo (1,5 ε)το φωτάκι που βλέπετε, του άλλαξα το LED σε κόκκινο και τώρα θα βλέπω και όλας.

Φιλικά

 

DSC00650.JPG.8378a73d3ff08bb4975e6128b35e9474.JPG

Φωτο 5

 

DSC00651.JPG.465ec68ccc33efcd05bb88bfe84a97c1.JPG

Φωτό 6

 

DSC00649.JPG.89bf4114ec2d0fd8a104f49a77e37083.JPG

φωτο 4

 

DSC00647.JPG.eb2f464302885337cfc82a2b7421248a.JPG

Φωτο 3

 

DSC00612.JPG.66ecf331a976d8370413ba034937f3b0.JPG

Φωτο 1

 

DSC00645.JPG.f9751a25ede6b4568d1afcbd7fa26092.JPG

Φωτο 2

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Ειπα να φτιαξω και εγω μερικα dewheaters μιας και χρειαζονται στο βουνο οταν η υγρασια παει να μας τα κανει μουσκεμα.

Αρχικα εκανα το απλο κυκλωματακι με τις αντιστασεις που αναφερει ο δημητρης μονο που αναμεσα στις ομαδες αντιστασεων εβαλα καλωδιο για να κανω τις γεφυρες ετσι ωστε να μπορει να ειναι ευκταμπτο για να μην κοβονται τα συρματακια.

Καταληγει σε βυσμα για να μπει τροφοδοτικο με επιλογεα βολτ ετσι ωστε να επιτυγχανουμε αυξομειωση της θερμοκρασιας.

Επισης χρησιμοποιησα 2 θερμικα σωληνακια.

Το ενα ισα ισα σε παχος να αγκαλιαζει τις αντιστασεις (με την θερμοκρασια γινεται ενα) και απο πανω ενα δευτερο πιο παχυ για να φαινεται ομιομορφο στο οποιο στις ακρες κολλησα και σκριτς σκρατς.

0195.thumb.jpg.05a8b7c4671cda3524d168dd3309056e.jpg

0192.thumb.jpg.bdfeb15d4d32c9c786844475b7ef69d9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Πολύ καλές οι κατασκευές σας παιδιά και συγχαρητήρια ειδικά στον dimpap.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης,υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν οι αντιστάσεις μπούν εσωτερικά

του σωλήνα?Μιλάω για διοπτρικό τηλεσκόπιο.Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Εφτιαξα και εγω ενα παιδια με 80 αντιστασεις των 10 ohm και με τα watts να ειναι 18 συμφωνα με το

watts=current x volts μηπως ειναι πολλα για το celestron 9,25 που εχω ? Ποσο περιπου ειναι το αποδεκτο? Δεν το εχω αφησει να δουλευει για πολλη ωρα ακομα μιας και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια στο τηλεσκοπιο.

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Παιδιά πέρα από τις αντιστάσεις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς θερμενόμενο σύρμα? δεν ξέρω και πως λέγεται!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν και δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά, τώρα που είμαι αδειούχος θα ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου.

Το πολύ-πολύ να προκαλέσω γενικό blackout και να βγείτε όλοι στα μπαλκόνια \:D/

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από που παίρνουμε το ρεύμα. Έστω ότι κολλάω τις αντιστάσεις και ενώνω το στοιχείο με τον μετασχηματιστή. Ο μετασχηματιστής μετά ενώνεται με βύσμα αναπτήρα στο αυτοκίνητο; Ή με μπαταρίες ΑΑ ενωμένες εν σειρά;

Σε μια τέτοια κατασκευή δύο στοιχείων (ερευνητής-προσοφθάλμιο) που αν κατάλαβα καλά 10W αρκούν, ποια είναι η οικονομικότερη πηγή ενέργειας για λειτουργία ας πούμε τεσσάρων-πέντε ωρών;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης