Jump to content

Οινόπνευμα + προσοφθάλμιοι = Βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να σου κανει τοοοοσο λεκε, σημαινει πως το παραεκανες ΚΑΙ με την ποσοτητα!!!

Εγω χρησιμοποιω το γνωστο μειγμα (απιονισμενο νερο και ισοπροπυλικη αλκοολη) εδω και χρονια, με αραιοτατη συχνοτητα καθαρισμου, και με ελαχιστοτατη χρηση οσον αφορα την ποσοτητα του υγρου.

Εισαι τυχερος που το οινοπνευμα δεν περασε απο κατω, και δεν εφησε λεκε σε απροσιτη επιφανεια.

("Λιάρδα" το εκανες!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: :D

Τα υγρά καθαρισμού φακών χρησιμεύουν και για το κάτοπτρο που είναι από την πίσω/έξω πλευρά του τηλεσκοπίου..;

 

1.jpg.20e729816e94e142808d1cd596fea4a9.jpg

Από το κάτοπτρο στο πίσω μέρος του τηλεσκοπίου εννοώ...

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H Baader εδώ και ένα χρόνο περίπου έβγαλε καθαριστικό οπτικών, το οποίο, όπως ισχυρίζεται, της πήρε πολλά χρόνια για να το ανακαλύψει.

Το αγόρασα και το χρησιμοποίησα για να καθαρίσω τον αντικειμενικό φακό του παλιού μου Takahashi FS-102.

Το αποτέλεσμα, έτσι απλά είναι..... \:D/ \:D/ \:D/

Όταν τελείωσα τον καθαρισμό και άφησα το υγρό να στεγνώσει...ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΗΜΑΔΑΚΙ.... μάλιστα χρησιμοποίησα και δυνατό φακό για να επιθεωρήσω το αποτέλεσμα από κάθε δυνατή γωνία και έμεινα πραγματικά άναυδος...ήταν σαν να έβλεπα τον αντικειμενικό φακό ενός τηλεσκοπίου που δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ!!!

Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι το υγρό της Baader το χρησιμοποιεί πλέον στον καθαρισμό των οπτικών του ο Roland Christen της Astro-physics, οπότε ο νοών.....νοείτω :wink:

 

Θοδωρής

----------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S [-o<

Zeiss Abbe II ortho set.....καθ΄οδόν :D

------------------------------------------------------------------------------------------

Takahashi TOA-130S

Zeiss Abbe II ortho set + 2X Barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Παιδια, μετα απο 1 χρονο που χρησιμοποιουσα το υγρο της baader, τελικα το παραταω και παω να αγορασω ισοπροπυλικη αλκοολη.

 

Πηγα να καθαρισω τον διορθωτικο φακο απο το 11αρι μου και αφησε παντου υπολειματα...

Παλιοτερα που ειχα καθαρισει τον φακο απο το 8αρι μου, τα ειχα καταφερει πολυ καλυτερα, δεν ειχε μεινει πανω τιποτα και ειχα καταευχαριστηθει... Αλλα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με σωστη χρηση το ''υγρο της baader'' κανει σωστη δουλεια....

Στην αρχη και γω δεν ημουν ικανοποιημενος αργοτερα ομως το βρηκα πολυ βολικο! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nα παρει! Μου φαινεται οτι αφηνει καταλοιπα...

Πολυ ελαφρα, αλλα μπορεις να τα δεις...

Σε προσοφθαλμιους ισως δεν μπορουν να φανουν με τιποτα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κανει το οινοπνευμα τοση ζυμια!!!!!!!!! τι στο διαολο ποια! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

Το οινόπνευμα κάνει ζημιά μόνο στα πλαστικά και όχι στα κρύσταλλα. Παλιότερα οι φακοί ήταν από καθαρό κρύσταλλο και γι αυτό ήταν και πανάκριβοι. Με αυτό το τρόπο λοιπόν διαπίστωσες φίλε μου ότι ο φακός σου είναι πλαστικός.

 

Όσο για τον φίλο που είπε "ούτε ρώσικος να ήταν" θα του απαντήσω ότι μακάρι να ήταν ρώσικος, γιατί οι ρώσοι φημίζονται για τους φακούς τους από πολύ παλιά και ίσως γνωρίζεις τους Leica που εξακολουθούν να είναι στα τοπ.

 

Βέβαια η σημερινή πλαστική τεχνολογία μπορεί να εξομοιώθηκε με την κλασσική και κρυστάλινη, όμως το πλαστικό δεν πάυει να είναι πλαστικό.

Θολώνει και χάνει τη διαύγειά του.

 

Παρεπιπτόντως έχω ένα ζευγάρι κυάλια ρώσικα του 1910 που χρησιμοποιήθηκαν στον α' παγκόσμιο πόλεμο. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τη ποιότητα του ειδώλου σήμερα που μιλάμε!

Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σιγα βρε παιδια!

Λιγο λεκιασμενο γυαλακι, και το βαφτισαμε πλαστικο!

Ο προβληματισμος δεν ηταν για το υλικο του φακου(ο οποιος ειναι σιγουρα

γυαλι), αλλα για τις ευαισθητες επιστρωσεις.

Η Leica ειναι Γερμανικη.

Μικρο το κακο, και δεν ειναι σωστο να τραγικοποιουμε μια αθωα "γκαφα".

Οσον την αξιοπιστια καποιου οικου, τελευταια οπου βλεπω "Baader" γινομαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικος.

Βλεπω τη φιρμα τυπωμενη (κακοτυπωμενη θα ελεγα) σε ενα σωρο Κινεζικα

φθηνοπραγματα, αμφιβολου ποιοτητας ,τα περισσοτερα (μαλλον ολα) κλωνοι.

:?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Leica ειναι Γερμανικη.

 

:?

 

Η Leica Γερμανική; Από πότε προέκυψε αυτό;

έχω μια compact φωτογραφική μηχανή leica στη ντουλάπα, του 1950 και είναι ρωικότατη φυσικά.

Μήπως τις εξάγανε στην ανατολική Γερμανία και μετά την ένωση γίνανε Γερμανικές; Δεν γνωρίζω!

Όσο για τις πλαστικούρες που κυκλοφορούν, υπάρχει κράμα πλέον που αντιγράφει πιστά το γυαλί ακόμα και στις επιστρώσεις.

Η διαφορά με το γυαλί είναι στην ανθεκτικότητα και στη καθαρότητα που με το καιρό θολώνει, ενώ στο γυαλί δεν υφίσταται.

Δύσκολα τα ξεχωρίζεις με τη πρώτη ματιά, αλλά αν πέσει πάνω διαλύτης όπως οινόπνευμα π.χ., τοτε προδίδεται.

Επίσης προδίδεται και από τη τιμή.

Δεν είναι τυχαίο ότι μπορείς να βρείς προσοφθάλμιο με 20 € και το ίδιο ικανό, με 500€. Τα πλαστικά ποτέ δεν αναφέρουν το υλικό τους, παρα μόνο τις επιστρώσεις, ενώ τα ακριβά γυάλινα αναφέρουν τη ποιότητα τους.

Όπως και να έχει πάντως, αν τα προσέχουμε και τα πλαστικά κάνουν τη δουλειά τους επάξια.

Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοστακι sorry φίλε μου, η leica είναι όντως γερμανική. Συνέβη το αντίθετο από αυτό που είπα, δηλαδή η ανατολική Γερμανία τροφοδοτούσε τη Ρωσία και γι αυτό πίσω απο το καπάκι της μηχανής γράφει ρώσικα.

Τα κρύσταλλα τα πέρνανε απ' τη Ρωσία.

Όταν δείχνω το φεγγάρι με το 1 δάχτυλο, τα άλλα 3 δείχνουν εμένα και ο αντίχειρας αλλού. Δεν σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά ακούγεται ωραία. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω καπου διαβασα οτι η χρηση πλαστικων στα οπτικα στο μελλον θα ειναι μονοδρομος λογω της "αποσυρσης" του μολυβδου σαν κυριο στοιχειο των κρυσταλων των οπτικων, για λογους περιβαλλοντολογικους...

Στα γυαλια ορασεως η χρηση του πλαστικου εχει εφαρμοστει ευρυτατα...

Πιστευω οτι τα γυαλινα οπτικα, καποτε θα ειναι συλλεκτικα αντικειμενα!

:-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tα εργοστασια Carl Zeiss Jena μετα το 1945 βρεθηκαν στη ρωσικη ζωνη κατοχης. Μεγαλο μερος του εξοπλισμου μεταφερθηκε στη Ρωσια οπου και εγκατασταθηκε στη LOMO, στο οπτικο εργοστασιο του Νοβοσιμπιρσκ(βλεπε τηλεσκοπια TAL) , και στο Καζαν (εργοστασιο KOMZ, οπου παραγονται τα καταπληκτικα κυαλια BPC/BPO) Πολλα γερμανικα οπτικα προιοντα συνεχισαν να παραγονται στη Ρωσια και για δεκαετιες τα μηχανικα τους μερη ηταν πληρως εναλλαξιμα με τα γερμανικα (οπως καμερες CONTAX, LEICA, στρατιωτικα οπτικα -παραδειγμα η διπλη διοπτρα του αντιεροπορικου πυροβολου FLAK88,φακοι ZEISS με το ονομα JUPITER). Ταυτοχρονα η αναπτυξη ακαδημαικων τμηματων εδωσε και το απαραιτητο θεωρητικο υλικο πχ Dimitri Maksutov, B. Ioannisiani κ.α..

Η παραγωγη μεγαλων οπτικων συνεχιζεται, πχ τα οπτικα του ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΥ ειναι LZOS( http://lzos.ru/en/index.php?option=com_content&task=view&id=131, http://lzos.ru/en/index.php?option=com_content&task=view&id=130 )(οπως και οι αποχρωματικοι φακοι TMB) και για μικρα απο τις TAL, YLENA, INTES MICRO, ASTREYA (super apochromats), Aries (subcontractor στην AstroPhysics για οπτικα μερη Maksutov και SPL προσοφθαλμια) κ.α.

 

http://lzos.ru/en/index.php

 

http://www.lomoplc.com/

 

http://astreya-optics.narod.ru/eng/index.htm

 

http://www.company7.com/zeiss/history.html

 

http://www.company7.com/astrophy/maks/250f146.html

 

http://www.telescopengineering.com/history/DmitriMaksutov.html

 

Απο τη Ρωσια η οπτικη τεχνολογια απλωθηκε και σε αλλες χωρες οπως η Ρουμανια (IOR), Γιουγκοσλαβια, Ουγγαρια (GPU, http://www.gpuoptical.com/index.htm ) και Κινα (με τα γνωστα αποτελεσματα!).

152MM F/8 APO, MN68, GPDX-C8, SP-C80, ZEISS TESSAR 360MM ASTROCAMERA, SOLARMAX 40. MX516, 200MM F/2.8 ZEISS ASTROGRAPH, SS2K-PC, EQ6 PRO.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Για την ακριβεια οι πρωην ΤΜΒ, καθώς η APM πλεον διαθετει τα αντιστοιχα κομματια. Βεβαια OTAs με LZOS η LOMO φακους μπορει κανεις να βρει και απο άλους κατασκευαστες όπως η www.stellarvue.com.

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Για την ακριβεια οι πρωην ΤΜΒ, καθώς η APM πλεον διαθετει τα αντιστοιχα κομματια. Βεβαια OTAs με LZOS η LOMO φακους μπορει κανεις να βρει και απο άλους κατασκευαστες όπως η www.stellarvue.com.

 

 

Πολυ σωστα!!

152MM F/8 APO, MN68, GPDX-C8, SP-C80, ZEISS TESSAR 360MM ASTROCAMERA, SOLARMAX 40. MX516, 200MM F/2.8 ZEISS ASTROGRAPH, SS2K-PC, EQ6 PRO.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης