Jump to content

Η επέλαση των γαλαξιών (Μέρος 2ο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν 20:00 και ξεκινήσαμε για τις γωνιές, το γνωστό στέκι μας στην κεντρική Κρήτη. Σε όλο το δρόμο οδηγούσα και κοιτούσα πάνω, ο ουρανός ήταν επιτέλους καθαρός! Φτάνουμε στο σημείο παρατήρησης, βγαίνουμε έξω και ξαφνικά συννεφιάζει ολόκληρος. Τι να κάνουμε, βγάζω το ETX να παίξουμε λίγο, μετά από κανένα 10λεπτο τα σύννεφα έφυγαν ολοκληρωτικά. Ξεκινάμε διαδικασία ξεφορτώματος των κανονιών μας. Δεν φυσούσε καθόλου.

 

1ος στόχος είναι ένα ανοιχτό σμήνος το NGC 2362 γνωστό και ως Jewel’s box στον μεγάλο σκύλο στα 3.8 mag. Βρέθηκε πανεύκολα, είναι ένα σμήνος το οποίο όλα τα αστέρια του είναι ίδιας λαμπρότητας εκτός από το κεντρικό το οποίο είναι πολύ πιο φωτεινό, πανέμορφο! Σαν κουτί με χρυσαφικά! Πολύ κοντά βρέθηκε ο γαλαξίας NGC 2280 στα 10.3 mag. Φεύγοντας από κει πέφτω σε κάτι άλλες αμυδρές θαμπάδες. Κοιτάζω προσεχτικά και βλέπω 2 γαλαξίες ο ένας πάνω στον άλλο. Κοιτάζοντας ακόμη πιο προσεχτικά βλέπω άλλον ένα λίγο δίπλα. Είναι οι NGC 2292 στα 11 mag, o NGC 2293 στα 11.2 mag και ο NGC 2295 στα 12.5 mag! Είναι ο αμυδρότερός μου γαλαξίας μέχρι στιγμής! Επίσης πολύ κοντά βρέθηκε το πολύ ωραίο διαδραστικό ζευγάρι NGC 2207 στα 10.9 mag και ο IC 2163 στα 11.7 mag. Πολύ όμορφοι αν δείτε φωτογραφίες. Λίγο βόρεια βρέθηκε το NGC2359 γνωστό και σαν Thor’s Helmet. Θέλει χαμηλή μεγέθυνση και βελτιώνεται τρομερά με φίλτρο οξυγόνου. Μοιάζει με κράνος που έχει 2 κέρατα. Πάρα πολύ καλό!

 

Πετάχτηκα στον μικρό Λέοντα και στο ίδιο πεδίο βρήκα 5 γαλαξίες, τους NGC 3430 στα 11.5 mag, NGC 3424 στα 12.4 mag, NGC 3413 στα 12.2 mag, NGC 3395 στα 12.1 mag και τον NGC 3396 στα 12 mag. Ειδικά οι 2 τελευταίοι είναι διαδραστικοί και έχουν ένα περίεργο σχήμα. Άρχισα να εκστασιάζομαι από τα αποτελέσματα σήμερα! Άρχισε να φυσάει λιγάκι, πράγμα πολύ καλό για την υγρασία, σήμερα οι συνθήκες φαίνονται ιδανικές! Λίγο δίπλα ο NGC 4244 στα 10.4 mag είναι πολύ όμορφος, edge on! Στους θηρευτικές κύνες βρέθηκε εύκολα ο NGC 4631 στα 9.2 mag γνωστός και ως whale galaxy. Το σχήμα του φαίνεται ακόμα και από το προσοφθάλμιο, αδύνατον να εντοπίσω τον διπλανό γαλαξία ο οποίος είναι πάνω από 12.5 mag. 1 μοίρα δίπλα βρέθηκε ο NGC 4656 στα 10.5 mag, γνωστός και ως hockey stick galaxy. Μοιάζει με μπαστούνι του γκολφ στις φωτογραφίες, στο προσοφθάλμιο είναι αρκετά αμυδρός.

 

Μπαίνω στην παρθένο με σκοπό να εντοπίσω το Markarian’s chain. Όπου και να κοιτούσα, απλά έβλεπα γαλαξίες, η περιοχή αυτή σφύζει από ζωή!!! Σημείωσα όσους μπορούσα. Μ98 στα 10.1 mag, Μ99 στα 9.9 mag και υποψία σπειρών, NGC 4237 στα 11.6 mag, NGC 4262 επίσης στα 11.6 mag, M100 στα 9.4 mag, NGC 4312 στα 11.7 mag, NGC 4216 στα 10 mag, NGC 4206 στα 12.2 mag! Θα με τρελάνει αυτή η περιοχή! Εντοπίζω το Markarian’s chain. Αποτελείται από μερικούς πολύ λαμπρούς γαλαξίες. Μ84 στα 9.1 mag, M86 στα 8.9 mag, Μ87 στα 8.6 mag, NGC 4435 στα 10.8 mag, NGC 4438 στα 10.2 mag ( τα μάτια ). NGC 4387 στα 12.1 mag, NGC 4388 στα 11 mag. Εύκολος ο Μ88 στα 9.6 mag. Επίσης οι NGC 4461 στα 11.2 mag, NGC 4473 στα 10.2 mag, NGC 4477 στα 10.4 mag, NGC 4474 στα 11.5 mag και NGC 4459 στα 10.4 mag. Όλη η δυσκολία εδώ είναι ότι βλέπεις ένα σωρό γαλαξίες και πρέπει να προσανατολιστείς πλήρως με τον χάρτη ώστε να ξέρεις ποιος είναι ο καθένας που βλέπεις. Εδώ η Uranometria με βοήθησε πάρα πολύ! Βρέθηκε και το δίδυμο “Siamese twins” που αποτελείται από τους NGC 4567 στα 11.3 mag και τον NGC 4568 στα 10.8 mag. Πολύ ωραίο ζευγάρι!!! Λίγο δίπλα βρέθηκε ο NGC 4564 στα 11.1 mag. Λίγο πιο πέρα είδα τους M58 στα 9.7 mag και M49 στα 8.4 mag. Άρχισα να τρελαίνομαι αλλά έκατσα λίγο ακόμη εδώ. Επόμενος ο NGC 4470 στα 12.1 mag και NGC 4488 στα 12.2 mag. Τέλος οι NGC 4535 στα 10 mag, NGC 4526 στα 9.7 mag, NGC 4519 στα 11.8 mag. Θα μπορούσα να κάτσω κι άλλο εδώ και να καταγράψω κι άλλους γαλαξίες αλλά φτάνει πια. Μήπως πλέον η Παρθένος πρέπει να αλλάξει όνομα; :mrgreen: Εδώ σηκώνομαι και ξαφνικά καταλαβαίνω πως είμαι ολοζάλιστος. Κάνω ένα μικρό διάλειμμα με Κρόνο ο οποίος δεν ήταν και ο καλύτερος που έχω δει. Έχει πιαστεί και όλο το σώμα μου, η καρέκλα μου είναι πολύ χαμηλή και τεντώνομαι όλη την ώρα που κοιτάζει ψηλά το τηλεσκόπιο. Το αποφάσισα, Δευτέρα πάνω να πάρω την καρέκλα για σιδέρωμα του Lidl.

 

Πάμε στον Κόρακα. 1ος στόχος εδώ είναι 2 διαδραστικοί γαλαξίες. Τους συγκεκριμένους τους έχει το sky & telescope σε φωτογραφία και διαφημίζει κάποιες κάμερες CCD. Βρέθηκαν εύκολα, είναι το ζεύγος NGC 4038-4039 στα 10.3 mag ο καθένας. Έχουν ένα περίεργο σχήμα, σαν ημικύκλιο, καρδιά ή κάτι τέτοιο. Το ζεύγος είναι γνωστό και σαν antennae. Λίγο δίπλα βρέθηκε και ο NGC 4027 στα 11.1 mag. Στην ίδια περιοχή βρέθηκε και το σφαιρωτό σμήνος M68 στα 7.3 mag, πολύ καλό, είχα πήξει με τους γαλαξίες! Επίσης κοντά βρέθηκε το πλανητικό NGC 4361 στα 10.9 mag και 126” φαινόμετρη διάμετρο, πολύ εύκολο και άχρωμο. Ήταν περίπου 2:00 και η μεγάλη στιγμή είχε φτάσει. Ο sombrero galaxy μεσουρανούσε. Μ104 λοιπόν στα 8 mag. Πάρα πολύ καλός, φαίνεται εύκολα η λωρίδα σκόνης λίγο πιο πάνω από τη μέση του. Δυστυχώς όμως τον βλέπω ανάποδα σε σχέση με τις φωτογραφίες που βλέπουμε συνέχεια, οπότε μου ξενίζει κάπως, θα προτιμούσα να τον δω στα ίσια του. Επόμενος στόχος ο M64 ή black eye galaxy στα 8.5 mag, περίμενα να δω μαύρη περιοχή στον πυρήνα του αλλά αντί αυτού πρόσεξα ότι έχει δαντελωτή δομή.

 

Είχα ετοιμάσει και μερικά σφαιρωτά για να σπάσει και λίγο ο πάγος. 1ο το NGC 4147 στα 10.4 mag περίμενα πως θα είναι δύσκολο αλλά τελικά αποδείχθηκε πολύ εύκολο. Οπότε από την επόμενη φορά προγραμματισμός και για πιο δύσκολα σφαιρωτά. Ανάμεσα στην κόμη λοιπόν και στον Αρκτούρο: Μ3 στα 6.3 mag, πολύ λαμπρό και όμοφο. Λίγο δίπλα το Μ53 στα 7.7 mag φαίνεται εύκολα και από τον ερευνητή, εύκολο σπάσιμο με πλάγια όραση. Σε απόσταση 1 μοίρας από εκεί βρίσκεται το σφαιρωτό NGC 5053 στα 9 mag. Περίμενα πως κι αυτό θα φαινόταν εύκολα από το προσοφθάλμιο αλλά εδώ έκανα λάθος. Μετά από πολύ ψάξιμο βλέπω μια πάρα πολύ αμυδρή θαμπάδα που έμοιαζε με πολύ μακρινό γαλαξία σε κάτοψη. Ήταν τον σφαιρωτό που έψαχνα. Αρκετά πιο αμυδρό απ’ ό, τι θα περίμενε κανείς από το φαινόμενο μέγεθός του. Το έψαξα λιγάκι να δω γιατί συμβαίνει αυτό και νομίζω πως συμβαίνει επειδή είναι πάρα πολύ σφιχτό. Η Uranometria το κατατάσσει στην κλίμακα 11 με άριστα το 12. Άρα είναι πολύ σφιχτό για να σπάσει, γι’ αυτό μάλλον φαίνεται αχνά σαν νεφέλωμα ή γαλαξίας. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Επόμενο σφαιρωτό το NGC 5466 στα 9.2 mag, πιο εύκολο από το προηγούμενο παρόλο που είναι στην κλίμακα 12, δηλαδή στην τελευταία.

 

Που είναι το φεγγάρι; Είναι 3:30 και η Σελήνη δεν είχε βγει ακόμη; Περίεργο. Ξέραμε ότι θα έβγαινε πριν τις 3 σήμερα. Τέλοσπάντων, για το τέλος άφησα ένα γαλαξιακό σμήνος στον λέοντα, το Abell 1367. Το εντόπισα εύκολα, κατάφερα και είδα σίγουρα 2 γαλαξίες, μπορεί να είδα και άλλους αλλά σημείωσα μόνο τους σίγουρους: NGC 3861 στα 12.6 mag και NGC 3842 στα 11.8 mag. Μια μικρή στάση στον M51 και με πλάγια όραση οι σπείρες εύκολα ορατές. Με το 12ιντσο είχαμε μια υποψία της γέφυρας που ενώνει τους γαλαξίες. Σπείρες επίσης στον Μ101 με πλάγια όραση, η μεγάλη άρκτος ήταν στο ζενίθ, οπότε ήταν οι καλύτερες εικόνες που μπορούσαμε να πάρουμε από αυτούς τους γαλαξίες.

 

Είχαμε κλείσει 7ωρο παρατήρησης με αρκετό κρύο και η κούραση είχε φτάσει στο απροχώρητο. 1η φορά μετά από παρατήρηση που ένιωθα τόσο χορτάτος. Τελικά αν οι συνθήκες είναι καλές, ακόμη και ένα 8ιντσο κάνει θαύματα. Ο nagler 13mm έδωσε ρέστα σήμερα σε όλους τους γαλαξίες. Ο σημερινός απολογισμός χοντρικά ήταν γύρω στους 50 γαλαξίες, 6 σφαιρωτά και καμμιά 10αριά ακόμη πλανητικά, μακρινά ανοιχτά σμήνη και νεφελώματα. Καθώς οδηγούσαμε προς το σπίτι βλέπουμε τη Σελήνη στον ανατολικό ορίζοντα σε μικρή φάση και πολύ όμορφη.

 

Περιμένω και τις δικές σας παρατηρήσεις…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: :cheesy:

O Λ Ε ! Ο Λ Ε !!!

=D> =D> =D>

Μπραβο Μανο, οπως παντα ...πολλη καλη περιγραφη και με σπουδαιους στοχους!!!! \:D/ \:D/

 

 

Αντε και στα δικα μας!! :mrgreen: :twisted:

 

t o b e c o n t i n u o u s . . . p a r t 3 :-$

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο το περίμενα ότι θα έβαζες αυτό τον τίτλο. Παιδιά πραγματικά η βραδιά ήταν υπέροχη αν και οι προβλέψεις δεν ήταν και πολύ ενθαρυντικές. Μάλιστα πριν φύγουμε όταν ήμουν σπίτι είχε αρκετά σύννεφα. Τελικά μας έκανε τη χάρη και καθάρισε. Θα χαρακτήριζα την παρατήρηση αυτή Μαμούθ μιας και κράτησε 7 ολόκληρες ώρες. Είχαμε κυριολεκτικά ξεζουμίσει το ουράνιο στερέωμα.

 

Ξεκινώντας λοιπόν θα ήθελα να πω ότι οι στόχοι ήταν αρκετοί και ποικίλοι. Από πλανητικά νεφελώματα μέχρι σμήνη γαλαξιών και μακρινά σφαιρωτά. Είχα ετοιμάσει το πρόγραμμά μου με πολύ σχολαστικότητα βάζοντας στόχους με την κατάλληλη σειρά κάτα το πέρασμα της ώρας έτσι ώστε να τους βρίσκω κοντά στο ζενίθ τους. Σαν πρώτος στόχος λοιπόν ήταν ο γαλαξίας NGC 2217 στο Μεγ. Σκύλο. Με φαινόμενο μέγεθος 10,4 ήταν αρκετά καλός αλλά δεν πρόσεξα κάτι ιδιαίτερο και δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα για να τον σκιτσάρω. Τον είδα πολύ λίγο και προχώρησα στον επόμενο στόχο ένα νεφέλωμα εκπομπής-αντανάκλασης το NGC 2316 πάλι στο Μεγ. Σκύλο. Μου έκανε εντύπωση το μικρό μέγεθός του για νεφέλωμα μόνο 4'. Ηθελα αρκετά μεγάλη μεγένθυση μιας και μέχρι τώρα στα νεφελώματα χρησιμοποιούσα τον 24mm pan.

 

Επόμενος στόχος το Medusa nebula. Εδώ το φίλτρο Lumicon OIII σε συνδιασμό με τον 24άρη έδωσαν ρέστα. Διέκρινα εύκολα τη δομή του μισοφέγγαρου που έχει καθώς και κάποια ίχνη τριχοειδούς δομής στο εσωτερικό του. Χωρίς το φίλτρο έπρεπε να κάνεις μεγάλη προσπάθεια για να διακρίνεις ότι υπάρχει κάτι στο πεδίο. Ακολούθησε πολύ γρήγορα το Eskimo το οποίο με OIII και 270Χ έβλεπα άνετα το κεντρικό του αστέρι και την εσωτερική και εξωτερική ποιό αμυδρή άλω έντονου γαλαζωπού χρώματος. Εδώ να σημειώσω ότι στη μεγένθυση βοήθησε ο Celestron Barlow 2X χωρίς ιδιαίτερη μείωση της φωτεινότητας.

 

Επόμενος στόχος ήταν το σφαιρωτό NGC 2419 ή αλλιώς Intergalactic Wonderer. Το σφαιρωτό αυτό είναι σε απόσταση 300.000 έτη φωτός μακριά από το κέντρο του γαλαξία μας. Εικάζεται ότι δεν ανήκει στο δικό μας γαλαξία άλλα σε ένα άλλο μικρότερο δορυφόρο-νάνο γαλαξία (δεν θυμάμαι το όνομά το αυτή τη στιγμή). Με πολύ μεγάλη μεγένθυση δεν κατάφερα να το ''σπάσω''. Μόνο κάποιοι αστέρες με ευθεία όραση έβλεπες κάπως να διακρίνονται. Επόμενος στόχος ο NGC 2775 10.3 mag γαλαξίας σε κάτοψη. Εδώ επέμεινα αρκετή ώρα να τον παρατηρώ γιατί είχε κάτι που μου άρεσε. Αρχισα να τον σκιτσάρω και τελικά να δω σήμερα ότι το σκιτσάκι ήταν ακριβώς το ίδιο με την φωτογραφία. Ο γαλαξίας είχε ένα πολύ συμπαγή πυρήνα με μια τελείως κυκλική άλω.

 

Συνέχεια είχε ο γαλαξίας NGC 3115 - Spindle Galaxy 9.2 mag. Μετά από πολύ ώρα παρατήρησής του και αφού έφτιαξα το σκετσάκι του πρόσεξα τα εξής: Ο γαλαξίας ήταν σε κόψη. Είχε ένα πολύ συμπαγή πυρήνα και οι σπείρες του ήταν πολύ λεπτές. Γύρω του υπήρχε μια φωτεινή άλως η οποία εκτείνονταν πολύ γύρω από του. Επίσης πρόσεξα (αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου) ότι η άλως του γαλαξία μετά από ένα σημείο άνοιγε, δηλαδή αντί για ελειπτικό σχήμα είχε υπερβολικό. Έμεινα αρκετή ώρα χωρίς να δω κάποια άλλη λεπτομέρεια.

 

Επόμενοι στόχοι ήταν οι Μ95, Μ96 και Μ105 ή αλλιώς Μ96 group. Δεν έμεινα πολύ σε αυτούς γιατί είχα αγωνία για το Leo Triplet. H δομή των Μ65 και Μ66 εύκολα διακριτή. Ο NGC 3628 ήταν που μου άρεσε περισσότερο για τη μαύρη διαχωριστική γραμμή του. Επίσης πρόσεξα το μεγάλο του μέγεθος. Πολύ καλός στόχος. Κάπου εδώ είπαμε να κάνουμε ένα διάλλειμα με κάτι τυροπιτάκια που είχε δώσει η μητέρα μου και που τα τιμήσαμε ιδιαίτερα. :).

 

Η κόμη της Βερενίκης ήταν στο ζενιθ και με περίμενε ο NGC 4565. Με μια κίνηση βρισκόταν στο πεδίο του 24άρη pan. Παίζοντας με τις μεγενθύσεις όμως εκεί που έδωσε ρέστα ο γαλαξίας ήταν με τον 11 Nagler στις 135Χ. Έπιανε όλο το πεδίο, ο πυρήνας του πολύ εύκολα διακριτός και η διαχωριστική μαύρη γραμμή χώριζε το γαλαξίας κυριολεκτικά στη μέση. Τον χάζευα πάρα πολύ ώρα αν και η κούραση άρχιζε να με καταβάλει. Στην κόμη δεν έμεινα πολύ μιας και ήθελα να πάω στη Μεγ. Άρκτο και στον Μ101. Ο Μάνος με είχε προϊδεάσει ότι δεν ήταν και τόσο καλός ο γαλαξίας αυτός άλλα μάλλον έφταιγε ότι τις προηγούμενες φορές ήταν χαμηλά. Σημαδεύω λοιπόν κι εγώ χωρίς να περιμένω να δω κάτι αξιόλογο. Αυξάνω τη μεγένθυση και περιμένω. Μετά από λίγο ο γαλαξίας εμφανίστηκε μπροστά μου σε όλο του το μεγαλείο. Οι δεξιόστροφες σπείρες του φαινόταν ξεκάθαρα. Μάλιστα μετά από λίγη ώρα στο προσοφθάλμιο παρατήρησα σε μία σπείρα που εξέχει από τις άλλες ένα λαμπερό σημείο το οποίο μάλλον πρέπει να ήταν κάποιο σμήνος του γαλαξία (δεν βάζω το χέρι μου και στη φωτιά).

 

Τελευταίος στόχος ήταν ο Μ51 τον οποίο ήθελα να δω απεγνωσμένα. Ήταν στο ζενιθ, εγώ ήμουν κουρασμένος και ήταν πολύ δύσκολο να κοιτάξω από τον ερευνητή. Τελικά τον εντοπίζω. Βάζω τον 24pan και κάθομαι στην καρέκλα. Το θέαμα με συνεπήρε. Οι σπείρες του ήταν ευθιάκριτες, ο συνοδός του πολύ φωτεινός και με πλάγια όραση έβλεπα αμυδρά την σύνδεσή του με τον μεγάλο. Παρά την απίστευτη κούραση και τον πονοκέφαλο η βραδιά έκλεισε με επιτυχία και ικανοποίηση. Και οι δύο μας είχαμε σαρώσει πάνω από 50 στόχους. Σας ευχαριστούμε για την ανάγνωση και ευχόμαστε καθαρούς ουρανούς σε όλους... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cheesy: \:D/

Πολυ καλοι και οι δυα σας!! Μπραβο παιδια! Με κανατε να ζυλευω :twisted: :twisted:

Δημητρη και η περιγραφη σου παρα πολυ καλη!! Μαλλον στην εκθεση ειχατε και οι δυο 20+!! :mrgreen: :mrgreen:

Περιτο να σας πω οτι πηγε αμεσος για εκπυπωση!!

 

Καθαρους ουρανους να εχετε και παντα τετοιες παρατηρησης!

Μ Π Ρ Α Β Ο ! ! ! !

 

 

πω πω... το βλεπω το ξανα βλεπω... το διαβαζω... :P :P ....μμμμμ :twisted:

Μπραβο ρε παιδια!! Ετσι ειναι οι Αστρονομοι!! Συγχαρητηρια΄!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε παιδιά.Δεν κρύβω πως σας ζηλεύω.Μου φαίνεται θα μετακομίσω Κρήτη.Απ ότι βλέπω πάντα σας κάνει το χατήρι ο καιρός. =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως ο Δημήτρης φτιάχνει πιο προσεκτικό πρόγραμμα. Το κανονίζει έτσι ώστε περνώντας η ώρα να πετυχαίνει κάθε αντικείμενο στο μέγιστο ύψος του. Αφού να φανταστείτε του λέω να πάμε στον τάδε στόχο και αρνείται, ακολουθεί πιστά το πρόγραμμά του. Εγώ πάλι αυτοσχεδιάζω λιγάκι έξω. Και δεν έχω και υπομονή να κάτσω πολύ ώρα σε κάθε στόχο. Αγχώνομαι να δω κι άλλους. ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά για τις παρατηρήσεις σας και για την περιγραφή. Πολύ χρ'ησιμη και διαφωτιστική. Πολύ χαίρομαι που αξιοποιείτε τα "κανόνια" σας και δεν τα αφήνετε να δικοσμούν το δωμάτιο.

 

=D> =D> =D> =D> =D>

 

ΟΛΟΙ ΚΡΗΤΗ - ΟΛΟΙ ΚΡΗΤΗ !!!!!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά για τις παρατηρήσεις σας και για την περιγραφή. Πολύ χρ'ησιμη και διαφωτιστική. Πολύ χαίρομαι που αξιοποιείτε τα "κανόνια" σας και δεν τα αφήνετε να δικοσμούν το δωμάτιο.

 

=D> =D> =D> =D> =D>

 

ΟΛΟΙ ΚΡΗΤΗ - ΟΛΟΙ ΚΡΗΤΗ !!!!!

 

Αστειεύεσαι τέτοια κανόνια και να είναι μέσα. Θα τα ξεζουμίσουμε κανονικά \:D/ . Ειδικά τώρα που μπαίνει σιγά σιγά και η Άνοιξη δεν σου λέω τίποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγκες μπράβο σας. Πολύ ωραία η περιγραφή των στόχων, και τώρα που μπήκε και η άνοιξη, αξιοποιήστε στο έπακρο τα τηλεσκόπιά σας - ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑ ΦΩΤΑ!!!! Προσωπικά, είμαι "άρρωστος γαλαξιάκιας" και θεωρώ ότι η μεγάλη διάμετρος, είναι μόνο για αυτά τα αντικείμενα.

Συνεχίστε να κάνετε τόσο καλές παρατηρήσεις, και να κρατάτε ΠΑΝΤΑ σημειωσεις των στόχων που παρατηρείτε.

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ51 αυτό το κάνω σχεδόν σε κάθε στόχο που βρίσκω. Αφού τον εντοπίσω, δοκιμάζω να δω ποιά είναι η κατάλληλη μεγένθυση και μετά τον παρατηρώ για κανένα τέταρτο (σε πολύ αμυδρούς στόχους το τέταρτο γίνεται μισάωρο) κάνοντας μικρά και τακτά διαλήματα γιατί είναι πολύ κουραστικό. Αφού απορροφήσω τη μέγιστη δυνατή λεπτομέρεια φτιάχνω ένα σκετσάκι και γράφω το πως είδα το στόχο, τι μεγένθυση χρησιμοποίησα και αν χρησιμοποίησα φίλτρο. Μετά πάω σπίτι και βλέπω φωτογραφία του κάθε στόχου για να δω αν έχω πέσει μέσα. Δεν μπορείς να φανταστείς την ικανοποίησή μου όταν το σκετσάκι που έχω κάνει είναι το ίδιο με τη φωτογραφία. Τρελένομαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης