Jump to content

Κατασκευή θερμαντικού στοιχείου (dew heater)


dimpap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κόστος αγοράς ενός θερμαντικού στοιχείου για ένα 4'' κυμαίνεται από 50-90 ευρώ.

Για τρία στοιχεία (το ένα για προσοφθάλμια) με το σύστημα ελέγχου τους κάποιος χρειάζεται από 250 έως 400 ευρώ.

Πεταμένα λεφτά δεν είναι, αλλά είναι αρκετά.

Προτίμησα λοιπόν να κρατήσω την διαφορά για κανένα καλό προσοφθάλμιο και να ακολουθήσω τον χρυσό κανόνα ...φτιάχτο μόνο σουάμα μπορείς. :) :) :)

Είναι απλό σαν κατασκευή με μηδαμινό κόστος.

Πρώτα διαβάζουμε αυτόhttp://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1859&highlight=dew+heater και τον σύνδεσμο που αναφέρει το θερμαντικό στοιχείο.

Αγοράζουμε καμιά εκατοστή αντιστάσεις των 10Ωμ και των 5Ωμ.

Ενάμιση μέτρο θερμοσωλήνα, το κολλητήρι μας και είμαστε έτοιμοι.

Πρώτα μετράμε την περίμετρο του τηλ.

Οι τύποι που θα χρειαστούμε είναιP=V2/R (δεν μπορώ να βάλω το τετράγωνο) και P=V*I

Μετά γνωρίζοντας ότι 10-15w είναι αρκετά βρίσκουμε ότι ή συνολική αντίσταση πρέπει να είναι κοντά στα 11Ω για 12V ρεύμα.

Φτιάχνουμε πρώτα για δοκιμή μια συστοιχία με τέσσερις παράλληλες των 10Ω οπότε έχουμε μία των 2,5Ω.

Μετράμε με τον χάρακα το μήκος και αν για παράδειγμα χρειαζόμαστε θερμαντικό στοιχείο 20cm και το μήκος της συστοιχίας είναι 4cm, με πέντε συστοιχίες σε σειρά έχουμε 5χ4=20cm και 2,5χ5=12,5Ω και είμαστε μια χαρά.

Ανάλογα αυξάνουμε τις αντιστάσεις της συστοιχίες (3-4-5-6,κοκ) μειώνοντας ταυτόχρονα τα Ω.

Προσέχουμε να μείνουμε κοντά στα 11Ωμ (από 10,5 μέχρι 12,5 είναι καλά).

Εγώ χρησιμοποίησα παράλληλες συστοιχίες των τριών στο μικρό 27cm στοιχείο και τεσσάρων στο μεγάλο.

DSC_1151.thumb.jpg.c0554535c0489045ce7602ff927e0db6.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετράμε κάθε φορά την συστοιχία την λυγίζουμε για να ελέγξουμε τις κολλήσεις και προσθέτουμε ή αφαιρούμε αντιστάσεις μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό μήκος αντίστασης.

DSC_1152.thumb.jpg.1fe8a6a0f95824c59c9bfc264ae349b1.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενώνουμε τις συστοιχίες των παράλληλων αντιστάσεων κατά σειρά και έχουμε το θερμαντικό μας στοιχείο.(πρώτη φωτο)

DSC_1149.thumb.jpg.8d4570883fa6c673e7d82339e464e88a.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο στάδιο αυτό εφαρμόζουμε τάση 12V (που είναι και η μέγιστη) και το αφήνουμε κανά δεκάλεπτο να δουλέψει, για τυχόν αστοχίες.

Προσοχή ΚΑΙΕΙ :oops:

 

Περνάμε το στοιχείο στον θερμοσωλήνα (βλέπετε προδιαφραφές) και ξαναεφαρμόζουμε τάση.

Ο σωλήνας από την θερμότητα θα αρχίσρι να παίρνει το σχήμα της κατασκευής.

DSC_1153.thumb.jpg.66d0946f03950bcef19381fb8d969242.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελειοποιούμε το σχήμα του σωλήνα με έναν αναπτήρα (ζεσταίνοντάς τον συστέλλεται) και προσθέτουμε θερμή σιλικόνη στις άκρες.

 

DSC_1154.thumb.jpg.fa4b0ef732e8e2ce78d7fe7da2821574.jpg

Προδιαγραφές σωλήνα.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος εάν θέλουμε να μειώσουμε την θερμότητα απλά μειώνουμε την τάση.

Πχ το στοιχείο αυτό μας παράγει με ρεύμα 12 V 12χ12/11,9=12,1W.

ενώ με ρεύμα 9V μας δίνει 9χ9/11.9=6,8W.

Για τους απαιτητικούς υπάρχουν και ροοστάτες :mrgreen:

 

Κόστος

 

Αντιστάσεις 2 ευρώ

Σωλήνας 1,5m 2 ευρώ

Μετασχηματιστής 5 ευρώ

 

Σύνολο 9 ευρώ. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Συνεχίζεται......

DSC_1162.thumb.jpg.8680d6e723358340bd39b2325c619cc6.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

 

Πολύ καλό και πολύ φτηνό, λέω να το δοκιμάσω. Παρ όλα αυτά, έχω καποιες απορίες, αν έχεις την καλοσύνη......:

 

1) Γιατί αγοράζεις αντιστάσεις 10 και 5ωΜ. Απο την κατασκευή φαίνεται να χρησιμοποιείς μόνο τις 10άρες.

 

2) Μπορεί να πιάνουν τα χέρια μου αλλα στη θεωρία είμαι σκράπας. Χρησιμοποιείς δύο τύπους:

P=V2/R και P=V*I. Μπορείς να εξηγήσεις τα σύμβολα και την αναγκαιότητα ύπαρξης των 2 τύπων;

3) τα υλικά τα βρίσκουμε σε κατάστημα ηλεκτρονικών όλα (Κατουμάς κλπ);

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που χρησιμεύει;

Θερμαίνει τις εκτεθειμένες γυάλινες επιφάνειες (Προσοφθάλμια, διορθωτικές πλάκες των SC) ωστε να μην επιτρέπει την επικάθιση δρόσου και συνεπώς το θάμπωμα.

 

ΥΓ Πολύκαρπε, σε ενδιαφέρει τελικά η CG-5;

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που χρησιμεύει;

Θερμαίνει τις εκτεθειμένες γυάλινες επιφάνειες (Προσοφθάλμια, διορθωτικές πλάκες των SC) ωστε να μην επιτρέπει την επικάθιση δρόσου και συνεπώς το θάμπωμα.

 

ΥΓ Πολύκαρπε, σε ενδιαφέρει τελικά η CG-5;

 

Όχι Δημήτρη, ευχαριστώ.

 

Ενδιαφέρουσα κατασκευή. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε νευτώνια;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη αντί για αντιστάσεις δεν μπορούμε να βάλουμε κ το σύρμα απ κάτι παλιές σόμπες?Δεν θυμάμαι πως τις λένε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ καλη η ιδεα Δημητρη και σιγουρα μεγαλη εξοικονομηση χρηματων! =D>

Οταν το ειδα για πρωτη φορα μου φανηκε ψιλομπερδεμα αλλα τελικα μετα τις εξηγησεις του Δημητρη καταλαβα οτι ειναι πανευκολη η κατασκευη ακομη και για τους πιο ασχετους με τα ηλεκτρονικα(σαν εμενα δηλαδη :-note).

Ασε που περναει και ευχαριστα η ωρα με το κολητηρι! :)

Αυτο που θελω μονο να δω στην πραξη ειναι τη διαρκεια ζωης θα εχει μια 9V μπαταρια για το θερμαντικο του προσοφθαλμιου για τις παρατηρησεις στο υπαιθρο.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη εισαι απιστευτος, τα χερια σου πιανουνε!! Εχεις κανει πολλα "θευματα" με αυτα, Μπραβο! Δυστυχως δεν εχουμε ολοι τα ιδια "μαγικα" χερια :cry: Αλλα... οταν βρουμε χρονο θα ακολουθησω τα βηματα σου, αν και θελει μερακι.

Μπραβο και παλι =D>

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί το προσοφθάλμιο από τη θερμοκρασία (αφού λες ότι καίει); Δεν είναι λίγο ρίσκο ρε παιδιά να βάζουμε στους Nagler τέτοια πράγματα; Αν είναι όντως αποτελεσματικό τότε να το φτιάξουμε. Επίσης μπορεί κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί σε Νευτώνειο (πρωτεύον, δευτερεύον);

 

Σόρυ που ρωτάω τόσα πολλά άλλα δεν γνωρίζω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί το προσοφθάλμιο από τη θερμοκρασία (αφού λες ότι καίει); Δεν είναι λίγο ρίσκο ρε παιδιά να βάζουμε στους Nagler τέτοια πράγματα; Αν είναι όντως αποτελεσματικό τότε να το φτιάξουμε. Επίσης μπορεί κάτι τέτοιο να εφαρμοστεί σε Νευτώνειο (πρωτεύον, δευτερεύον);

 

Σόρυ που ρωτάω τόσα πολλά άλλα δεν γνωρίζω.

 

Για προσοφθάλμιο δεν ξέρω οπερ δεν απαντώ. Ξέρω όμως ότι η Kendrick βγάζει και για τέτοια οπότε......

 

Για Νευτώνια, δεν νομίζω να έχει νόημα

Το δευτερεύον ουτως ή άλλως είναι ανεστραμένο και δεν πιάνει υγρασία το πρωτεύον είναι πολύ βαθειά για να κινδυνεύει, άσε που δεν μπορέις να το εφαρμόσεις καθώς το σύστημα τοποθετείται περιμετρικά στον σωλήνα όπου το κάτοπτρο δεν ακουμπάει για να έχει αγωγιμότητα άρα και αποτελεσματικότητα

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει κίνδυνος να καταστραφεί το προσοφθάλμιο από τη θερμοκρασία (αφού λες ότι καίει); Δεν είναι λίγο ρίσκο ρε παιδιά να βάζουμε στους Nagler τέτοια πράγματα;...

 

Oπως λεει ο Δημητρης πιο πανω ρυθμιζεις την θερμοκρασια αλλαζοντας την ταση. Παντως πιστευω οτι και με μικρη θερμοκρασια λειτουργιας (λιγους βαθμους πανω απο την θερμοκρασια του περιβαλοντος) θα κανει την δουλεια του το συστημα και δεν θα επηρεασει και καθολου το προσοφθαλμιο.

Ετσι δεν ειναι Δημητρη;

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για Νευτώνια, δεν νομίζω να έχει νόημα

Το δευτερεύον ουτως ή άλλως είναι ανεστραμένο και δεν πιάνει υγρασία το πρωτεύον είναι πολύ βαθειά για να κινδυνεύει, άσε που δεν μπορέις να το εφαρμόσεις καθώς το σύστημα τοποθετείται περιμετρικά στον σωλήνα όπου το κάτοπτρο δεν ακουμπάει για να έχει αγωγιμότητα άρα και αποτελεσματικότητα

Δεν ξερω αν ειχες ποτε προβλημα με την υγρασια, αλλα εμενα εχουν γινει "μουσκεμα" αρκετες φορες και οι δυο!!! Και Ειχαν παγωσει μια φορα :shock:

δεν μπορέις να το εφαρμόσεις καθώς το σύστημα τοποθετείται περιμετρικά στον σωλήνα

Βασικα εγω ειχα σκεφτει να το βαλω απο την μεσα πλευρα του σωληνα, αλλα εχω μεινει στον τροπο που θα περαστουν τα καλωδια! ; Ειδίκα οταν εχει καποιος και ισημερινη.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Bi2L.

 

Εκεί που παρατηρώ έχει υγρασία του κερατά, με το dob που είχα όμως ποτέ δεν είχα πρόβλημα, εκτός αν το άφηνα πολλή ώρα στο ζενίθ. Εξάλλου και τα προεκτάματα δρόσου στην ίδια λογική δουλεύουν.

Νομίζω ότι αν το βγάζεις απο ζεστό μέρος στο πολύ κρύο λογικό είναι να έχεις υγροποίηση, όμως θεωρώ ότι με ένα ανεμιστηράκι θα κάνεις καλύτερη δουλειά.

Ασε δηλαδή που ακόμα και αν λύσεις το θέμα με τα καλώδια, δεν ξέρω αν θα ήταν σοφό να εφαρμόσεις τόση ζέστη απευθείας επάνω στο κάτοπτρο καθώς οι απότομες αλλαγές της θεμοκρασίας εκτός απο παραμορφώσεις μπορεί να το πειράξουν (δεν ξέρω....λέω τώρα)

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκτός αν το άφηνα πολλή ώρα στο ζενίθ

Εκει ειναι το μεγαλο προβλημα για τον πρωτεύον :(

 

Νομίζω ότι αν το βγάζεις απο ζεστό μέρος στο πολύ κρύο λογικό είναι να έχεις υγροποίηση, όμως θεωρώ ότι με ένα ανεμιστηράκι θα κάνεις καλύτερη δουλειά

Σωστα τα λες αλλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να βαλω ανεμιστηράκι απ'το να βαλω έναν αναπτήρα :( πρεπει να γινει διπλη τρυπα απο κατω + καλωδια κ.τ.λ....

 

δεν ξέρω αν θα ήταν σοφό να εφαρμόσεις τόση ζέστη απευθείας επάνω στο κάτοπτρο

Δεν ξερω εαν θα το εβλαπτε, δεν ειχα σκοπω να το βαλω διπλα στον πρωτεύον αλλα πανω ψηλα λιγο πιο πανω απο τον δευτερεύον, δεν νομιζω να παθει κατι... 5" με 6" απο την ακρη ειναι ο καθρεφτης νομιζω ειναι αρκετα μακρια, αν και δεν ξερω ποση ζεστη βγαζει ο αναπτήρας.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απορια:

Υπαρχει περιπτωση λογο διαφορας θερμοκρασιας μπροστα απο τον αναπτήρα να εχουμε στρεβλωση στο αντικειμενο που παρατηρουμε;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

για τη διευκόλυνση της συζήτησής σας και απαντήσεις στις περισσότερες απορίες σας σχετικά με τα θερμαντικά στοιχεία, τις μαθηματικές σχέσεις που εμπλέκονται και την κατασκευή στοιχείων όπως και ενός ψηφιακού ελεγκτή έχω παραθέσει στο παρελθόν τον παρακάτω σύνδεσμο εντός του forum:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=4373&highlight=dew

 

Η σχετική ιστοσελίδα που περιγράφω τη κατασκευή με οδηγίες και θεωρία βρίσκεται εδώ:

http://uk.geocities.com/starguider2/dew_heater.htm

 

Ελπίζω να βοηθήσει στις σκέψεις σας ...

 

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

hhtp://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Φιλικά,

 

Μαρίνος - Starguider

http://uk.geocities.com/starguider1/astro.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω. :cheesy:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη η αγορά διαφορετικών αντιστάσεων εξυπηρετεί το εξής, αν θέλω να φτιάξω μια συστοιχία ορισμένου μήκους πχ περίπου 20cm και να δίνει συνολικά 10Ω μπορώ να βάλω

1) τέσσερις δεκάρες παράλληλα (μία συστοίχία των 2,5Ω) και να προσθέσω τέσσερις συστοιχίες 4+2,5=10Ω. Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιήθηκαν ειναι 16.

Αν το φτιάξεις θα ότι το μήκος βγαίνει περίπου 20cm με τις αντιστάσεις τοποθετημένες στο 1cm για την καλύτερη ισοκατανομή θερμότητας.

2)δύο πεντάρες παράλληλα (μία συστοίχία των 2,5Ω) και να προσθέσω τέσσερις συστοιχίες 4+2,5=10Ω. Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιήθηκαν ειναι 8 και το μήκος βγαίνει περίπου 10cm στα 10Ω με 1cm το μεταξύ τους κενό.

3)δέκα δεκάρες παράλληλα (μία συστοίχία του 1Ω) και να προσθέσω δέκα συστοιχίες 10+1=10Ω. Οι αντιστάσεις είναι 100 και το μήκος πάει κοντά στο 1m και πάει λέγοντας.

Η ενέργεια όμως που θα παράγεται θα είναι τάση στο τετράγωνο διά την αντίσταση p=v2/r p=12*12/10=14,4w.

Άρα για δεδομένη ενέργεια (14,4w) σε κοντές κατασκευές προτιμούμε μικρότερες αντιστάσεις.

Όσο μεγαλώνουμε τις αντιστάσεις μπορούμε ευκολότερα να αυξήσουμε και το μήκος της κατασκευής.

Στο παράδειγμα που δείχνω η τελευταία συστοιχία είναι μόνο από δεκάρες για να μου βγούνε τα Ωμ σε αυτό το μήκος.

Προσοχή όμως καλό θα είναι να μην μπερδεύουμε αντιστάσεις διαφορετικών Ωμ γιατί οι μεγαλύτερς θερμαίνονται περισσότερο.

Η ισχύς σε μια συστοιχία είναι p=p1+p2+p3...+pv

Με τον άλλο τύπο βρίσκουμε πόσα αμπέρ <τραβάει> η κατασκευή.

Ίσως τον θερμοσωλήνα όχι (σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά) ολα τα άλλα ναι.

 

Μη μασάτε, κολλάτε

Στην τελική να χάσετε δύο ευρώ :cheesy:

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εκτός αν το άφηνα πολλή ώρα στο ζενίθ

Εκει ειναι το μεγαλο προβλημα για τον πρωτεύον :(

 

Νομίζω ότι αν το βγάζεις απο ζεστό μέρος στο πολύ κρύο λογικό είναι να έχεις υγροποίηση, όμως θεωρώ ότι με ένα ανεμιστηράκι θα κάνεις καλύτερη δουλειά

Σωστα τα λες αλλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να βαλω ανεμιστηράκι απ'το να βαλω έναν αναπτήρα :( πρεπει να γινει διπλη τρυπα απο κατω + καλωδια κ.τ.λ....

 

δεν ξέρω αν θα ήταν σοφό να εφαρμόσεις τόση ζέστη απευθείας επάνω στο κάτοπτρο

Δεν ξερω εαν θα το εβλαπτε, δεν ειχα σκοπω να το βαλω διπλα στον πρωτεύον αλλα πανω ψηλα λιγο πιο πανω απο τον δευτερεύον, δεν νομιζω να παθει κατι... 5" με 6" απο την ακρη ειναι ο καθρεφτης νομιζω ειναι αρκετα μακρια, αν και δεν ξερω ποση ζεστη βγαζει ο αναπτήρας.

 

Κοίτα Βασίλη,

 

1) Ο ανεμιστήρας δεν χρειάζεται καμμιά ιδιέταιρη κατασκευή. Εξωτερικά τοποθετήται, πίσω απο το πρωτεύον.

2) Το σύστημα θέρμανσης δεν δημιουργεί "θερμική ασπιδα", δουλεύει θερμαίνοντας το στοιχείο δι επαφής, με αποτέλεσμα να εξατμίζει την υγρασία. Οπότε αν το βάλεις μακρυά απο το πρωτεύον, δεν θα κάνεις δουλειά....

Αυτά και νομίζω ότι εδώ πρέπει να εξανλούνται και οι γνώσεις μου. Ριξε μιά ματιά στα links του Μαρίνου ίσω να βοηθοήσουν πιό πολύ απο τα δικά μου, καθώς έχει πιό εμπεριστατωμένη γνώση

ΦΙλικά

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης