Jump to content

Κατασκευή θερμαντικού στοιχείου (dew heater)


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάνο μιλάς για την χρωμονικελίνη? Νομίζω δουλεύουν στα 220v :-k

Έψαξα για σύρματα που κόβουν φελιζόλ (χρωμονικελίνη), που θερμαίνουν τους καθρέπτες των αυτοκινήτων(12v) κτλ αλλά η οικονομικότερη λύση είναι αυτή και κάνει μια χαρά την δουλειά της.

Και το ξαναλέω με τα χρηματα που θα δώσετε για ένα μόνο στοιχείο, αγοράζετε το πολύμετρο, τα υλικά, τους μετασχηματιστές, τα καλώδια τους σωλήνες την γνώση και την εμπειρία για να φτιάξετε όσα και όπως τα θέλετε και κερδίζετε δύο ανυπολογίστου αξίας πράγματα.

Τη χαρά του να μοιράζεστε με άλλους τις γνώσεις σας εδώ στο astrovox και την χαρά της ιδιοκατασκευής.

Μανούσο όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, ρυθμίζεις την τάση και παίρνεις την αντίστοιχη θερμότητα (μέχρι 12-14w είναι υπεραρκετά για 12v όχι παραπάνω γιατί καίει :oops: )

Για προσοφθάλμια και 5-8w φτάνουν.

JIM και Δημήτρη κοιτάξτε και εδώ http://www.astronomia.org.gr/reference.php#Κατασκευές

 

Μαρίνο, όντως η δουλειά σου αποτελεί παράδειγμα για όλους.

 

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

 

Φιλικά Δημήτρης

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά αν βάλουμε στο πρωτεύον το dew heater δεν θα έχουμε ποτέ θερμική ισσοροπία του πρωτεύοντος με το περιβάλλον. Συν της άλλης μέσα στο σωλήνα θα έχουμε συνεχώς ρεύματα θερμού αέρα οπότε είναι δώρον άδωρον. Αν πάλι θερμάνουμε το κάτοπτρο για να το ξεθαμπώσουμε θα είναι σαν να το έχουμε βάλει μέσα στο σπίτι και θα πρέπει να ξαναπεριμένουμε να κρυώσει οπότε θα θαμπωσει πάλι. Κάνω λάθος σε αυτά που λέω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνο μιλάς για την χρωμονικελίνη? Νομίζω δουλεύουν στα 220v :-k

Έψαξα για σύρματα που κόβουν φελιζόλ (χρωμονικελίνη), που θερμαίνουν τους καθρέπτες των αυτοκινήτων(12v) κτλ αλλά η οικονομικότερη λύση είναι αυτή και κάνει μια χαρά την δουλειά της.

Ναι νομίζω χρωμονικελίνη το λένε.Το είχα συζητήσει με τον Γιώργοgr κ μου είχε πει να βάλω ένα τέτοιο σύρμα γύρο απ το προσοφθάλμιο αλλά ήταν συζήτηση του ποδαριού κ δεν θυμάμαι τι άλλο είχαμε πει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η χρωμονικελίνη πωλείται σε μεγάλα μαγαζιά που πωλούν ανταλλακτικά για λευκές συσκευές, υπό μορφή καρουλιών που περιέχουν δεκάδες ή και εκατοντάδες μέτρα. Μάλλον δεν συμφέρει για την κατασκευή μιας μικρής αυτοσχέδιας αντίστασης.

Η λύση με τα δικτυώματα αντιστάσεων είναι η οικονομικότερη λύση αλλά και η πιό κουραστική. Αν συμπεριλάβουμε όμως τη χαρά της δημιουργίας, τότε, όπως λέει και ο αγαπητός Δημήτρης είναι η καλύτερη λύση.

 

Πάντως σαν μια ενδιάμεση λύση προτείνω την αντίσταση που κυκλοφορεί σε μορφή καλωδίου που είναι φθηνή και πολύ εύκολη στη χρησιμοποίηση.

 

Θέρμανση του πρωτεύοντος κατόπτρου ενός newtonian με dew heater συσκευή δεν νομίζω ότι συνίσταται.

Το καλύτερο όλων είναι ένα ανεμιστηράκι στη πλάτη του πρωτεύοντος. Εϊτε οδηγούμενο κατευθείαν από μια πητή τάσης είται μέσω κάποιου ελεγκτή αυτοματοποίησης (μέτρηση θερμοκρασίας, άναμα - σβήσιμο, ρύθμιση στροφών κλπ).

Οι συσκευες dew heater αφορούν κυρίως πρωτεύοντες διοπτρικών και s/c ή maksutov, προσοφθάλμια. Τραβηγμένη περίπτωση είναι η θέρμανση των δευτερευόντων των νευτώνειων.

Το ζητούμενο είναι για ένα νευτώνειο να βρεθεί το πρωτεύον κάτοπτρο σε θερμική ισορροπία με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος ώστε να μην αποδίδει θερμότητα (λόγω της μεγάλης μάζας του γυαλιού => μεγάλη θερμοχωρητικότητα) στο χώρο και να προκαλούνται θερμικές δίνες αέρα μέσα στο σωλήνα (turbulence) που στρεβλώνουν το είδωλο και η εικόνα φαίνεται να "βράζει" ...

 

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ξέρω αν θα ήταν σοφό να εφαρμόσεις τόση ζέστη απευθείας επάνω στο κάτοπτρο

Δεν ξερω εαν θα το εβλαπτε, δεν ειχα σκοπω να το βαλω διπλα στον πρωτεύον αλλα πανω ψηλα λιγο πιο πανω απο τον δευτερεύον, δεν νομιζω να παθει κατι... 5" με 6" απο την ακρη ειναι ο καθρεφτης νομιζω ειναι αρκετα μακρια, αν και δεν ξερω ποση ζεστη βγαζει ο αναπτήρας.

Λοιπόν, τώρα που σας διάβαζα, μου ήρθε στο μυαλό η παρακάτω διαπίστωση:

 

Αρκετές φορές κατά την διάρκεια της παρατήρησης με το dobsonian μου και κατά την διάρκεια εναλλαγής των προσοφθαλμίων, ιδίως πάνω στο binoviewer μου, επειδή τα τελευταία δεν είναι parfocal, το είδωλο του αντικειμένου μου – συνήθως ένας πλανήτης ή ένα άστρο – παρουσιάζεται πρόσκαιρα αφεστιασμένο, από την προηγούμενη εστίαση και μέχρι να βρω τη επόμενη, το βλέπω δηλαδή σαν «κουλούρα», όπως συμβαίνει όταν κάνουμε startest. Αν εκείνη τη στιγμή τυχαίνει τα δάκτυλα του χεριού μου να πιάνουν το μπροστινό άκρο του σωλήνα, τότε βλέπω μέσα από το προσοφθάλμιό μου το αφεστιασμένο είδωλο να «βράζει». Ακόμα δηλαδή και μερικά δάκτυλα είναι αρκετά για να δημιουργήσουν παραμόρφωση του ειδώλου στο τηλεσκόπιο λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας. Γιαυτό και ορισμένοι κατασκευαστές όπως και αρκετοί χρήστες dobsonian τηλεσκοπίων – επειδή τα τελευταία απαιτούν χειροκίνητη οδήγηση – έχουν προσθέσει μια χειρολαβή στο μπροστινό εξωτερικό άκρο του σωλήνα. Συμπέρασμα: Χρειάζεται προσοχή το όλο εγχείρημα και δοκιμές.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω μαζί σου :cheesy:

Έχει ήδη γίνει.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=50572&highlight=#50572

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

SPECIAL REGUEST

Για τον Πάνο στο τραπέζι τρία :-({|= :-({|= :-({|=

Συστοιχία από δύο δεκάρες επί τέσσερις συστοιχίες σε σειρά.

Σύνολο 20Ω που στα 9V μας παράγουν 4W για τις πολύ υγρές και κρύες νυχτες.

Στα 6V μας δίνουν 1,8W για λιγότερο υγρές νύχτες.

Δεν μένει παρά να δοκιμαστούν.

DSC_1166.thumb.jpg.730b4b8818d4983c6b139a4ca83ce3ca.jpg

DSC_1167.thumb.jpg.688163d441c7f676ebe757ec5a888e60.jpg

DSC_1168.thumb.jpg.b8b17e8bb0152857b3b3d0cb38a96311.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλη η οικογένεια μαζί.

Το δέσιμο γίνεται με αυτοκόλλητο χρατς-χρουτς (δεν ξέρω πως το λένε) και οι ενώσεις με βύσματα RCA διπλές στο εσωτερικό καρφί μόνο, με το εξωτερικό να λειτουργεί σαν προστατευτικό υγρασίας.

Επίσης ο μετασχηματιστής μπορεί να είναι (περιμένω να έρθει) 5Αμπέρ και να δινει με διαφορετικά RCA στα τρία στοιχεία ταυτόχρονα.

DSC_1164.thumb.jpg.13412f7fc2aaf25191abe516ef0f99ab.jpg

DSC_1170.thumb.jpg.ca20a0489db5332f4a1b39761cf65bf2.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

SPECIAL REGUEST

Για τον Πάνο στο τραπέζι τρία :-({|= :-({|= :-({|=

 

Εγώ είμαι αυτός.1000 ευχαριστώ Δημήτρη.

 

 

Οταν μου τον στείλεις να βάλεις στο πακέτο κ τον nagler.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια ενας που το εχει χρησιμοποιησει μπορει να μου πει εαν εχει μετρησει ποση θερμοκρασια εχει το στοιχειο και αν οντως κανει δουλεια?ζω στην υγροτερη περιοχη της Ελλαδας στο Αγρινιο!!! [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...

Μιας και ο καιρος ειναι χαλια επρεπε να κανω κατι να φτιαξω ενα θερμαντικο δροσου.

Ακολουθωντας την κατασκευη του δημητρη, ιδου το αποταλεσμα.

Τωρα θα το δουμε στην πραξη.

NoName1.jpg.edc64f2bb46d8a2175ec985569b116db.jpg

NoName2.jpg.70ebf1b94de7339b63983cf70cd84d0a.jpg

NoName3.jpg.5f905820c37155f6e245e0d01ed32bc7.jpg

Σ.Ε.Α.Α (συλλογος ερασιτεχνικης αστρονομιας αργολιδας)

 

http://astropanorama-panorama.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αυτή η κατασκευή που βοηθάει ακριβώς και που το εγκαταστούμε? :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το λέω επειδή το είδα αγκαλιασμένο σε ένα προσοφθάλμιο!!!!

Δηλαδή δεν μας βοηθά στην παρατήρηση Άγγελε?

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αστροφωτογράφηση.

Μέγα λάθος. Η κατασκευή έχει σκοπό την απομάκρυνση της υγροποιημένης δρόσου από τις διορθωτικές πλάκες των SC η στούς κύριους φακούς των διοπτρικών(κυρίως) αλλά και προσοφθάλμιων και λοιπού εξοπλισμού που σε μία κρύα υγρή νύχτα θαμπώνει και εικόνα πάπαλα.

Σαφώς και βοηθάει στην παρατήρηση, εξίσου με την φωτογράφηση.

Στο Dob σου όμως Θέμη δεν ξέρω αν έχει πρακτική εφαρμογή αφενός καθώς η λειτουργία του στηρίζεται στη θερμική επαγωγή που στην περίπτωση των dob δεν υπάρχει (το πρωτεύον δεν ακουμπά στα τοιχώματα) και αφ εταίρου η διάταξη του dob με το πρωτεύον φωλιασμένο στο βάθος του λειτουργεί σαν προέκταμα δρόσου και το προστατεύει. Για εσενα ένα ανεμιστηράκι πίσω απο το πρωτεύον μάλλον θα σου λύσει το πρόβλημα πιό καλά

 

Φιλικα

Δημητρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ σε ευχαριστώ Δημήτρη για την απαντησή σου.... :wink:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη, βοηθάει και στην παρατήρηση με Dob ή με οποιοδήποτε άλλο είδος τηλ. τις ιδιαίτερα υγρές νύχτες ή μάλλον είναι απαραίτητο.

Γιατί, τι να το κάνεις το καθαρό κάτοπτρο όταν στο προσοφθάλμιο κάνεις μπάνιο? :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και ρώτησε ο Θέμης, για παρατήρηση με το dob τις νύχτες με υγρασία το πρόβλημα εντοπίζεται στον ερευνητή, στον δευτερεύον αλλά και στα προσοφθάλμια. Με το πρωτεύον ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και ρώτησε ο Θέμης, για παρατήρηση με το dob τις νύχτες με υγρασία το πρόβλημα εντοπίζεται στον ερευνητή, στον δευτερεύον αλλά και στα προσοφθάλμια.
Για τον δευτερεύων λύση είναι μία επέκταση δρόσου.Φτιάχνεται απλά από ένα κάριματ.http://www.sep.org.gr/pratirio/camp_4.html

Για τα υπόλοιπα χρειάζεται το θερμαντικό στοιχείο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τον ερευνητή ίσως θα ήταν καλό να βάζαμε κανένα κομμάτι χαρτόνι σαν προέκταση. Επίσης για να μην χαλάσει το χαρτόνι μπορούμε ίσως να το ντύσουμε με αυτοκόλλητο νάιλον όπως αυτό που ντύναμε τα βιβλία στο σχολείο.

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Για το προσοφθάλμιο τώρα ίσως να ήταν χρήσιμο το dew heater αλλά κάθε φορά που αλλάζεις προσοφθάλμιο θα πρέπει να εφαρμόζεις και το dew heater το οποίο είναι λίγο μπελάς. Οπότε ίσως να μην είναι καλή η ιδέα όσο αφορά την παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, τα πολλά καλούδια είναι εις βάρος της εργονομίας. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κανείς δε πρόκειται να αλλάζει προσοφθάλμια, επανατοποθετώντας κάθε φορά αυτό το heater.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τότε ένα σεσουάρ θα σας λύσει τα χέρια.Το κακό είναι πως χρειάζεται πολύ ρεύμα.Που σημαίνει πως θα χρειαστείς μπαταρτία αυτοκινήτου.Αλλά αν το καλοσκεφτείς κ το θερμαντικό στοιχείο μπαταρία θέλει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι κανείς δε πρόκειται να αλλάζει προσοφθάλμια, επανατοποθετώντας κάθε φορά αυτό το heater.

 

Πάλι καλά που δεν είσαι και απόλυτα βέβαιος.

Είσαι σχεδόν βέβαιος γιατί έχεις δοκιμάσει κάποιο heater και έχεις προσωπική άποψη?

ή απλά δεν σου αρέσει το αυγκεκριμένο?

Μήπως δεν ταιριάζει στο δικό σου στυλ παρατήρησης?

Το συμπέρασμα δηλαδή, ότι κανείς δεν θα το χρησιμοποιήσει, πως το έβγαλες?

 

Είμαι λίγο απότομος, αλλά συγχωρείστε με γιατί προσπαθώ να καταλάβω πως κάποιος είναι τόσο σίγουρος.

 

Εγώ έχω κάλυμα δρόσου για το τηλ, τον ερευνητή και heater για τα προσοφθαλμια, καθώς επίσης και μια ομπρελα θαλάσσης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης